دیجیتال مارکتینگ چیست و چه کاربردی در کسب‌وکارها دارد؟

کسب و کارهای آنلاین نیز مانند کسب و کارهای فیزیکی برای فروش محصولات یا ارائه خدمات خود نیاز به بازاریابی و تبلیغات دارند، البته بازاریابی دیجیتال با بازاریابی سنتی تفاوت دارد. برای آن که بتوان در بازاریابی نوع دیجیتال عملکرد مثبت و موفقی داشته باشید؛ نیاز به دانش دیجیتال مارکتینگ دارید. این ابزار به شما کمک می‌کند تا بستر مناسب را برای تبلیغ و ارائه خدمات خود پیدا کنید تا کاربران با شما آشنا شوند و به مشتری های ثابت تبدیل شوند. در ادامه به شما خواهیم گفت که دیجیتال مارکتینگ چیست و چه کمکی به کسب و کارها می‌کند.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال، اصطلاحی است که شامل حوزه‌هایی چون سئو، تولید محتوا و سوشال مدیا می‌شود و از همه این حوزه‌ها به عنوان بستری برای تبلیغات، جذب مشتری و فروش استفاده می‌کند. دیجیتال مارکتینگ این امکان را فراهم می‌کند که استراتژی بازاریابی را برای یک کسب و کار بچینید و از طریق موتورهای جستجو، شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات مبتنی بر وب، پیامک و ایمیل به تبلیغ بپردازید.

هدف از بازاریابی نوع دیجیتال این است که یک برند شناخته شود و به مراتب ارتقا پیدا کند. کسب و کارها با استفاده از کانال‌های تبلیغاتی مختلف مشتری را جذب می‌کنند و آن‌ها را به مشتریان بالقوه خود تبدیل می‌کند. اگر بخواهیم مثالی ملموس بزنیم تا متوجه شوید که دیجیتال مارکتینگ چیست، می‌توانیم به پیامک‌های تبلیغاتی اشاره کنیم. این پیامک ها بخشی از کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ هستند که افراد را وسوسه می‌کنند تا به سایت یا اپلیکیشن خاصی سر بزند و از خدمات یا محصولات آن‌ها استفاده کند.

تغییر سبک زندگی با دنیای دیجیتال

زندگی امروز ما به شدت به دنیای دیجیتال و تکنولوژی گره خورده است و هر چقدر که پیش می‌رویم احتمال جدایی این دو کمتر می‌شود. دنیای دیجیتال سبک زندگی همه افراد را تغییر داده است. اگر امروز خود را با چند سال پیش مقایسه کنید قطعا متوجه این مسئله خواهید شد. در گذشته مجبور بودید برای تک‌تک خریدهای خود از خانه خارج شوید و خرید خود را محدود به چند خیابان یا فروشگاه می‌کردید.

اما امروزه بسیاری از مایحتاج خود را با یک جستجو ساده و چند کلیک تهیه می‌کنید و آن را درب منزل تحویل می‌گیرید. امروزه اینترنت و ابزارهای دیجیتال به بخش اصلی زندگی ما تبدیل شده‌اند و برای اکثر کارهای خود از آن استفاده می‌کنیم. طبق گفته منابع معتبر حدود 77 درصد از کاربران فضای مجازی پیش از آن که به یک برند اعتماد کنند؛ درباره آن تحقیق می‌کنند که از این بین 51 درصد گوگل را برای تحقیق انتخاب می‌کنند که این آمارها نشان‌دهنده جایگاه و اعتبار گوگل در زندگی افراد بوده و تاثیر دیجیتال مارکتینگ چیست را روشن می کند.

چرا دیجیتال مارکتینگ مهم است؟

افرادی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت می‌کنند را دیجیتال مارکتر می‌نامند. این افراد موظف هستند استراتژی دیجیتال مارکتینگ سازمانی که در آن فعالیت می‌کنند را مشخص کنند و همه کانال‌های ارتباطی خود با کاربران و مشتریان را به کار بگیرند تا اهداف سازمان محقق شود. یک دیجیتال مارکتر حرفه‌ای باید مخاطب و رفتار‌های آن را بشناسد و روش ‌های جدیدی را برای تعامل ایجاد کند.

وظیفه این افراد محدود به جذب مشتری‌های جدید نیست و باید مشتریان سابق خود را نیز حفظ کنند و استراتژی‌های خود را به شکلی تدوین کنند که تمامی اهداف محقق شود. آمارها نشان می‌دهد شرکت‌هایی که از تمامی کانال‌های ارتباطی خود به صورت هوشمندانه استفاده می‌کنند؛ توانسته‌اند 90 درصد مشتریان خود را حفظ کنند و همچنین شرکت‌هایی که کانال‌های ارتباطی ضعیفی با مشتریان دارند تنها 33 درصد از مشتریان خود را حفظ کرده‌اند. به درستی که لازم است دیجیتال مارکترها بدانند که دیجیتال مارکتینگ چیست و چه کاربردی دارد تا بتوانند به ارتقاء یک کسب و کار کمک کنند.

مزایا و خدمات دیجیتال مارکتینگ چیست؟

برای آن که بدانید مزایا و خدمات دیجیتال مارکتینگ چیست؛ ابتدا باید مخاطبین هدف را شناسایی کنید. شما به عنوان یک بازاریاب دیجیتال موظف هستید تمامی اطلاعات مهمی را که در مورد مخاطبان وجود دارد جمع‌آوری کنید. این اطلاعات راهگشای شما در تمامی مراحل بازاریابی دیجیتال است.

دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می‌کند تا مخاطبان خود را بشناسید و با آن‌ها ارتباط موثری برقرار کنید. در راستای برقراری این ارتباط می‌توانید از کانال‌هایی چون پیامک یا ایمیل استفاده کنید و اخبار یا پیشنهادات خود را با آن‌ها در میان بگذارید. شبکه‌های اجتماعی نیز راه دیگری است که می‌توانید برای برقراری ارتباط و اعتمادسازی استفاده کنید و در نهایت بازخورد پیام‌ها را دریافت کنید.

تفاوت بازاریابی سنتی با دیجیتال

بر خلاف بازاریابی سنتی، این نوع از بازاریابی هزینه‌های زیادی ندارد و به جرئت می‌توان گفت مقرون به صرفه تر نیز هست. تمامی کسب و کارهای آنلاین باید بدانند خدمات دیجیتال مارکتینگ چیست و از آن‌به بهترین نحو استفاده کنند.

به طور مثال یکی از خدمات بازاریابی دیجیتال ارسال پیامک یا ایمیل است که در آن شما می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای اندک هزاران پیامک یا ایمیل ارسال کنید یا از تبلیغاتی که در بستر وب انجام می‌شود، استفاه کنید. خدمات دیجیتال مارکتینگ محدود به کسب و کارهای بزرگ یا کوچک نیست و هر مجموعه‌ای با هر اندازه‌ای و با هر میزان بودجه‌ای می‌تواند از این خدمات استفاده کند.

مهم ترین مزیت بازاریابی دیجیتال

یکی از مهم‌ترین مزایای بازاریابی نوع دیجیتال این است که محدودیت جغرافیایی ندارد و به شما اجازه می‌دهد تا با مشتریان خود در هر کجای دنیا ارتباط موثر برقرار کنید. استفاده از این مزیت باعث می‌شود تا دامنه فعالیت کسب و کار خود را گسترش دهید و محدود به مکان و زمان خاصی نباشید.

مزیت بعدی این ابزار، سازگار بودن آن است. شاید بپرسید که منظور از سازگاری دیجیتال مارکتینگ چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که دیجیتال مارکتینگ به شما این امکان را می‌دهد تا استراتژی‌های مختلف را امتحان کنید و نتایج آن‌ها را ارزیابی کنید و در نهایت بهترین و مناسب‌ترین استراتژی را برای خود تدوین کنید. کمپین‌های بازاریابی در جمع آوری دیتا و تصمیم‌گیری بر اساس آن‌ها بسیار موثر است.

خلاصه‌ای درباره دیجیتال مارکتینگ

امیدواریم تا اینجای کار با بازاریابی نوع دیجیتال آشنا شده باشد و متوجه شده باشید که دیجیتال مارکتینگ چه مزایایی دارد. این حوزه‌ای است که چیدن استراتژی و تبلیغات را در یک کسب و کار بر عهده دارد و باید تمامی امکانات و کانال‌های ارتباطی با مشتریان را در قوی‌ترین حالت نگه دارد و اهداف سازمان را جامه عمل بپوشاند.

اهمیت استفاده از دیجیتال مارکتینگ در کسب و کار باعث شده تا هر مجموعه‌ای با هر اندازه‌ای به فکر استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ باشد. اگر شما نیز تا کنون از خدمات دیجیتال مارکتینگ استفاده کرده‌اید؛ تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.