لوگو ماهان

مجله کسب و کار ماهان

تفاوت های مدیر با رئیس چیست ؟

تفاوت های مدیر با رئیس چیست ؟

فهرست مطلب

مرزهای بین مدیریت و ریاست

آیا به تفاوت بین مدیریت و ریاست یا تفاوت بین مدیر و رئیس توجه کرده‌اید؟ این واژه‌ها آیا درست به کار برده می‌شوند؟ این دو واژه در عمل با هم تفاوتی دارند یا نه؟

مدیریت در واقع خلق و تولید روش‌های مدون و قابل‌قبول با توجه به شرایط و محدودیت‌های موجود برای رسیدن به هدف است. هدف تعریف می‌شود و این مدیر است که با توجه به تمام محدودیت‌های سازمانش و با توجه به شرایطی که در آن قرار دارد، اقدام به هدایت سازمان می‌کند و روش‌های جدید همراه با خلاقیت‌های پایدار را تولید و خلق می‌کند. در زبان انگلیسی مدیریت را Management و مدیر را Manager می‌نامند.

ریاست اما به حفظ و نگهداری و نظم و ترتیب دادن به وضعیت موجود می‌پردازد و خلاقیت و آفرینشی در آن دیده نمی‌شود. شرایط هر چه که باشد، رئیس درجا می‌زند و تلاش می‌کند شرایط را همان‌گونه که هست، حفظ کند. در زبان انگلیسی ریاست را Administration و رئیس را Admin می‌نامند.

معمولاً رؤسا در حال امر و نهی کردن هستند، ولی مدیران برعکس، در تعامل با پرسنل خود و استفاده از نظرات آنها هستند. یک مدیر بازخورد اقدام‌های خود را دریافت می‌کند و آنها را تحلیل می‌کند؛ اما رئیس بازخورد را دریافت و تنبیه می‌کند. رئیس برای نگهداری وضع موجود بعضی وقت‌ها از اهرم زور استفاده می‌کند، ولی مدیر اهرمی به نام زور را اساسا نمی‌شناسد. رئیس جبهه می‌گیرد، ولی مدیر مشاوره می‌دهد. رئیس وابسته به قدرت است، اما مدیر وابسته به اعتماد کارکنان است. رئیس توقع احترام دارد، اما مدیران احترام را بر می‌انگیزانند.

مدیر حس اعتماد را اشاعه می‌دهد، اما رئیس اغلب مواقع ترس را اشاعه می‌دهد. رئیس دنبال خطاکار می‌گردد، اما مدیر دنبال اشتباه می‌گردد و بسیاری از خصلت‌های دیگر که احتمالاً همه ما به نحوی در محیط کارمان و اطرافمان بسیار با آن روبه‌رو شده‌ایم. جدول 1 این تفاوت‌ها را دسته‌بندی کرده است. حالا اگر بخواهید تصمیم بگیرید ترجیح می‌دهید در سازمانتان رئیس باشید یا مدیر؟ نظر بر آن است که سازمان‌ها، شرکت‌ها و کسب‌وکارها عموماً به مدیران نیازمند هستند نه به رئیس‌ها.

تفاوت‌های بین مدیریت و ریاست

تفاوت‌های‌بنیادیریاستمدیریت
تعریفریاست با ترکیب اهداف، برنامه‌ها و سیاست‌های سازمان سروکار دارد مدیریت به معنای انجام دادن کارها توسط دیگران با انگیزه دادن و هدایت (رهبری) آنها است
تمرکز اصلی تدوین سیاست‌ها و تعیین اهداف اجرای سیاست‌ها برای رسیدن به اهداف
ماهیت عملکردتعیین کننده اجرا کننده
دامنه عملکردگسترده و ادراکیمحدود و عملیاتی
تصمیم گیریریاست مشخص می‌کند که چه کاری در چه زمانی انجام شودمدیریت مشخص می‌کند چه کسی باید تصمیمات اجرایی را انجام دهد
کاربرداصطلاح «ریاست» با سازمان‌های غیرتجاری همانند دپارتمان‌های دولتی، بنگاه‌های عمومی، سازمان‌های نظامی، سازمان‌های اجتماعی-فرهنگی در ارتباط است اصطلاح «مدیریت» به صورتی گسترده در سازمان‌های تجاری در بخش خصوصی به کار برده می‌شود
روابط کارفرمایی-کارمندیبه عنوان مؤسس و مالک در نظر گرفته می‌شودبه عنوان کارمند در نظر گرفته می‌شود
سمت‌ها در سازمانوزیر، دبیر، نماینده، سرپرست، قائم‌مقام، رئیس امور نام‌نویسی و ...مدیرکل، مدیرعامل، مدیر کارخانه، مدیر شعبه، ناظر و ...

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز دهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *