روز بین المللی مبارزه با مواد مخدر و قاچاق

روز بین المللی مبارزه با مواد مخدر و قاچاق

در تاريخ 17م تا 26م ژوئن 1987م. در شهر «وين»، هم انديشي بين‌المللي مبارزه با اعتياد و قاچاق مواد مخدر، به منظور ابراز عزم سياسي ملت‌ها در امر مبارزه با پديده‌ي خانمان‌سوز و شوم مواد مخدر تشكيل شد و در آن، سندي با عنوان C.M.O در چهار فصل تنظيم شد و به تصويب كشورهاي شركت كننده رسيد. اين سند خط مشي همه‌جانبه و اقدامات كشورهاي شركت كننده را در زمينه‌ي مواد مخدر، مشخص و آنان را متعهد كرده است تا فعاليت‌هاي بين‌ا‌لمللي را در خصوص مبارزه با قاچاق مواد مخدر، ‌قاطعانه دنبال كنند.

در اين سند بيش از 35 مورد اقدام عملي همچون ارزيابي ميزان مصرف، پيشگيري از طريق آموزش، نقش رسانه‌ها در بازگشت معتادان به دامن اجتماع و معالجه‌ي آنان، ريشه‌‌كني مزارع غير مجاز خشخاش، نابودي شبكه‌هاي عمده‌ي قاچاق مواد مخدر، همكاري‌هاي حقوقي كشورها و مانند اين‌ها جاي گرفته است.

سال‌روز تصويب سندC.M.O در 26م ژوئن مقارن با 6 ام تيرماه، به نام روز جهاني مبارزه با مواد مخدر اعلام شد. هر ساله مراسم مربوط به اين روز با عنوان «مبارزه، ايثار و شهادت»، در ايران برگزار مي‌شود.

اعتياد به مواد مخدر، يكى از مهم‌ترين مشكلات اجتماعي، اقتصادى و بهداشتى است كه عوارض ناشى از آن، تهديدى جدى براى جامعه‌ي بشرى محسوب مي‌شود و موجب ركود اجتماعى در زمينه‌‏هاى مختلف مى‌گـــــردد. همچنين ويــرانگري‏‌هاى حاصل از آن، زمينه‌ساز سقوط بسيارى از ارزش‌ها و هنجارهاى فرهنگى و اخلاقى مي‌شود و بدين ترتيب، سلامت جامعه را به‌طور جدى به مخاطره مى‌اندازد.

پديده‌ي شوم قاچاق مواد مخدر، بيش از آن‌كه فعاليتى سوداگرانه، تجارى و اقتصادى در عرصه‌ي مافياى اقتصاد بين‌‏المللى باشد، ابزارى كارآمد، مؤثر و راهبردى در گسترش نظام سلطه‌ي صاحبان قدرت جهان بر كشورهاى توسعه‌نيافته است.

در تهاجم و نفوذ فرهنگي، پديده‌ي مواد مخدر مهم‌ترين عامل به تباهى كشيدن و انحطاط اخلاقى جوامع به شمار مي‏‌رود. متأسفانه گسترش دامنه‌ي مصرف مواد مخدر در جامعه‌ي امروزى، به حدى است كه حتا قشر متفكر و تحصيل‌كرده را نيز به سمت خود كشانده است. مبارزه با اعتياد نيز، قطعاً بيش از آنكه ماموريتى در راستاى وظايف مصرحه‌ي نيروى انتظامى باشد، اقدامى است راهبردي در مقابله با ابزار نظام سلطه‌ي جهانى، در انحطاط اخلاقى جوامع با اهداف خاص سياسي.

جمهوري اسلامي ايران، در مقابله با ورود و شيوع اين مواد خانمان‌سوز، به منظور كنترل و حفاظت مرزهاى شرقى، اقدام به احداث بيش از هزار كيلومتر جاده، ده‏ها پاسگاه مرزي، برجك و ديد‏بانى و حفر چندين كيلومتر كانال و … كرده است و هزاران نفر از فرزندان اين مرز و بوم نيز، در اين ميدانگاه به شهادت رسيده‏‌اند.

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز دهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *