مدرسه کسب و کار ماهان

بهترین دوره MBA

بهترین دوره MBA کجاست؟ کجا MBA بخوانیم؟

فهرست مطلب

برای  دانش‌پذیران MBA،  انتخاب مقصد یک تصمیم مهم است و بر بخش عمده‌ای از آینده آن‌ها تاثیر می‌گذارد، از جمله فرصت‌های شغلی پس از تحصیل و گذراندن دوره mba. از این رو گرفتن تصمیم درست در درجه اول اهمیت قرار دارد.

بهترین دوره‌های MBA در ایران

دوره‌های MBA توسط دانشگاه و موسسات مختلفی در تهران و سایر شهرستان‌های ایران ارائه می‌شود. علی‌رغم این که سرفصل غالب این دوره‌ها مشابه است، تفاوت اصلی در استفاده از تخصص و تجارب اساتید مدرس نمود پیدا می‌کند.

از بین موارد فوق برخی از موسسات نیز دارای همکاری‌های مشترکی با موسسات و دانشگاه‌های خارجی هستند که منتج به صدور مدرک مشترک خواهد شد.

باید به این نکته اشاره کرد که برخی از مدارک مشترک، مورد تایید وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران نمی‌باشد و باید بررسی کرد که آیا در سطح بین‌الملل قابل تطبیق و معتبر هستند یا خیر.

بهترین دوره MBA در شهرستان‌ها

همچون بسیاری از دانشگاه‌های تراز اول کشور، بسیاری از دانشگاه‌های مستقر در مراکز استان‌ها و سایر شهرستان‌ها رشته MBA را در لیست دروس تحصیلی خود جای داده‌اند.

علی‌رغم گستردگی واحدهای دانشگاهی در تدریس رشته فوق، عدم دسترسی به اساتید تراز اول و دوره‌های کارآموزی در شرکت‌های معتبر بین‌المللی که شاکله این رشته است، معمولا استقبال از این واحدهای دانشگاهی ضعیف است از این رو بسیاری از موسسات معتبر نسبت به تاسیس شعبه در شهرستان‌ها و همچنین برگزاری دوره‌های آنلاین اقدام کرده‌اند.

محبوب‌ترین کشورها برای دانش‌پذیران MBA

بنابر گزارش‌ها از متقاضیان و اولویت آن‌ها در سال گذشته و بر اساس یافته‌های رسانه TopMBA.com مقصد بسیار مورد علاقه برای دانشجویان بالقوه کسب‌وکار بر مبنای لیست زیر  است:

1. ایالات متحده آمریکا

آمریکا بار دیگر در صدر فهرست قرار گرفت. این کشور منشا پیدایش این مدرک است، و دارای بسیاری از برترین مدارس کسب‌وکار در جهان است که فارغ‌التحصیلانی در سطح روسای جمهور سابق ایالات متحده آمریکا دارد.

 دوره‌های MBA در این کشور به طور معمول 2 ساله اجرا می‌شود و شامل یک دوره کارآموزی در ماه‌های تابستان است. این مزیت افزوده به دانشجویان برای کسب یک تجربه واقعی و فرصتی برای کشف یک شرکت خاص است. طول دوره همچنین به دانشجویان زمان بیشتری برای کشف فرصت‌های شغلی و ایجاد شبکه می‌دهد.

2. انگلستان

دومین لیست، بریتانیا است. لندن در حال حاضر بر اساس شاخص مراکز مالی جهانی به‌عنوان رقابتی‌ترین مرکز مالی جهان رتبه‌بندی شده است، و همین برتری است که این کشور را برای دانشجویان آینده جذاب می‌کند.

بسیاری از موسسات با عملکردی برتر (مدرسه کسب‌وکار لندن، مدرسه اقتصاد لندن، UCL و غیره) در پایتخت مستقر هستند و تجربه و ارتباطاتی را در قلب مالی اروپا به دانشجویان ارائه می‌دهند.

با این حال، با خروج بریتانیا از اروپا، باید دید که آیا این کشور در آینده نیز برای دانشجویان بالقوه MBA جذاب خواهد بود یا خیر.

3. کانادا

در رتبه سوم یکی دیگر از کشورهای آمریکای شمالی، کانادا است. کانادا به دلیل کیفیت مدارس کسب‌وکار و فرصت‌های شغلی موجود پس از فارغ‌التحصیلی، مقصدی محبوب برای دانشجویان بالقوه MBA است. در واقع، 6 مدرسه از 100 مدرسه برتر کسب‌وکار در رتبه‌بندی QS Global MBA 2018 در این کشور واقع شده‌اند.

کانادا در طول این سال‌ها گزینه اصلی برای دانش‌پذیران MBA آینده‌نگر باقی‌مانده است.

4. استرالیا

مقصد چهارم استرالیا است که به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. «Land Down Under» موقعیت استرالیا به عنوان یک مقصد برتر MBA در سال‌های اخیر تثبیت شده است و دارای تعدادی از مدارس کسب‌وکار با رتبه بالا، سبک فکر کارآفرینی قوی و سبک زندگی رشک برانگیز است.

 موقعیت آن نزدیک به مرکزهای رو به رشد مالی و تجاری در آسیای جنوب شرقی به این معنی است که دانشجویان در این کشور فرصت‌های زیادی برای یادگیری و تبادل در دسترس دارند.

5. آلمان

آلمان کشوری است که توسط نوآوری و فناوری هدایت می‌شود. این یکی از قوی‌ترین اقتصادهای جهان و پیش‌رو در هر 2 صنعت خودرو و برق است. دانش آموزان مدارس کسب‌وکار در کشور از موفقیت تحصیلی بسیاری از مدارس کسب‌وکار بهره‌مند می‌شوند. آن‌ها همچنین فرصت‌های شبکه‌سازی زیادی را تجربه می‌کنند که توسط کشوری که محل کسب‌وکارهایی از جمله مرسدس بنز، بی‌ام‌دبلیو، زیمنس، دویچه بانک و بوش است، فراهم می‌شود.

6. فرانسه

فرانسه ششمین کشور برتر لیست امسال است و 19.4 درصد از پاسخ‌دهندگان پیشنهاد کرده‌اند که به فرانسه به عنوان مقصدی برای MBA خود علاقه دارند. این کشور اولین کشور اروپایی بود که MBA را ارائه کرد و هنوز هم یکی از رقابتی‌ترین آموزش‌های تجاری موجود را ارائه می‌دهد. در واقع، در رتبه بندی QS Global MBA 2021، 2 برنامه از 3 برنامه برتر در فرانسه مستقر هستند.

کسانی که در این کشور تحصیل می‌کنند از مرکز مالی و تجاری پاریس، ارتباط نزدیک با بسیاری از دیگر شهرهای بزرگ سیاسی و اقتصادی اروپا داشته و توانایی یادگیری یکی از مهم‌ترین زبان‌های جهان بهره‌مند می‌شوند.

7. اسپانیا

در حالی که اسپانیا یک مقصد محبوب MBA برای دانشجویان در سراسر جهان است، به ویژه مورد علاقه دانشجویان آمریکایی لاتین قرار گرفته است.

بسیاری از شهرهای اسپانیا مراکز مالی مهمی هستند، از جمله بارسلون، که در حال حاضر بزرگترین بندر در دریای مدیترانه است. گذشته از این، فرهنگ غنی ارائه شده به خودی خود جذابیتی دارد و بسیاری از هنرمندان، نوازندگان و ورزشکاران از این کشور می‌آیند.

8. سنگاپور

در رده هشتم، اولین کشور آسیایی این فهرست قرار دارد. سنگاپور یکی از مهم‌ترین مکان‌های تجاری جهان است، بنابراین جای تعجب نیست که این شهر در 10 شهر برتر امسال قرار بگیرد. این کشور در رتبه هفتم در شاخص جهانی نوآوری 2017 قرار گرفت و شرکت‌هایی از جمله بانک DBS و خطوط هوایی سنگاپور را در خود جای داده است. از پاسخ‌دهندگان در نظرسنجی جهانی، 14.3٪ گفتند که به تحصیل در رشته MBA در سنگاپور فکر می‌کنند.

9. سوئیس

در مرحله بعدی، مشهورترین کشور بانکی جهان، سوئیس قرار دارد. 14.1٪ از پاسخ‌دهندگان سوئیس را به عنوان گزینه‌ای برای تحصیل خود می‌بینند.

سوئیس در سطح جهانی به عنوان یک موسسه مالی شناخته می‌شود و زوریخ و ژنو در بین 20 مرکز برتر مالی جهان بر اساس شاخص مراکز مالی جهانی هستند. همچنین مقر بسیاری از قدرتمندترین شرکت‌های جهان از جمله نستله، گروه بیمه زوریخ و کردیت سوئیس است.

10. هلند

هلندی‌ها به خاطر گشاده‌رویی و مهمان‌نوازی خود مشهور هستند. هنگامی که اعتبار این موسسات را نیز در نظر می‌گیرید، درک این که چرا این کشور، امسال یکی از 10 مقصد برتر برای گذراندن MBA انتخاب شده است، دشوار نیست.

این کشور مرکز تجارت است و شرکت‌هایی از جمله Unilever ،Shell و KLM و بزرگترین بندر قاره‌ها، بندر روتردام، را در خود جای داده است. علاوه بر این، هلند یک کشور کارآفرین ویژه است و یکی از بالاترین درصد استارت‌آپ‌ها در اروپا را دارد.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز دهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *