مدرسه کسب و کار ماهان

بهترین گرایش MBA برای مهاجرت

بهترین گرایش MBA کدام است؟

فهرست مطلب

با توجه به گسترده بودن گرایش‌های مختلف مدیریت کسب‌وکار در دنیا، همواره این سوال برای داوطلبان مطرح است که بهترین گرایش کارشناسی ارشد مدیریت کسب‌وکار یا دوره mba چیست؟

برای پاسخ به این سوال قدم نخست این است که ابزارهایی را که برای متمایز کردن خود به عنوان یک فرد حرفه‌ای و شایسته با مهارت‌های MBA نیاز دارید، کشف کنید.

حتی قبل از همه‌گیری COVID-19، تغییرات تکنولوژیکی، بی‌ثباتی سیاسی و وابستگی متقابل اقتصادی، دنیای تجارت را مختل کرده بود. در‌ حال حاضر اصطلاحات و کلمات اختصاری خاصی برای توصیف دنیای مدرن ما وجود دارد، مانند: نوسان، عدم قطعیت، پیچیدگی و ابهام.

تغییر رادیکال اکنون به عنوان یک چالش حیاتی برای سازمان‌ها در سطح جهانی در نظر گرفته می‌شود! اما این یک فرصت نیز هست.

برنامه‌های MBA به دانشجویان می‌آموزد که چگونه با پذیرش سازگاری و انعطاف‌پذیری، برای دنیای تجارت آماده شوند. پس جای تعجب نیست که تقاضا برای تحصیل در رشته MBA همچنان در حال افزایش است. 83 درصد از شرکت‌ها در سال گذشته استخدام فارغ‌التحصیلان MBA را ترجیح می‌دادند که نسبت به آمار 92 درصدی در سال قبل از آن کاهش یافته است، اما همچنان بالاتر از سال‌های قبل است.

پیش‌رو بودن فارغ التحصیلان MBA در انقلاب صنعتی چهارم

MBA رشته‌ای است که به تحلیل محیط کسب‌وکار می‌پردازد و علل موفقیت و شکست کسب‌وکارها را در بخش‌های مختلف استراتژی و برنامه‌ریزی، استفاده بهینه از امکانات، مدیریت منابع‌انسانی، روش‌های فروش و بازاریابی ارزیابی می‌کند.

در دنیای امروز موفقیت در کسب‌وکار مانند موفقیت در هر رشته دیگری به تخصص نیاز دارد. متخصصان MBA تحت تاثیر هیجانات و احساسات تصمیم نمی‌گیرند. آن‌ها اذعان دارند که برای موفقیت باید به علم مدیریت مجهز بود. در‌ حال حاضر درآمد این رشته در گرایش‌های مختلف بسیار بالا است و جزو پنج رشته پولساز دنیا به شمار می‌رود.

در انقلاب صنعتی پیش رو و با تحولاتی که همه‌گیری در دنیا ایجاد کرده است، هوش مصنوعی (AI)، واقعیت افزوده و مجازی، بلاک چین، پهپادها، اینترنت اشیا (IoT)، روباتیک، و چاپ سه بعدی مدام در حال افزایش هستند و آینده کسب‌وکارها را مشخص خواهند کرد.

مدارس کسب‌وکار دنیا با توجه به این تغییرات، موضوعاتی مانند تحلیل داده‌ها، تجزیه و تحلیل کسب‌وکار و برنامه‌نویسی را در برنامه‌های درسی خود در پاسخ به خواسته‌های دانشجویان گنجانده‌اند. هدف لزوما تربیت فارغ‌التحصیلانی نیست که به این مهارت‌ها مسلط باشند، بلکه هدف آموزش آن‌ها برای کار و مدیریت افرادی است که به این مهارت‌ها مسلط هستند.

یک نظرسنجی از رهبران مدارس کسب‌وکار نشان داد که 95 درصد معتقدند گنجاندن کلان داده‌ها در برنامه‌های درسی بسیار مهم است. پس از آن یادگیری تجربی با 94 درصد، دیجیتالی شدن با 93 درصد، هوش مصنوعی با 86 درصد و تجزیه و تحلیل داده‌ها با 83 درصد قرار گرفتند. همچنین در دوران همه‌گیری دوره‌های MBA پاره‌وقت، انعطاف‌پذیر و آنلاین محبوب‌تر شده‌اند. اما به طور کلی تغییراتی که در محیط‌های کسب‌وکار در دو سال گذشته پیش آمد باعث شد که محبوبیت MBA در سراسر جهان افزایش یابد.

بهترین گرایش MBA کدام است؟

پاسخ این سوال آن‌قدرها واضح نیست و بستگی به علاقه، تجربیات، انتظارات شغلی و زمان شما دارد. در حال حاضر شش گرایش پرطرفدار MBA در بیشتر مدارس کسب‌وکار و دانشگاه‌های معتبر دنیا وجود دارد که کاربردی‌تر هستند.

  1. گرایش مالی
  2. گرایش استراتژیک
  3. گرایش بازاریابی
  4. گرایش منابع انسانی
  5. گرایش مدیریت پروژه
  6. گرایش فناوری

گرایش مالی

این گرایش از پرطرفدارترین گرایش‌های MBA است. با توجه به بازار کار پرتقاضای آن و کاربرد گسترده‌اش در انواع کسب‌وکارها بسیاری از داوطلبان این گرایش را انتخاب می‌کنند. فارغ‌التحصیلان این گرایش می‌توانند در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، مالی، بانکداری، ارزیابی، بیمه و… مشغول به کار شوند یا به صورت مشاور با کسب‌وکارها همکاری کنند.

این گرایش در خارج از کشور نیز بسیار مورد استقبال است و می‌تواند فرصت خوبی برای اشتغال و کسب درآمد بالا باشد.

گرایش بازاریابی

یکی دیگر از گرایش‌های پرطرفدار در سراسر دنیا بازاریابی است. متخصصان بازاریابی با برخورداری از دانش تحلیل بازار، مذاکره، ارتباطات و تبلیغات به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا بهترین نتیجه را در فروش خدمات و محصولات خودشان کسب کنند.

بازار کار این گرایش نیز بسیار گسترده است و در سراسر جهان فرصت اشتغال و پولسازی برای این متخصصان فراهم است. فار‌غ‌التحصیلان این گرایش می‌توانند به عنوان مدیر بازاریابی و فروش، مدیر برندینگ و مشاور در کسب‌وکارهای مختلف فعالیت کنند. در حال حاضر گرایش بازاریابی دیجیتال و یا حتی استراتژیست بازاریابی دیجیتال فرصت‌های جدیدی هستند که برای فارغ‌التحصیلان این گرایش فراهم شده است.

گرایش استراتژی

یکی دیگر از گرایش‌های پرطرفدار MBA گرایش استراتژی است. این گرایش به ویژه به کسانی که قصد راه‌اندازی کسب و کار خودشان را دارند، استارتاپ‌ها و کسانی که به مفاهیم برنامه‌ریزی و تعیین استراتژی علاقه‌مندند کمک می‌‌کند تا با مفاهیم روز این موضوع آشنا شوند و از همان ابتدا چشم‌انداز و استراتژی‌های کسب‌وکارشان را با قدرت تعیین کنند.

 فارغ‌التحصیلان این گرایش به علت برخورداری از دیدی کلی‌تر می‌توانند در تعیین استراتژی شرکت‌ها به عنوان مشاور نقش داشته باشند یا در مقام مدیر و رهبر موفق عمل کنند. این گرایش برای کسانی که به تحلیل کسب‌وکارها علاقه‌مندند یا از ارتباطات اثربخش لذت می‌برند، بسیار جذاب خواهد بود.

گرایش فناوری و IT

در سال‌های اخیر که بیشتر کسب‌وکارها به سمت دیجیتالی‌شدن پیش رفته‌اند، آگاه بودن از دانش فناوری بسیار ضروری است. به همین دلیل یکی از گرایش‌های پرطرفدار در دنیا گرایش فناوری است. صنعت دیجیتال بیش از پیش به متخصصان ماهر و متخصصی نیاز دارد که به جز مهندسی، به اصول بازاریابی، استراتژی و فروش هم مجهز باشند.

فارغ‌التحصیلان این گرایش می‌توانند در مدیریت پروژه‌های IT و مدیریت فناوری فعالیت به کسب‌وکارها کمک کنند تا با برنامه‌ریزی درست، طراحی و انتخاب روش‌های کارآمد و اجرای صحیح پروژه‌های IT، موفقیت بیشتری داشته باشند.

گرایش مدیریت پروژه

یکی دیگر از گرایش‌های محبوب MBA در دنیا گرایش مدیریت پروژه است که روز‌ به روز محبوبیت آن افزایش می‌یابد. دانشجویان این رشته معمولا از رشته‌های مهندسی وارد این گرایش می‌شوند و پس از کسب اطلاعات به‌روز آمادگی لازم برای مدیریت پروژه‌ها را کسب می‌کنند. مدیریت پروژه در واقع به‌کارگیری دانش، مهارت، ابزارها و تکنیک‌هایی است که در اجرا و موفقیت پروژه‌ها به سازمان‌ها کمک می‌کنند.

گرایش مدیریت منابع انسانی

این گرایش که نیروی انسانی را یکی از اولویت‌های مهم موفقیت شرکت‌ها قرار می‌دهد، از گرایش‌هایی است که روز به روز محبوب‌تر می‌شود. متخصصان منابع انسانی علاوه بر استخدام و جذب نیروی مناسب، با تبیین استراتژی‌ها و برنامه‌هایی بر عملکرد آن‌ها نیز نظارت دارند. آن‌ها همچنین تلاش می‌کنند محیطی مناسب برای رشد و بالندگی کارمندان فراهم کنند.

چالش‌هایی که در دنیای امروز به ویژه پس از همه‌گیری کرونا پیش آمد، و با دورکار شدن کارمندان، اهمیت مدیریت منابع انسانی بسیار بارزتر شد. افزایش بهره‌وری کارمندان هر شرکت و سازمانی منوط به داشتن برنامه‌های موفق مدیریت منابع‌انسانی است. حتی نحوه اخراج کارمندان اگر به درستی صورت نگیرد می‌تواند ساعت‌ها زمان و هزینه صرف‌شده بر روی برندینگ و بازاریابی را خدشه‌دار کند.

حرکت به سمت دوره‌های آنلاین MBA

چالش‌هایی که بعد از همه‌گیری برای کسب‌وکارها ایجاد شد، بسیاری از متخصصان و مدیران شرکت‌ها را به سمت استفاده از دوره‌های آنلاین MBA سوق داد. این دوره‌ها 9 ماه تا یک سال طول می‌کشند و هزینه کمتری از دوره‌های حضوری دارند.

دوره‌های آنلاین به شما این فرصت را می‌دهند که فورا آموخته‌های خود را در حرفه خود و در زمان واقعی اعمال کنید. همچنین این موضوع به این معنی است که می‌توانید به طور مداوم مجموعه مهارت‌هایی کسب کنید و با آموزش مدام با گذراندن دوره‌های آنلاین، دانش خود را درباره کسب‌وکارتان به‌روز نگه دارید.

با توجه به شناخت کاربردهایی که دانش مدیریت کسب‌وکار در دنیای امروز پیدا کرده ‌است، دوره‌‌های MBA در حال محبوب شدن هستند. با افزایش تقاضا برای مهارت‌های مدیریتی، تجاری و یادگیری آنلاین، مدارس کسب‌وکار هر روز تلاش می‌کنند موانع ورود را کاهش دهند، تا متخصصان با زمینه‌های مختلف بتوانند به راحتی به مهارت‌های ارائه شده در برنامه‌های MBA دسترسی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز دهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *