کانتنت مارکتینگ چیست و چرا اهمیت دارد؟

بازاریابی محتوایی چیست؟ برای پی بردن به پاسخ این سوال باید بدانید که کانتنت مارکتینگ یکی از بهترین گزینه‌ها در دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود که می‌تواند قسمت عظیمی از مخاطبین هدفتان را به سمت شما بکشاند.

این نوع از بازاریابی امروزه توانسته یکی از بهترین جایگزین‌ها برای بازاریابی سنتی باشد که مبتنی بر تبلیغات بود. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و همچنین بیشتر شدن دانش و آگاهی مردم، استفاده از روش‌های قدیمی فروش محصول و خدمات دیگر جوابگوی نیازهای جامعه نیست و کسب و کارها به سمت استفاده از بازاریابی محتوایی حرکت کرده‌اند. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا بیشتر درباره این نوع بازاریابی برای شما صحبت کنیم.

کانتنت مارکتینگ یا بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوایی چیست؟ برای اینکه با اساس کار بازاریابی محتوایی بیشتر آشنا بشوید ابتدا باید سوال‌هایی مانند مخاطبین کسب وکار شما چه کسانی هستند؟ چگونه می‌توانید اطلاعات مورد نیاز آن‌ها را در اختیارشان قرار دهید؟ برای منتشر کردن اطلاعات مورد نظر به چه چیزهایی نیز دارید و باید از کجا شروع کنید؟ را برای شما مطرح کنیم.

بازاریابی محتوایی یعنی چه؟ بازاریابی محتوایی در حقیقت این است که اگر بتوانید اطلاعات مورد نیاز مخاطبینتان را به صورت ساده، جذاب و همچنین قابل فهم در اختیار آن‌ها قرار دهید، می‌توانید موجبات رضایت آن‌ها را به خوبی فراهم کنید. به همین ترتیب اگر مطالب شما برای مخاطبانتان مفید و جذاب باشد، آن‌ها نیز به سمت شما ترغیب شده و به مشتریان وفادار شما تبدیل می‌شوند.

در روش کانتنت مارکتینگ هیچ اجبار و تبلیغات سرسام‌آوری برای مخاطبان شما وجود ندارد و آن‌ها خودشان تصمیم می‌گیرند که شما را دنبال کنند یا نکنند. تنها کاری که لازم است انجام دهید تا آن‌ها را با خود همراه کنید، این است که برای مخاطبانتان ارزش قائل شده و اطلاعات ارزشمند، گران‌بها و کاربردی برای آن‌ها مهیا کنید.

در همین راستا هر چیزی که شما در صفحات خود منتشر کنید و به کاربران ارائه دهید، محتوا به حساب می‌آید. شما باید در محتوایی که ارائه می‌دهید همیشه منافع و نیازهای مخاطبانتان را در نظر بگیرید؛ در این صورت است که توانسته‌اید کانتنت مارکتینگ را به درستی اجرا کنید.

چرا باید از کانتنت مارکتینگ استفاده کنیم؟

فرض را بر این بگذارید که در اینترنت در جستجوی تمرین‌هایی برای تناسب اندام هستید؛ در این باره محتواهای زیادی برای شما نمایش داده می‌شوند که برخی از آن‌ها را مشاهده می‌کنید، ممکن است بعضی از آن‌ها فقط حاوی متن باشند و بعضی دیگر علاوه بر متن دارای فیلم، عکس و…. باشد که شما را به خواندن و دنبال کردن آن محتوا بیشتر ترغیب می‌کند.

بنابراین باید در هر کسب و کاری که فعالیت دارید ابتدا نیازهای مخاطبان را در نظر بگیرید و سپس متناسب با آن‌ها فعالیت کرده و محتواهایی جذاب تولید کنید تا بتوانند ناخودآگاه شما را دنبال کنند. استفاده از کانتنت مارکتینگ از این جهت حائز اهمیت است که می‌تواند با ارائه دادن محتواهای عالی، موج عظیمی از کامنت‌های تحسین‌برانگیز را برای شما به همراه داشته باشد.

انواع فرمت های کانتنت مارکتینگ یا بازاریابی محتوایی

انواع فرمت‌های بازاریابی محتوایی چیست؟ شما برای جلب بیشتر نظر مخاطبان به خود باید از انواع فرمت‌های بازاریابی محتوایی استفاده کنید. رایج‌ترین و بهترین فرمت‌های مورد استفاده در محتواهای اینترنتی عبارت‌اند از متن، تصویر، ویدیو، پادکست، جدول و چارت.

برای اینکه بتوانید با استفاده از کانتنت مارکتینگ محتواهایی جذاب برای مخاطبان تولید کنید و آن‌ها را به مشتریانی ثابت تبدیل کنید، نیاز است که در انواع فرمت‌های ذکر شده فعالیت داشته باشید و انواع مختلف محتوا را به آن‌ها ارائه دهید.

آموزش کانتنت مارکتینگ یا بازاریابی محتوایی

در این قسمت باید بدانید که برای آموزش کانتنت مارکتینگ باید از کجا شروع کنید؟

برای آموزش کانتنت مارکتینگ باید ابتدا با سه اصل شناخت مخاطبین، پرداختن به محتوا و انتشار محتوا آشنا شوید.

شناخت مخاطبین

قبل از هر چیزی شناخت مخاطبین حرف اول را می‌زند، اینکه چه کسانی قرار است با محتواهای ما همراه باشند. شناخت مخاطبین از اولین گزینه‌ها در آموزش کانتنت مارکتینگ محسوب می‌شود.

به این موضوع توجه داشته باشید که شما این اجازه را ندارید تا به‌دلخواه محتوا تولید کنید و برای رعایت اصولی این پروسه باید به سوالات زیر در ذهن خود پاسخ دهید:

  • تخصص ما در اصل چیست و چه کسانی می‌خواهند از تخصص ما بهره ببرند؟
  • مخاطبین هدف ما در چه رده سنی هستند؟
  • مخاطبین هدف ما بیشتر در چه بسترهای اینترنتی فعالیت دارند؟
  • مخاطبین هدف ما بیشتر طرفدار کدام فرمت‌های محتوایی هستند؟
  • پاسخ دادن به این سوالات در رأس آموزش کانتنت مارکتینگ قرار دارند.

پرداختن به محتوا

بعد از اینکه مخاطبان هدف خود را شناسایی کردید، زمان آن رسیده است که به محتواهایی که می‌خواهید به آن‌ها منتقل کنید بپردازید. محتواهایی که می‌خواهید به مخاطبانتان منتقل کنید باید زبانی ساده و قابل فهم داشته باشد، به شکلی که اگر مخاطب مورد با تخصص ما آشنا ندارد، بتواند با خواندن محتوا اندکی ما با تخصص ما ارتباط برقرار کند.

برای قابل‌فهم‌تر کردن محتوا از تیتر، جدول، بولت و شماره بندی استفاده کنید. بولد کردن قسمت‌های مهم محتوا می‌تواند برای مخاطب جذاب‌تر و قابل فهم‌تر باشد. سعی کنید زبانی را برای انتقال مطالب استفاده کنید که مخاطبان شما بیشتر طرفدار آن هستند؛ به طور مثال اگر مخاطبان شما افراد جوان و نوجوان هستند می‌توانید از زبانی ساده و صمیمی استفاده کنید نه رسمی.

انتشار محتوا

باید به این نکته توجه داشته باشیم که محتوای خود را در چه بستر اینترنتی منتشر می‌کنیم، مثلا اگر طرفداران ما بیشتر در شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و توییتر فعالیت دارند باید بتوانیم محتواهایی جذاب به همراه تصویرهایی باکیفیت منتشر کنیم یا اگر محتوایی را می‌خواهیم در توییتر قرار دهیم، سعی کنیم عکس مناسب و انفوگرافیک را در توییتر قرار دهیم و تاثیرگذارترین و بهترین جمله متن محتوا را کنار آن قرار دهیم؛ چراکه توییتر محدودیت متنی داشته و بیشتر 280 کاراکتر نمی‌توان در آن تایپ کرد.

با رعایت این سه اصل به راحتی می‌توانید خدمات و محصولات خود را از طریق کانتنت مارکتینگ به مخاطبان خود ارائه دهید.

جمع بندی

حال که با معنی کانتنت مارکتینگ به طور کامل آشنا شدید، سعی کنید تا بیشتر از آن در ارائه خدمات و محصول استفاده کنید تا بتوانید در هر زمینه‌ای که فعالیت می‌کنید مخاطبان بیشتری را به سمت خود بکشانید و آن‌ها را به مشتریانی ثابت و وفادار تبدیل کنید؛ این فرایند جز استفاده از بازاریابی محتوایی و رعایت اصول ذکر شده امکان‌پذیر نیست.