مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان
مشاوره کسب و کار چیست؟ بررسی ضرورت مشاوره شروع کسب و کار

مشاوره کسب و کار چیست؟

فهرست مطالب

ضرورت مشاوره شروع کسب و کار 

مشاوره کسب و کار حرفه‌ای است که با سازمان‌ها و شرکت ها در جنبه‌های مختلف کار می‌کند و قصد دارد به بهبود، رشد یا حفظ یک شرکت کمک کند. در این مقاله درباره مشاوره کسب و کار، ضرورت‌های مشاوره شروع کسب و کار، خدماتی که مشاوران کسب و کار می توانند ارائه دهند و انواع مشاوره‌های کسب و کار ‌خواهیم گفت.

مشاوره کسب و کار چیست؟

مشاور کسب و کار فردی است که از نزدیک با صاحبان و مدیران کسب و کار برای بهبود عملکرد و کارایی آنها کار می‌کند. مشاوره کسب و کار شامل کمک به شناسایی، رسیدگی و غلبه بر موانع برای دستیابی به اهداف یک شرکت است.

مشاور کسب و کار چه می کند؟

مشاوران کسب و کار می‌توانند تقریباً در برآورده ساختن هر نیازی که کسب و کار شما داشته باشد، موثر باشند. برخی از مشاوران کسب و کار در صنایع خاصی تخصص دارند، در حالی که برخی دیگر رویکرد کلی‌تری دارند.  با وجود اینکه خدمات مشاوران کسب و کار بسته به حوزه فعالیت شما متفاوت است ولی در حالت کلی خدمات مشاوره کسب و کار را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • موانعی که مانع رشد یا کارایی سازمان یا شرکت شما می شوند را شناسایی می‌کنند
 • تغییراتی را که برای سازمان شما ضروری است را تعیین و در اجرای آن به شما کمک می‌کنند
 • هرگونه آموزش و منابع لازم برای ایجاد تغییرات را می شناسند و در ارائه آن بهترین پیشنهادها را می‌دهند
 • در برنامه ریزی کسب و کار و ایجاد مشاغل جدید کمک می‌کنند
 • در صورت لزوم در روند ارزیابی کارکنان، استخدام و اخراج آنها به شما راهکار مناسب ارائه می‌دهند
 • در اجرای برنامه های جدید کنار شما هستند
 • بودجه یک شرکت را تجزیه و تحلیل می کنند، تنظیمات را پیشنهاد و به انجام این تنظیمات کمک می‌کنند

چه مشاغلی به مشاوره کسب و کار نیاز دارند؟

تقریباً هر کسب و کاری می‌تواند از یک مشاور تجاری بهره‌مند شود. اگرچه برخی، مانند موارد زیر، ممکن است مهم‌ترین بهره را از مشاوره کسب و کار ببرند.

 • استارت‌آپ ها می‌توانند از مشاوران برای تکمیل برنامه‌ریزی و شروع قوی استفاده کنند
 • کسب و کارهایی که برای مدتی فعال بوده‌اند، می‌توانند از دیدگاهی تازه بهره ببرند
 • شرکت‌هایی که کمپین‌های جدیدی را شروع می‌کنند، می‌توانند از تحقیقات و تخصص مشاوره کسب و کار استفاده‌ کنند
 • کسب و کارهایی که بر رشد متمرکز هستند، می توانند از مهارت های استراتژیک مشاور کسب و کار کمک بگیرند
 • سازمان‌هایی که اهداف مالی خود را برآورده نمی‌کنند، می‌توانند یک مشاور کسب و کار برای بررسی موارد مالی خود استخدام کنند
 • شرکت‌هایی که یک بخش جدید اضافه می‌کنند، می‌توانند برای برنامه‌ریزی، راه‌اندازی و استخدام کارمندان مناسب آن بخش از خدمات مشاور کسب و کار بهره ببرند

‌مزایای مشاوره کسب و کار چیست؟

استخدام مشاور کسب و کار می‌تواند مزایای زیادی برای یک شرکت داشته باشد. برخی از مهمترین آنها عبارتند از بهره‌گیری از دیدگاه بیرونی، استفاده از بینش و تخصصی که از تجربه و کار کردن با مشتریان و صنایع دیگر گرفته شده‌است. دریافت کمک برای شروع پروژه‌ها و همچنین منابع برای تحقق آنها و موارد دیگر. در زیر چند مثال خاص برای درک بیشتر آورده شده است.

‌مشاوران کسب‌وکار «دید چشم پرنده» را به یک تجارت ارائه می‌کنند. بسیاری از مدیران و صاحبان کسب و کار باتجربه می توانند با دیدن تصویر کاملی که مشاوران ارائه می‌دهند، به راهکارهای بهتری برسند. یک مشاور کسب‌وکار ذهن و دیدگاه تازه‌ای دارد و به شما این اجازه را می‌دهد که چیزهایی را ببینند که ممکن است به عنوان یک صاحب کسب و کار قبلا قادر به دیدن آنها نبودید.

مشاوران کسب و کار اغلب در صنایع متعدد و با مشتریان مختلف کار می‌کنند. به همین سبب به بینش و ایده های ارزشمندی دسترسی پیدا می کنند که به ‌آنها این توانایی را می‌بخشد که از تخصص‌هایی که از سایر صنایع به دست می‌آورند، استفاده کنند و آنها را با صنعت جدید تطبیق دهند.

طراحی کمپین‌ها و طرح‌های تجاری جدید می‌تواند چالش برانگیز باشد و زمان زیادی را صرف کند. مشاوران کسب و کار کمک می‌کنند تا این برنامه ها را سریعتر و واضح تر توسعه دهید و سپس به شما در مسیر عملی ساختن آنها یاری می رسانند.

مشاوران کسب و کار می توانند نقاط قوت و ضعف شرکت شما را که ممکن است به علت روزمرگی از درک آن دور شده باشید را به شما نشان دهند.

حفظ بودجه برای موفقیت یک شرکت ضروری است. مشاوران کسب و کار می‌توانند به یافتن ضعف‌های مالی شرکت شما کمک کنند و راه حل های خلاقانه‌ای برای آن حوزه‌ها ارائه دهند.

استفاده از مشاوره شروع کسب و کار می‌تواند این فرصت را برای شما فراهم کند که با تحقیق در مورد مشتری و بازار مورد نظرتان یک برنامه بازاریابی هدفمند برای جذب آنها و افزایش فروش داشته باشید.

بهره گرفتن از مشاوره راه‌انداری کسب و کار، این امکان را به شما می‌بخشد که در طول پروژه‌های مختلف از تجربیات فردی آگاه استفاده کنید. به این ترتیب قادر خواهید بود از منابع خارجی و داخلی بهره بهتری ببرید. منابعی که شما به عنوان صاحب کسب و کار ممکن است حتی از وجود آنها مطلع نباشید.

هزینه مشاوره کسب و کار چقدر است؟

هزینه و درآمد یک مشاور کسب و کار به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله تجربیات و رزومه کاری او، صنایعی که در آنها کار کرده‌است و مهارت‌های خاصی که ارائه می‌دهد. هزینه‌های مشاوره و قیمت‌گذاری را می‌توان به روش های مختلفی ساختاربندی کرد. اما مانند اکثر مشاغلی که خدمات ارائه می‌دهند، چالش شماره یک قیمت گذاری پیشنهادات آنها است.

قیمت‌گذاری محصولات ساده‌تر از قیمت‌گذاری خدمات است، زیرا در مورد محصولات می‌توانید به راحتی هزینه های تولید را ردیابی کنید. با این حال، برای برآورد کردن هزینه خدمات، تعیین ارزش خدمات – زمان، کارکنان، تخصص – بسیار ذهنی است.

به همین دلیل است که مشاوران مختلف از تکنیک‌های متفاوتی برای قیمت‌گذاری خدمات خود استفاده می‌کنند. در اینجا به دو نوع روش ارائه خدمات مشاوره کسب و کار می پردازیم.

مشاوره ساعتی

در این روش مشاور بر اساس تجربیات و تخصص خود، به شما مشاوره کوتاه یک ساعته یا چند ساعته ارائه می‌دهد که هزینه آن از تقسیم درآمد ماهانه او به ساعات کاری به دست می‌آید.

مشاوره پروژه‌ای

مشاوران سطح بالا معمولاً به دلیل نیازهایی که در آغاز یک پروژه یا راه‌اندازی یک کسب و کار وجود دارد که شامل برنامه ریزی استراتژیک و مشاوره مدیریت است، برای هر پروژه هزینه جدا دریافت می‌کنند.

این نرخ با تخمین میزان زمان لازم برای صرف یک پروژه تعیین می‌شود. اکثر پروژه‌ها به چندین مرحله نیاز دارند مانند ارزیابی، پژوهش، تحلیل و بررسی، تدوین، پیاده سازی و ارزیابی

ممکن است شما به عنوان صاحب یا مدیر کسب و کار در تمام این مراحل مشارکت فعال نداشته باشید، اما مطمئناً بخشی از کار مشاوره همکاری با بخش‌های مختلف است. بنابراین در برآورد هزینه‌های پروژه ضروری است. یک مشاور قابل اعتماد به شما این اطمینان را می‌دهد که هیچ هزینه پنهانی‌ای از ابتدا تا انتها وجود نخواهد داشت.

استخدام مشاور

مواردی وجود دارد که خدمات مشاور به طور مداوم مورد نیاز است. در چنین مواردی، قرارداد تمام وقت مناسب‌تر است. برخی از مشاورانی که به صورت مکرر خدمات ارائه می‌کنند، مشاوران حقوقی، مشاوران فناوری اطلاعات و حتی مشاوران مالی هستند. شما هزینه مشاوره را از قبل پرداخت می‌کنید تا اطمینان حاصل کنید که مشاور شما هر زمان که به مشاوره یا کمک نیاز داشتید، در دسترس خواهد بود.

هزینه های استخدام مشاوره تمام وقت معمولاً مانند نرخ پروژه محاسبه می‌شود، اما قرار دادن مشاور در یک قرارداد ماهانه ممکن است نرخ تخفیفی را هم شامل شود. قراردادهای ماهانه یک جریان منظم درآمد را برای مشاور تضمین می‌کنند، بدون اینکه نیازی به هزینه‌های اضافی فروش و بازاریابی برای تضمین پروژه با شما داشته باشند.

اگر قصد استخدام تمام وقت مشاور را دارید بهتر است که ابتدا از مشاوره ساعتی و یا پروژه ای استفاده کنید و اگر از روند کار راضی بودید‌، با او قرارداد طولانی‌تری ببندید. گاهی برخی از مشاوران فقط برای قراردادهای طولانی در دسترس هستند. در اینجور مواقع بهتر است درباره پروژه های قبلی مشاور کسب و کار، تحقیق کنید و با توجه به این واقعیت که سرمایه‌گذاری اولیه در کاوش کسب و کار و نیازهای آن وجود دارد، به سمت قرارداد و تعهد بلندمدت بروید.

بهترین گزینه‌ این است که بر اساس ارزشی که مشاور برای کسب و کار شما به ارمغان می‌آورد، به او هزینه پرداخت کنید، نه فقط بر اساس زمان صرف شده یا راهکارهایی که به شما ارائه می‌دهد.

انواع مشاوره کسب و کار

مشاوره کسب و کار در اشکال مختلفی ارائه می شود. مشاوران کسب و کار به طور کلی می توانند در پنج حوزه عمده کسب و کار ارزش افزوده ایجاد کنند.

مدیریت و استراتژی

مشاوران استراتژی باید درک عمیقی از بازار خاص شما داشته باشند و بهترین شیوه ها را در صنعت شما (یا حتی سایر صنایع ) ارائه دهند. اگر به دنبال گسترش بازارهای خود از لحاظ جغرافیایی، گسترش سبد محصولات خود، سازماندهی مجدد شرکت در بازار‌های میانی برای ارتقای کارایی و مقرون به صرفه بودن، خرید رقیب کوچکتر یا افزایش توانایی‌های کلی خود هستید، پس استخدام یک مشاور مدیریت/استراتژی با تجربه می‌تواند کاملا منطقی باشد.

عملیات و اجرا

آیا می‌خواهید کیفیت و کارایی فرآیندهای تولید خود را بهبود بخشید؟ یک مشاور عملیاتی می‌تواند به شما در ایجاد و پیاده‌سازی روش جدیدی برای انجام این کار کمک کند. برخی از مشاوران در مهندسی مجدد فرآیندهای کسب و کار تخصص دارند، به این معنی که وارد می شوند و فرآیندهای موجود شما را ترسیم می کنند، فرصت های کاهش تعداد مراحل آن فرآیند را با حفظ کیفیت تجزیه و تحلیل می‌کنند و فرآیندها را به گونه‌ای مهندسی مجدد می‌کنند که مراحل کاهش یابد، ولی کاراتر شود. مشاوران دیگر در سیستم‌های کنترل کیفیت متخصص هستند و می‌توانند به شما در ایجاد تغییراتی که باعث کاهش عیوب سیستم‌تان می‌شود، کمک کنند.

مشاوره IT

مشاوره آی تی به سرعت در جهان روبه رشد است، زیرا تقاضاهای فناوری جدید هر روز بر شرکت‌ها ​​تأثیر می‌گذارد. چه نیاز به توسعه یک سیستم جدید داشته باشید یا بخواهید سیستم های قدیمی خود را یکپارچه کنید تا با هم کار کنند، یک مشاور فناوری اطلاعات می‌تواند مفید باشد. مشاوران فناوری اطلاعات توانایی‌های شما را افزایش می‌دهند و همچنین شما را در رفع نیازهای پویای مشتریان داخلی و خارجی انعطاف‌پذیرتر می‌کنند.

منابع انسانی

آیا باید رضایت کلی کارکنان خود را بهبود بخشید، استعدادهای برتر را جذب کنید و بهترین عملکرد را به دست آورید؟ مشاوران منابع انسانی در توسعه استراتژی‌های جبران خسارت که با اهداف کلی کسب‌وکار، آموزش، و توسعه افراد در زمینه‌هایی مانند ارتباطات تجاری و رهبری هماهنگ باشد، تخصص دارند. آنها می توانند به شما کمک کنند تا بازخوردها و ارزیابی‌های مربوط به عملکرد را برای تیم خود بهبود بخشید و در نتیجه کارایی هوشمندانه تری داشته باشید.

بازاریابی

چه به یک لوگوی جدید برای شرکت، یک موقعیت جدید در بازار برای یکی از برندهای خود، یا یک استراتژی جدید رسانه اجتماعی برای تعامل با مشتریان نیاز داشته باشید، مشاوران بازاریابی می‌توانند به شما کمک کنند. مشاوران بازاریابی زمانی که دیگر ایده ای به ذهنتان نمی رسد، می‌توانند جرقه‌ای خلاقانه به شما ارائه دهند و به شما این امکان را می‌دهند که ببینید شرکت‌های دیگر برای جذب مشتریان بیشتر، چه کرده‌اند و تاثیر آن چگونه بوده‌است.

مشاوران کسب و کار از چه ابزارهایی استفاده می کنند؟

مشاور کسب و کار نیاز به برنامه ریزی، تحقیق و سازماندهی زیادی دارد. استفاده از ابزارهای مناسب برای حمایت از کسب و کار شما می‌تواند مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد. برخی از مهمترین ابزارهایی که مشاوران کسب و کار از آنها استفاده می کنند، در زیر ذکر شده‌است.

1. نرم افزار CRM

نرم افزار CRM برای کمک به بهبود روابط شما با مشتری طراحی شده است. این نرم افزار به شما امکان می دهد که اطلاعات و تعاملات مشتری را پیگیری کنید، اطلاعات لازم را به اشتراک بگذارید و پیشرفت در رابطه با مشتریان را پیگیری کنید. نرم‌افزارهای مختلف CRM دارای ویژگی‌های مختلف هستند، بنابراین تعیین آنچه که نیاز دارید، قبل از انتخاب آن بسیار مهم است.

2. ابزارهای مدیریت پروژه

اکثر مشاوران کسب و کار چندین مشتری مختلف را در یک زمان مدیریت می کنند. علاوه بر این، بسیاری از آنها چندین پروژه را برای هر مشتری انجام می‌دهند. استفاده از ابزارهای مدیریت پروژه به پیگیری پیشرفت پروژه و سازماندهی پروژه‌ها کمک می‌کند. ‌

3. ابزار ردیابی زمان

یک مشاور کسب و کار معمولاً ساعتی هزینه می‌گیرد، بنابراین زمانبندی درست یکی از جنبه‌های اساسی مشاوره است. داشتن یک ابزار ردیابی زمان که نه تنها با زمان کار شما مطابقت دارد، بلکه به شما امکان می‌دهد این زمان را برای پروژه‌های مختلف دسته‌بندی کنید، می‌تواند فوق العاده مفید باشد.

4. نرم افزار اتوماسیون ابری

نرم افزار اتوماسیون مانند Accelo می‌تواند گردش کار مشاوران را ساده کرده و انجام پروژه ها را تسهیل ببخشد. با ادغام برنامه‌های فعلی در یک پلتفرم ابری، یک مشاور کسب و کار می تواند به راحتی فروش، پروژه ها، ردیابی زمان و موارد دیگر را در یک مکان مدیریت کند.

‌نتیجه

‌مشاوره کسب و کار یک حرفه بسیار پربار است که می‌تواند به ارتقای کسب‌وکارها به سطح بعدی یاری رساند. مشاوران تجربیات منحصر به فردی دارند که به کسب و کارها کمک می‌کند تا با چالش‌هایی که در رسیدن به اهداف شرکت با آن مواجه هستند، مقابله و بر آنها غلبه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *