بازاریابی تلفنی چیست و آیا هنوز کاربرد دارد؟

«نه ممنون، نیازی ندارم» یکی از جمله‌هایی است که هروقت صحبت از بازاریابی تلفنی می‌شود، یادمان می‌آید. رویکرد بعضی از افراد نسبت به این نوع بازاریابی آن‌قدر منفی است که حتی گاهی آن‌ را مزاحمت تلفنی می‌نامند! اما آیا واقعاً بازاریابی تلفنی (تله مارکتینگ) نقشی در افزایش فروش ندارد و تأثیر خود را از دست داده است؟ قطعاً نه! این نوع از بازاریابی یکی از استراتژی‌های مهم برای کسب‌وکارهاست که اگر به‌صورت صحیح انجام شود، سود زیادی به همراه دارد. اما روش صحیح بازاریابی تلفنی چیست؟

بازاریابی تلفنی چیست؟

یکی از روش‌های بازاریابی مستقیم، فروش تلفنی است. در این نوع از بازاریابی از تلفن استفاده می‌شود تا فروشنده با مشتریان خود تعامل و گفت‌وگو داشته باشد و ارتباطی شکل دهد. در این تعامل فروشندگان می‌توانند اطلاعاتی درمورد شرکت و محصولی که قصد فروش آن را دارند به مشتریان خود ارائه دهند. در طول این تماس تلفنی فروشنده تلاش می‌کند مشتری را ترغیب و اقناع کند. البته مشتری همیشه مصرف‌کننده نهایی است؛ بلکه حتی ممکن است یک کسب‌وکار باشد.

استراتژی تبلیغات‌ تلفنی

حالا که پاسخ اینکه بازاریابی تلفنی چیست را دادیم و درمورد دو نوع مهم آن صحبت کردیم، باید به انواع دیگر این استراتژی بپردازیم. انواع دیگر بازاریابی تلفنی به شرح زیر است:

بازاریابی تلفنی درون‌گرا

در این نوع از بازاریابی به‌وسیله رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی یا بازاریابی مستقیم مشتریان می‌توان به توضیحاتی درمورد محصول و خدمات پرداخت و سپس در همین پلتفرم‌ها آن‌ها را دعوت به تماس کرد. یعنی می‌توان پس از معرفی هرچه می‌خواهید، افراد را برای دریافت اطلاعات بیشتر به داشتن یک تماس تلفنی با کسب‌وکارتان دعوت کنید. در آخر منتظر می‌مانید تا مشتریان با شما تماس بگیرند. پس در این روش بازاریاب‌ها بیشتر از اینکه فعال باشند، منفعل‌اند که همین وضعیت را ایمن‌تر می‌کند.

تبلیغات تلفنی برون‌گرا

اگر بخواهیم این نکته را بررسی کنیم که تاثیر این روش در انواع بازاریابی تلفنی چیست باید بگوییم که به این نوع از بازاریابی، تماس سرد گفته می‌شود که در آن بازاریاب‌ها منتظر تماس نمی‌مانند؛ بلکه با استفاده از علاقه‌ای که مشتریان قبلاً نسبت به چیز مرتبطی نشان داده‌اند، اطلاعات تماسشان را به دست می‌آورند و با آن‌ها تماس می‌گیرند. در این شرایط مشتری حتی ممکن است از شما ناراحت شود. برای به‌حداقل‌رساندن رویکرد منفی نسبت به این استراتژی شما باید بهترین زمان برای بازاریابی تلفنی را بیاموزید.

دستورالعمل تبلیغات تلفنی

در بازاریابی تلفنی قبل و حین تماس باید دستورالعمل‌ها رعایت شود تا تأثیرپذیری بیشتری داشته باشد. به‌طورکلی دستورالعمل بازاریابی تلفنی قبل از تماس به شرح زیر است:

  • عوامل حواس‌پرتی را از روی میز کار بردارید تا همه توجهتان به تماس، اقناع و ترغیب باشد!
  • درمورد کسب‌وکار خود و رقیبانتان اطلاعات کامل داشته باشید تا بتوانید باتوجه‌به آن درمورد نقاط قوت و ضعف خود سخن بگویید و مشتری را برای خرید آماده کنید. در واقع مشتری باید توجیه شود که مزیت بازاریابی تلفنی چیست.
  • به همه چیز مسلط باشید. به اتفاقاتی که اخیراً برای کسب‌وکارتان رخ‌داده آگاه باشید و اجازه ندهید مشتری به دلیل عدم آگاهی شما گوشی تلفن را قطع کند! آمار و ارقام را یادداشت کنید و در نزدیکی خود بگذارید. چیز زیادی را حفظ نکنید که اگر فراموش کردید، تسلطتان از بین برود!
  • پیش از برقراری تماس اطلاعاتی که می‌خواهید بگویید را به طور خلاصه بنویسید. البته همه اطلاعات را باهم ارائه نکنید و این نکته‌ای است که باید در حین تماس به آن توجه داشت. نیازی نیست برای معرفی یک محصول و بازاریابی آن هرچه اطلاعات هست را در اختیار مشتری قرار دهید. این کار او را خسته می‌کند و از بازاریابی تلفنی بیزار می‌شود!

راهکارهای بازاریابی تلفنی

علاوه بر توجه به میزان اطلاعات قابل‌ارائه، به نکات زیر نیز باید در حین تماس توجه کرد:

  • با بهترین زمان برای جملات تاثیرگذار بازاریابی تلفنی آشنا شوید. اگر از روش B2B استفاده می‌کنید بهتر است که صبح‌ها در ساعت ۸ الی ۹ تماس خود را برقرار کنید و اگر می‌خواهید روش B2C را به کار بگیرید، بهتر است عصرها در ساعت ۴ الی ۵ با مشتریان تعامل تلفنی داشته باشید. همچنین بهترین روزهای هفته برای این نوع از بازاریابی دوشنبه‌ها و سه‌شنبه‌هاست.
  • صمیمی و آرام سخن بگویید و تلاش کنید مشتری از شنیدن صدای شما لذت ببرد و با شما ارتباط برقرار کند. اگر برایتان سؤال است که در بازاریابی تلفنی چه بگوییم، به شما پیشنهاد می‌کنیم نام او را صدا بزنید تا صمیمیت ایجاد شود، درمورد علایقش بپرسید و به او احترام بگذارید.
  • برای آنکه مشتری درک کند که مزیت بازاریابی تلفنی چیست، اگر برایتان مقدور است نمونه‌ای برای مشتری ارسال کنید. این امر هم اعتماد او را جلب می‌کند و هم کیفیت تماس تلفنی را بالاتر می‌برد.

کلام آخر

در این مقاله درمورد این موضوع که بازاریابی تلفنی چیست توضیحاتی ارائه دادیم. باتوجه‌به این توضیحات فکر می‌کنید این نوع از بازاریابی هنوز کاربرد دارد؟ البته که دارد و تأثیر آن هم بسیار زیاد است؛ به‌خصوص اگر این استراتژی به روش B2B انجام شود. به‌هرحال برای برقراری یک تماس تلفنی تأثیرگذار و داشتن یک تله مارکتینگ سودمند باید با دستورالعمل و خدمات بازاریابی تلفنی آشنا بود.