مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان
تفاوت بین نوآوری و خلاقیت چیست؟

تفاوت نوآوری و خلاقیت چیست؟

فهرست مطالب

بسیاری از کسب و کار‌ها، سازمان‌ها و صنایع، پذیرای تغییر به عنوان حلال بخشی از مشکلات و بهبود فرآیند‌ها هستند. خلاقیت و نوآوری می‌تواند از عوامل اصلی در ایجاد این نوع تغییرات مولد باشد و توسعه این ویژگی‌ها در سطح شخصی و سازمانی می‌تواند به نفع افراد و شرکت‌ها باشد. اگرچه این اصطلاحات اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، بسیاری از صنایع بر اساس نتایج، بین این دو تفاوت قائل می‌شوند. در این مقاله، ما در مورد خلاقیت و نوآوری، تفاوت بین آن‌ها و اینکه چرا آن‌ها مهم هستند بحث می‌کنیم.

چرا نوآوری و خلاقیت مهم است؟

توانایی مقایسه نوآوری در مقابل خلاقیت می‌تواند به شما کمک کند هر دو ویژگی را بهتر درک کنید و آن‌ها را در کار خود پیاده‌سازی کنید. با این حال، درک روش‌هایی که این اصطلاحات اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرند و نحوه همپوشانی آن‌ها امکان‌پذیر است. هم خلاقیت و هم نوآوری می‌توانند تقریباً در هر صنعتی باعث تغییر شوند و هر دو می‌توانند به موفقیت کسب و کار شما کمک کنند.

نوآوری چیست؟

در بسیاری از موقعیت‌ها، نوآوری تفکر انعطاف‌پذیر است که منجر به نتایج قابل اندازه‌گیری می‌شود. برخی از سازمان‌ها استفاده از تفکر طراحی را برای کمک به نوآوری در تیم‌های خود و کمک به یافتن واژگان مشترک برای فرآیند توسعه‌ایده‌ها و فرآیند‌های جدید را آغاز کرده‌اند. به هر روشی که تیم شما برای بحث در مورد نوآوری استفاده می‌کند، توانایی استفاده از فرآیند‌های حل مسأله اصلی یا منحصر به فرد برای چالش‌های شما می‌تواند به موفقیت شما کمک کند.

خلاقیت چیست؟

خلاقیت معمولاً به عمل خلق‌ایده‌های جدید اشاره دارد، بدون توجه به اینکه آیا این‌ایده‌ها به نتایج یا راه حل‌های قابل اندازه‌گیری منجر می‌شوند یا خیر. تفکر خلاقانه می‌تواند یک بخش بسیار مهم از نوآوری باشد زیرا تفکر خلاقانه می‌تواند به شما در شناسایی راه‌های جدید برای انجام کار‌ها و ایجاد محصولات ملموس کمک کند که منجر به نتایج قابل‌اندازه‌گیری نوآورانه می‌شوند.

نوآوری در مقابل خلاقیت

نوآوری و خلاقیت، کیفیت متداول معرفی روش‌های جدید تفکر برای یک مشکل یا چالش را به اشتراک می‌گذارند. با این حال، نحوه عملکرد هر یک در این زمینه متفاوت است. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که افراد و سازمان‌های مختلف ممکن است از این اصطلاحات متفاوت یا حتی به جای یکدیگر استفاده کنند.

برای کمک به درک بهتر رابطه بین نوآوری و خلاقیت، در اینجا برخی از ویژگی‌های رایج شناسایی شده هر کدام آورده شده است:

ویژگی‌های نوآوری:

 • قابل سنجش یا قابل اندازه‌گیری
 • خارجی
 • عمل گرایی
 • ایده‌ها و مفاهیم جدید را معرفی می‌کند
 • اغلب از بودجه استفاده می‌کند
 • می‌تواند ریسک داشته باشد
 • نتایج در یک محصول یا قابل تحویل است.

ویژگی‌های خلاقیت:

 • ناملموس
 • درونی؛ داخل
 • ذهنی
 • ایده‌ها و مفاهیم جدید را درک می‌کند
 • اغلب از بودجه استفاده نمی‌کند
 • اغلب شامل ریسک کمتری است
 • نتایج در یک مفهوم

نکاتی برای توسعه نوآوری و خلاقیت:

در اینجا چند نکته وجود دارد که ممکن است به شما در توسعه نوآوری و خلاقیت کمک کند:

سؤالات خود را بپرسید

ذهن کنجکاو می‌تواند اولین گام به سوی توسعه فرآیند‌های تفکر خلاق باشد و تفکر خلاق اغلب به نوآوری قابل اندازه‌گیری منجر می‌شود. سعی کنید وقتی با چالش جدیدی روبرو می‌شوید سؤالاتی با پایان باز بپرسید. به عنوان مثال، به جای اینکه بپرسید آیا چالش راه حلی دارد یا خیر، از خود بپرسید که چگونه می‌توانید به آن چالش نزدیک شوید یا وضعیت را تغییر دهید. پرسیدن سؤالات فراوان از موقعیت‌ها و افراد دیگر نیز می‌تواند به رشد شما به عنوان یک حرفه‌ای و توسعه مهارت‌های جدید کمک کند، که به ارزش نتایج خلاقانه و نوآورانه شما کمک می‌کند.

از ذهنیت رشد استفاده کنید

ذهنیت رشد به این باور اشاره دارد که هر مهارتی را می‌توان با فرصت و تلاش کافی آموخت. اعمال ذهنیت رشد در محل کار می‌تواند خلاقیت و نوآوری را با کمک به شما در استقامت در مواجهه با ناملایمات یا چالش‌ها افزایش دهد. وقتی با موانعی روبرو می‌شوید، سعی کنید به راه‌هایی فکر کنید که می‌توانید به روش‌های خلاقانه برای رسیدن به اهداف خود ادامه دهید.

محیط خود را تغییر دهید

گاهی اوقات، یک محیط متفاوت می‌تواند به پرورش خلاقیت و نوآوری برای افراد و تیم‌ها کمک کند. اگر به طور مستقل کار می‌کنید، سعی کنید پیاده‌روی کنید و یا در یک محیط مختلف کار کنید تا‌ایده‌های جدید ایجاد کنید که ممکن است به ابتکارات عملی تبدیل شوند. برای الهام بخشیدن به یک تیم، سعی کنید ویژگی‌های دفتر را تغییر دهید یا همه را برای یک کار در محل کار از دفتر خارج کنید. تنوع ممکن است الهام بخش مفاهیم و‌ایده‌های جدید باشد.

همکاری

کار گروهی اغلب منجر به‌ایده‌های جدید می‌شود، و وقتی تیم‌ها با هم کار می‌کنند تا این‌ایده‌ها را به نتایج حقیقی تبدیل کنند، نوآوری به دست می‌آید. به عنوان یک فرد، سعی کنید با همکاران خود برای حل مشکلات و خلق‌ایده‌های جدید، هم‌کاری کنید. اگر قادر به انجام این کار هستید، فضا‌ها و چارچوب‌هایی را ایجاد کنید تا به تیم‌های خود اجازه دهید تا با هم کار کنند تا خلاقیت و نوآوری جمعی را افزایش دهند.

مثبت بمانید

یک دیدگاه مثبت می‌تواند به شما کمک کند خلاقیت و نوآوری را با باز کردن ذهن خود به روی احتمالات جدید، خلاقیت و نوآوری را توسعه دهید. سعی کنید راه حل‌های جدید را با تنوعی از “شاید” نزدیک کنید و سعی کنید به ویژگی‌های مثبت یا مفید راه حل‌هایی توجه کنید که ممکن است به طور کلی استفاده نکنید. مثبت‌اندیشی به عنوان یک فرد همچنین می‌تواند به انگیزه بخشیدن به تیم‌تان برای باز ماندن در برابر‌ایده‌ها و مفاهیم جدید کمک کند، که عامل کلیدی در نوآوری است.

اهداف معناداری تعیین کنید

تعیین اهداف معنی دار می‌تواند به شما کمک کند فرآیند خلاقانه خود را ساختار دهید و مفاهیم را به نوآوری‌های قابل تحویل تبدیل کنید. استفاده از چارچوب تنظیم هدف SMART را امتحان کنید. این به معنای شناسایی اهدافی است که خاص، قابل اندازه‌گیری، قابل دستیابی، مرتبط و مبتنی بر زمان هستند. استفاده از این فرآیند برای کار خلاق شما ممکن است از سطح بالاتری از بهره‌وری و تغییر حمایت کند.

به یادگیری ادامه دهید

تفکر خلاق اغلب به معنای ادامه یادگیری مهارت‌ها و‌ایده‌های جدید است، و با پرورش، مهارت‌ها و‌ایده‌های جدید شما می‌توانند به نوآوری قابل سنجش تبدیل شوند. سعی کنید فرصت‌های توسعه حرفه‌ای را به طور مستقل و از طریق سازمان خود دنبال کنید. به دنبال آموزش آنلاین باشید یا دوره‌های حضوری مانند کلاس‌های ارائه شده در کالج یا دانشگاه محلی را دنبال کنید و سعی کنید در مورد آنچه که آموخته‌اید با همکاران یا همکاران صنعتی خود بحث کنید.

اجرای راه‌حل‌ها

تبدیل‌ایده‌های خود به راه حل‌های عملی می‌تواند به شما کمک کند تا رابطه بین خلاقیت و نوآوری را تمرین کنید. در صورت امکان، هر روز در مورد‌ایده‌های خلاقانه خود در محل کار اقدام کنید. اگر برخی از‌ایده‌های شما نیاز به همکاری یا تأیید دارند، فرایند‌هایی را شناسایی کنید که برای تحقق بخشیدن به‌ایده‌های خود به آن نیاز دارید. یک برنامه قطعی برای اقدام و نوآوری ایجاد کنید.

منبع: indeed.com

جهت دریافت مشاوره برای شرکت در دوره رهبری حرفه ای کسب و کار ماهان کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *