مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان

دوره آنلاین MBA کد 41 برگزار شد نگاهی بر دوره آنلاین مدیریت راهبردی کسب‌وکار ماهان

فهرست مطالب
دوره آنلاین MBA کد 41 برگزار شد

تاریخ شروع دوره: 28 مهر 99

تعداد دوره‌های آنلاین (MBA) برگزار شده: 41 دوره

تعداد دوره‌های آنلاین (MBA) برگزار شده در سال جاری: 9 دوره

 

چهل و یکمین دوره آنلاین مدیریت راهبردی کسب‌وکار (MBA) مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان در روز دوشنبه 28 مهرماه با برگزاری مراسم معارفه آغاز شد. خانم دکتر شهنواز معاونت آموزش، آقای تقی پور مدیر دپارتمان آموزش‌های مجازی و آقای راد مدیر توسعه کسب‌وکار ماهان از جمله حاضران این مراسم بودند. چهل و یکمین دوره آنلاین مدیریت راهبردی کسب‌وکار ماهان میزبان 28 مدیر و صاحب کسب‌وکار از اقصی نقاط کشور است که به‌صورت آنلاین در این دوره حضور خواهند داشت.

 

دوره MBA چگونه شکل گرفت؟

آقای مهندس راد مدیر توسعه کسب‌وکار ماهان ضمن خوشامدگویی به دانشپذیران و تبریک برای انتخاب مسیر MBA به تشریح موضوعاتی در ارتباط با دوره و فلسفه شکل‌گیری آن پرداختند. ایشان بیان کردند که سنگ بنای شکل‌گیری دوره MBA احساس نیاز مدیریت مجموعه و سازمان توسط مدیرانی بود که تنها در یک زمینه تخصص داشتند. به‌عبارت‌دیگر افرادی مانند مدیران مالی که تنها در این زمینه تخصص داشتند بنا بر دلایلی در موقعیت‌های مدیریتی سطح بالاتری قرار می‌گرفتند که از مدیریت منابع انسانی، مارکتینگ، فروش، استراتژی و … اطلاعات، دانش و مهارت کافی در اختیار نداشتند؛ لذا فاقد نگاهی استراتژیک و سیستمی بودند، با توجه به دانش و مهارت خود تصمیم‌گیری می‌کردند، مسائل سازمانی را از نگاه خود می‌دیدند و نمی‌توانستند بین بخش‌های مختلف سازمان و ارتباط آن با دنیای بیرون هماهنگی ایجاد کنند و به‌تبع آن بهره‌وری و کارایی لازم را نداشتند.

 بدین ترتیب دوره MBA با هدف پرورش چنین مدیرانی و آشنا کردن آنها با اصول مدیریت کسب‌وکار طراحی و در دنیا پیاده‌سازی شد. مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان نیز از سال 1384 این دوره را در ایران برگزار می‌کند و تا امروز 240 دوره حضوری و 41 دوره آنلاین آن را با موفقیت برگزار کرده است.

آقای مهندس راد مدیر توسعه کسب‌وکار ماهان و دوره MBA

مدل آموزشی مدیریت راهبردی کسب‌وکار ماهان

آقای راد در ادامه به تشریح مدل آموزشی ماهان در برگزاری دوره‌های مهارتی کاربردی پرداختند. ایشان با اشاره به اصل مهم «تصمیم‌گیری» در دنیای امروز به تشریح پیامدها و نتایجی که هر تصمیم برای سازمان می‌تواند به همراه داشته باشد پرداختند. امروز برای اتخاذ یک تصمیم در سازمان باید بسیار دقت کرد؛ شرایط مبهم و محیط پر از نوسان و نا اطمینانی، کسب‌وکارها را مجاب می‌کند تا تصمیمات خود را با حساسیت و دقتی بیش از گذشته اتخاذ کنند. پشتوانه این تصمیمات باید نگاهی استراتژیک و تفکری سیستمی باشد که هزینه آزمون‌وخطا، ریسک و انحراف تصمیمات را به حداقل ممکن کاهش دهد.

مدل آموزشی مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان برای دستیابی به این مهم بر چهار رکن اصلی اتکا دارد:

یک) انتقال دانش روز

ماهان از جدیدترین و به‌روزترین منابع آموزشی دنیا که در برترین مدارس کسب‌وکار همچون هاروارد بیزنس اسکول تدریس می‌شود استفاده کرده و با توجه به نیاز بازار، مدیران کسب‌وکارها و شرایط داخلی کشور بومی‌سازی کرده است. این مرحله در واقع سطحی‌ترین و ابتدایی‌ترین سطح از انتظارات دانشپذیران خواهد بود چرا که به‌تنهایی منجر به نتیجه مطلوب نمی‌شود. به همین دلیل رکن دوم مدل آموزشی ماهان مکمل رکن قبلی خواهد بود.

دو) کسب مهارت

همانطور که گفته شد دانش مخاطبان به‌تنهایی راه گشای مشکلات و حلال مسائل سازمانی آنها نخواهد بود. این دانش با کمک کیس استادی‌ها، پروژه‌ها، تمرین‌ها و … در کسب‌وکار خودِ دانشپذیران پیاده‌سازی و عملیاتی می‌شود تا جوانب مختلف و عمیق‌تر مسائل روشن شود.

سه) انتقال تجربه

پس از کسب دانش و مهارت، نوبت به انتقال تجربه می‌رسد تا مسیر گفته شده کامل‌تر شود. ماهان برای این مهم اساتیدِ با دانش تخصصی مطلوب و دارای تجارب مدیریتی در حوزه تخصصی‌شان انتخاب می‌کند تا قادر به انتقال درست مفاهیم و آموزش‌های لازم به دانشپذیران باشند. دانشپذیرانی که خود دارای سوابق مدیریتی و حرفه‌ای کافی هستند، این دانشپذیران از صافی گزینش ماهان رد می‌شوند و همگی دارای تجارب مدیریتی قابل‌قبول و سوابق حرفه‌ای بالایی هستند. این موضوع نیز منجر می‌شود تا فرایند انتقال تجربه بین خود دانشپذیران و همچنین اساتید راحت‌تر شود. همانطور که گفته شد مطالب و مفاهیم آموزشی که دانشپذیران می‌آموزند در محیط کاریشان پیاده‌سازی می‌شود، مسائل، چالش‌ها و نتایج آن در کلاس ارائه می‌شود بازخوردها موردبحث و بررسی قرار می‌گیرند که این خود مسیر انتقال تجربه را بین دانشپذیران هموارتر می‌کند.

چهار) تغییر نگرش مدیریت

چهارمین رکن مدل آموزشی یعنی «تغییر نگرش مدیریت» هدیه‌ای است که ماهان به دانشپذیران خود قول می‌دهد. با انجام مراحل از پیش‌گفته شده مدل آموزشی ماهان با تغییر نگرش مدیریت تکمیل خواهد شد.

دوره‌های آنلاین ماهان

مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان (Mahan Business School) اولین مدرسه کسب‌وکار کشور است که از سال 1384 شروع به فعالیت کرده است. محصولات ماهان شامل دوره‌های مدیریتی و کاربردی مهارتی است که در سال جاری به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود. دوره‌های در حال ثبت‌نام فصل پاییز ماهان در تقویم آموزشی به آدرس (دوره‌های آنلاین ماهان 1399) ارائه شده است. صفحه MBA Online نیز اطلاعات تکمیلی و فرم ثبت‌نام در این دوره را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *