آشنایی با انواع کمپین‌های تبلیغاتی و مراحل طراحی آن‌ها

شناخت نوع کمپین بازاریابی یکی از مهم‌ترین وظایف یک مدیر بازاریابی در هر شرکتی است. آنها به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا آگاهی از برند را افزایش دهند، مشتریان جدید جذب کنند و حتی فروش بیشتری ایجاد نمایند. اگر می خواهید بدانید کمپین تبلیغاتی چیست و چه تاثیری بر مشاغل دارد، در حالت کلی می توان گفت که این یک فعالیت بازاریابی استراتژیک برای تبلیغ یک محصول یا خدمات از طرف یک شرکت یا فرد است.

کمپین تبلیغاتی چیست؟

کمپین‌های تبلیغاتی از روش‌های مختلفی برای جلب‌توجه مصرف‌کنندگان استفاده می‌کنند، از جمله تلویزیون، تبلیغات چاپی، رسانه‌های اجتماعی و ایمیل. هر کسب‌وکار حرفه‌ای معتقد است که انتخاب کمپین تبلیغاتی مناسب به معنای آگاهی بیشتر از برند، مشتریان بیشتر، درآمد بیشتر و به‌طورکلی پول بیشتر است. بااین‌حال، تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام کمپین‌های تبلیغاتی برای کسب‌وکار شما اجرا شود، کار آسانی نیست. برای انتقال موفقیت‌آمیز حساسیت و هویت برند خود به مصرف‌کنندگان، باید بدانید که چگونه هر کمپین را بسته به کاربرد آن ایجاد و مدیریت کنید.

در حال حاضر شرکت‌ها در سراسر جهان به طور متوسط ​​سالانه 450 میلیارد دلار صرف تبلیغات می‌کنند. شاید این عدد خیلی زیاد به نظر برسد. اما حقیقت این است که این شرکت‌ها می‌دانند پول خود را کجا خرج کنند. یعنی کمپین تبلیغاتی را خوب می‌شناسند. در این مقاله علاوه بر جواب به سؤال کمپین تبلیغاتی چیست، 7 نوع آن را که کسب‌وکارها می‌توانند اجرا کنند، شرح می‌دهیم. به این کمپین‌های والد می‌گویند و بسیاری از کمپین‌های تبلیغاتی کوچک‌تر در این دسته قرار می‌گیرند.

کمپین جذب مشتری

کمپین جذب مشتری مجموعه‌ای از فعالیت‌های تبلیغاتی است که باعث افزایش آگاهی از برند و جذب مستقیم مشتریان جدید می‌شود. همان‌طور که از نام این کمپین پیداست، هدف تنها تولید و جذب مشتری است.

ممکن است این سؤال برایتان ایجاد شده باشد که ماهیت این نوع کمپین چیست؟ این کمپین‌ها برای رساندن برند و محصولات شما به مشتریان بالقوه در بازار شما کار می‌کنند. کمپین جذب مشتری باید با محتوای آموزشی جذاب مخاطبان خاصی را جذب کند تا مردم تصمیم به جدی گرفتن محصول و برند بگیرند. این محتوا ممکن است شامل ایمیل‌ها (از جمله متن و تصاویر)، پست‌های رسانه‌های اجتماعی، تیزرها و پست‌های وبلاگ باشد.

کمپین بازاریابی

اما تمرکز اصلی یک کمپین تبلیغاتی چیست؟ این ابزار بازاریابی، باید بر چهار حوزه تمرکز کند. در واقع 4 پارامتر اصلی در این کمپین وجود دارد که به طور همزمان نیاز به توجه دارد.

 • تولید محصول
 • بازاریابی
 • رضایت مشتری
 • فروش

قبل از راه‌اندازی، مهم است که نیازهای مشتریان خود را درک کنید و اینکه چگونه بر پیام تبلیغاتی شما تأثیر می‌گذارند. پس از راه‌اندازی، باید از خود بپرسید که هدف این کمپین تبلیغاتی چیست آیا به اهداف فروش اولیه خود رسیده‌اید یا خیر. سپس روی ایجاد تقاضای ثابت برای محصول خود تمرکز کنید. اینجا همه چیز در مورد “محصول” است.

کمپین تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی

در بین انواع کمپین تبلیغاتی، این کمپین برای بازاریابان دیجیتال اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. به‌طورکلی، کمپین‌های موفق رسانه‌های اجتماعی از چهار جزء اصلی تشکیل شده‌اند:

 • نقشه راه از پیش تعیین شده
 • اهداف مشخص و روشن
 • تبلیغات از طریق چندین کانال
 • تحلیل نهایی

راه حل اصلی برای راه‌اندازی این کمپین تبلیغاتی چیست. توصیه می‌کنیم با تجزیه‌وتحلیل حساب‌های رسانه‌های اجتماعی و دنبال‌کنندگان برند خود شروع کنید. نقش‌هایی را در تیم تعیین کنید تا مسئولیت‌های تبلیغات، طراحی کمپین تبلیغاتی و پیام‌رسانی در طول کمپین‌ها با هم تداخل نداشته باشند. سپس در مورد بودجه تصمیم‌گیری کنید. چه بخواهید از رقبا متمایز شوید یا یک کسب‌وکار جدید راه‌اندازی کنید، کمپین رسانه‌های اجتماعی به‌راحتی می‌تواند به افزایش آگاهی از برند کمک کند. برای این کار می‌توانید از یک اقدام مشترک استفاده کنید. نکته کلیدی این است که معیارهایی مانند ذکر نام تجاری، تغییرات تعداد فالوورها، ری توییت‌ها و نظرات را پیگیری کنید.

کمپین بازاریابی محتوا

حال باید دید که تاثیر محتوا در کمپین تبلیغاتی چیست؟ کمپین بازاریابی محتوا بین 30 تا 90 روز طول می‌کشد و نوعی فعالیت بازاریابی مبتنی بر محتوا است که مخاطب یا موضوع خاصی را هدف قرار می‌دهد. این کمپین را با کمپین‌های تبلیغاتی رسانه‌های اجتماعی که باید به طور منظم انجام دهید اشتباه نگیرید. بازاریابی محتوا باید یک شخصیت خریدار منحصربه‌فرد ایجاد کند. به همین دلیل، باید ایده‌های محتوا را بر اساس موضوعات کمپین بازاریابی محتوایی و بینش خریدار توسعه دهید. گام بعدی این است که کمپین خود را در قالب یک تقویم محتوایی برنامه‌ریزی کنید. فرمت‌های زیر برای بازاریابی محتوا موجود است:

 • ویدئو
 • پست وبلاگ
 • کتاب الکترونیکی
 • آموزش آنلاین
 • پست‌های رسانه‌های اجتماعی
 • اینفوگرافیک

ایجاد یک برنامه زمان بندی محتوا به تیم شما اجازه می‌دهد تا بداند چه زمانی هر قطعه از محتوا را منتشر کند. هنگامی که یک برنامه دارید، باید کلمات کلیدی را بر اساس ارتباط، رقابت و حجم شناسایی کنید. توصیه می‌کنیم کلمات کلیدی را انتخاب کنید که فرآیند تولید محتوای مفید و ارزشمند را تسهیل می‌کند. آخرین مرحله در این کمپین انتشار محتوای خود از طریق موارد زیر است:

 • شبکه اجتماعی
 • وبسایت
 • ایمیل

کمپین‌های تبلیغاتی پولی

انواع کمپین تبلیغاتی پولی را می‌توان در سه مورد خلاصه کرد. بررسی آنها می تواند پاسخی صریح در بیان این نکته است که کمپین تبلیغاتی چیست؟

تبلیغات از طریق موتورهای جستجو

این استراتژی از تبلیغات تصویری و متنی در پلتفرم‌هایی مانند گوگل استفاده می‌کند. شما در واقع به موتورهای جستجو پول می‌دهید تا محتوای تبلیغاتی خود را به مخاطبان خود نشان دهند. از همین روست که نوشتن کمپین تبلیغاتی بسیار مهم است.

تبلیغات نمایشی

این دسته از ابزار نمایش برای نمایش تبلیغات به بازدیدکنندگان استفاده می‌کند. این گروه شامل تبلیغات بنری ارائه دهنده وب سایت‌ها، بیلبوردهای شهری و تبلیغات تلویزیونی و رادیویی است.

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

این کمپین تبلیغات تصویری یا ویدیویی را بر اساس تعاملات و علایق صفحات اجتماعی به درگاه کاربر ارسال می‌کند. در این صورت باید برای استفاده از پلتفرمی غیر از صفحه شخصی خود هزینه پرداخت کنید. امروزه بسیاری از استارت آپ‌ها از طریق اینفلوئنسرهایی که طرفداران زیادی دارند، تبلیغ می‌کنند.

جمع‌بندی

پس از پاسخ به سؤال اصول کمپین تبلیغاتی چیست بایستی تعیین کنید که در حال حاضر کسب‌وکار شما در این مرحله از رشد کسب‌وکار به چه نوع تبلیغاتی نیاز دارد؟ شما مجبور نیستید از انواع مشخص و محدودی از کمپین‌های تبلیغاتی استفاده کنید. در عوض، توصیه می‌کنیم یک یا دو نوع کمپین تبلیغاتی را انتخاب کنید و در اجرای آنها متخصص شوید. پس از آنکه مشخص کردید هدف کسب‌وکار شما از ایجاد کمپین بازاریابی چه خواهد بود، کار با یک تیم حرفه‌ای و باتجربه می‌تواند به نتایج شگفتانگیزی در اجرای آن بیانجامد.