مدرسه کسب و کار ماهان

بهترین گرایش MBA برای مهاجرت

بهترین گرایش MBA برای مهاجرت

فهرست مطلب

رشته مدیریت کسب‌وکار یا MBA جزء رشته‌های پرطرفدار در دنیاست که در دنیای کنونی علاقه‌مندان به آن روزبه‌روز در حال افزایش است. گرایش‌های مختلفی از این رشته تحصیلی در دانشگاه‌ها و مدارس کسب‌وکار دنیا ارائه می‌شود، ولی برای آن‌هایی که به فکر مهاجرت هستند، این سوال مطرح است که بهترین گرایش مدیریت برای مهاجرت چیست؟

پاسخ این سوال این است که انتخاب یک گرایش به علاقه‌ فردی، معدل تحصیلی شما در کارشناسی و شرایط بازار کار بستگی دارد. تحصیل در گرایش خاص، لزوما تضمین کننده موفقیت شما در رشته MBA نیست. بلکه علاقه و اشتیاق شماست که در کنار دانش تخصصی باعث می‌شود که بازار کار مناسب خود را نیز بیابید یا حتی آن را بسازید.

در این مقاله بر اساس آماری که از فارغ‌التحصیلان MBA از دانشگاه‌ها و مدارس کسب‌وکار جهان به‌دست آمده‌ است به پرطرفدارترین گرایش‌های MBA برای مهاجرت می‌پردازیم.

بررسی بهترین گرایش MBA برای مهاجرت

آمار‌های جهانی به‌ویژه پس از همه‌گیری نشان داد که امروزه شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف خواستار جذب نیروها و کارکنانی هستند که در گرایش‌های مختلف MBA تحصیل کرده باشند. پس در حالت کلی تمایل به استخدام فارغ‌التحصیلان گرایش‌های مختلف دوره mba به‌ویژه در کشورهای اروپایی و صنعتی در حال افزایش است.

اما برای انتخاب گرایش مناسب برای تحصیل در رشته MBA، فارغ از میزان درآمد، بهتر است درباره دروسی که در آن گرایش بر آن‌ها تاکید می‌شود، نوع آموزش آن‌ها و علاقه خودتان تحقیق و تامل کنید. کارشناسی ارشد مدیریت کسب‌وکار نوعی دوره تحصیلی منعطف و چندجانبه است. گرایش‌های متعدد MBA در مدارس و دانشگاه‌های مختلف با هم متفاوت است. دانشجو می‌تواند براساس استعداد، علاقه و سلایق خودش، یکی از این گرایش‌ها را انتخاب کند.

در حال حاضر پرطرفدارترین و پردرآمدترین گرایش‌های MBA در جهان، شامل گرایش‌های زیر است:

 • مدیریت مالی
 • بازاریابی
 • منابع انسانی
 • مدیریت مهندسی
 • مدیریت امور اقتصادی
 • مدیریت حسابداری
 • مدیریت فناوری اطلاعات
 • مدیریت بازرگانی
 • مدیریت زنجیره تامین

گرایش مدیریت مالی MBA

گرایش مدیریت مالی MBA از پولسازترین گرایش‌های مدیریت کسب‌وکار در دنیا به‌شمار می‌رود. مدیریت مالی از جایگاه ویژه‌ای در سازمان‌ها برخوردار است، چرا که در یک مجموعه تجاری، کسب درآمد اصلی‌ترین هدف به شمار می‌رود.

مدیران مالی تاثیر بسیاری در افزایش سوددهی سازمان‌ها، تصمیمات مالی سازمان و تسویه بدهی‌های شرکت دارد. البته برای موفقیت در این گرایش باید به مباحث مالی، ریاضی و مفاهیم حسابداری علاقه‌مند باشید و این اشتیاق را داشته باشید که با ارزش‌دهی به مدیریت مالی، تمرکز ویژه‌ای بر مباحث این گرایش داشته باشند.

گرایش بازاریابی MBA

گرایش بازاریابی، از پرطرفدارترین گرایش‌های MBA در جهان محسوب می‌شود. همچنین جزء گرایش‌هایی است که برای مهاجرت بیشترین تقاضا را در مدارس و دانشگاه‌های کسب‌وکار دنیا داراست.

موفقیت در گرایش بازاریابی نیازمند شخصیتی برون‌گراست که به ارتباط با انسان‌ها علاقه‌مند باشد. برخورداری از دانش و مهارت در حیطه بازاریابی، روابط عمومی و تبلیغات از دیگر مواردی است که در مسیر موفقیت در این گرایش به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

فارغ‌التحصیلان این گرایش قادر هستند با بررسی بازارها و تعیین استراتژی‌های مناسب بازاریابی، به کسب درآمد و توسعه سازمان‌ها کمک کنند.

گرایش مدیریت منابع انسانی MBA

افراد و کارکنان جزء مهم‌ترین سرمایه‌های سازمان‌ها هستند. در واقع انسان عنصر سازنده یک سازمان و شرکت است و بسیار مهم است که به روشی کارآمد مدیریت شود.

منظور از گرایش منابع انسانی، پرداختن به استراتژی‌ها و روش‌هایی است که به سازمان‌ها کمک می‌کند تا بهترین فضا را برای رشد و بالندگی منابع انسانی و به کارگیری آن‌ها برای رشد و پیشرفت سازمان را فراهم کند.

این گرایش نیز جزء گرایش‌هایی است که تمایل به ادامه تحصیل در آن با توجه به اهمیت منابع انسانی در موفقیت سازمان‌ها روز به روز در حال گسترش است.

بهترین کشور برای مهاجرت و گذراندن دوره MBA

برای انتخاب کشوری مناسبی برای تحصیل در رشته MBA باید موارد مختلفی را در نظر بگیرید. به طور کلی 10 کشور در سطح جهان، بهترین دانشگاه‌ها و مدارس کسب‌وکار را برای تحصیل در این رشته دارا هستند. بهترین کشور با بهترین مدارس کسب‌وکار دنیا کشور ایالات متحده آمریکا است. کشورهای دیگری که دوره‌های آموزشی MBA با برترین کیفیت را ارائه می‌دهند شامل اسپانیا، هند، آلمان، انگلیس، کانادا، فرانسه، هلند، سنگاپور و هنگ‌کنگ است.

بسته به معیارهایی که شما برای تحصیل در این رشته تحصیلی در نظر دارید، پیشنهادها متفاوت است. مثلا اگر معیار شما برای تحصیل در رشته MBA، تحصیل به زبان انگلیسی باشد، کشورهایی مثل انگلستان، کانادا، آمریکا و استرالیا جزء گزینه‌های نخست شما خواهد بود.

یکی از مقرون به‌صرفه‌ترین کشورها برای تحصیل در دوره MBA به زبان انگلیسی، کشور کانادا است. کشور کانادا از پیشگامان ارائه دوره‌های MBA در جهان محسوب می‌شود و امکان یافتن شغل برای فارغ‌التحصیلان این رشته در کانادا در مقایسه با دیگر کشورها بسیار بالاتر است.

از طرف دیگر برترین مدارس کسب‌وکار دنیا بر اساس رتبه‌بندی‌های مجله فاینشنال تایمز یا مجله اکونومیست در کشور آمریکا هستند. البته هزینه‌های تحصیلی و زندگی در این کشورها نسبت به برخی کشورهای دیگر اروپایی بیشتر است و این باعث می‌شود که بتوانید انتخاب‌های دیگری را نیز مد نظر قرار دهید.

کشورهایی مثل اتریش، سوئد، دانمارک، هلند و برخی از کشورهای آسیای شرقی مثل مالزی نیز می‌توانند گزینه‌های خوبی برای دانشجویانی باشند که زمان زیادی از زمان اخذ مدرک کارشناسی آن‌ها گذشته و یا سن آن‌ها بالاتر است.

اگر معیار انتخاب شما هزینه‌های کمتر تحصیلی است، می‌توانید مدارس کسب‌وکار کشورهایی مثل آلمان، فرانسه و اسپانیا، که نظام تحصیلی ارزان‌تری دارند را در نظر بگیرید. البته تحصیل در این کشورها به زبان بومی رایگان است، اما هزینه‌های زندگی در آن‌ها انقدرها هم ارزان نیست.

اگر بخواهید هزینه‌های زندگی خود را نیز کمتر کنید، می‌توانید کشورهایی مثل ایتالیا، لهستان، چک و یا لتونی را انتخاب کنید که علاوه بر امکان تحصیل به زبان انگلیسی و رایگان، هزینه زندگی پایینی نیز دارند.

شرایط مهاجرت با رشته MBA

یکی از سوالات مهم برای کسانی که در رشته مدیریت فارغ‌التحصیل می‌شوند این است که اگر بخواهند با این رشته مهاجرت کنند، آیا امکان اشتغال برای آن‌ها وجود دارد؟ یا اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد داشته باشند، بهترین رشته مدیریت برای اپلای چیست؟

مدیریت یک رشته شناور است و امکان تحصیل برای کسانی که کارشناسی غیرمدیریتی دارند، امکان‌پذیر است. البته شرایط تمام دانشگاه‌های دنیا با هم یکسان نیست. برخی از مدارس کسب‌وکار برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد به‌جز داشتن لیسانس، سابقه کاری فرد را نیز ملاک قرار می‌دهند.

یکی دیگر از مواردی که برخی از دانشگاه ها برای پذیرش در این مقطع در نظر می‌گیرند، موضوع سن است. مثلا برخی از کشورها حداکثر سن را 28 در نظر می‌گیرند و در سنین بالاتر شانس دریافت ویزا کمتر می‌شود.

فارغ‌التحصیلان گرایش‌های مختلف MBA می‌توانند به عنوان سرمایه‌گذار، تحلیل‌گر مالی کسب‌وکار، استراتژیست، تحلیل‌گر بازار، متخصص بازاریابی، فروش، مدیر پروژه و موسس شرکت و کارآفرین مشغول فعالیت شوند.

در رشته MBA بازار کار متنوعی وجود دارد که با توجه به دیجیتالی شدن فضای کسب‌وکار گرایش‌های جدیدی مثل بازاریابی دیجیتال و استراتژیست دیجیتال از جمله آن‌هاست. البته موفقیت در هر کدام از این گرایش‌ها به جز دانش، به تجربه، توانمندی، مهارت و علاقه شما نیز بستگی دارد. اما به طور کلی بازار کار MBA در تمام دنیا نسبت به بازار کار رشته‌های تحصیل مختلف بالاتر است.

یک پاسخ

 1. به نظر من رشته اصلی خود mba هم رشته پرمخاطبیه و حتی بدون گرایشش هم میتونه برای مهاجرت خوب باشه

  (1/5)

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز دهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *