مدرسه کسب و کار ماهان

شبکه سازی در کسب و کار

شبکه سازی در کسب و کار؛ از مهم‌ترین عناصر موفقیت!

فهرست مطلب

تمامی مدیران علاقه دارند که از تمامی عناصر موفقیت برای کسب‌وکارشان استفاده کنند تا در کم‌ترین زمان ممکن پله‌های ترقی را طی کنند. برای این کار نیاز به یک تیم خلاق و متخصص دارند؛ اما ماجرا به یک تیم خوب ختم نمی‌شود. برای این که بتوانید چالش‌های دنیای بی‌رحم تجارت را از پیش روی خود بردارید و حتی در میان مشتریان بالقوه خود در کم‌ترین زمان شناخته شوید، باید از شبکه سازی در کسب و کار استفاده کنید. این مفهوم در تمامی جوانب زندگی یک فرد می‌تواند کمک‌کننده باشد. برای این که اطلاعات بیشتری درباره مهارت شبکه سازی در کسب و کار به دست آورید، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

آشنایی با تعریف دقیقی از شبکه سازی در کسب و کار

شبکه‌سازی در بخش کسب‌وکار، به معنای برقراری ارتباط دوطرفه سودآور میان بیزینس شما و اشخاص یا کمپانی‌های دیگر است. از طریق این مفهوم شما می‌توانید از مزایای زیادی مانند بازاریابی کلامی (Word-of-mouth Marketing) بهره‌مند شوید.

تلاش مدیران کسب‌وکارهای کوچک، در بیشتر موارد بهترین نتیجه را در شبکه‌سازی سودآور دارد. در واقع زمانی که مدیران استارت‌آپ‌ها سعی دارند با شرکت‌های دیگر ارتباط برقرار کنند تا سرعت رشدشان را افزایش دهند، در حال استفاده از مهارت شبکه سازی در کسب و کار هستند. این مفهوم به شما کمک می‌کند تا بتوانید به دریایی از متخصصان دسترسی داشته باشید. این متخصصان می‌توانند رقیبان یا حتی مشتریان شما باشند، در هر دو صورت سرعت رشد بیزینس‌تان افزایش پیدا می‌کند.

ساخت ارتباط دوطرفه میان شرکت و مشتریان سبب می‌شود مشتریان احساس اعتماد و وفاداری بیشتری کنند. در کنار این موضوع شبکه سازی در کسب و کار به شما کمک می‌کند تا بتوانید فرصت‌های توسعه و گسترش فعالیت‌های شرکت‌تان را نیز مشاهده کنید و از آن‌ها به بهترین شکل استفاده کنید. در نظر داشته باشید، برای استفاده از تجربه و آگاهی دیگران، زمان و سرمایه کافی برای آن‎‌ها صرف کرده باشید. در غیر این صورت اقدام شما برای استفاده از تجربه و آگاهی‌ آن‌ها به عنوان یک اقدام سو و برای اهداف یک‌طرفه شناخته می‌شود.

معرفی 4 ویژگی خاص شبکه‌سازی برای بیزینس‌ها

شبکه سازی در کسب و کار، به نوعی یک ابزار است که هر دو طرف می‌توانند از آن برای رشد خود، بدون ضرر به دیگری استفاده کنند. به همین دلیل می‌توان آن را مانند یک خیابان دوطرفه در نظر داشت که از آگاهی و تجربیات شما به آگاهی و تجریبات دیگران متصل است. بنابراین پیشنهاد می‌شود که یک نگاه بلندمدت به استفاده از شبکه سازی در کسب و کار داشته باشید. تنها در این شرایط است که می‌توانید از تمامی مزایای این خیابان بهره‌مند شوید.

در دنیای تجارت، مهم است که تا حد امکان با سعی و خطا پیش نروید. در این مورد باید یک نکته خیلی اساسی را بدانید و آن هم این است که از میان تمامی استارت‌آپ‌هایی که سالانه راه‌اندازی می‌شوند، تنها 10 درصد آن‌ها می‌توانند تا یک سال فعالیت کنند. به همین دلیل اهمیت دارد که بتوانید از تمامی منابع ممکن برای رشد بیزینس‌تان به شیوه صحیح و اخلاقی استفاده کنید.

برای داشتن یک شبکه ارتباطی خوب میان اشخاص و بیزینس‌ها باید چندین سوال از خودتان بپرسید تا شبکه هدفمندی ایجاد کنید. به عنوان مثال باید از خود بپرسید که برای رشد شرکت، بهتر است با چه اشخاصی ارتباط برقرار کنم؟ این سوال خیلی مهم است زیرا می‎تواند لیست افرادی که می‌خواهید با آن‌ها ارتباط بگیرید را غربال کند. ادامه این بخش را برای مطالعه 5 ویژگی بی‎نظیر شبکه‌سازی از دست ندهید.

شبکه‌سازی بهترین راه برای تبادل ایده‌های نوین است

یکی از مهم‌ترین منابعی که هر مدیر باذکاوتی به دنبال استفاده کردن از آن است، منبع ایده‌های نوین است. زیرا همه می‌دانند که یک ایده عالی می‌تواند طرز فکر و حتی نحوه زندگی تمامی مردم جهان را تغییر دهد. شبکه سازی در کسب و کار یکی از بهترین منابعی است که می‌توانید هزاران ایده از آن به دست آورید. بنابراین در کنار این که باید یک تیم ایده‌پرداز و خلاق داشته باشید، بهتر است از ایده‌های اشخاص شایسته‌ای الهام بگیرید که درون این منبع قرار دارند.

شبکه‌سازی یکی از بهترین راه‌های برجسته شدن در دنیای تجارت است

پیش از این نیز اشاره شد که شبکه‌سازی به معنای ارتباط گرفتن دوسویه با افراد شایسته در زمینه‌های مختلف است. بنابراین زمانی که شما بتوانید مهارت ارتباط‌گیری خود را بهبود دهید و بتوانید با مشتریان و مدیران دیگر، به راحتی ارتباط برقرار کنید، به سرعت در میان مشتریان برجسته خواهید شد. لازم به ذکر است که این توانایی در زندگی فردی نیز برای شما کاربردی است.

تصور کنید که قصد دارید در یک مهمانی که مملو از انسان‌های با تجربه و آگاه است، با آن‌ها ارتباط بگیرید و از تجربیات‌شان استفاده کنید. با شبکه‌سازی می‌توانید یک ارتباط بلندمدت با این افراد ایجاد کنید که ارزشمندتر از هر چیزی است که فکرش را بکنید. به همین دلیل است که شبکه‌سازی، مهارتی است که نه تنها به مدیران، بلکه به تمامی افرادی که قصد دارند موفق شوند، پیشنهاد می‌شود.

بهره‌مند از فرصت‌های جدید با شبکه‌سازی

همانطور که می‌دانید داشتن ارتباط با افراد موفق و مدیران شایسته دیگر، ناخودآگاه سطح آگاهی شما را بالا می‎‌برد. زیرا هم‌نشینی با این افراد اطلاعات خوبی را به ذهن شما ارائه می‌کند. در کنار این اطلاعات در صورتی که رابطه دوطرفه خوبی میان شما و شخص مورد نظر شکل بگیرد، می‌توانید از کمک ایشان برای بهره‌مندی از فرصت‌های مختلف نیز استفاده کنید.

بهبود عملکرد هوش خلاق با شبکه‌سازی

برای داشتن نوآوری نیاز است که از چندین دیدگاه به یک موضوع یا سوژه فکر کنید. برای این که چندین دیدگاه با ارزش درباره مسائلی کاری خود به دست آورید، نیاز دارید تا با افراد آگاه در زمینه کاری‌تان ارتباط داشته باشید. این ارتباط منجر به جرقه‌های خوبی در ذهن شما می‌شود که باعث رشد کسب‌وکارتان خواهد شد. لازم به ذکر است که با افراد قابل اطمینان ارتباط بگیرید تا بتوانید با خیال راحت ایده‌های خود را به اشتراک بگذارید و هوش خلاق‌تان را بهبود دهید.

معرفی نحوه عملکرد شبکه‌سازی

مهارت شبکه سازی در کسب و کار کاملا به مهارت اجتماعی شما بستگی دارد. برای این که بتوانید در این زمینه یک متخصص شوید، تنها کافی است از منطقه امن خود خارج شوید و به اطراف خود بنگرید. در رویدادهای اجتماعی حضور پیدا کنید تا بتوانید با انسان‌های ارزشمند آشنا شوید. در نظر داشته باشید برای داشتن یک شبکه ارتباطی موثر، نباید به ارتباطات خود مانند یک معامله تجاری نگاه کنید. بلکه برای بهبود قدرت شبکه‌سازی‌تان، باید به ارتباط‌های کاری درست مانند یک دوست نگاه کنید.

بنابراین همواره اشخاصی که قصد دارید با آن‎ها ارتباط بگیرید را درست مانند فردی که تمایل دارید با ایشان دوست شوید، ببینید. در کنار این ارتباط دوستانه، حتما یک راه ارتباطی در آینده برای خودتان ایجاد کنید. به عنوان مثال پس از صحبت و آشنایی، می‌توانید یک کارت ویزیت به فرد مورد نظر تقدیم کنید. در این صورت علاوه بر این که توانستید برخورد اولیه خوبی داشته باشید، می‌توانید در آینده نیز باهم در ارتباط باشید.

یکی از بهترین اماکنی که می‌توانید برای نتورکینگ به آنجا مراجعه کنید، رویدادها و همایش‌های مربوط به حوزه کاری‌تان است. اغلب در این همایش‌ها، مهمانانی وجود دارند که به دنبال ارتباط با افراد دیگر و یادگیری هستند. از این رو گزینه مناسبی برای برقراری ارتباط هستند.

به عنوان مثال بیشتر کسانی که به تازگی یک کسب‌وکاری را راه‌اندازی کرده‌اند، خیلی مثبت‌اندیش هستند. بنابراین ارتباط با این افراد می‌تواند انگیزه مناسبی برای ادامه مسیر شما باشد. البته توجه داشته باشید که خوش‌بینی زیاد ممکن است برای شما دردسرساز شود. در کنار شرکت در رویدادها، می‌توانید با مالکان کسب‌وکارهای کوچک قرار ملاقات بگذارید تا ایده‌ها و چشم‌اندازهای خود را با اشتراک بگذارید.

معرفی 5 نکته طلایی برای داشتن شبکه‌ای قدرتمند از ارتباطات

برای داشتن یک بیزینس موفق، نباید 100 درصد بر روی روش‌های بازاریابی حساب کرد. “یک دست صدا ندارد.”، شاید خیلی از ضرب‌المثل‌های قدیمی را از یاد برده باشید، اما این ضرب‌المثل در تمامی بخش‌های زندگی به خصوص در دنیای تجارت کاربرد دارد. برای این که تنها نباشید، باید همین حالا به رویدادها و همایش‌ها بروید و با مدیران دیگر قرار ملاقات بگذارید تا با افراد شایسته آشنا شوید.

داشتن هدف؛ مهم‌ترین عامل در داشتن شبکه ارتباطی خوب

داشتن هدف در تمامی بخش‌های زندگی به شما کمک می‌کند تا بتوانید انرژی خود را به صورت متمرکز صرف کنید. در دنیای تجارت نیز به همین شکل است؛ برای این که بتوانید یک شبکه ارتباط خوب میان انسان‌های شایسته تشکیل دهید، باید هدف داشته باشید. بنابراین حتما پیش از مراجعه به یک رویداد علمی یا کاری، مشخص کنید که هدف شما چیست. قصد دارید با چه افرادی با چه منظوری آشنا شوید.

در ساعات غیر کاری، بدون خجالت اجتماعی باشید

خیلی از افراد تصور می‌کنند که چون ساعات کاری تمام شده است، باید شبکه‌سازی را کنار بگذارند. در حقیقت این افراد برقراری ارتباط را یک ابزار کاری می‌دانند که در زندگی شخصی باید کنار گذاشته شود. باید همین حالا اعلام کنیم که این باور اشتباه است، زیرا مهارت برقراری ارتباط موثر و سودآورد برای دوطرف، مهارتی است که در زندگی شخصی شما نیز تاثیر مثبت زیادی دارد.

برای این که در ساعات غیر کاری بتوانید ارتباطات اجتماعی موثری ایجاد کنید، می‌توانی کارهایی از این قبیل انجام دهید: باشگاه بروید، در کلاس‌های مختلفی مانند یادگیری زبان شرکت کنید و حتی در جلسه اولیای فرزندان‌تان در مدرسه شرکت کنید. بزرگسالان علاقه زیادی به صحبت کردن دارند. حتما شما نیز مشاهده کردید که در صف نانوایی افراد در حال صحبت از وضعیت بد اقتصادی هستند یا این که همسایه‌های بالایی‌شان چه سروصدای زیادی دارند. البته که این موضوعات خیلی سودآور نیست، اما شما می‌توانید از طریق همین مفهوم، در ساعات غیر کاری نیز با دیگران ارتباط برقرار کنید و یک مکالمه سودآور را شروع کنید.

با یک سوال زیرکانه، یخ ارتباط را آب کنید

برای خیلی از افراد، شروع مکالمه با دیگران سخت است و سعی می‌کنند تا حد امکان دیگران مکالمه را شروع کنند. اگر این حس برای شما نیز آشنا است، باید بدانید که می‌توان با استفاده از یک سوال زیرکانه که بار مثبت دارد، یخ ارتباط را آب کرد. به عنوان مثال می‌توانید از کفش کسی که در نزدیکی شما نشسته است تعریف کنید و در ادامه با پرسش یک سوال، ایشان را وارد مکالمه کنید.

سعی کنید به صورت گروهی ارتباطات خود را گسترش دهید

یکی دیگر از راه‌هایی که بتوانید به راحتی ارتباطات‌تان را گسترش دهید، این است که به صورت گروهی این کار را انجام دهید. وجود یک چهره آشنا در میان افراد غریبه خیلی به شما کمک می‌کند تا بتوانید با انرژی بهتری مکالمه را شروع کنید و به تبادل نظر بپردازید. بنابراین اگر یک دوست یا همکار دارید که درست مانند شما به دنبال گسترش ارتباطات خود است، سعی کنید باهم به رویدادهای اجتماعی بروید.

بر درونگرایی غلبه کنید؛ از چالش‌های برخی افراد برای شبکه‌سازی

اگر به صورت طبیعی آدم خجالتی هستید، پس در ابتدا باید به دنبال راهی باشید که بتوانید این مساله را رفع کنید. زیرا انسان‎‌های درونگرا، سعی نمی‌کنند تا با دیگران ارتباط برقرار کنند و همین موضوع شبکه‌سازی را برای‌شان به یک چالش تبدیل می‌کند.

البته اگر جزو افرادی هستید که درونگرا هستند، نگران نباشید، زیرا برای شما یک راه حل داریم. برای این افراد پیشنهاد می‌شود که پیش از مراجعه به یک رویداد اجتماعی، حتما جمله‌هایی را آماده کنند که بتوانند با آن‌ها مکالمه خود را شروع کنند. سعی کنید این جملات بار مثبتی داشته باشد، به عنوان مثال هوا امروز عالی است. اگر هوا خوب نبود، به دنبال یک ویژگی مثبتی درباره روز، فرد یا هر چیز دیگری باشید که با آن‌ مکالمه را شروع کنید. در ادامه اگر مضطرب شدید، می‌توانید از جمع عذرخواهی کنید و برای چندین دقیقه قدم بزنید تا آرامش خود را دوباره به دست آورید.

با نتورکینگ، به پادشاه بی‌چون‌وچرا دنیای تجارت تبدیل شوید

استفاده از شبکه سازی در کسب و کار، قدرت شما را در دنیای تجارت چندین برابر می‌کند. گمان نمی‌کنیم کسی باشد که از قدرت و توانایی بیشتر برای پیشرفت کردن استقبال نکند. به همین دلیل شما با شبکه‌سازی در میان کارشناسان و افراد شایسته، می‌توانید از تبادل نظر با افراد آگاه، ارتباطات بلندمدت سودآور و همچنین مشتریان احتمالی بهره‌مند شوید. این ویژگی‌ها می‌توانند باعث ایجاد جرقه‌ای در ذهن شما شوند که با استفاده از آن بتوانید دنیا را تغییر دهید. حتی می‌توانید تجریبات خود را در زمینه کاری‌تان افزایش دهید تا با سرعت بیشتری مسیر موفقیت را طی کنید و از آزمون و خطا تا حد امکان پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز دهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *