نورو مارکتینگ چیست و چه مدلهایی دارد؟

نورو مارکتینگ را به عنوان علوم عصبی مصرف کننده میشناسیم. علمی که در آن میتوان رفتار مصرف کننده را بهتر شناخت و آن را درک کرد. Neuromarketing همان بازاریابی عصبی است که در آن با استفاده از اعصاب و شبکه عصبی مصرف کننده میتوان تحقیقات بازاریابی را به نحو احسن و در راستای هدف خود انجام داد. چراکه میتوانید واکنش مصرف کننده را در مقابل محرکهای خاص، بشناسید که معمولا با خرید محصول یا استفاده از خدمات شما همراه خواهد بود. حال که به پاسخ نورومارکتینگ یا بازاریابی عصبی چیست؟ دست یافتهاید، وقت آن رسیده که بیشتر با این شیوه بازاریابی آشنا شویم.

دلیل استفاده از بازاریابی عصبی چیست؟

نورومارکتینگ روش نوین بازاریابی در دنیای امروز است که میتواند موجب پیشرفت شما شود. از سری مزایای بازاریابی عصبی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

یک بینش دقیق و جزئی ایجاد میکند

ایجاد بینش دقیق اصلیترین ویژگی بازاریابی عصبی است که در ارتباط با رفتار آدمها عرضه میکند. در این صورت شما نگاه دقیقتری به ترجیحات، تمایلات و رفتارهای مخاطبان هدف خود خواهید داشت. شما در هرلحظه میتوانید مشتری خود را مورد بررسی قرار دهید و رفتار آن را بسنجید. رفتار مشتریان به واسطه تجهیزات مدرن و فناوری روز با استفاده از ابزارهایی همچون گروههای متمرکز یا دیگر روشها مثل نظرسنجی مورد اندازه‌گیری قرار میگیرد.

هیچ دروغی وجود ندارد!

مشتریان نمیتوانند در روش نورومارکتینگ دروغ بگویند. یک شیوه صادقانه است که دادههای صحیحی را در اختیار شما قرار میدهد. در بازاریابی شما باید حواستان را در نحوه مطرح کردن سوال هم جمع کنید چراکه در غیر این صورت ممکن است روی احساسات فرد اثر بگذارد و نتیجه مطلوبی نداشته باشد. در بازاریابی عصبی این اتفاق نمیافتد  و نتایج عینی کسب خواهید کرد.

ارزش تحقیقات را بیشتر میکند

تنها رسیدن به پاسخ بازاریابی عصبی چیست کافی نخواهد بود. شما باید بتوانید با این روش در ناخودآگاه افراد اثر بگذارید و اطلاعات ذهنی آنها را به کار بگیرید. در این شیوه ارزش تحقیق شما به اندازه قابل توجهی بیشتر میشود.

پاسخهای یکپارچه کسب خواهید کرد

میتوان بازاریابی عصبی را در کنار دیگر روشهای سنتی هم استفاده کرد. در این حالت شما با استفاده از استراتژی نورومارکتینگ میتوانید به پاسخهای یکپارچهتری دست یابید.

کاربرد بازاریابی عصبی چیست؟

بازاریابی عصبی یک صنعت نوپا است که آینده بسیار درخشانی را به لطف فناوری و دانش روز پیش رو دارد. اصلی‌ترین کاربرد نورومارکتینگ در تبلیغات است. اما میتواند تاثیر مستقیمی بر روی فروش هم داشته باشد. شما زمانی در بازاریابی موفق خواهید شد که در کنار تبلیغات و شناخته شدن، فروش بالایی هم داشته باشید. چیزی که نورومارکتینگ به راحتی با اثر بر روی شبکه عصبی افراد و تحریک آنها برایتان به ارمغان میآورد.

تکنیک های نورومارکتینگ که باید بدانید!

در طی یک آزمایش، دو نوشابه پپسی و کوکاکولا را بدون برند و بسته‌بندی به دو دسته از افراد دادند تا آنها بنوشند و نظر بدهند. تصمیم آنها بسیار متفاوتتر از زمانی بود که برند نوشابه را روی آن دیدند و اغلب کوکاکولا را انتخاب کردند. این دقیقا همان قدرت بازاریابی و تبلیغات است. اما تنها دیدن و شنیدن نیست که میتواند روی اعصاب و ناخودآگاه مخاطب اثر بگذارد. موارد دیگری هم وجود دارد که به عنوان تکنیک های نورومارکتینگ یاد می‌شود و عبارت‌اند از:

بو خوش و دل انگیز

حدود 75 درصد از احساسات انسانها به بویی که حس میکنند وابسته است. این یک شاه‌کلید برای شما در بازاریابی است تا بتوانید در رفتار مشتری اثر بگذارید. همه ما بوی نو ماشین را تا همیشه در ذهن داریم اما این به هیچ عنوان اتفاقی نیست و خودروسازها با استفاده از بازاریابی عصبی در آخرین مرحله از یک اسانس مخصوص استفاده میکنند که این بو را در فضا پخش میکند. یا حتی در فروشگاههایی که عطر خوش دارند، شما احساس شادی و رضایت بیشتری خواهید داشت که روی خرید شما موثر است.

صدا

صدا نیز از دیگر تکنیک های نورومارکتینگ است که قدرت اثرگذاری بسیار زیادی دارد. شما یک فیلم را بدون صدا تماشا کنید! چه احساسی خواهید داشت؟ واقعا حوصله سر بر است. اما اگر صدای آن را به آرامی بلند کنید با شوق بیشتری قیلم را تماشا خواهید کرد. صدا در بازاریابی عصبی می‌تواند دما و ضربان قلب شما را تنظیم کند و باعث شود که عصب شما جهت خرید تحریک‌پذیرتر باشد. برای همین است که در فروشگاهها و مراکز تجاری عموما از موسیقی و صداهای ضبط شده استفاده میکنند.

حس لامسه

اگر چندین کتاب الکترونیکی بخوانید بازهم هیچ یک از آنها جای کتاب را نمیگیرد. بوی کاغذ نو و ورق زدن آن بسیار لذت‌بخش خواهد بود. بازاریابان امروزه نیز به قدرت این حس پی برده‌اند و با طراحی اصولی سعی دارند به فروش بالا دست یابند.

نکته مهم:

مشتریها به چند دسته تقسیم میشوند. افرادی که در لحظه تصمیم میگیرند، دم‌دمی‌مزاج هستند، با آگاهی خرید میکنند و… به همین خاطر هر یک از تکنیکها ممکن است روی همه آنها جواب ندهد. پیش از به‌کارگیری تکنیک رفتار مخاطبان هدف خود را بسنجید و سپس از تکنیک استفاده کنید.

 نورومارکتینگ در ایران چگونه است؟

شاید تصور کنید که هنوز بازاریابان زیادی در ایران نمیدانند بازاریابی عصبی چیست؟ البته حق هم دارند چرا که این یک دانش نوظهور است. اما نکته مهمی که وجود دارد قابلیت استفاده آن در سرتاسر جهان است. نیاز به بومی‌سازی ندارد و به همین خاطر هر بازاریابی میتواند در هر جای این سرزمین که هست از آن استفاده کند. امروزه نیز کم‌کم در کشور ما این شیوه رواج یافته است و استفاده بهینهای از آن در راستا دستیابی به اهداف فروش میشود.

هزینه بازاریابی عصبی چقدر است؟

در این روش شما از تجهیزات و لوازم مختلفی ممکن است استفاده کنید. مخصوصا اگر بخواهید رفتار مشتری را بشناسید و از سنسورهای مختلف کمک بگیرید. در این صورت هزینه بسیار زیادی برایتان خواهد داشت. اما این هزینه با توجه به نتیجه کار، بسیار مقرون‌به‌صرفه است. اینکه شما به فروش و سود بالا دست یابید و از این سود برای پیشرفت هزینه کنید امری کاملا طبیعی است که میتواند در نهایت پیشرفت شما را تضمین کند.       

جمع بندی

برای اینکه در نورومارکتینگ موفق عمل کنید، کافی است خود را به جای مشتری قرار دهید. با این کار میتوانید واکنشهای مغز مشتریان را در برابر محصولات خودتان شناسایی کنید. در نتیجه عکسالعملهایی خواهید داشت که میتواند مشتری را برای خرید یا استفاده از خدمات شما در کمترین زمان قانع کند.