روش هاي آموزشي در دانشگاه ها كهنه است

روش هاي آموزشي در دانشگاه ها كهنه است

يكي از كارآفرينان موفق گفت: روش هاي آموزشي كه در دانشگاه هاي ما به دانشجويان آموزش داده مي شود مربوط به يك قرن پيش و بسيار كهنه است.

به گزارش روابط عمومي ماهان، مدرسه کسب و کار ماهان دوشنبه 2 آذر میزبان علی اصغر جهانگیری، بنیانگذار موسسه کشت و صنعت کندلوس، بود.

جهانگیری در این سمینار به معرفی کارآفرینی، چالشهای موجود در ایران و راهکارهای مناسب برای برون رفت از شرایط کنونی پرداخت.

علی اصغر جهانگیری، متولد سال 1325 استان مازندران، روستای کندلوس است. وی در دانشگاه های دالاس امریکا، وین، نورث فیلد لندن و پلی تکنیک تهران تحصیل کرده و با کوله باری از تجربه به ایران بازگشته و فعالت خود را آغاز کرده است. وی علاوه بر موسسه کشت و صنعت کندلوس، شرکت هگزان، موزه روستایی انسان شناسی کندلوس را پایه گذاری کرده و در بسیاری زمینه های دیگر نیز فعالیت داشته است.

یکی از فعالیت های بی نظیر آقای جهانگیری این است که در سال 2009 طرحی را با عنوان بانک اشتغال به سازمان ملل ارائه کرد. در این طرح کشورهای با بیکاری بالا باید بانکی را تاسیس کنند که موجودی آن پول نیست. بلکه ایده های موفق است. یک تیم باتجربه باید ایده ها را در بانک جمع آوری کرده و آنها را بین نیروهای جوان تقسیم کنند. جهانگیری خود در ایران این طرح را پیاده کرده و بیش از 39 هزار فرصت شغلی را در اختیار جوانان ایرانی قرار داده است.

وی در ابتدای بحث به ناکارآمدی دانشگاه های ایران اشاره کرده و گفت: من عقیده دارم دانشگاه های ایران بسیار کهنه و قدیمی هستند و بیش از یک قرن از عمر روش آموزشی آنها می گذرد. در جهان چهار انقلاب در دانشگاه ها رخ داده؛ و در دانشگاه های نسل چهارم دیگر خبری از کتاب و دفتر نیست.

جهانگیری با ذکر این نکته که کارآفرینی نیاز نیست بلکه شرط بقا است، تصریح کرد:در اوایل قرن 20 بشر با سرعت کم و در آرامش روی زمین زندگی می کرد اما در آغاز قرن بیستم کارآفرینی و خلاقیت وارد زندگی بشر شد و انسان دریافت که هر جامعه ای در هر اندازه ای اگر خلاقیت نداشته باشد، نابود خواهد شد.

اين استاد كارآفريني تاكيد كرد: این پیشرفت و سرعت گرفتن در ابداع و نوآوری و خلاقیت چنان بالا رفت که امروزه در هر ثانیه شاهد یک اتفاق هستیم. تصور کنید که اگر در این کشورها خلاقیت و نوآوری وجود نداشت، کشورهایی که منابع طبیعی مثل نفت و گاز در اختیار ندارند، در این حالت سرنوشتی جز نابودی در انتظارشان نبود. اما به برکت همین کار و خلاقیت امروز خیلی از ما پیشرفته تر و ثروتمندتر هستند.

جهانگيري افزود: درست در همین زمان که دنیا وارد فاز خلاقیت و کارآفرینی شد ما به لطف پول نفت، از قطار پیشرفت جا ماندیم.

این کارآفرین موفق در ادامه به شرح وظایف کارآفرین پرداخت و گفت: وظایف کارآفرین عبارتند از ایجاد فرصت، تبدیل زیان به سود و ایجاد ثروت. یعنی کارآفرین باید در هر زمان، هر مکان و با هر امکان ثروت ایجاد کند. کارآفرین مسئول ایجاد شغل نیست. کارآفرین با نگاه متفاوت به خلق ثروت می پردازد. کسی که کارخانه ای راه اندازی کرده و چندصد نفر را به کار می گیرد، اشتغال آفرین است. این دو باید از هم تفکیک شوند.

وی افزود: چالش های زیادی در سر راه شکوفایی کارآفرینی در ایران وجود دارد. این عوامل عبارتند از: نقش دانشگاه ها، عدم استفاده از مدیران در کشور، ترجمه کتابهای خارجی، درآمد نفتی و مرگ خلاقیت، هزینه های جانبی تحمیلی، کپی کاری، نبودن راهنما و مراکز مشاوره، عدم کارایی روشهای گذشته، وفور مدرک، عدم برآورد و تربیت نیرو برای کشور.

اين كار آفرين تصريح كرد: در دانشگاه ها تئوری های قرن 20 را آموزش می دهند که چیزی جز درخت بی ثمر نیست. استادان دانشگاه با بازار از نزدیک آشنا نشده اند و فقط نسخه های خارجی را آموزش می دهند. بنابراین برای نیروی جوان سیلی از مدارک می ماند و اندیشه کپی کردن کار دیگری. هیچ مرکزی هم برای مشاوره و راهنمایی وجود ندارد که راه و چاه را به او توضیح دهد.

جهانگیری مدرک دانشگاهی را بی فایده توصیف کرده و گفت: مدرک در ایران فقط این کاربرد را دارد که 100 تا 200 هزار تومان به حقوق آخر ماه اضافه می کند. دانشگاه دانشجویان را با بازار واقعی و دنیای بیرون از کتاب و دانشگاه آشنا نمی کند و سازوکار فعالیت در بازار ایران را به آنها نشان نمی دهد.

وي همچنین گفت: بانکها با نرخ سودهای بالا، سازمانهای دولتی و بروکراسی حاکم بر آنها، کپی کردن از حرفه شخصی موفق و در نهایت سرمایه گذاری زیاد در شرایط نا امن برای سرمایه گذاری، شرایطی چون نرخ ارز بالا! اگر می خواهید در این شرایط موفق باشید باید دنبال سرمایه های دانش محور بروید نه پول محور. پول فقط یکی از سرمایه ها است.

در ادامه بحث، جهانگیری جوانانی که نبود سرمایه را دلیلی برای شکست خود می دانند، را مخاطب قرار داده و گفت: یک طرح زمانی موفق می شود که مسیر ایده، راهکار، ابزار، سرمایه و بازار را به ترتیب طی کند. گرفتن وام از بانک فقط حلقه چهارم را فراهم می کند. پی قطعا آن کار با شکست مواجه می گردد.

وی درس های کارآفرینی را به طور خلاصه مطرح نموده و عنوان کرد: راهکار این چالش ها چیزی نیست جز خلاقیت و کارآفرینی. همان موج چهارمی که در دنیا جریان پیدا کرده و جهان غرب را با سرعت به پیش می برد.

اين كارآفرين موفق توضيح داد: کارآفرین در اولین قدم باید یاد بگیرد به نوعی متفاوت ببیند. او همیشه با عادت در جنگ است و با پرسیدن «چرا» می تواند نمونه های جدیدی از هر شی موجود را خلق کند. قدم دوم تغییر صفات و شخصیت کالا است (وزن، شکل، رنگ و …) است. کارآفرین می تواند با ایجاد تغییرات جزیی در کالاهایی که در بازار موجود است، جنس جدیدی در اختیار مصرف کننده بگذارد.

جهانگيري ادامه داد: سومین قدم این است که در هرجا از فرصتها استفاده کرده یا فرصت خلق کند. حتی در کویر لوت! و آخرین قدم یا راهکار کشف نیازهای بی پاسخ است. هنوز هم نیازهایی وجود دارد که بی پاسخ مانده؛ هرجا به بن بست رسیدید با مشکلی روبرو شدید این همان نیاز بی پاسخ مانده است. پس می توان از آن برای کارآفرینی و خلاقیت استفاده کرد.

وي يادآور شد: برای آشنایی بیشتر با این کارآفرین نمونه و صاحب ذهن خلاق می توانید برنامه 626 را تماشا کرده یا کتاب رنج و گنج را مطالعه نمایید. این کتاب به شرح زندگی یک پسر روستایی پرداخته که توانسته با تلاش و پشتکار و خلاقیت 27 پروژه کشوری را با هزینه شخصی انجام دهد.

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز دهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *