ماهان
مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان

فاکتورهایی که یک تبلیغ موفق باید داشته باشد

فهرست مطالب

مروری بر نیازهای اساسی مصرف کننده ها هنگام خرید

نیازهای اساسی یک مصرف‌کننده کدامند؟ کدام نیازها باعث می‌شود مصرف کننده اقدام به خرید یک کالا کند؟ بسیاری از تحقیقاتی که در حوزه بازاریابی انجام می‌شود با هدف پاسخگویی به چنین سؤالاتی طراحی و اجرا می‌شوند. بسیاری از اقتصاددان‌ها معتقدند که مشتریان در واقع خریدارانی اقتصادی هستند؛ به همین دلیل است که هنگام خرید محصولات و خدمات مشابه را با هم مقایسه می‌کنند به طوری که بتوانند بیشترین رضایت را از خریدشان کسب کنند. مشتریان، چه سازمان‌های بزرگ باشند و چه مردم عادی؛ همیشه در تلاش هستند تا بیشترین ارزش را در برابر زمان و پولی که هزینه می‌کنند به دست آورند.

بنابراین مدیران بازاریابی باید نیازهای مشتریان را درک کنند و روش‌های جدیدی را برای پاسخگویی به آنها پیدا کرده و اجرا کنند. در کل می‌توان مهم‌ترین نیازهای مشتریان را دسته‌بندی کرد؛ به عبارت ساده اکثر مشتریان هنگام خرید فاکتورهای مشابهی را در نظر دارند و دوست دارند خریدشان بیشترِ این فاکتورها را پوشش دهد. بنابراین در طراحی محصول و همین‌طور در طراحی تبلیغات لازم است به گونه‌ای عمل شود تا مصرف‌کنندگان به این نتیجه برسند که خریدشان مهم‌ترین فاکتورها را شامل می‌شود. مهم‌ترین این فاکتورها عبارتند از:

1- آیا محصول یا خدمت ما باعث می‌شود که خریدار احساس کند آدم مهم‌تری است؟ معمولاً خریداران دوست دارند پس از خرید احساس مهم‌تر بودن بهشان دست بدهد.

2- آیا محصول یا خدمت ما باعث شادی مصرف کننده می‌شود؟

3- آیا آسودگی را برای مصرف کننده در پی دارد؟

4- آیا خریدار احساس می‌کند رفاه بیشتری را به دست آورده است؟

5- آیا خریدار احساس می‌کند کار و زندگی پس از خرید برایش راحت‌تر شده است؟

6- آیا احساس امنیت را به مصرف کننده می‌دهد؟

7- آیا خریدار پس از مصرف کردن محصول ما یا خرید محصول ما احساس می‌کند جذاب‌تر شده است؟

8- آیا محصول ما امتیازی به او می‌دهد؟

9- آیا آنچه مصرف کننده از ما خریده سلامت مصرف کننده را ضمانت می‌کند؟

10- آیا خریدار فکر می‌کند که خرید ارزان و به صرفه‌ای را انجام داده است؟
یک بازاریاب باید تلاش کند در تبلیغات پاسخ به این 10 نیاز را به نوعی پوشش دهد. لازم است در تبلیغات به گونه‌ای نشان دهیم که مصرف کننده با مصرف محصول ما یا خرید محصول یا خدمت ما این 10 نیاز را برطرف خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *