لوگو ماهان

مجله کسب و کار ماهان

تفکر نوآورانه

مهارت‌ تفکر نوآورانه

فهرست مطلب

تفکر نوآورانه یک مهارت بسیار ارزشمند در محیط کار امروزی است. کسانی که توانایی تفکر خلاقانه ارائه راه‌حل برای فرآیندهای تجاری را دارند توسط کارفرمایان جستجو می‌شوند. پرورش مهارت‌هایی مانند تفکر انتقادی و خلاقیت می‌تواند به شما کمک کند توانایی‌های تفکر نوآورانه خود را پرورش دهید و ایده‌های جدید را در محل کار خود بیاورید. در این مقاله، ما ویژگی‌های تفکر خلاقانه و روش‌های اشتراک  این مهارت‌ها را در حین کار توضیح می‌دهیم.

تفکر نوآورانه چیست؟

تفکر نوآورانه یک فرآیند تفکر خلاق است که برای تولید ایده‌ها و راه‌حل‌ها استفاده می‌شود. که یک کار پیچیده است و شامل یافتن روش‌های جدید برای نزدیک شدن به مشکلات یا رویه‌ها می شود. تفکر نوآورانه نتایجی را ایجاد می‌کند که وضعیت فعلی را تغییر می‌دهد یا به چالش می کشد. در محیط کار، این به این معنی است که به دنبال راه‌هایی برای فکر کردن متفاوت برای تولید شیوه‌های تجاری بهتر هم برای کارکنان و هم برای مشتریان است.

نمونه‌هایی از مهارت‌ تفکر نوآورانه

خلاقیت

خلاقیت اغلب مرتبط با استعدادهای هنری است، اما خلاق بودن می‌تواند یک طرز فکر یا روشی برای نگاه متفاوت به دنیا باشد. افراد خلاق از طریق روش های متعدد مانند تکنیک طوفان فکری و فرمهای ورودی ایده خلق می‌کنند. آنها همچنین روش‌هایی را برای اجرای ایده‌های جدید به کار می‌گیرند.

اصالت

متفکران نوآور راه‌های جدیدی برای بیان ایده‌های خود پیدا می‌کنند. آنها با خلاقیت خود وضعیت فعلی را تغییر می‌دهند و ایده‌های منحصر به فردی را برای به اشتراک گذاشتن با دیگران تصور می‌کنند. نوآوران اغلب اولین کسانی هستند که رویکرد جدیدی را ارائه می کنند، زیرا به دنبال راه‌هایی برای انجام کاری متفاوت هستند.

حل مسئله

کسانی که تفکر نوآورانه را تمرین می‌کنند به طور طبیعی راه‌هایی برای حل مشکلات پیدا می‌کنند. با جستجوی راه‌های جایگزین برای انجام کاری، اغلب از شکست درس می‌گیرند و از پذیرفتن ریسک ابایی ندارند. آنها به جای دیدن یک کار غیرممکن را، آن‌ها این چالش را تقویت می‌کنند. نوآوران ممکن است فرآیندی را تغییر دهند یا راه‌حل دیگری را در نیمه راه یک پروژه ارائه دهند، زیرا آن‌ها از تسلیم شدن امتناع می‌کنند.

تفکر انتقادی

نوآوران از استدلال استقرایی و قیاسی برای تجزیه و تحلیل یک موقعیت و رسیدن به یک راه حل استفاده می‌کنند. این متفکران برای نوآوری، اطلاعات را ترکیب می‌کنند و ارتباطاتی برای تفسیر اطلاعات و نتیجه‌گیری ایجاد می‌کنند.  تفکر انتقادی همچنین به معنای ارزیابی ایده‌ها و تأمل در طول فرآیند است. نوآوران با تفکر در مورد اینکه چگونه یک بخش بر روی دیگر یا کل اثر می‌گذارد به یک مشکل نگاه می کنند.

کنجکاوی

نوآوران سوالات زیادی در مورد دنیای اطراف خود می‌پرسند. آنها مدام می‌پرسند چرا؟ و چگونه؟ زیرا آنها می‌خواهند نتیجه ایده‌شان را بدانند. آنها همچنین روش‌های مرسوم انجام کاری را مورد سوال قرار می‌دهند، اگر فکر کنند که این فرآیند می‌تواند بهبود یابد.

همکاری

نوآوران دیگران را در برنامه‌های خود دخیل می‌کنند. آنها مایل به مصالحه برای رسیدن به یک هدف مشترک هستند. آنها مسئولیت موفقیت و شکست را به اشتراک می‌گذارند. نوآوران پتانسیل را در دیگران می‌بینند و از مهارت‌های همتایان خود برای کمک به تبدیل یک ایده به واقعیت استفاده می‌کنند.

ارتباط

آنهایی که نوآوری می‌کنند می‌توانند ایده‌های خود را به طور موثر به اشتراک بگذارند. آن‌ها می‌توانند درباره تفکر خلاقانه خود ارتباط برقرار کنند و توضیح دهند. نوآوران همچنین قادر به ایجاد انگیزه و پرورش نوآوری در دیگران هستند.

تفکر نوآورانه

چگونه می‌توان مهارت‌های تفکر نوآورانه را بهبود بخشید

هر کسی این پتانسیل را دارد که نوآور باشد. در اینجا راههایی برای بهبود مهارت‌های تفکر خلاقانه شما آورده شده‌است:

1. خلاقیت خود را پرورش دهید

به دنبال فرصت‌هایی برای خلاقیت در کار و زندگی شخصی خود باشید. شما وقتی با چالشی روبرو می‌شوید، لیستی از راه‌حل‌ها تهیه کنید. از تخیل خود برای طوفان فکری استفاده کنید و شروع کنید با چه می‌شود اگر؟ توصیه‌های سایر متفکران خلاق در حوزه کاری خود و سایر رشته های مورد علاقه خود را بخوانید.

2. یاد بگیرید که از شکست استفاده کنید

بسیاری از مبتکران بر این باورند که شکست بهترین ابزار آموزشی است. به خود فرصتی برای شکست دادن و ارزیابی اشتباهات بدهید، چون می‌تواند توانایی شما را برای تفکر خلاق افزایش دهد. به تلاش‌های ناموفق به عنوان راهی برای آزمایش یک ایده فکر کنید و به راه‌حل بعدی بروید.

3. هر ایده را در نظر بگیرید

متفکران نوآور اجازه می‌دهند ایده‌هایشان بدون محدودیت جریان یابد. ذهنیتی برای خود ایجاد کنید که در آن هر مفهومی در طول فرآیند تفکر اولیه دارای پتانسیل باشد. نظرات دیگران نیز می تواند بخش مهمی از شکل گیری ایده‌ها باشد.

4. پایگاه دانش خود را گسترش دهید

کسانی که نوآوری می‌کنند می‌دانند که ایده‌ها می‌توانند از هر منبعی بیایند. دانش خود را از طریق رشد حرفه‌ای و شخصی افزایش دهید. فرصت‌هایی برای یادگیری و پیشرفت مهارت‌های خود پیدا کنید.

5. نوآوری را بشناسید

ارائه تفکر نوآورانه دیگران را جشن بگیرید. روش‌های آنها را برای حل خلاقانه مسئله کشف کنید و درک کنید که چگونه آنها ایده‌های خود را برای الهام بخشیدن به خلاقیت شما ایجاد می کنند.

مهارت‌ تفکر نوآورانه در محل کار

کارمندانی که نوآوری می‌کنند به این دلیل که فعالانه اقدامات ابتکاراتی را دنبال می‌کنند که کارایی را بهبود می‌بخشد و پیشنهادات جدیدی را به مشتریان ارائه می‌دهند، ارزشمند هستند. تفکر خلاقانه آنها اغلب محیط کار را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

در اینجا چند راه برای نشان دادن تفکر نوآورانه در کار وجود دارد:

  •  اولین نفری باشید که راه‌حل ارائه می‌دهد. اگر متوجه مسئله‌ای شدید که باید برطرف شود یا فرآیندی که قابل بهبود است، صحبت کنید. با احترام  ایده‌های خود را در مورد چگونگی بهبود وضعیت با یک رهبر یا مدیر تیم اشتراک بگذارید.
  • ایده‌های جدید را یادداشت کنید. یک فهرست ایده یا دفتر رویدادهای روزانه داشته باشید. زمانی که نیاز دارید ایده‌های مهم را به یاد آورید و یا به اشتراک بگذارید، به این یادداشت‌ها مراجعه کنید. خواندن ایده‌های خلاقانه شما نیز راهی خوب برای آماده‌سازی برای بازبینی عملکرد یا خود ارزیابی است.
  • در مورد ایده‌های خود عمل کنید. ایده‌های ابتکاری را با ایجاد فرایندها یا راه‌حل‌های جدید در موقعیت خود تمرین کنید تا بر شرکت شما برای بهتر شدن تأثیر بگذارد زمانی که مهارت‌های خلاقانه خود را نشان می‌دهید، مدیریت شما به احتمال زیاد متوجه خواهد شد.
  • ایده‌های نوآورانه را با مدیریت به اشتراک بگذارید. هر زمان که یک جلسه رسمی با مدیر خود دارید، فرصتی برای به اشتراک گذاشتن ایده‌های نوآورانه خود بخواهید. اگر ایده‌ای دارید و مدت زیادی از برگزاری جلسه می‌گذرد، درخواست جلسه بازخورد بدهید.
  • مهارت‌های جدید را یاد بگیرید و از آن‌ها استفاده کنید. یادگیری به تفکر خلاقانه کمک می‌کند. زمانی که دانش خود را با امتحان کردن مهارت‌های جدید به کار می‌گیرید، نشان می‌دهید که در حال نوآوری در فرآیندهای کاری خود هستید.
  • در مورد ایده‌های جدید نظر بخواهید. متفکران نوآور به ندرت به تنهایی کار می‌کنند. آنها برای اجرای ایده‌های جدید با مهارت‌هایی که ممکن است از آن برخوردار نباشند به کمک نیاز دارند. با استفاده از تکنیک طوفان فکر ایده‌های نوآورانه را با همکاران  خود به دست آورید و برای رسیدن به یک هدف مشترک برنامه‌ریزی کنید.

چگونه مهارت‌ تفکر نوآورانه را برجسته کنیم

مهارت‌های تفکر نوآورانه بسیار ارزشمند را در رزومه یا نامه پوششی بگنجانید و در طول مصاحبه این مهارت‌ها مورد بحث قرار دهید. در زیر توصیه‌هایی در مورد این که چگونه این مهارت‌ها را مدیریت کنید آورده شده‌است:

مهارت‌ تفکر نوآورانه برای یک رزومه

شما می‌توانید با تهیه لیستی از مهارت‌ها مانند خلاقیت و حل مساله به تفکر خلاقانه بر روی رزومه خود تاکید کنید. زمانی که تجربه شغلی خود را لیست می‌کنید، از این که چطور یک ایده جدید را به محل کار قبلی خود وارد کرده‌اید را مثال بزنید، و یا توضیح دهید که چگونه به حل یک مشکل در یک موقعیت گذشته کمک کردید. همچنین می‌توانید یک الگوی رزومه را انتخاب کنید که به شما اجازه می‌دهد تا خلاقیت خود را در هنگام ارائه یک فرمت حرفه‌ای بیان کنید.

مهارت‌ تفکر نوآورانه برای یک نامه حمایتی

نامه پوششی فرصت یا شانس خوبی برای شماست تا نشان بدهید که متفکری نوآور هستید. سعی کنید یک دیدگاه منحصربفرد داشته باشید و با به اشتراک گذاشتن علاقه خود به شرکت و بیان اینکه چگونه تفکر خلاق و انتقادی شما می‌تواند برای موقعیت و سازمان به عنوان یک کل ارزش به ارمغان بیاورد دیدگاه منحصر به فردی را برای جستجوی شغل آنها ایجاد کنید. نشان دهید که با یک دیدگاه منحصر به فرد به این شغل مراجعه می‌کنید‌.

مهارت‌ تفکر نوآورانه برای مصاحبه

توانایی‌های تفکر خلاق خود را در یک مصاحبه با پاسخ‌های منحصر به فرد به سوالات آنها نشان دهید. ثابت کنید که می‌توانید با ارائه نمونه‌هایی از نحوه استفاده از مهارت‌های خلاقانه در موقعیت‌های گذشته، راه‌حل‌ها را ارائه دهید. بگذارید مصاحبه‌کننده بداند که شما هیجان‌زده‌اید که از تفکر خلاقانه خود برای کمک به آوردن ایده‌های جدید به محل کار استفاده کنید. برای بحث در مورد مثال‌هایی که در رزومه خود آورده‌اید آماده باشید.

منبع: سایت indeed.com

جهت دریافت مشاوره برای شرکت در دوره DBA تحول سازمانی آنلاین ماهان کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز دهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *