مدرسه کسب و کار ماهان

مینی دوره مدیریت منابع انسانی

دقت به اصطلاح «منابع انسانی» به خوبی این نکته را به ما نشان می‌دهد که کارمندان و کارکنانی که در یک سازمان مشغول به کار هستند چطوربرای سازمان‌ها به  یک «منبع ارزشمند» در طول زمان  تبدیل می‌شوند. بدون شک حفظ و بهره‌وری هر چه بیشتر از سرمایه‌ها در راستای تدوین برنامه‌ای همه‌جانبه، ضروری به نظر می‌رسد. در سازمان‌ها با اندازه‌های گوناگون واحد مدیریت منابع انسانی چنین وظیفه‌ای را بر عهده دارند. اما مدیریت منابع انسانی چیست و دقیقا چه می‌کند؟

  مدیریت منابع انسانی چیست؟

تعریف کلاسیک از منابع انسانی در مدیریت سنتی، پرسنل و کارکنان تعبیر می‌شوند که صرفا با خروجی کار خود سنجیده می‌شوند و نه با مجموعه تلاش‌ها و استعداد‌هایشان؛ این مفهوم سنتی از منابع انسانی به مرور زمان باعث بروز مشکلاتی در کارکرد مدیریت سازمان‌ها شد که در دهه 60 میلادی نهایتا این نوع  رویکرد مدیران را با انقلابی سازنده رو‌به‌رو ساخت. مدیریت منابع انسانی با توجه به استعداد‌ هریک از کارمندان، سیاست‌هایی تدوین می‌کند که در مراحلی خلاصه می‌شوند. مراحلی نظیر؛

 • تامین و استخدام منابع انسانی
 • توسعه و بهسازی کارمندان و کارکنان
 • انگیزه‌سازی در کارکنان و کارمندان
 • ترویج فرهنگ و رفتار مناسب با یک سازمان
 • به کارگیری تکنولوژی و راهبردهای نوین

مدیریت منابع انسانی چطور به سامان‌دهی نیروی کار می‌پردازد؟

وظیفه مدیریت منابع انسانی در یک سازمان؛ به کنترل ساعات حضور، حقوق و … محدود نمی‌شود. واحد مدیریت منابع انسانی در یک سازمان وظیفه دارد ضمن کنترل رفتاری کارکنان و کارمندان، به بهره‌وری شخصی و سازمانی آن‌ها نیز کمک کند. نقش این واحد با ایجاد حس تعهد و نگه‌داشت نیروی کار و تحریک آن‌ها در راستای راندمان حداکثری در سازمان‌های متفاوت تعریف می‌شود. با توجه به اصل «مدیریت منابع» در سازمان جذب یا تعدیل کارکنان تنها یکی از استراتژ‌ی‌های مختلف مدیریت منابع انسانی محسوب می‌شود.

مدیریت منابع انسانی با اتخاذ سیاست‌های کلان در رابطه با کارکنان و کارمندان به سلسله مراتبی برای هر نیرو مشغول می‌شوند. در ادامه به بررسی سیاست‌های مدیریت منابع انسانی خواهیم پرداخت.

 برنامه ریزی و سازماندهی منابع انسانی

یکی از عوامل مهم در مدیریت منابع انسانی  علاوه بر توجه به نیاز‌های آموزشی و تخصصی کارکنان؛ ارتقا مهارت‌های سخت و نرم سازمان‌ شما خواهد بود. با توجه به اینکه منابع انسانی، منبعی راهبردی برای سازمان‌ها محسوب می شود، برنامه‌ریزی در راستای اهداف مدیریت منابع انسانی،  یکی از مهم‌ترین اجزا مدیریت استراتژیک محسوب می‌شود و تحت نظارت مدیریت راهبردی در یک سازمان قرار می‌گیرند.

مدیریت منابع انسانی و تحلیل نیاز‌های سازمان

به عنوان واحد مدیریت منابع انسانی، داشتن کارمندانی متخصص و حرفه‌ای؛ شانس موفقیت کسب و کار شما را افزایش می‌دهد. این قابلیت نیز به عنوان «مزیت رقابتی» می تواند در کسب و کارتان ظهور پیدا  کند و کارکنانی پرمهارت را، جز لاینفکی از کسب و کار شما قرار دهد. واحد مدیریت منابع انسانی با مشخص کردن نیازهای آموزشی فردی و سازمانی، شما را از بودجه اختصاص یافته برای آموزش سازمانتان به صورت بهینه مطمئن می‌سازد چراکه توانمندسازی کارمندان به عنوان جزئی از ارزش‌های والای مدیریت منابع انسانی،  تاثیری  مستقیمی بر موفقیت کسب و کار شما دارد.

جذب ، گزینش ، استخدام توسط مدیریت منابع انسانی

یکی از وظایف و تسک‌های مربوط به واحد مدیریت منابع انسانی «جذب و گزینش هوشمندانه» کارمندان و کارکنان در سازمان می‌باشد. مدیریت منابع انسانی در یک سازمان پس از طی کردن سه مرحله شامل «طراحی پوزیشن‌های شغلی» در مرحله اول، «برنامه ریزی برای هر پوزیشن و تنظیم شرح وظایف» در قدم دوم و «جذب نیرو» در مرحله نهایی است اقدام به استخدام می‌کنند. جذب نیرو برای مدیریت منابع انسانی، تسکی مهم به شمار می‌رود. چرا که سرآغاز داستان موفقیت یک سازمان‌ نوپا و قدیمی در تعداد و فعالیت پوزیشن‌های مناسب شروع خواهد شد.

توانمندسازی نیروی کار

سازمان‌ها چه در فرآیند جذب و چه در فرآیند نگهداری نیرو نیاز پیدا می‌کنند تا برنامه‌ریزی محکمی در قبال پیشرفت کارمندان و کارکنان خود داشته باشند. با توجه به اینکه در مدیریت منابع انسانی مدرن؛ هر فرد به نحوی جزئی از سرمایه‌های یک سازمان محسوب می‌شود؛ درخور است تا با تدوین استراتژی منظم جهت توانمندسازی آنان اقدام کنیم. برگزاری «دوره‌های آموزشی» و «سمینار‌های سازمانی» کمک شایانی به این فرآیند خواهد کرد.

 هدف از توسعه و آموزش نیروی کار در ارتقاء «توانمندی‌های فردی» در یک سازمان نهفته است که این امر مهم در نهایت به تعالی سازمان منجر خواهد شد.

 مدیریت منابع انسانی چطور فرهنگ سازمانی را متحول می‌کند؟

از دیگر وظایف واحد مدیریت منابع انسانی، «همسوسازی کارمندان» در آن سازمان است. تمامی اعضای جدیدی که در یک سازمان مشغول به کار می‌شوند، نیاز به راهنمایی و مشورت در زمینه‌های مختلف دارند. از طرفی دیگر ایجاد وحدت و انتقال ارزش‌های سازمانی از دیگر مسائل مهم مربوط به فرهنگ‌سازی سازمانی خواهد بود. از دیگر اجزای فرایند «همسوسازی کارمندان» در یک سازمان، تسریع فرآیند راندمان کاری نیز خواهد بود.

چرا تکنولوژی در مدیریت منابع انسانی پراهمیت است؟

واحد مدیریت منابع انسانی مانند دیگر واحدهای یک سازمان دچار کوهی از وظایف و تسک‌ها خواهند شد که گاهی بدون وجود تکنولوژی، انجام آن‌ها سخت و دشوار خواهد بود. امروزه با ظهور تکنولوژی بسیاری از وظایف متعدد واحد منابع انسانی به سرعت انجام خواهد شد.

 تاثیر تکنولوژی  پس از بروز و همه‌گیر شدن بیماری کرونا خود را بیش از پیش  نشان داد. با کمک تکنولوژی در دوره همه‌گیری کرونا، سازمان‌ها توانستند با دور کار کردن نیروهای خود مانند قبل کارایی سازمان‌شان را حفظ کنند.

 از دیگر مزایای تکنولوژی در فرآیند مدیریت منابع انسانی عبارت‌ است از؛

●       کاهش بروکراسی در فرآیند انجام کارهای اداری

 • ثبت اطلاعات حیاتی با سرعت بالاتری اتفاق می‌افتد
 • ثبت KPIهای استاندارد و مرتبط به کارهای سازمانی و قابلیت به اشتراک‌گذاری آن‌ها
 • جریان مقرون به صرفه در اتوماسیون اداری و عدم استفاده از کاغذ
 • کاهش خطای انسانی در روند ورود اطلاعات
 • افزایش امنیت نگهداری اسناد و مدارک اداری
 • پرداخت حقوق و مزایا به کارکنان به صورت اتومات

نقش مدیریت منابع انسانی در ایجاد انگیزش سازمانی

تفاوتی ندارد که مدیریت سازمانی بزرگ را بر عهده دارید یا کسب و کاری کوچک؛ تا زمانی که کارمندان از لحاظ انگیزشی از طرف مدیران خود نظیر پاداش، قدردانی، دیده شدن توانایی‌ها قرار نگیرند، نمودار راندمان کاری آن‌ها و در نهایت کل سازمان، نمایی نزولی بر خود می‌گیرد. کاهش انگیزه و از دست دادن روحیه کارکنان که بخش زیادی از آن به دلیل نبود یا کم‌رنگ بودن نقش منابع انسانی اتفاق می‌افتد ضربه بزرگی به کارایی کل سازمان خواهد زد. راه‌حل پیشنهادی ما به شما تقویت واحد مدیریت منابع انسانی در سازمان‌تان است. از دیگر تاثیرات انگیزه‌بخشی عبارت است از؛

 • امنیت شغلی
 • درگیری با کار
 • رشد و ترفیع

نتیجه‌گیری

در عصر حاضر هیچ سازمانی بدون توجه به نقش مدیریت منابع انسانی و نقش سازنده آن در ارائه خدمات، قادر به ادامه حیات نیست. مدیریت منابع انسانی قرار است کمک کند تا سازمان، در افق زمانی بلند مدت، با کمترین هزینه، حداکثر کارایی را از کارکنان برای حرکت در راستای اهداف استراتژیک سازمان، کسب نماید.

امروزه سازمانهایی که به کارکنان خود به دید سرمایه می نگرند می توانند در مسیر توسعه و رشد پایدار قرار گیرند .

جذب همکاران جدید، آموزش همکاران، ارزیابی عملکرد کارکنان و پاداش دادن به آنها و به طور خلاصه ایجاد محیطی سالم و منصفانه برای کارکنان جهت احساس رضایت ، امنیت و انگیزش از اهداف مدیریت منابع انسانی می باشد .

دوره آموزشی مدیریت منابع انسانی در مدرسه عالی کسب و کار ماهان یک دوره کاملا کاربردی و مهارتی است ویژه مدیران عامل، صاحبین کسب و کارها ، مدیران ارشد و میانی .