21 ابزار ضروری که به رشدتان در دیجیتال مارکتینگ کمک می‌کند

 21 ابزار ضروری که به رشدتان در دیجیتال مارکتینگ کمک می‌کند

امروزه بقای شرکت‌ها به شدت به دیجیتال مارکتینگ وابسته است. این حقیقت خیلی تکان دهنده است؛ مگرنه؟ اما این مسئله را در نظر بگیرید که یک مجموعه تکنولوژی قوی پیشرفت شما را تضمین می‌کند و باعث می‌شود دیگر وقت گرانبهایتان را وقف کارهای‌ طاقت‌فرسا نکنید. از سوی دیگر استفاده نکردن از این ابزار دیجیتال مارکتینگ برابر است با عقب ماندگی کسب و کار شما در این رقابت. خبر خوب این است که نرم‌افزارهایی وجود دارند که کارهای ضروری مرتبط با بازاریابی را تسهیل می‌کنند.

ابزارهای استراتژیک دیجیتال مارکتینگ

ما فهرستی جامع از ابزار دیجیتال مارکتینگ گردآوری کرده‌ایم که فارغ از اهدافتان می‎توانند به شما در این زمینه کمک کنند. این فهرست شامل ابزار رایگان یا فریمیوم[1] هستند که متناسب با بودجه‎های محدود ارائه شده‌اند.

ابزار مارکتینگ شبکه‌های اجتماعی

ما همه دیده‌ایم که امروزه چگونه شبکه‌های اجتماعی به اصلی‌ترین شبکه مارکتینگ تبدیل شده‌اند. زمانی که موضوع خواسته‌های مشتری به میان می‌آید شبکه‌های اجتماعی – که فضای اصلی پرورش مشتری و ایجاد روابط کاری است – برای جمع‌آوری داده‌های ارزشمند ایده‌آل هستند. مدیریت تمام بخش‌های متحرک شبکه‌های اجتماعی بصورت دستی کاری بشدت طاقت‌فرسا است. حال این موضوع را در نظر بگیرید که نرم‌افزارهایی مخصوص به شما اجازه می‌دهند تا محتوایی هدفمندتر را منتشر کنید و به اهداف بزرگ کاری خود نزدیک‌تر شوید.

1. sprout social

این پلتفرم مدیریت شبکه‌های اجتماعی به صاحبان کسب و کار اجازه می‌دهد تا جدول محتوا و دارایی خود را بصورت یکجا مدیریت کنند. همچنین این برنامه به شما اجازه می‌دهد تا محتوی خود را در چندین پلتفرم مختلف، در زمانی که دنبال کنندگان شما بیشترین فعالیت را در این پلتفرم ها دارند، مدیریت و منتشر کنید. علاوه بر آن، این پلتفرم  مشارکت شما با همکاران و مشتری‌ها را نیز تسهیل کرده است.

بخش هوشمند پیام‌های دریافتی این پلتفرم  به شما دیدی کلی از تمام پیام‌هایتان می‌دهد تا بتوانید به همه آن‌ها و سر وقت پاسخ بدهید. از سرویس تجزیه و تحلیل این پلتفرم اجتماعی نیز غافل نشوید. از آنجا که این پلتفرم بهترین عملکرد پست‌های شما و موفقیت کمپین‌های اجتماعی‌تان را شناسایی می‌کند دیگر لازم نیست برای بهینه سازی عملکردتان دست به دامن حدس و گمان شوید. با استفاده از ویژگی قدرتمند شنود اجتماعی[2] ( (social listeningمی‌توانید ترندها، هشتگ ها و فرصت‌هایی جدید برای تجارت با مشتری‌های جدید کشف کنید.

2. loomly

Loomly پلتفرمی ایده‌آل برای تیم‌های کوچک است که به دنبال مدیریت و همکاری در حوزه محتوا هستند. قابلیت‌های تقویم، سررسید و گردش کاری در این پلتفرم،  مدیریت و تولید محتوی را آسان کرده است. ویژگی دیگر این پلتفرم نمایش ایده‌های جدید محتوی بر اساس موضوعات داغ و بحث‌های توییتری است. کار کردن با رابط کاربری خلوت و بدون ویژگی اضافه این پلتفرم برای کسانی که با تکنولوژی آشنا نیستند بسیار ساده است. مقرون به صرفه بودن این پلتفرم برای کسب و کارهای انفرادی و بنگاه‌های کوچک که بدنبال حضور پررنگ در شبکه های اجتماعی هستند، وسوسه کننده است.

3. Audiense

بارها درباره اهمیت شنود اجتماعی به منظور یافتن ترندها و مشتریان احتمالی صحبت کرده‌ایم. ابزارهایی مانند پلتفرم Audiense با کمک به شرکت‌ها در شناسایی و تقسیم بندی مخاطبان خود در شبکه‌های اجتماعی، مرزهای شنود اجتماعی را جابجا کرده‌اند. این موضوع راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی با اهداف خاص و همچنین شناخت عمیق‌تر شخصیت مشتری‌ها را آسان‌تر می‌کند. با کاوش در سرشماری‌ها و ویژگی‌های شخصیتی و فرای آن، از آنچه که می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی یاد بگیرید شگفت زده خواهید شد. تمرکز اصلی Audiense روی توییتر است و این موضوع برای برندهای b2b[3] که مشتاق بازاریابی و شرکت های b2b که به دنبال درک مشتریان هدف هستند ایده‌آل است.

ابزار ایمیل مارکتینگ

شاید بتوان گفت که ایمیل، موثق ترین شبکه مارکتینگ در دسترس شرکت‌های مدرن است. از این رو ایمیل، اصلی ترین نرم‌افزار اینترنت مارکتینگ برای کسب و کارهای کوچک و بزرگ است.

بیایید نگاهی داشته باشیم به ابزارهایی که می‌توانند اطلاعات مشتری‌هایتان را تجزیه و تحلیل کنند و بخش اعظمی از کارهای مارکتینگ شما را بصورت اتومات انجام دهند. این ابزار شامل قابلیت‌های تشکیل فهرست، بهبود تحویل دهی[4] و پیشنهاد کمپین نیز هستند.

4. HubSpot

هاب‌اسپات، شرکتی که بخاطر “مدیریت ارتباط با مشتری”[5] و نرم‌افزارهای مارکتینگ درونگرا[6] مشهور است، به تازگی از یک محصول ایمیل مارکتینگ رونمایی کرده است. استفاده از این پلتفرم آسان است و دارای قابلیت تحویل‌دهی قابل توجهی است. این ابزار همراه یک پلن رایگان ارائه می‌شود که شامل ارسال بیش از 2000 ایمیل در ماه، لیست مخاطبان، قابلیت کشیدن و رها کردن[7] و قالب های آماده است تا بتوانید سریع با آن شروع بکار کنید. بهترین ویژگی هاب‌اسپات ادغام ابزارها با یکدیگر است که بواسطه آن می‌توانید کاری به تیم خود واگذار کنید و تیم شما بدون نیاز به خارج شدن از این نرم افزار (و وارد شدن به نرم افزار دیگر) کارها را انجام دهند.

5.SendGrid

پلتفرمSendGrid  مجموعه کاملی از خدمات ایمیل مارکتینگ را ارائه می‌دهد که کار کردن با آن‌ها برای تازه‌کارها و افراد با تجربه بسیار آسان است. مثلا این پلتفرم دارای قابلیت طراحی قابل تغییر از طریق ویرایش بصری، درگ و دراپ، کدینگ یا ترکیب هر دو است. این پلتفرم همچنین دارای دو قابلیت دیگر از جمله “قابلیت تحویل جامع” و “تجزیه و تحلیل عملکرد” نیز است که به بازاریابان اطلاعات لازم را درباره پیام‌های اجرایی و اقدامات لازم می‌دهد. جنبه مثبت این پلتفرم در مقایسه با دیگر پلتفرم‌ها پلن رایگان آن برای کسب‌وکارهای آتی و همچنین قیمت‌گذاری مقیاس پذیر آن است که با بزرگ‌تر شدن فهرست شما با نیازهای شما مطابقت دارد.

6. lemilist

لملیست از آنجا که عمده تمرکزش روی قابلیت تحویل‌دهی است؛ در میان دیگر ابزارهای ایمیل مارکتینگ ابزاری خاص به حساب می‌آید. لملیست به شما تاکید می‌کند که چه موقع و با چه فواصلی پیام‌هایتان را ارسال کنید تا بدست افراد بیشتری برسند. این ویژگی باعث شده تا لملیست برای بهینه‌سازی کمپین‌هایتان پلتفرمی عالی باشد. به جای حدس و گمان درباره فشارهای بازاریابی، لمیلت میتواند شما را نسبت به چگونگی آماده سازی فهرستتان آگاه کند. دیگر ویژگی این پلتفرم  ابزار شخصی سازی است که باعث می‌شود تا ایمیل‌های ارتباطی شما نامطلوب بنظر نیایند و مشتری‌‌های بالقوه که با کسب و کار شما آشنایی ندارند به ایمیل‌های بعدی‌تان پاسخ بدهند.

7. Moosend

moosend نیز از دیگر ابزار دیجیتال مارکتینگ مقرون به صرفه و کاربر پسند است که سیستم ایمیل بسیار قوی‌ای به کسانی که می‌خواهند فهرست ایجاد کنند ارائه می‌دهد. این پلتفرم شامل قابلیت‌های کمپین‌های بدون کد، اتوماسیون‌های ساده و گزارش‌های خوانا نیز می‌شود. کاربران پولی می‌توانند از قابلیت‌های صفحه فرود/لندینگ پیج[8]، از جمله موبایل پاپ اپ[9] و تایمر شمارش معکوس استفاده کنند.

ابزار سئو (بهسازی موتور جستجو)

با افزایش رقابت در حوزه دیجیتال، هرگونه تلاشی که شرکت‌ها برای افزایش حضور خود در فضای دیجیتال بکار گیرند یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود. هرچند که سئو ممکن است برای شرکت‌های نوبنیان طاقت‌فرسا باشد اما ابزارهای آنلاین مارکتینگ بسیاری وجود دارند که در یافتن فرصت‌ها و بهینه سازی موتورهای جستجو به شما کمک می‌کنند.

8.Ahrefs

پلتفرم Ahrefs در ایده‌پردازی واژگان کلیدی و رتبه‌بندی فرصت ها حرف اول را میزند. موتور جستوجوی این پلتفرم به شما اجازه میدهد تا اصلی‌ترین کلمات کلیدی هرURL  را بررسی کنید و همزمان نیز میزان ترافیک دریافتی رقیب برای هر عبارت جستجو شده را نیز برآورد میکند. همچنین می‌توانید بهترین محتوای وبسایت و منبع  بک‌لینک [10]ها را شناسایی کنید. بطور خلاصه، این پلتفرم  ابزاری شگفت انگیز برای تحلیل رقابتی و همچنین اطمینان از استاندارد بودن محتوی برای جستجو می‌باشد.

9.Clearscope

اگر به دنبال بهینه‌سازی محتوا خود و استفاده از کلمات کلیدی کاربردی هستید، پلتفرم  Clearscope به کار شما می‌آید. این پلتفرم که بطور خاص در نگارش محتوی بسیار کاربردی است و با ارائه ویراستاری دقیق برای پیشنهاد کلمات کلیدی، سرتیترها و خوانایی به شما در نوشتن (یا بازنویسی) پست‌های وبلاگ سنجیده و عالی کمک می‌کند. اگر می‌خواهید از صفر شروع به تولید محتوا برای وبلاگ خود کنید یا آن را بروزسازی کنید، این پلتفرم تمام جوانب بهینه‌سازی موتور جستجو را در بر می‌گیرد.

10.SEMrush

پلتفرم SEMrush به شما اجازه می‌دهد تا موقعیت کلیدواژه‌های مهم را دنبال و واژگان جدیدی برای رتبه‌بندی کشف کنید. تفکیک ایده‌های کلیدواژگان، دشواری و تغییرات در ایده‌های تولید محتوی و یافتن هدف جستجو نیز از قابلیت بسیار کاربردی این پلتفرم است.

ابزار بهینه سازی تبدیل

وقتی بحث “تبدیل درجا”[11]ی مشتریان به میان می‌آید کوچک‌ترین تغییرات می‌توانند منجر به بزرگ‌ترین تفاوت‌ها شوند. تنها تغییر رنگ دکمه “دعوت به عمل[12]” می‌تواند تفاوت در ثبت‌نام آزمایشی رایگان یا پرش یک کاربر در سایت را نشان دهد. در میان ابزار دیجیتال مارکتینگ، نرم‌افزارهای بهینه سازی تبدیل، شما را از آسان‌ترین فرصت‌ها برای افزایش بهره‌وری آگاه می‌سازند.

11. Unbounce

آنبانس ابزاری برای ساخت یا اصلاح سریع و آزمایشی لندینگ پیج‌ها است. قابلیت‌های آزمون آ/ب[13] و تحلیل متغیرها می‌توانند به این سوال پاسخ دهند که کدام نوآوری‌ها، دعوت به عمل و عناصر اضافی وبسایت کار می‌کنند و کدام یک کار نمی‌کنند. حتی اگر با طراحی وبسایت آشنا نیستید، می‌توانید برای شروع از قالب‌های لندینگ پیج پلتفرم Unbounce استفاده کنید و آن را متناسب با استایل خود تغییر دهید. قسمت تجزیه‌وتحلیل این پلتفرم بطور دقیق نشان می‌دهد که کدام یک از متغیرهای لندینگ پیج شما بهترین عملکرد را دارند.

12.Optimizely

تمرکز این پلتفرم بر روی تست لندینگ پیج‌ها است و از همین رو به منظور طراحی بصری و جذب مخاطب، ابزارهای مختلف را ترکیب و بخش‌های مختلف مخاطبان را آزمایش می‌کند. Optimizely پلتفرمی بدون کد است و به شما اجازه می‌دهد تا ویرایش‌های عمده یا جزئی را بررسی کنید و از این جهت دیگر بهینه‌سازی عملکرد وبسایت‌تان کاری طاقت فرسا نخواهد بود.

13.Hotjar

این پلتفرم بصورت لحظه‌ای گزارشی بصری از اقدامات و رفتار بازدیدکنندگان سایت به شما ارائه می‌دهد. این پلتفرم از طریق نقشه رنگی به شما نشان می‌دهد که بازدیدکنندگان کجا را کلیک کرده یا نکردند. به لطف ویژگی “ضبط آنلاین ویدئو” در این پلتفرم می‌توانید فعالیت کاربران را رصد کنید و هر تغییری که لازم است صورت گیرد را سریعا شناسایی کنید.

ابزار توسعه سرنخ فروش

این موضوع که بسیاری از بازدیدکنندگان پس از خروج از سایت اطلاعات کافی در اختیار ما نمی‌گذارند برای همه ثابت شده است. خوشبختانه ابزار هوشمندی وجود دارد که به ما کمک می‌کند تا سرنخ‌ها را بهتر درک کنیم و اطلاعات کلیدی را برجسته کنیم تا مشتریان بالقوه در صوت تمایل به آن‌ها دسترسی پیدا کنند.

ابزار توسعه سرنخ بخصوص برای بازاریابی b2b سودمند هستند چراکه با ارائه دیدی جامع از ترافیک وبسایت، مشتری‌یابی و فشارهای مارکتینگ برونگرا[14] را بشدت تقویت می‌کنند.

14.Clearbit

پلتفرم Clearbit با استفاده از بیش از 100 منبع از جمله داده‌های وبسایتsalesforce  و دیگر داده‌های پلتفرم‌های مارکتینگ، برای شما پروفایلی بروز شده از سرنخ‌های فروش ایجاد می‌کند تا بازاریابی فراگیر شما بدون مشکل به نتیجه برسد. دیگر جزئیات موجود این پروفایل شامل شرکت، نقش و اندازه آن شرکت است. این پلتفرم به جای استخراج داده یا اتکا به اطلاعات قدیمی، خود را هر 30 روز آپدیت می‌کند تا داده‌های جدیدی در اختیار داشته باشید. این قابلیت به شما اجازه می‌دهد تا با خیال راحت بازاریابی کنید و در این پروسه در وقت خود صرفه‌جویی کنید.

15.Datanyze

این پلتفرم نیز مانند Clearbit اطلاعات مهم مرتبط با سرنخ‌های وبسایت‌های شما را شناسایی می‌کند. پلتفرم Datanyze  نیز با انتقال داده‌های شبکه‌های اجتماعی به افراد تصمیم گیرنده، برای بازاریابی در لینکدین نیز عالی است.

ابزار لندینگ پیج و جذب سرنخ

جذب بازدیدکنندگان هنگام ورود به سایت بسیار مهم است. پلتفرم‌های مارکتینگ با قابلیت جذب سرنخ باعث می‌شوند تا ترافیک شما به هدر نرود و بازدیدکنندگان عکس العمل نشان دهند. اگر این کار درست انجام شود میزان سرنخ‌ها و تبدیل‌ها بیش‌تر خواهند شد.

16. OptiMonk

این پلتفرم به صاحبان کسب و کار اجازه می‌دهد تا توجه مشتریان را جلب کنند و مشتریان دیگر بین صفحات پاپ آپ دچار سردرگمی نمی‌شوند. با توجه این پلتفرم به جذب سرنخ و افزونه‌های نمایش پاپ آپ خروجی، بازاریابی مبتنی بر رفتار در این پلتفرم به معنای مزاحم نبودن تبلیغات پاپ آپ شما است.

پلتفرم اپتیمانک کاربرانش را ترغیب می‌کند تا پیام‌های مارکتینگ خود را دسته‌بندی کند و از آن‌ها زمانی استفاده کنند که قصد دارند به مشتری‌ها پیام بفرستند.  پلتفرم این قابلیت را به شما می‌دهد تا  با ایجاد کمپین‌هایی با  تمام مشتری‌های خود، ازخریداران مجدد گرفته تا مشتریان احتمالی، در ارتباط باشید. نکته مثبت درباره  Optimonk استفاده از آن آسان است. صاحبان برند می‌توانند با استفاده چندین قالب با میزان کلیک ثابت، پیام های خود را بر اساس پاپ‌‌آپ‌های کارآمد شخصی سازی کنند.

17. Typeform

پلتفرم Typeform ابزاری کاربردی برای بازاریابانی است که بدنبال قالب‌های جذاب و مینیمال هستند. برعکس دیگر پاپ آپ های مرسوم، قالب‌های این پلتفرم بسیار شیک هستند و شباهتی به تبلیغات ندارند. دو قابلیت simple editor وeasy embeds در ایجاد کوویز و قالب‌های تعاملی بسیار کارآمد هستند.

18. MailMunch

 یک ابزار ترکیبی ایمیل مارکتینگ و لندینگ پیج است که تمرکز آن روی فهرست‌سازی است. این پلتفرم چندین نوع قالب جذاب  و ایمیل‌هایی برای ارسال به مشتریان احتمالی پس از عضویت‌شان را به شما ارائه می‌دهد. پلتفرم Mailmunch به شما اجازه می‌دهد تا مخاطبین خود را بر اساس شاخص‌هایی مانند دفعات خرید و دموگرافی مشتریان دسته بندی کنید. همچنین کار با  قالب‌ساز هدف‌مند این پلتفرم آسان است و می‌توانید با چندین قالب مختلف کار کنید.

ابزار طراحی گرافیک

عناصر بصری، پایه اصلی سوشال مارکتینگ و برند سازی هستند. اگر بودجه‌تان به استخدام دیزاینر نمی‌رسد یا کسب و کار مستقل دارید، ابزار دیجیتال مارکتینگ مانند Canva بهترین گزینه برای تولید تصاویر گرافیکی چشم گیر است.

19.Creatopy

Creatopy یک ابزار طراحی گرافیک است که چند ویژگی مخصوص برای بازاریابان دارد. مجموعه دیزاین‌ها و کیت برند این پلتفرم به شما اجازه می‌دهد تا مستقیما با همکاران خود در ارتباط باشید و تبلیغات برند خود را منسجم کنید. این ویژگی مخصوصا برای بنگاه‌هایی که چندین مشتری یا حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی را مدیریت می‌کنند، کاربردی است. همچنین قابلیت ویرایش همان طرح در قالب‌های مختلف آن هم تنها با یک کلیک، به شدت باعث صرفه جویی در وقت می‌شود.

20.Visme

تمرکز اصلی پلتفرم  Vismeطراحی گرافیک‌های نمایشی و مصورسازی داده‌ها است. از آنجا که اینفوگرافیک‌ها و داده‌های تازه در مقایسه با دیگر انواع محتوی بیشترین میزان اشتراک در شبکه‌های اجتماعی را دارند، این پلتفرم بهترین گزینه برای کسانی است که این گراف‌ها را دائما در پلتفرم‌هایی مانند لینکدین و توییتر به اشتراک می‌گذارند. این پلتفرم علاوه بر شیوه طراحی گرافیک ساده، به شما اجازه می‌دهد تا از منابع خارجی (مثل صفحات گسترده[15]) داده استخراج کنید تا به راحتی هر چه تمام تصاویر تبلیغاتی بی‌بدیلی خلق کنید.

21. Vengage

Vengage نیز یک ابزار طراحی گرافیک دیگر است که تمرکز آن روی اینفوگرافیک هاست. با وارد کردن صفحات گسترده و پیکره گرافیکی می‌توانید اینفوگرافیک‌ها را به هر شکل دلخواه شخصی‌سازی کنید. می‌توانید بر اساس برند خود و با استفاده گرافیک های تعبیه شده در این پلتفرم اینفوگرافی مخصوص خود را داشته باشید.


[1] یک روش کسب و کار و دریافت پول است که معمولاً یک کالا مانند نرم‌افزار، رسانه، بازی یا خدمات وب به صورت رایگان‌افزار ارائه می‌شود ولی برای دسترسی به امکانات جانبی مانند امکانات ویژه، خدمات بیشتر، یا نمایش بهتر نرم‌افزار از کاربر درخواست پرداخت می‌شود

[2] شنفت اجتماعی یا (Social Listening) به این معنیست که بحث ها و گفتگوهای صورت گرفته در شبکه های اجتماعی را پیگیری و آنها را تبدیل به فرصت هایی نمائیم تا کاربران بیشتری جذب نموده، آگاهی افراد را از برند خود افزایش دهیم و برند خود را مشهور نمائیم

[3]  تجارت به تجارت

[4] Deliverability

[5] CRM

[6] Inbound marketing

[7] drag-and-drop

[8] Landing page

[9] Mobile popup

[10] Landing page

[11] On-site conversion

[12] Call-to-action

[13] نوان فرایندی است که برای تشخیص اینکه از میان دو ویژگی «آ» و «ب» کدام‌یک مناسب‌تر است به کار می‌رود

[14] Outbound marketing

[15] Spreadsheets