مدرسه کسب و کار ماهان

راه اندازی کسب و کار در شرایط بد اقتصادی؛ استراتژی راه اندازی کسب و کار در شرایط تورم و رکود

راه اندازی کسب و کار در شرایط بد اقتصادی؛ استراتژی در شرایط تورم و رکود

فهرست مطلب

راه اندازی یک کسب و کار کوچک در هر محیطی کار سختی است، اما در یک اقتصاد سخت چالش برانگیز تر است.

این موضوع تا حدی به این دلیل است که وقتی بازارهای اعتباری رو به رکود اند، تأمین مالی می تواند چالش برانگیز باشد. به همین دلیل است که صاحبان مشاغل کوچک باید برنامه های تجاری خود را اصلاح کنند.

نکته مهم آن است که قبل از شروع بدانید چه مقدار پول برای راه اندازی کسب و کار مد نظرتان نیاز دارید، چقدر باید سرمایه گذاری کنید تا هزینه های عملیاتی خود را برآورده کنید، و برای کسب سود چه کاری باید انجام دهید؟

شما در فکر تبدیل شدن به یک کارآفرین هستید، نکات زیر را برای ایجاد موفقیت آمیز تجارت خود در یک اقتصاد چالش برانگیز در نظر بگیرید.

نکات کلیدی که باید بدانید:

 1. در مواقع عدم اطمینان اقتصادی می توانید یک کسب و کار کوچک را با موفقیت راه اندازی کنید.
 2. قبل از اینکه به دنبال تامین مالی برای ایده خود باشید از دوستان، دیگر صاحبان کسب و کار و یا متخصصان بخواهید که طرح کسب و کار شما را ، بررسی کنند.
 3. استراتژی بازاریابی خود را با استفاده از بهینه سازی موتور جستجو و رسانه های اجتماعی تنظیم و توسعه دهید تا مشتریان بالقوه را به سمت کسب و کار خود سوق دهید.
 4. همواره به یاد داشته باشید که برخی از کسب و کارها در زمان عدم اطمینان اقتصادی رشد می کنند.
 5. اگر قصد راه اندازی یک کسب و کار را دارید، حتما قبل از سرمایه گذاری، تحقیق کنید.
 6. رکود می تواند یک دوره بسیار چالش برانگیز هم برای افراد و هم برای مشاغل باشد.
 7. مردم شغل خود را از دست می دهند و هزینه های خود را کاهش می دهند و ذخایر نقدی رو به کاهش می رود.
 8. بازارهای اعتباری محدودتر می شوند و بانک ها شروع به کاهش ظرفیت های وام دهی خود می کنند.
 9. بخشی از موفقیت شما به نوع کسب و کاری که قصد راه اندازی آن را دارید بستگی دارد، بنابراین ساختاری را انتخاب کنید که بتواند در مواقع سخت پیشرفت کند.
 10. قبل از اینکه به برخی از مراحلی که باید برای راه اندازی کسب و کار خود طی کنید نگاهی بیاندازیم، به یاد داشته باشید که می توانید در دوران پرتلاطم اقتصادی – حتی در سطوح متوسط – به موفقیت دست پیدا کنید.

چرا که:

 1. ممکن است در این مدت رقبای بسیار کمتری پیدا کنید. عموماً بیشتر افراد زمانی که اقتصاد در حال شکوفایی است، به راه اندازی کسب و کار تمایل دارند.
 2. مشتریانی که در این مدت به دست می آورید، زمانی که اقتصاد به سمت بهبود حرکت می کند، به احتمال زیاد همراه شما خواهند ماند.

همه موارد بالا در صورتی صادق است که بتوانید گزینه های مقرون به صرفه تری نسبت به رقبای خود به مشتریانتان ارائه دهید.

کسب‌وکارهای تثبیت شده تمایل دارند در طول دوره رکود، نوآوری را مهار یا متوقف کنند. می‌توانید از این زمان برای ارائه ایده‌های تازه‌ای که ممکن است در بازار گم شده‌اند استفاده کنید طبیعتاً این موضوع موقعیت بهتری به شما می‌دهد.

منابع تامین مالی را پیدا کنید

قبل از درخواست وام، از دوستان قابل اعتماد یا مشاوران حرفه ای بخواهید که طرح کسب و کار شما را بررسی کنند تا مطمئن شوید که هیچ چیز مهمی را نادیده نمی گیرید یا فرضیات نادرستی در نظر ندارید.

اغلب صندوق های اعتباری به بانک های تجاری نرخ بهره و کارمزد کمتری ارائه می دهند، بنابراین جستجوی خود را برای تامین مالی تنها به بانک های بزرگ محدود نکنید

می توانید از یک حسابدار بخواهید، طرح شما را بررسی کند و یک تخمین مالی بر اساس داده هایتان به شما ارائه دهد.

ضروری است که یک یک طرح پشتیبان مالی برای کسب و کار و امور مالی شخصی خود تدوین کنید. ایده خوبی است که یک ذخیره نقدی برای زندگی شش تا 12 ماه آینده ایجاد کنید.

مطمئن شوید که بودجه خود را با دقت در نظر گرفته اید، تا بتوانید مهمترین پرداخت های خود را مانند اجاره / رهن، حق بیمه، قبوض آب و برق و غذا را انجام دهید.

بازاریابی هوشمندانه ای انجام دهید

شروع یک کسب و کار جدید زمانی که اقتصاد در حال فروپاشی است به خلاقیت و نبوغ نیاز دارد. بازاریابی برای پیشی گرفتن از بازی و رقبای شما حیاتی است. بیزنس پلن خود را تدوین کنید و اجزای بازاریابی خود را مشخص کنید:

 1. دقیقاً چه چیزی را می خواهید بفروشید؟
 2. مشتریان هدف شما چه کسانی هستند؟
 3. قیمت محصولات یا خدمات خود را چگونه تعیین می کنید؟
 4. برنامه شما برای ترویج کسب و کارتان چیست؟

مشتریان اصلی خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید تا بتوانید به صورت استراتژیک بازاریابی کنید.

به عنوان مثال، اگر خدمات حرفه‌ای را برای زنان ارائه می‌دهید، آیا می‌توانید زنانی را در محدوده سنی، نوع شغل یا موقعیت جغرافیایی خاص؛ مورد هدف قرار دهید؟

از طرف دیگر، به روش هایی فکر کنید که محصولات یا خدمات خود را تغییر دهید تا جذابیت تجاری و پایگاه مشتری خود را گسترش دهید.

به عنوان مثال، اگر شرکتی را افتتاح کردید که غذای نیمه آماده ارائه می دهد آیا می توانید خدمات جانبی ای نظیر ارسال و بسته بندی ارائه دهید؟

به یاد داشته باشید که مراقب رقابت باشید. تحلیل های رقابتی مداوم انجام دهید. مراقب تکنیک های بازاریابی ای که رقبا برای ایجاد کسب و کار خود استفاده می کنند مطالعه کنید.

 1. آیا آن ها محصول خود  را تغییر می دهند؟
 2. قیمت محصولات خود را کاهش داده اند؟
 3. چه استفاده از تاکتیک های تبلیغاتی خلاقانه می کنند؟

برای متمایز کردن خود و به دست آوردن سهم بیشتری از بازار، باید بدانید رقبای شما کجا هستند.

از قدم های کوچک شروع کنید و  برنامه ای برای گسترش کسب و کار خود داشته باشید.

بیزینس پلن خود را مرور کنید و در مورد آنچه برای شروع نیاز دارید تجدید نظر کنید.

به عنوان مثال، آیا می توانید از یک  مکان کوچک تر و ارزان تر شروع کنید؟ یا می توانید از داشتن یک دفتر فیزیکی اجتناب کنید و به طور کلی مجازی بمانید؟

پس از شناسایی بهترین و مقرون به صرفه ترین فضا برای کسب و کار خود در مورد پر کردن موقعیت های شغلی با پیمانکاران مستقل، کارگران موقت یا کارکنان پاره وقت فکر کنید.

ممکن است بتوانید به کارمندان خود این پیشنهاد را بدهید که در ابتدا با کمترین دریافتی با شما همکاری داشته باشند و با افزایش سود آتی، دارای سهمی از این مزایا شوند.

از فناوری به نفع خود استفاده کنید

تقریباً همه مشاغل کوچک باید از بازاریابی رسانه های اجتماعی در فیس بوک، اینستاگرام، لینکدین و سایر سایت های رسانه های اجتماعی برای دستیابی به مخاطبان گسترده در فضای مجازی استفاده کنند.

 علاوه بر این، یادگیری نحوه استفاده از بهینه سازی موتور جستجو برای دستیابی به مشتریان بالقوه از طریق گوگل ایده عاقلانه ای است.

بازاریابی دیجیتال در رسانه های اجتماعی باعث افزایش آگاهی در مورد برند شما می شود، فروش را افزایش می دهد و می تواند راهی مقرون به صرفه برای بازاریابی کسب و کار جدید شما باشد:

 1. بازار خود را با فروش آنلاین از طریق کانال های متعدد گسترش دهید؛
 2. به جای تبلیغات الکترونیکی یا چاپی گران از بازاریابی ایمیلی استفاده کنید؛
 3. از وب سایت ها برای دریافت ایده از کارآفرینان دیگر استفاده کنید؛
 4. وب سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید تا سایت خود را در صدر جستجوهای مشتریان خود قرار دهید؛
 5. وسایل بازاریابی مقرون به صرفه، مانند پادکست یا وبینارها را از طریق وب سایت خود تولید کنید؛
 6. یک برنامه وفاداری مشتری آنلاین ایجاد کنید که شامل اطلاعیه های پیشرفته فروش، تخفیف ها، جوایز و کوپن ها را ارائه می شود.

شبکه سازی کنید

با افراد دیگری در جامعه خود آشنا شوید که می توانند مشتریان را معرفی کنند و به ایجاد کسب و کار شما کمک کنند.

یک گروه شبکه کسب و کار محلی پیدا کنید یا با اتاق بازرگانی مربوط به کسب و کار خود تماس بگیرید. پیوستن به یک انجمن حرفه‌ای را در نظر بگیرید – خواه یک انجمن محلی که می‌توانید افراد را شخصاً ملاقات کنید یا یک گروه آنلاین – تا از ایده‌های دیگران استفاده کنید.

چگونه می توانم بدون پول یک کسب و کار راه اندازی کنم؟

اولین قدم برای شروع یک کسب و کار بدون پول این است که تعیین کنید در حال حاضر چه کاری می توانید بدون هزینه اضافی انجام دهید.

 آیا می توانید محصولات خود را  به دوستان و خانواده خود بفروشید؟ می توانید کسب و کار خود را در یک حساب رسانه اجتماعی رایگان بازاریابی کنید؟ آیا می توانید کالاهای خود را در سایت هایی مانند دی جی کالا یا ترب بفروشید؟

هنگام شروع یک کسب و کار، اولین قدم انجام تحقیقات بازار در مورد ایده، خدمات یا محصولی است که قصد فروش آن را دارید.

راه اندازی یک کسب و کار در شرایط سخت اقتصادی مزایای منحصر به فردی دارد.

اگر وظایف خود را به خوبی انجام دهید، استراتژیک فکر کنید و از هر فرصتی برای به حداقل رساندن هزینه ها و در عین حال به حداکثر رساندن ارزشی که برای مشتریان اضافه می کنید، استفاده کنید، می توانید پایه ای برای موفقیت طولانی مدت کسب و کار بسازید.

کسب و کارهای کوچک چگونه می توانند از شرایط بد اقتصادی عبور کنند؟

کاهش اعتماد مصرف کننده و کاهش فروش و از همه مهمتر، شرایط بد اقتصادی و تورم، می تواند همه مشاغل را تهدید کند، اما مشاغل کوچک می توانند آسیب پذیرتر باشند.

کسب و کارهای کوچک، اغلب ذخایری ندارند که به آنها کمک کند از شرایط سخت گذر کنند.

از محافظت از جریان نقدینگی گرفته تا ایجاد پایگاه مشتری، اجرای این چند روش می تواند به شما کمک کند تا در طول رکود اقتصادی بقا و حتی رونق پیدا کنید.

از جریان نقدی خود محافظت کنید

جریان نقدی شریان حیات کسب و کار شما است.

پول باید برای سلامت کسب و کار بهینه، با این هدف آشکار که شما درآمد بیشتری نسبت به هزینه‌ها داشته باشید وارد کسب و کار شما شود و از آن خارج شود.

تا زمانی که کسب و کار شما وجود داشته باشد، هزینه هایی خواهید داشت ومسلماً حفظ جریان نقدینگی دشوار است.

با اجرای استراتژی هایی برای حفظ جریان نقدینگی، نظیر افزایش فروش یا ارائه خدمات بازپرداخت و کاهش هزینه های غیر ضروری، کسب و کار خود را در برابر رکود مقاوم کنید.

موجودی خود را مدیریت کنید

بررسی کنید که آیا می توان کاری برای کاهش هزینه های موجودی خود، بدون اینکه کیفیت کالاهای فروخته شده را به خطر بیندازید یا مشتریان خود را ناراحت کنید انجام داد.

شاید شما تعداد زیادی از اقلام خاص را سفارش می دهید، یا چیزی را می توان از جای دیگری با قیمت بهتر تهیه کرد.

آیا جایگزینی وجود دارد که برای شما مفید باشد تا بتوانید هزینه های حمل و نقل و انبارداری را حذف کنید؟

 فقط به این دلیل که شما همیشه چیزی را از یک تامین کننده خاص سفارش داده اید یا کارها را به روشی خاص انجام داده اید، به این معنی نیست که باید به همین ترتیب کارها را ادامه دهید، به خصوص زمانی که راه های دیگر می توانند در هزینه شما صرفه جویی کنند.

بر شایستگی های اصلی تمرکز کنید

صاحبان مشاغل کوچک اغلب مفهوم “تنوع” را ساده می کنند و آن را به سادگی به “متفاوت” ترجمه می کنند.

صرف افزودن محصولات یا خدمات دیگر به پیشنهادات خود تنوع بخشی نیست و در بهترین حالت، اتلاف زمان  و پول است.

بدتر از آن، می‌تواند به کسب و کار اصلی شما آسیب بزند و زمان و پول شما را از کاری که به بهترین شکل انجام می‌دهید، از بین ببرد و به برند و شهرت شما آسیب برساند.

موارد اضافی را کنار بگذارید و روی کاری که در انجام آن  بهترین هستید  تمرکز کنید که بیشترین سود نسیبتان شود.

برنده رقابت جذب مشتریان باشید

اگر قرار است کسب و کار کوچک شما در شرایط سخت رونق بگیرد، باید پایگاه مشتریان خود را گسترش دهید و این مورد به معنای جذب مشتریان از رقبای شماست.

چیزی بیشتر یا متفاوت تر از کاری که طرف مقابل انجام می دهد ارائه دهید.

در مورد رقبای خود تحقیق کنید و ببینید چه کاری می توانید انجام دهید تا مشتریان آن ها را به مشتریان خود تبدیل کنید. رقبای شما چگونه تبلیغ می کنند؟

از مکان های تجاری آنها دیدن کنید. از مصرف کنندگان بپرسید که در مورد آن شرکت ها چه چیزهایی را دوست دارند یا نمی پسندند، سپس رویه های تجاری خود را مطابق با آن تغییر دهید.

از مشتریان فعلی حداکثر استفاده را ببرید

همه‌ی ما این ضرب‌المثل قدیمی را شنیده‌ایم که می‌گوید یک پرنده در دست ارزش دو پرنده در بالای درخت را دارد.

سیبی که در دست دارید مشتریان شما هستند و آن ها فرصتی برای فروش بیشتر بدون متحمل شدن هزینه های یافتن مشتریان جدیدند. حتی آن ها ممکن است مشتریان وفادار باشند و فرصت های فروش بیشتری را در اختیار شما قرار دهند.

اگر می‌خواهید کسب‌وکارتان در برابر رکود های اقتصادی مقاوم باشد،  نمی‌توانید سودهای بالقوه تغییر تمرکز فروش خود را به مشتریان تثبیت شده نادیده بگیرید.

نکته کلیدی در این مبحث، ارائه خدمات عالی به مشتریان است.

اطمینان حاصل کنید که مشتریان شما خدماتی را که ارائه می دهید یا کالایی را که می فروشید دوست دارند و آن ها را راضی نگه دارید.

بله، این بدان معناست که همیشه حق با مشتری است. نیازهای آن ها را شناسایی کنید، سپس آن ها را برآورده کنید. این در دوران رکود بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد.

بازاریابی را کاهش ندهید

بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک این اشتباه را مرتکب می‌شوند که بودجه بازاریابی خود را در زمان‌های بحران کاهش می‌دهند یا حتی آن را به طور کامل حذف می‌کنند، اما این دقیقاً زمانی است که کسب‌وکار کوچک شما بیشترین نیاز را به بازاریابی دارد.

مصرف کنندگان بی قرار هستند، آن ها همیشه به دنبال ایجاد تغییر در تصمیمات خرید خود هستند.

به آن ها کمک کنید محصولات و خدمات شما را بیابند و آنها را به جای سایرین انتخاب کنند و نام خود را در آنجا منتشر کنید. بازاریابی را رها نکنید و تلاش های بازاریابی خود را افزایش دهید.

سخن پایانی

هیچ چیز کسب و کار کوچک شما را در برابر رکورد 100% مقاوم نمی کند، اما اجرای این موارد می تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید که کسب و کار شما در دوران سخت دوام می آورد و احتمالاً حتی از آنها سود می برد. همه چیز با تجزیه و تحلیل نحوه انجام کارها در حال حاضر و جستجوی راه هایی برای بهبود شروع می شود.

یک پاسخ

 1. نکاتی که برشمردید کاملا منطقی و حتی در جریان یک کسب و کار کوچک هم به عینه دیده می‌شود. ما در کسب و کارمون پارت لوکس برخی از موارد بالا رو به کار گرفتیم در کوتاه مدت در حال نتیجه گرفتن هستیم. از جمله تمرکز بر مشتریان فعلی که بسیار کار درستی بود و شما هم بدان اشاره داشتید.

  (4/5)

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز دهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *