موفقیت در کنار شادکامی ؛ درسی از مرد ماهیگیر

موفقیت در کنار شادکامی ؛ درسی از مرد ماهیگیر

فهرست مطالب

تعادل در راه موفقیت

یک تاجر آمریکایی نزدیک یک روستای مکزیکی ایستاده بود و در همان لحظه یک قایق کوچک ماهیگیری رد می‌شود که داخلش چند تا ماهی بود. تاجر از ماهیگیر می‌پرسد: «چقدر طول کشید تا این ماهی‌ها رو بگیری؟» ماهیگیر پاسخ می‌دهد: «مدت خیلی کم». تاجر می‌پرسد: «پس چرا بیشتر صبر نکردی تا بیشتر ماهی گیرت بیاد؟» ماهیگیر در جوابش می‌گوید: «چون همین تعداد برای سیر کردن خانواده‌ام کافیه»، تاجر می‌گوید: «اما بقیه وقتت رو چکار می‌کنی؟» ماهیگیر در پاسخش می‌گوید که: «تا دیر وقت می‌خوابم، یه کم ماهیگیری می‌کنم، بعد با بچه‌ها بازی می‌کنم و می‌روم در دهکده و با چند تا از دوستان شروع می‌کنیم به گیتار زدن، خلاصه مشغولم به این نوع زندگی».

تاجر می‌گوید: «من در هاروارد درس خوندم، می‌تونم بهت کمک کنم، تو باید بیشتر ماهی بگیری، اون وقت می‌تونی با پولش قایق بزرگتری بخری و با درآمد اون چندتا قایق دیگه هم اضافه کنی. اون وقت یه عالمه قایق برای ماهیگیری داری». ماهیگیر می‌گوید: «خب بعدش چی؟» تاجر جواب می‌دهد: «به جای اینکه ماهی‌ها رو به واسطه بفروشی، آنها رو مستقیما به مشتری‌ها می‌دهی و برای خودت کار و باری درست می‌کنی، بعدش کارخانه راه میندازی، به تولیداتش نظارت می‌کنی، این دهکده کوچک رو هم ترک می‌کنی و میری مکزیکوسیتی و بعدازآن هم لس‌آنجلس و از آنجا هم نیویورک. آنجاست که دست به کارهای مهم‌تری می‌زنی».

ماهیگیر می‌پرسد: «این کار چقدر طول می‌کشد؟» تاجر جواب می‌دهد: «15 تا 20 سال». ماهیگیر می‌گوید: «اما بعدش چی آقا؟» تاجر می‌گوید: «بهترین قسمت همین است. در یک موقعیت مناسب که گیر اومد، می‌روی سهام شرکت رو با قیمت خیلی بالا می‌فروشی. این کار میلیون‌ها دلار برات درآمد داره. ماهیگیر می‌گوید: «میلیون‌ها دلار! خب بعدش چی آقا؟» تاجر به او جواب می‌دهد: «اون وقت بازنشسته می‌شی و میری به یک دهکده ساحلی کوچک، جایی که می‌تونی تا دیروقت بخوابی، یه کم ماهیگیری کنی، بعد با بچه‌هات بازی کنی، بری دهکده و تا دیروقت با دوستات گیتار بزنی و خلاصه خوش بگذرونی». ماهیگیر جواب می‌دهد: «خب من که همین الان دارم این کار رو می‌کنم».

گاهی اوقات موفقیت و شادکامی درون جیب ماست. نباید بی‌دلیل برای یافتنش این‌ور و آن ور برویم و انقدر تقلا کنیم. داستانی که گفته شد نمی‌خواهد مانع توسعه و رشد کسب‌وکار شود. پیام اصلی داستان این است که کسب‌وکار، رشد و توسعه آن قرار است در خدمت رشد، موفقیت و شادکامی ما باشد. نباید تلاش برای توسعه کسب‌وکار، شادکامی و حس موفقیت ما را خراب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه ماهان

شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.