زبان بدن در مصاحبه شغلی چه می‌گوید؟

زبان بدن در مصاحبه شغلی چه می‌گوید؟ | قسمت دوم

فهرست مطالب

عمل بلندتر از کلمات صحبت می‌کند

زبان بدن خیلی جاها کاربرد دارد و در خیلی از مواقع از زبان کلامی هم مهم‌تر است که این موضوع در مصاحبه‌های شغلی نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. زبان بدن در هنگام مصاحبه نقش بسیار مهمی در استخدام شدن شما دارد. عبارت «عمل بلندتر از کلمات صحبت می‌کند» خصوصاً در هنگام مصاحبه شغلی بسیار صادق است. نحوه ارائه خودتان تأثیر چشمگیری بر مصاحبه‌کننده برجای خواهد گذاشت.

همه‌چیز از لباس گرفته تا مدل مو، لوازم جانبی و سایر وسایلی که همراه دارید مورد قضاوت قرار می‌گیرند. از لحظه ورود به درب ورودی شرکت، شما از دیدگاه افراد مختلف، بررسی و قضاوت می‌شوید. در پادکست قبلی چهار نکته از مهمترین نکات زبان بدن در مصاحبه ارائه شد که در این مطلب سایر نکات را معرفی خواهیم کرد. برای بهتر دیده شدن در مصاحبه‌های شغلی بهتر است:

نکته پنجم؛ کف دست‌ها را باز نگه‌ دارید و حین صحبت کردن از حرکات دست‌ها کمک بگیرید، به چشم کارفرما زل نزنید و صاف بنشینید.

نکته ششم؛ کف هر دو تا پا را روی زمین قرار دهید و از قرار دادن یک‌پا روی پای دیگر -به‌ویژه در بین خانم‌ها – آن‌هم از ناحیه زانو دوری کنید. پاها را از ناحیه مچ روی‌هم قرار دهید تا وقتی خواستید جای پاها را عوض کنید، تغییر حالتتان خیلی به چشم نیاید

نکته هفتم؛ طرز راه رفتن را اصلاح کنید. زمانی که از در وارد می‌شوید بهترین فرصت است که از زبان بدن به‌منظور ترغیب کارفرما کمک بگیرید. گفته می‌شود در همان 10 ثانیه اول که مقابل کارفرما قرار می‌گیرید، تصمیم اصلی گرفته می‌شو.

نکته هشتم؛ نفس عمیق بکشید و در هنگام بازدم شروع به صحبت کنید. برای اینکه از شدت اضطراب خودتان بکاهید، عمیق‌تر نفس بکشید، سعی کنید نفس کشیدنتان را طوری تنظیم کنید که در هنگام بازدم یعنی موقع بیرون دادن هوا، شروع به صحبت کنید

نکته نهم؛ برای اینکه نشان دهید به حرف‌های کارفرما گوش می‌کنید و به صحبت‌های او علاقه‌مند هستید، لبخند بزنید

نکته دهم؛ برای این‌که مشخص شود موضوع بحث را درک کردید هراز گاهی سرتان را تکان دهید. اما حواستان باشد این حرکت را خیلی پشت سر هم انجام ندهید

نکته یازدهم؛ به میز مصاحبه نچسبید و وسایلی که همراه دارید را مدیریت کنید. اگر با خودتان نمونه کار یا چیزهایی شبیه آن را آورده‌اید، اشکالی ندارد؛ چند مورد از آنها را روی میز مصاحبه قرار دهید، البته به شرطی که قرار باشد درباره‌شان چیزی بگویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه ماهان

شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.