لوگو ماهان

مجله کسب و کار ماهان

آشنایی با معتبرترین مدرک MBA

آشنایی با معتبرترین مدرک MBA

فهرست مطلب

معتبرترین مدارک MBA در جهان متعلق به کدام بیزنس اسکول است؟

در رتبه بندی جهانی متعلق به موسسه QS مربوط به سال 2022، بهترین موسسات ارائه دهنده دوره های MBA مطابق جدول زیر هستند.

رتبه بندی جهانی MBA 2022 بهترین برنامه های MBA در جهان را معرفی می کند. QS امسال 286 برنامه را از 45 مقصد تحصیلی رتبه بندی کرد و بسیاری دیگر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. این امر، این رتبه بندی را به بزرگترین رتبه بندی برنامه های معتبر بین المللی MBA در جهان تبدیل می کند.

داده ها در اوایل سال 2021 با استفاده از سه نظرسنجی جمع آوری شد. نظرسنجی جهانی کارفرمایان QS، نظرسنجی آکادمیک جهانی QS و نظرسنجی که توسط خود مدارس کسب و کار تکمیل شده است.

بیایید نگاهی به 10 موسسه برتر جهان امسال بیندازیم.

رتبه جانیدانشگاهشهر (استان)
1Stanford Graduate School of BusinessStanford (CA)
2Harvard Business SchoolBoston (MA)
3The Wharton SchoolPhiladelphia (PA)
4HEC ParisJouy en Josas
5MIT Sloan School of ManagementCambridge (MA)
6London Business SchoolLondon (UK)
7INSEADParis; Singapore
8IE Business SchoolMadrid
9Columbia Business SchoolNew York (NY)
10IESE Business SchoolBarcelona

10 دانشگاه برتر جهان امسال برخی از رقابتی ترین مدارس تجاری روی کره زمین را در خود جای داده است.

مدرک MBA استنفورد

مدرسه فارغ التحصیلان کسب و کار استنفورد برای یک سال دیگر جایگاه شماره 1 خود را حفظ کرده است.

این ممکن است با نگاهی دقیق تر به شاخص های رتبه بندی و نحوه عملکرد استنفورد، تعجب آور به نظر نرسد. استنفورد از نظر نتایج فارغ التحصیلان رتبه اول، مشترکاً برای اشتغال پذیری در رتبه سوم، برای رهبری فکری رتبه چهاردهم، بازگشت سرمایه (ROI) در رتبه 23 و مشترک برای تنوع در رتبه 76 قرار دارد.

در طول دوره تحصیلی خود، دانشجویان MBA می توانند برنامه درسی خود را با دروس انتخابی یا سمینارهایی که در سایر مدارس استنفورد تدریس می شود، انتخاب کنند، یا دانشجویان می توانند مدرک مشترک یا دوگانه را انتخاب کنند. علاوه بر این، آنها باید یک نیاز به تجربه جهانی را تکمیل کنند، جایی که حداقل 10 روز در خارج از کشور تحصیل و کار کنند. مقاصد قبلی شامل کره جنوبی، یونان و برزیل بوده است.

مدرک MBA در HEC پاریس

در پاسخ به این سوال که امروزه برنامه های MBA چقدر مهم هستند، آندریا ماسینی، دانشیار، برنامه های MBA در HEC پاریس، گفت: “برنامه های MBA امروز بیش از هر زمان دیگری مهم هستند. شرکت ها به کارکنانی نیاز دارند که بتوانند در زمان های نامشخص تصمیم بگیرند، که سازگار و سازگار باشند. چابک و انعطاف پذیر و MBA ها این شایستگی ها را در طول برنامه به دست می آورند و آنها را برای استخدام کنندگان بسیار جذاب می کند. آنچه دانشجویان MBA ما در این بحران آموخته اند قطعا برای استخدام کنندگان جذاب است.

“با گسترش برنامه های MBA، یک برنامه رتبه بندی برتر جهانی مانند HEC Paris MBA دارای ارزش برتر در بازار است. برنامه های این دانشگاه ترکیبی از برتری آکادمیک و آموزش رهبری است، در حالی که ROI (نرخ بازگشت) بسیار بالایی را حفظ می کند.

مدرک MBA در MIT Sloan

هر برنامه MBA چیزهای متفاوتی را به دانشجویان ارائه می دهد، خواه دروس انتخابی منحصر به فرد، شبکه های تخصصی یا مسابقات موردی باشد. اما چه چیزی برنامه MIT اسلون را از بقیه متمایز می کند؟

تیم پذیرش می گوید: «MIT Sloan در ارائه‌های خود در زمینه سرمایه‌گذاری‌های فناوری، فناوری اطلاعات و مدیریت زنجیره تأمین و امور مالی، مدارس کسب‌وکار در سراسر جهان را رهبری می‌کند.

اسلون یکی از اولین مدارس کسب‌وکار در جهان بود که دوره‌هایی را درباره بلاک چین و ارزهای دیجیتال معرفی کرد.

“بازار امروز ایجاب می کند که فارغ التحصیلان MBA قادر به درک و استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل باشند. علاوه بر ارائه گواهی در Business Analytics و تعدادی دروس انتخابی پیشرفته مانند The Analytics Edge، کلاس های اصلی MIT Sloan MBA شامل چندین ماژول در زمینه هوش مصنوعی و ماشین است.

تفاوت مدرک‌های MBA        

در مرحله ای از فرآیند تحقیق، بیشتر دانشجویان مشتاق مدرسه بازرگانی در مورد تفاوت بین برنامه های MBA سنتی، حرفه ای و اجرایی تعجب می کنند. با برنامه های تمام وقت یا پاره وقت و داخل دانشگاه یا آنلاین، همراه با سه گزینه بالا، به راحتی می توان در مورد اینکه کدام گزینه بهترین است، سردرگم و غرق شد. بنابراین همه این اصطلاحات به چه معنا هستند و چرا انواع مختلفی از برنامه ها وجود دارد؟

برنامه های MBA سنتی یا تمام وقت

برنامه سنتی و تمام وقت MBA شامل یک تعهد دو ساله با کلاس ها و بیشتر کارها در ساعات روز است. این برنامه ها همچنین از ساعات عصر برای رویدادهای ورزشی، امتحانات، جلسات اطلاعات استخدام و مصاحبه استفاده می کنند. پشتیبانی مشاوره شغلی، دوره های کارآموزی تابستانی، و مصاحبه های داخل دانشگاه در این مدارس، دانشجویان را برای تغییر شغل مناسب می کند. با این حال، دانشجویان نمی توانند در طول این برنامه ها به طور تمام وقت کار کنند و هزینه های برنامه می تواند بالا باشد، به خصوص در دانشگاه های خصوصی تراز اول.

تقریباً همه مدارس حداقل یک نوع برنامه MBA را ارائه می دهند: MBA سنتی. این معمولاً یک برنامه دو ساله است – با برخی از گزینه های یک ساله تسریع شده – در صورت ثبت نام در دانشگاه و تمام وقت. MBA سنتی برای دانشجویانی طراحی شده است که مایل به پیشرفت شغلی خود در تجارت و کسب موقعیت های رهبری در صنایع مربوطه خود هستند. برنامه های MBA سنتی مدرک کارشناسی ارشد در مدیریت بازرگانی را به فارغ التحصیلان ارائه می دهد و معمولاً می توانند با توجه به موضوعاتی در تجارت مانند بازاریابی، استراتژی کارآفرینی، رفتار سازمانی و همچنین موضوعات صنعتی مانند مراقبت های بهداشتی، مالی و فناوری اطلاعات تخصصی شوند.

برنامه های MBA حرفه ای یا پاره وقت

برنامه‌های پاره وقت، که اکثر داوطلبان مدرک MBA در آن شرکت می‌کنند – 56 درصد طبق انجمن دانشکده‌های بازرگانی پیشرفته (AACSB International) – شامل برنامه‌های مدرسه شبانه و برنامه‌های آخر هفته است که با نام‌های جدیدتر تغییر نام داده شده‌اند، مانند «MBA حرفه‌ای». و “MBA کاملاً شاغل”.

این برنامه‌های انعطاف‌پذیر (و اغلب مقرون به صرفه‌تر) معمولاً در نسخه‌های آنلاین نیز ارائه می‌شوند و به دانشجویان اجازه می‌دهند که به کار تمام وقت بپردازند. در حالی که این برنامه ها معمولا پذیرش رقابتی کمتری نسبت به همتایان تمام وقت خود دارند، مدرک یکسان است. گفته می شود، این برنامه طولانی تر است – بین سه تا پنج سال – و معمولاً کمک مالی ارائه نمی دهد. آنها همچنین تمایل دارند فرصت‌های شبکه‌ای کمتر و پشتیبانی شغلی کمتری را ارائه دهند، به استثنای برخی موارد، مانند برنامه آنلاین Kelley Direct دانشگاه ایندیانا.

برنامه های MBA اجرایی

نسبت کمتری از رهبران باتجربه کسب‌وکار در برنامه‌های اجرایی MBA (EMBA) شرکت می‌کنند که با سایر برنامه‌های پاره وقت و تمام وقت متفاوت است.

طبق نظر شورای MBA اجرایی ، برنامه‌های EMBA برنامه‌های تسریع‌شده با ساعات کلاس کمتری هستند که به رهبران کسب‌وکار با تجربه تجاری پیشرفته‌تر اجازه می‌دهد تا در مدت دو سال یا کمتر مدرک تحصیلات تکمیلی دریافت کنند، در حالی که به کار تمام وقت ادامه می‌دهند. برنامه ریزی دوره فشرده شامل کلاس های تمام روز یک بار در هفته، سه روز کامل در یک تعطیلات آخر هفته طولانی هر سه هفته یا یک هفته در ماه است.

دانشجویان EMBA کلاس‌های خود را با همان گروه از دانشجویان، که به عنوان گروه یک شناخته می‌شوند، تکمیل می‌کنند، که می‌تواند به یک شبکه ارزشمند مادام العمر تبدیل شود. برنامه های EMBA همچنین خدمات ویژه ای را برای رفع نیازهای رهبران مشاغل پرمشغله ارائه می دهند. در سال های اخیر، روند توسعه برنامه های EMBA در جریان بوده است.

مدارک MBA مورد تایید وزارت علوم

مدارک MBA در ایران غالبا به سه دسته تقسیم می شوند:

  1. صادره از دانشگاه ها و موسسات مورد تایید وزارت علوم (تایید شده)
  2. صادره از موسسات مورد تایید وزارت علوم به صورت مشترک با دانشکاه ها و موسسات خارجی
  3. صادره از موسسات و دانشگاه های خارج از کشور

طبق قانون صرفا آندسته از مدارکی قابل تایید توسط وزارت علوم هستند که 1) دانشگاه صادر کننده مدرک در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم باشد و 2) بیش از دو سوم طول دوره در پردیس اصلی دانشگاه و به شکل حضوری گذرانده شده باشد

بنابراین دوره هایی که به صورت مشترک توسط موسسات ایرانی و خارجی برگزار می شود، علی رغم اینکه در سراسر جهان مورد تایید می باشد، قابل تایید توسط وزارت علوم نیست.

ارزشیابی و معادلسازی مدارک MBA

مدارک MBA مانند سایر مدارک تحصیلی توسط کمیته ای تخصصی در وزارت علوم و فناوری اطلاعات ارزشیابی می شوند. مبنای ارزشیابی عمدتا شامل رتبه ی دانشگاه و معدل دانشجویان بر اساس مقطع تحصیلی می باشد. لینک زیر جزییات مربوط به ارزشیابی مدارک صادره توسط دانشگاه ها و موسسات خارجی را نشان می دهد.

http://grad.saorg.ir/new2013

نظر به سیاست های کلی وزارتین علوم و بهداشت، معادلسازی رشته های غیر علوم پزشکی معمولا فاقد پیچیدگی خاصی است و در صورتی که دانشگاه و مقطع محل تحصیل مورد تایید وزارت علوم باشد، مدارک صادره قابل معادلسازی هستند.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز دهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *