مقایسه کوکاکولا و پپسی از بعد سهم بازار

مقایسه کوکاکولا و پپسی از بعد سهم بازار”

فهرست مطالب

در این مورد کاوی به کنترل سهم بازار پرداخته می‌شود. کوکاکولا و پپسی تلاش می‌کنند سهم بازاری را در بازار تولیدکنندگان انواع نوشیدنی تصاحب کنند که ارزش سالانه آن حدود 30 میلیارد دلار است. هر دو شرکت به ایده‌ها و محصولات جدید فکر می‌کنند تا سهم بازار خود را افزایش دهند. خلاقیت و ثمربخشی “استراتژی بازاریابی” کوکاکولا و پپسی مشخص می‌کند که کدامیک از آنها برنده فروش، سودآوری و وفاداری مشتریان در آینده کسب و کار خود خواهند بود.

هر دو شرکت نه تنها به روشهای جدید برای فروش محصولات خود می‌اندیشند، بلکه به دنبال راه هایی هستند تا سهم بازار خود را در انواع دیگر نوشیدنیها نیز افزایش دهند. با وجود آنکه هدف کوکاکولا و پپسی کاملاً یکسان است، اما دو شرکت از استراتژیهای بازاریابی متفاوتی برخوردارند. پپسی همواره در ارائه محصولات جدید پیشگام بوده است، با این حال کوکاکولا خیلی سریع تر به این مسئله پی برد و شیوه مشابهی را در پیش گرفت. کوکاکولا از مدیران اجرایی بازاریابی که سوابق کاری موفقی دارند، استفاده می‌کند و از “آموزش مشاغل سازمانی” برای مدیران خود بهره می‌گیرد تا آنها را با شرح وظایف یکدیگر آشنا نموده و بدین وسیله از ایجاد دسته‌ها و گروهکهای پراکنده در درون سازمان جلوگیری نماید.

از سویی دیگر، پپسی بیشتر ریسک می‌کند، سریعتر عمل می‌نماید و همواره ایده‌های تبلیغاتی جدیدی ارائه می‌دهد. هر دو شرکت در جستجوی بازارهای جدید، مخصوصاً در خارج از آمریکا هستند. در بازارهای خارجی، کوکاکولا از پپسی موفق تر عمل نموده است. بعنوان مثال، پپسی در اروپای شرقی از “نظام پایاپای” استفاده کرد که البته با شکست مواجه گردید. با این وجود، در بعضی کشورها که امکان مقایسه مستقیم این دو شرکت وجود دارد، پپسی بر کوکاکولا غلبه نموده است. هر دو شرکت برای کسب سهم بازار در بازارهای خارجی از یک شیوه بازاریابی استفاده نموده و محصولاتی را به مصرف کنندگان ارائه می‌کنند که نیازهای آنها را برآورده می‌سازند. برای نمونه، در برخی کشورها مردم مایلند نوشیدنی بدون الکلی را مصرف کنند که شکرش کم باشد اما رژیمی نباشد یا حتی مزه نوشیدنی‌های رژیمی را هم نداشته باشد. پپسی این نیاز را با تولید محصول Pepsi Max خود پاسخ داد.

هر دو شرکت، محصولات جدیدی را به بازار عرضه می‌کنند تا سهم بیشتری از بازار را تصاحب نمایند. این محصولات در برخی موارد توانسته اند به این هدف جامه عمل بپوشانند و در برخی دیگر ناکام مانده اند. برای مثال، کوکاکولا فرمول اصلی خود را تغییر داد و “کوکاکولای جدید” را به بازار عرضه نمود، اما مصرف کنندگان از آن استقبال نکردند و از شرکت خواستند که “کوکاکولای کلاسیک” را به بازار برگرداند. از سوی دیگر، برخی محصولات پپسی نیز با شکست مواجه شده اند، از جمله: Pepsi Light، Pepsi Free، Pepsi AM و Crystal Pepsi.

چنانچه کوکاکولا و پپسی هر دو تنها یک محصول را تولید و به فروش برسانند، بی شک شکست خواهند خورد. آنها باید همواره ایده‌های بازاریابی و محصولات خود را به روز رسانی نموده، نوآوری داشته باشند و نیازهای بازار هدف خود را برآورده سازند تا به موفقیت چشمگیری دست یابند.

یک شرکت زمانی می‌تواند یک گام از رقبای خود جلو افتاده و سهم بازار را تصاحب کند که:

مقایسه کوکاکولا و پپسی از بعد سهم بازار

بداند مصرف کنندگان چه می‌خواهند؛

تحقیقات بازار را به طور مستمر به انجام رسانیده و ایده‌ها و نظرات مشتریان را جمع آوری کند؛

داده‌های بدست آمده را هر چه سریعتر تجزیه و تحلیل نماید؛

بر مبنای این داده ها، محصول جدیدی را تولید نموده و بالاخره؛ محصول جدید خود را سریعاً به بازار عرضه نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه ماهان

شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.