لوگو ماهان

مجله کسب و کار ماهان

معرفی رشته MBA تجارت بین‌الملل

معرفی رشته MBA تجارت بین‌الملل

فهرست مطلب

رشته MBA تجارت بین‌الملل چیست؟

IMBA مخفف Master International Business Administration است. این برنامه دارای برنامه درسی و آموزش آکادمیک MBA سنتی است. با این حال، با تمرکز بر روابط تجاری بین المللی، فرهنگ ها و شیوه ها قدری متفاوت است.

یک IMBA می تواند درها را برای رهبران شرکت ها باز کند. این برنامه برای گسترش و تقویت دانش در شیوه های تجاری جهانی طراحی شده است. مزایای MBA تجارت بین المللی را در زیر فهرست کرده ایم تا به شما کمک کند ارزشی را که این برنامه بسیار شناخته شده می تواند برای شما به ارمغان بیاورد را درک کنید.

تئوری و عمل

این برنامه MBA یک برنامه درسی منحصر به فرد را ارائه می دهد که برای آموزش دانشجویان در اصول نحوه عملکرد یک تجارت بین المللی طراحی شده است. این ابزارها و نظریه های عملی لازم برای انطباق با صنایع جهانی را در اختیار شما قرار می دهد.

در طول برنامه، تکالیفی به شما ارائه می شود که هم تئوری و هم عمل تجارت بین المللی را ترکیب می کند. به عنوان مثال، شما ممکن است مطالعات موردی را از منظر تجارت بین‌المللی تجزیه و تحلیل کنید. علاوه بر این، فرصتی برای ایجاد یک پروژه تجاری و تطبیق آن برای کار در چندین کشور خارج از کشور خود به شما ارائه می شود.

اکثر شرکت کنندگان IMBA حرفه ای هستند و در طول کلاس، آنها تشویق می شوند تا دانش و تجربیات موجود خود را به اشتراک بگذارند تا دانشجویان از دانش یکدیگر بهره مند شوند. این برنامه آنها را به چالش می کشد تا تجربیات کسب شده خود را در زمینه بین المللی ارزیابی کنند تا اصول و شیوه ها را در محیط های مختلف یاد بگیرند و به کار گیرند.

سبک تدریس IMBA می تواند به گسترش شبکه بین المللی شما کمک کند، زیرا بسیاری از کسانی که این مدرک را دریافت می کنند از سراسر جهان به آن می پیوندند. از طریق این دوره ها، شما در معرض انواع فلسفه های تجارت جهانی قرار خواهید گرفت و فرصت ایجاد روابط تجاری قوی بین المللی را خواهید داشت. این برنامه همچنین به شما این فرصت را می دهد که با رهبران حرفه ای ارتباط برقرار کنید.

در نتیجه، مهارت ها و اعتماد به نفس لازم برای ادغام با مجموعه ای از فرهنگ های متنوع را توسعه خواهید داد. این مهارت‌ها می‌توانند پتانسیل تجارت بین‌المللی و مهارت شما را در گفتگو با افراد مناسب برای فرصت‌های شغلی بالقوه افزایش دهند.

اعتبار دوره IMBA

کارفرمایان، از سخت کوشی مورد نیاز برای کسب موفقیت آمیز MBA بین المللی را آگاهند و این برنامه در بین شرکت ها و کارفرمایان جهانی بسیار مورد توجه است. IMBA نشان می‌دهد که شما مهارت‌های تجاری استثنایی نظری و عملی دارید و می‌توانید با یک محیط حرفه‌ای بین‌المللی سازگار شوید. علاوه بر این، مهارت‌های ارزشمندی که در یک برنامه IMBA آموزش داده می‌شود، می‌تواند به شما کمک کند تا رشد کسب‌وکار را در سازمانی که در حال حاضر در آن کار می‌کنید، ایجاد کنید و به شما کمک کند در صورت کارآفرینی، بعد بین‌المللی کسب‌وکار خود را توسعه دهید.

سرفصل‌های رشته MBA با گرایش تجارت بین الملل در ایران

سرفصل های گرایش تجارت بین الملل MBA در ایران مطابق با جدول زیر به سه دسته کلی دروس پایه، دروس اصلی و دروس تخصصی گرایش تقسیم می شوند که دانشجو بر اساس اولویت های شخصی و مشاوره ی استاد راهنما نسبت به انتخاب واحد اقدام میکند. جداول زیر شرح دروس مربوطه را نشان می دهد.

پیش نیازنوع درسنام درس
——–پایهنظریه های سازمان و مدیریت پیشرفته
 پیش نیازمدیریت رفتار سازمانی پیشرفته
——–اصلیبازاریابی و مدیریت بازار پیشرفته
——–اصلیکاربرد تئوری تصمیم گیری
——–پایهاخلاق و احکام کسب و کار
——-پایهتحلیل آماری
پیش نیازنوع درسنام درس
——–پایهمدیریت منایع انسانی پیشرفته
——–تخصصیاصول مذاکره، مکاتبات و قراردادهای تجاری
——–اصلیمدیریت تبلیغات و برند
——-اصلیمدیریت رفتار مصرف کننده
——-اصلیروش شناسی پژوهش های کیفی و آمیخته در مدیریت
پیش نیازنوع درسنام درس
——-تخصصیاستراتژی های بازرگانی بین الملل
——-تخصصیبازاریابی بین الملل و صادرات
——-پایهمدیریت استراتژیک پیشرفته
——-تخصصیمدیریت زنجیره تامین بین المللی و واردات

آشنایی با رشته MBA گرایش تجارت بین الملل در جهان

گرایش تجارت بین الملل MBA از جمله گرایش های محبوب این رشته در سراسر جهان به شمار می رود. روند رو به شد جذب دانشجو در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به خوبی این موضوع را تایید میکند. از جمله دلایل این موضوع می توان به قابلیت های ابن گرایش در گسترش حرفه و ورود به حوزه کارآفرینی اشاره کرد. همچنین قرار گرفتن در معرض چندفرهنگی در تحصیل IMBA بسیار سودمند است. ارزش تجربه فرهنگ‌های جدید و محیط دانشگاهی بین‌المللی متفاوت از کشور شما غیرقابل اندازه‌گیری است. شما مهارت‌های حل مسئله و تصمیم‌گیری را در محیطی منحصربه‌فرد که دیدگاه‌ محققان از سراسر جهان را ترکیب می‌کند، یاد خواهید گرفت.

گسترش حرفه

اکثریت قریب به اتفاق دانشجویانی که در یک برنامه IMBA ثبت نام می کنند، حرفه ای هستند. هر چیزی که در این برنامه آموخته می شود به شما کمک می کند تا بر اساس دانش موجود خود پیش ببرید. تحصیل در یک برنامه IMBA به شما این امکان را می دهد که افق های حرفه ای خود را با کسب دانش و مهارت های مرتبط با توسعه تجارت بین المللی، تحقیق، مشاوره و مدیریت گسترش دهید.

به عنوان مثال، فارغ التحصیلی که قبل از دنبال کردن IMBA به عنوان مدیر بازاریابی برای یک سازمان مسافرتی کار کرده است، می تواند مدرک خود را برای ایفای نقش هایی با مسئولیت های بالاتر در عملیات بین المللی یا تحقیقات بازار بین المللی افزایش دهد. با به کارگیری مهارت ها و درک آموخته شده از این نوع دوره ها، می توانید در طیف وسیعی از زمینه های جدید برتر باشید.

کارآفرینی

بخش قابل توجهی از مطالعات IMBA شامل ارزیابی اجزای اصلی کارآفرینی است. در طول برنامه، به شما این فرصت داده می شود که به طور مستقل یا تیمی روی پروژه های کارآفرینی خود کار کنید. شما تشویق خواهید شد که ایده های خود را به معلمان و همکلاسی های خود نشان دهید و به نوبه خود بازخورد سازنده حیاتی دریافت کنید. به طور خلاصه، یک IMBA اصول اولیه راه اندازی کسب و کار خود را در اختیار شما قرار می دهد و به شما نشان می دهد که چگونه با موانع مختلف موجود مقابله کنید. به کسانی که قبلاً کسب و کار خود را دارند، راهبردهای بین المللی شدن آموزش داده می شود.

فرصت‌هایی برای تغییر

اغلب، مشاغل ثابت ممکن است شروع به احساس رکود کنند و پیشرفت‌ها بیش از آنچه انتظار می‌رفت طول بکشد. با تغییر تمرکز و استقرار مجدد به آموزش، می توانید پایه های رشته انتخابی خود و دلایلی را که برای شروع آن را انتخاب کرده اید، دوباره کشف کنید. از آنجایی که IMBA مجموعه مهارت های شما را افزایش می دهد، حتی ممکن است یک حرفه کاملاً جدید را پیدا کنید که مناسب تر با آینده شما باشد.

علاوه بر ارائه قرار گرفتن در معرض فرهنگ‌های بین‌المللی و فرآیندهای تجاری، IMBA شرکت‌کنندگان را به سمت پیشرفت شغلی قابل توجه در زمینه‌های انتخابی و فرصت‌های خارج از آن سوق می‌دهد. طراحی منحصر به فرد این برنامه به شرکت کنندگان این امکان را می دهد تا ضمن کسب مهارت های جدید و آماده شدن برای مقابله با تصمیمات تجاری مهم جدید، به موفقیت حرفه ای در سطح جهانی دست یابند.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز دهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *