در گردهمایی بزرگ مدیران کسب و کار کارآفرینان خواستار شدند

در گردهمایی بزرگ مدیران کسب و کار کارآفرینان خواستار شدند

بزرگ ترین گردهمایی رهبران کسب و کار با تقدیر از کارآفرینان برترو چهره های ماندگار کشور و با حضور شخصیت های فرهنگی ، اقتصادی و ورزشی، اعضای شورای شهر، مدیران بانک های خصوصی، هنرمندان و جمعی از فارغ التحصیلان دوره های DBA و MBA ، پنجم اسفند ماه ۹۵ درباشگاه دیپلماتیک وزارت امور خارجه برگزار شد.

در جشن فارغ التحصیلان مدرسه عالی کسب و کار ماهان که با مشارکت ۱۵۰۰ نفراز مردم برگزارشد از اساتید کارشناسی ارشد و دکترا هم تقدیر به عمل آمد.

در همین راستا مجید سیاری، رییس کانون کارآفرینان استان تهران با اعلام ابن خبرکه مدرسه عالی کسب و کار ماهان در سال ۹۶ با ۴ دانشگاه بزرگ دنیا دردوره های DBA و MBA همکاری خواهد داشت ، برگزاری مراسم اینچنینی را بسیار موثر درهم اندیشی و ایجاد انگیزه برای فعالان حوزه کسب و کار دانسته و گفت : با توجه به رتبه پایین ایران درتجارت الکترونیک و روند سنتی کسب و کار کشور ، حضوردرعرصه رقابت اقتصادی دهکده جهانی از طریق رشد تجارت الکترونیک ضروری به نظر می رسد.

وی با اشاره به برداشتن گام های اساسی برای ایجاد کسب و کار به روز ، تاکید کرد: مجموعه های خصوصی آموزش کسب و کار نقش بسزایی در رشد اقتصادی و دانش محور شدن کسب و کار دارند و همچنین فرصت رقابت در دنیا را ایجاد و روند شکل گیری آن را تسهیل می کنند.

اجرایی شدن صحیح اصل ۴۴

در ادامه رییس انجمن کسب و کار ایران درباره نقاط قوت و ضعف بخش خصوصی ، گفت : زمانی کسب و کار در هر کشوری پویا می شود که بخش خصوصی واقعی و اصل ۴۴ به درستی عملیاتی و اجرایی بشود.

هادی سیاری با بیان اینکه بخش خصوصی جلوتر از بخش دولتی حرکت می کند، اظهارداشت: دولت و قانونگذاران باید بخش خصوصی را یاری کنند و با فرصت دادن به بخش خصوصی در کنار کسب و کار سنتی ارتقا قتصادی را برای جامعه رقم بزنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر بخش خصوصی در همه بخش های اقتصادی اثرگذار شود و مردم به صورت عملیاتی و اجرایی وارد صحنه اقتصادی بشوند رشد اقتصادی و سرانه ملی ما با کشورهای توسعه یافته رقابت می کند.

دولت ها در کارآفرینی نقشی ندارند

در ادامه اصغر جهانگیری ، کارآفرین برترکشورطی گفت و گویی درباره مشکلات کارآفرینی در شرایط اقتصادی فعلی و نقش دولت اظهارداشت: دولت ها هیچ نقشی در کارآفرینی ندارند و فقط مسئولیت های حاکمیتی را بر عهده دارد و در قانون هم تعریفی برای نقش کارآفرینی دولت وجود ندارد و اگر جوانان در انتظار حمایت مالی دولت برای کارآفرینی هستند باید بدانند پول به تنهایی اشتغال ایجاد نمی کند و برای ایجاد یک کسب و کار باید ایده، راهکار ، ابزار ، سرمایه و بازار فراهم باشد واگر یکی از این گزینه ها را هم دولت فراهم کند بقیه برعهده کارآفرین است

وی افزود: به دلیل شکل گیری سریع هوش مصنوعی و از بین رفتن ۷۰ درصدی مشاغل بشر ، تکنولوژی جای ابزار انسانی را خواهد گرفت و درآینده وارث صدها میلیون انسان بیکار خواهیم بود که دولت ها به تازگی با ابن پدیده آشنا شده اند.

در گردهمایی بزرگ مدیران کسب و کار کارآفرینان خواستار شدند
حذف فوری مدرک گرایی از دانشگاه ها

جهانگیری با بیان اینکه سیستم دانشگاهی کهنه ، بیکاری ۱۰ میلیونی را به همراه داشته است درپاسخ به سوالی درباره حذف رشته های فاقد بازارکار که به تازگی از سوی وزارت علوم اعلام شده ، گفت: وقتی قرار است به رشد ۸ درصدی اقتصادی برسیم دولت باید سالانه ۷۰۰ هزار شغل ایجاد کند درحالی که با خیل عظیم فارغ التحصیلان بیکارو احتساب آمار بیکاری قبلی، نمی توان بحران اشتغال را حل کرد و تکنولوژی هم که بر بیکاری می افزاید پس تنها راه کاهش بیکاری ، آموزش مهارت به شکل جدی دردانشگاه ها در قالب شناساندن منابع و فرصت های شغلی و خلق ثروت است.

این کارآفرین نمونه کشور، برگزاری گردهمایی بخش خصوصی را فرصتی برای جوانان و آشنایی با رهبران کسب و کارومتخصصین دانست که به تولید و کارهای بزرگ منجر می شود و از دولت خواست برای استفاده از منابع عظیم ثروت که اشتغال جوانان را به دنبال دارد ، بودجه ای فراهم کند.

مدل های کارآفرینی بومی سازی شود

در ادامه فاطمه مقیمی، نخستین بانوی کارآفرین کشور درباره ورود فارغ التحصیلان بخش خصوصی به فضای کسب و کاربا اشاره به شناخت درست ار بازار کار، تاکید کرد: کارآفرین باید جامعه را شناسایی و نسبت به آن فضا با در نظر گرفتن امکانات موجود جامعه، کار خود را آغاز کند.

مقیمی افزود: مدل های کارآفرینی کشورهای دیگر بدون بومی سازی و درنظر گرفتن شرایط فرهنگی و اجتماعی قابل پیاده شدن در کشور ما نیستند و همخوانی نخواهند داشت.

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران، مدل بازار یابی جدید را بر مبنای نیاز سازی عنوان کرد و گفت: در واقع امروزه استراتژی درست پیداکردن بازار، فقط بازاریابی نیست و بازارگردانی و بازارداری را به دنبال دارد به این معنی که چطور خاستگاه بازاربرای مطالبه همیشگی حفظ شود.

وی درخصوص اهمیت بخش خصوصی به عنوان سرمایه غیرنفتی در جامعه اظهارداشت : بزرگترین منابع ماندگارهمه جوامع سرمایه های انسانی است و سرمایه های نفتی مثل همه منابع طبیعی مسیر رو به زوال دارند ، کشورهایی که برپایه سرمایه انسانی برنامه ریزی کردند به توسعه رسیده اند.

آموزش کارآفرینان بر عهده مدارس غیر دولتی کسب و کاراست

به گفته وی کارآفرینی ها هم از تفکر خلاق و نواندیشی سرمایه های انسانی شکل گرفته که توانسته اند توانمندی جامعه را بالا برده و رشد اقتصادی را تضمین کنند پس باید این سرمایه ها ، آموزش داده شوند و به عنوان مجموعه خلاق به صورت فردی یا سازمانی و یا با نگاه سازمان کارآفرین محور, درون سازمان ها ، پیاده سازی شوند که در حال حاضرابن مهم را بخش خصوصی و مدارس غیر دولتی کسب و کار برعهده گرفته اند.

امکان نسخه نویسی برای کارآفرینی در فضای اقتصاد ضعیف نیست

شاهرخ ظهیری کارآفرین دیگر کشورمان، شرایط فعلی کارآفرینی در کشور را نا مناسب و دشوارعنوان کرد و گفت: محیط اقتصادی ضعیف امکان نسخه نویسی برای کارآفرینی را نمی دهد و همه کارآفرینان فعلی مربوط به گذشته هستند.

وی حمایت دولت را از صنایع و فضای کسب و کار بسیار موثر دانست و گفت:بخس خصوصی با تفکر خلاقانه خود و بدون حمایت رشد کرده و هیچگاه فضای دولتی شرایط را برای رشد بخش خصوصی فراهم نکرده است.

در گردهمایی بزرگ مدیران کسب و کار کارآفرینان خواستار شدند
دانش اندوزی با مهارت جامعه را هدایت می کند

بهروز فروتن ، کارآفرین دیگراین گردهمایی بخش خصوصی را بسیار مثبت ارزیابی و از آن به عنوان ازدحام علمی نام برد و اظهار کرد : دانش اندوزی تخصصی و با مهارت به هدایت جامعه کمک می کند.

وی درباره شیوه پیاده سازی اصل ۴۴ و نقاط قوت و منفی آن گفت: ما در حال گذر از دوران دولتی به بخش خصوصی هستیم و اصل ۴۴ خیلی موفق نبوده و هنوز نسبت بخش خصوصی به دولتی ۲۰_۸۰ است ولی ۲۰ بخش خصوصی می تواند ۸۰ دولتی را اداره کند و دولتمردان باید تفکر خصوصی را بپذیرند .

وی در خصوص حذف رشته های فاقد بازار کار هم گفت ما نبازمند دانش های کاربردی هستیم این به معنای بی اعتقادی به علوم پابه نیست و دولت باید برای بقای اقتصاد سالم از تشکل های اقتصادی ، صنعتی ،علمی و فرهنگی بیشتر برخوردار شود.

وی درباره راهکار کاهش بیکاری و افزایش اشتغال اظهارداشت: دولت از بخش خصوصی و تشکل های صنفی به عنوان اتاق فکر اقتصاد استفاده کند.

حمایت شورای سه از کارآفرینان

مرتضی طلایی ، عضو شورای هم درگردهمایی مدیران کسب و کار ایران گفت : در شرایط بد اقتصاد جامعه همت یک مجموعه افراد دانا وعالم برای ایجاد فضای کسب و کاردر شرایط خاص، رویکرد کارآفرینی جدید و بازاری جدید برای جامعه به دنبال دارد.

وی در پاسخ به سوالی درباره حمایت شورای شهر از کارآفرینان اظهارداشت: اقتصاد تا زمانی که مبتنی بر منابع زیرزمینی و نفت باشد شکوفا نمی شود و جوانان ما بهترین ظرفیت های انسانی و فرصت های علمی بوده و مشکل کشور این است که بخش خصوصی را از عرصه تولید کنار گذاشته شده است.

وی افزود: ما در شورای شهر برای تولید کنندگان داخلی، محیط تبلیغات رایگان برای عرضه قرار می دهیم و از کارآفرینان می خواهیم ارتباطات خود را با شورای شهرها بیشتر کرده تا با دانستن انتظارات و توقعات آنها ، شرایط را برای آنها ایجاد و تسهیل گری کنیم و شورای شهربه موضوع کاربری فضاها و تبلیغات محیطی برای کالاهای تولیدی توجه کرده م و عزم خود را جزم کرده ایم که از بخس خصوصی و تولید حمایت کنیم.

طلایی درباره جایگزینی مهارت بجای مدرک گفت مدرک گرایی بزرگ ترین مشکل جامعه است اگر شیوه آموزش به سمت مهارت گرایی برود بیکاری هم از بین می رود چون بیکاری به دلیل نبود بازار کسب و کار نیست بلکه به دلیل نبود مهارت و انگیزه درحوزه کارهای مهارتی وعلاقه مندی به پشت میز نشینی است و اگر رویکرد مهارت افزا در نظام آموزشی موردتوجه قرار گیرد ، می توانیم بیکاری را ریشه کن کنیم.

تصاویر باشکوه ترین جشن فارغ التحصیلان مدرسه عالی کسب و کار ماهان

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز دهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطلب