رفتار مصرف کننده چیست و چه تاثیری در فرآیندهای مارکتینگ دارد؟

داشتن محصولات عالی تنها شرط ثبات فروش طولانی مدت نیست. مطالعه رفتار مصرف کننده برای بازاریابان اهمیت فزاینده ای دارد زیرا به کمک آن می‌توان انتظارات مشتری از محصول را درک کرد. در واقع درک اینکه رفتار مصرف کننده چگونه است، به بازاریابان کمک می‌کند تا مشتریان را متقاعد کنند تا محصولاتشان را بخرند. درک نیازهای مشتریان شما نقش مهمی در ارائه کالاهای مصرفی مناسب دارد. این مقاله سعی می‌کنیم علاه بر پاسخ به سوال رفتار مصرف کننده چیست، نگاهی جامع به اهمیت و عوامل موثر بر رفتار مصرف کننده داشته باشیم.

رفتار مصرف کننده چیست؟

تعریف رفتار مصرف کننده یک مطالعه نسبتاً جدید است که از دهه 1960 شتاب بیشتری گرفته است. در گذشته مفهوم بازاریابی تنها در مورد فروش بود، اما با ظهور بازاریابی مشتری محور، رفتار مشتری در نوع خود به یک رشته تبدیل شده است. رشد مصرف کنندگان و حقوق مصرف کننده نشان دهنده اهمیت حقوق مصرف کننده است.

رفتار مصرف کننده مطالعه روانشناختی نحوه تصمیم گیری افراد برای خرید است. به عبارت دیگر انگیزه خرید را در آنها ایجاد می‌کند. رفتار مصرف کننده می‌تواند چند وجهی باشد که برخی از حوزه‌های آن عبارتند از:

 • نظر مصرف کنندگان در مورد یک برند، محصول یا خدمات خاص چیست؟
 • چرا مصرف کنندگان یک محصول را بر کالای دیگر ترجیح می‌دهند؟ دلیل سوگیری رفتار مصرف کننده چیست؟
 • چه عناصری از محیط مصرف کننده بر تصمیمات خرید یا درک برند تأثیر می‌گذارد؟
 • تصمیمات مصرف کنندگان زمانی که در یک گروه هستند با زمانی که تنها هستند چگونه متفاوت است و تاثیر آن بر رفتار مصرف کننده چه خواهد بود؟

چرا رفتار مصرف کننده در بازاریابی مهم است؟

رفتار مصرف کننده به ما امکان می‌دهد انگیزه‌های خرید را بهتر درک کنیم. این به شما کمک می‌کند تا مزایایی را که دریافت می‌کنید بهتر درک کنید. دانستن اینکه مشتریان شما چه فکری می‌کنند به کسب و کار شما کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری بگیرد و منجر به فروش بیشتر شود. برای به حداکثر رساندن اثربخشی بازاریابی خود، باید تفکر استراتژیک داشته باشید. از قضا، بازاریابان شرکتی میلیاردها دلار را صرف تلاش برای تأثیرگذاری بر زمان و نحوه مصرف مشتریان می‌کنند. بازاریابان همچنین صدها میلیون دلار برای مطالعه رفتار مشتریان خرج می‌کنند. این آمار اهمیت نقش رفتار مصرف کننده در بازاریابی را برجسته می‌کند.

درک اینکه ماهیت رفتار مصرف کننده چیست نه تنها به تنظیم استراتژی بازاریابی، بلکه به تحقیق و توسعه، مدیریت، فروش و تبلیغات نیز مرتبط است. به یاد داشته باشید، بازاریابی چیزی فراتر از تبلیغات بوده و با تحقیقات بازار شروع می‌شود. تحقیقات به ما امکان می‌دهد رفتار مصرف کننده در بازار را بهتر درک کنیم و محصولات یا خدمات را بهتر توصیه کنیم. این به فروش سریع‌تر و آسان‌تر کمک می‌کند. با این حال، پیش بینی رفتار مشتری دشوار است و نیاز به قضاوت انسانی دارد. در نتیجه هیچ قاعده ثابت و عینی برای این مطالعه وجود ندارد و اصولی که از دانش رفتار مصرف کننده در بازاریابی به دست می‌آید، کاملاً دقیق نیست.

نقش رفتار مصرف‌کننده در بازاریابی چیست؟

سازمان‌هایی که نه‌تنها مشکلات واقعی مشتریان خود را حل می‌کنند، بلکه روابط خوبی با آنها برقرار می‌کنند، در رقابت امروز برنده هستند؛ بنابراین درک رفتار مصرف‌کننده می‌تواند نقش مهمی در تمام زمینه‌های استراتژی بازاریابی ایفا کند. رفتار مشتری می‌تواند بر محتوایی که در وب‌سایت یا سایر رسانه‌های محتوایی خود ارسال می‌کنید تأثیر بگذارد. نوع داستانی که ویدئوها و تبلیغات نمایشی شما بیان می‌کنند و اینکه چگونه خط محصول خود را سفارشی می‌کنید تا آنچه را که می‌خواهند به آنها ارائه دهید، می‌تواند بر اساس رفتار مشتری باشد.

برای درک بهتر اینکه نقش رفتار مصرف کننده چیست و چه تاثیر در بازاریابی دارد، این مثال را در نظر بگیرید. تصور کنید در حال فروش محصولات مردانه هستید. ممکن است وبلاگ‌نویسی در مورد هدایای مردانه را در وب‌سایت خود در نظر بگیرید. با تجزیه‌وتحلیل رفتار مصرف‌کننده، متوجه می‌شویم که جستجو برای عبارت “هدایای تولد برای مردان” بیشتر از “ایده‌های هدیه برای شوهر” است. این تغییرات کوچک در بهینه‌سازی عنوان و کلمه کلیدی می‌تواند بازدید محتوای شما را ده برابر کند!

عوامل مؤثر بر رفتار مصرف‌کننده کدام‌اند؟

رفتار مصرف‌کننده پویا است و در طول زمان در انواع محصولات تغییر می‌کند. روندهای اجتماعی و زندگی شخصی مصرف‌کنندگان نیز در حال تغییر است. از سوی دیگر، همه مصرف‌کنندگان به یک‌ شکل رفتار نمی‌کنند. برخی از افراد ترجیح می‌دهند اقلام گران‌قیمت بخرند درحالی‌که برخی دیگر به قیمت بسیار حساس هستند. ازآنجایی‌که رفتار مصرف‌کننده نقش مهمی در بازاریابی دارد، پس از پاسخ به سؤال اهمیت رفتار مصرف کننده چیست باید بدانید چه عواملی بر آن تأثیر می‌گذارد. عوامل کلیدی که تأثیر قابل‌توجهی بر رفتار مصرف‌کننده دارند عبارت‌اند از:

 • عناصر بازاریابی مانند طراحی محصول، قیمت‌گذاری، تبلیغ، بسته‌بندی و توزیع.
 • عوامل شخصی مانند سن، جنسیت، تحصیلات و آموزش.
 • فاکتورهای روانی مانند انگیزه‌های خرید، احساسات و نگرش‌ها. عوامل موقعیتی مانند محیط فیزیکی، محیط اجتماعی و عامل زمان.
 • عناصر اجتماعی مانند موقعیت اجتماعی، گروه مرجع، شبکه‌های اجتماعی و خانواده.
 • عوامل فرهنگی مانند مذهب و قومیت.
 • فاکتورهای سبک زندگی مانند وضعیت، درآمد و شخصیت.
 • عوامل جغرافیایی مانند عوامل منطقه‌ای و شهری یا روستایی.

داده‌های رفتار مصرف‌کننده از کجا می‌آیند؟

اکنون که نقش رفتار مصرف‌کننده در بازاریابی را درک کرده‌اید، باید بتوانید آن را مطالعه کنید. داده‌های مربوط به رفتار مصرف‌کننده در بازاریابی را می‌توان به روش‌های مختلفی دریافت کرد. این اطلاعات را می‌توان با تجزیه‌وتحلیل پلتفرم‌های بازاریابی و فروش، نظرسنجی‌ها و داده‌های در دسترس عموم (مانند اطلاعات موتورهای جستجو) به دست آورد. هرچه بیشتر مشتری ایده‌آل خود را درک کنید، بهتر می‌توانید تلاش‌های بازاریابی خود را برای جذب آنها هدف قرار دهید.

سخن آخر

در بازاریابی، پاسخ دقیق به سؤال رفتار مصرف کننده چیست ، ابزار مهمی برای درک جامعه کاربران و مشتریان است. با مطالعه روانشناسی مصرف کنندگان و عواملی که بر رفتار خرید آنها تأثیر می‌گذارد، می‌توانید محصولات جدید را به بازار عرضه کرده و سودآوری کسب و کار خود را افزایش دهید. شرکت‌ها باید بتوانند با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند و نیازها و انتظارات آنها را تعیین کنند، زیرا نقش رفتار مصرف کننده در بازاریابی امروزه در تجارت بسیار برجسته است. در این مقاله به بررسی نقش رفتار مصرف کننده در بازاریابی و اهمیت آن پرداختهایم.

تحقیقات رفتار مصرف‌کننده به بازاریابان کمک می‌کند تا تصمیمات و انتخاب‌های بهتری داشته باشند و مشتریان بیشتری را جذب کنند. نقش رفتار مصرف‌کننده در بازاریابی آن‌قدر مهم است که بسیاری از شرکت‌های بزرگ همه‌ساله میلیون‌ها دلار را صرف آن می‌کنند.