مدرسه کسب و کار ماهان

کسب و کار استارتاپی

راه اندازی و تعریف کسب و کار استارتاپی

فهرست مطلب

به‌طورحتم این این روزها در محافظ مختلف در باره کسب و کار استارتاپی شنیده‌اید که این مشاغل نوپا پس از مدتی از یک دفتر کوچک توانسته‌اند به یک سازمان بزرگ و یک برند جهانی تبدیل شوند. اگر قصد راه اندازی کسب و کار استارتاپی دارید، ایده‌تان طبق تعریف مرکز کسب‌وکارهای کوچک در آمریکا (USSBA) باید دارای دو ویژگی بازر قابلیت رشد و ارتقا و همچنین در حوزه‌ی تکنولوژی باشد. با این‌حال عدم شناخت ایده‌های استارتاپی و نحوه‌ی فعالیت در این زمینه می‌تواند منجر به عدم موفقیت شود. بنابراین قدم اول این است که بدانید استارت آپ چیست؟ و چه ویژگی‌هایی دارد؟ و از این‌که یک استارت آپ چگونه کار می کند؟ اطلاع کافی داشته باشید.

استارت آپ چیست؟

اریک ریس (Eric Rie)، بنیانگذار روش کارآفرینی ناب در تعریف استارت آپ چیست می‌گوید: «استارت آپ یک نهاد انسانی است که به منظور ایجاد یک محصول، خدمات یا ارزش جدید ایجاد شده است.» همچنین استیو بلنک (Steve Blank) ، یکی از نظریه‌پردازان برجسته در حوزه کسب و کار، معنای استارت آپ چیست را این‌گونه بیان می‎‌کند: «استارت‌آپ یک سازمان موقت است که برای جست‌وجوی مدل کسب‌وکار منحصربه‌فرد خود راه اندازی شده که غیرقابل تکرار و مقیاس‌پذیر است.»

استارت آپ startup در ساده‌ترین تعریف به کسب‌وکارهایی گفته می‌شود که با راه‌اندازی یک ایده قصد تحول در صنایع مختلف و تغییر جهان را دارند. در واقع بنیانگذاران کسب و کارهای استارتاپی رویایی ارائه محصولی را به جامعه دارند که جامعه به آن نیاز دارد، اما هنوز ایجاد نشده است. این ایده‌ها بر پایه ارزش‌های چشمگیر که منجر به عرضه اولیه عمومی (IPO) و بازگشت سرمایه‌گذاری می‌شود.

شرکت‌های فعال در زمینه‌ی استارت‌آپ عمدتاً نوپا هستند و برای توسعه محصول یا خدمات منحصربه‌فردشان و ارائه آن به بازار نیاز به سرمایه‌گذار دارند. یک استارت‌آپ که ریشه در نوآوری دارد، با هدف رفع کمبودهای موجود در جامعه یا تولید دسته‌هایی کاملاً جدید از کالاها و خدمات، برای تحول در صنایع مختلف راه‌اندازی می‌شود.

کسب و کار استارتاپی چگونه کار می کند؟

در سطوح بالا و پیشرفته کسب و کار استارتاپی مانند هر شرکت دیگری فعالیت می‌کند. گروهی از کارمندان برای ایجاد محصول یا خدمات جدید با همدیگر همفکری می‌کنند. گروهی دیگر از کارمندان برای ارائه خدمات به مشتریان، با آن‌ها ارتباط برقرار کرده تا محصول یا خدمات را معرفی کنند. با این حال، چیزی که یک کسب و کار مبتنی بر استارتاپ را از سایر مشاغل متمایز می‌کند، روشی است که یک استارتاپ برای انجام این کار پیش می‌گیرد.

در شرکت‌های معمولی عمدتاً کارهایی که قبلاً انجام شده است، تکرار می‌شود اما هدف حرفه استارتاپی ایجاد یک قالب کاملاً جدید در صنایع مختلف است. به‌عنوان مثال در صنعت غذا، این هدف ممکن است به معنای ارائه پیشنهادیی مانند بستن پیش‌بند آبی توسط گارسون‌ها برای شام یا انتخاب مکان‌هایی غیرمعمول برای نشستن که عمدتاً در رستوران‌های دیگر مرسوم نیست، باشد. این ایده‌ها به نوبه‌ی خود معیارهایی را ارائه می‌دهند که در رستوران‌های معمول دیده نمی‌شود. در نتیجه این متفاوت دیدن باعث جذب ده‌ها میلیون مشتری بالقوه به جای هزاران نفر خواهد شد.

برای این‌که بتوانید بیشتر با چگونگی فعالیت کسب و کار استارتاپی آشنا شوید، در زیر یک اینفوگرافیک که از طرف Funders & Founders ld، ارائه شده و  نحوه‌ی راه‌اندازی و فعالیت این حرفه استارتاپی است، را مشاهده کنید.

اینفوگرافیک فعالیت کسب و کار استارتاپی

 

بودجه کسب و کار استارتاپی چگونه تامین می ‌شود؟

نکته‌ی مهم در زمینه کسب و کار استارتاپی این است که سرمایه اولیه آن چگونه تأمین می‌شود. معمولاً استارت‌آپ‌ها از چندین روش برای تأمین سرمایه استفاده می‌کنند که عبارتند از:

1. یکی از ساده‌ترین و ابتدایی روش برای تأمین سرمایه  bootstrapping یا راه‌اندازی کسب‌و‌کار خودکفا است. در این روش بنیانگذاران از خانواده و دوستان خود برای سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارشان کمک می‌گیرند.

2. یکی دیگر از روش‌ها برای سرمایه‌گذاری اولیه روش به اصطلاح « Angel Investors» است. در این روش افرادی که دارای درآمد بالا و دارایی خالص برای تأمین بودجه هستند، به کمک بنیانگذاران می‌آیند.

3. در مرحله بعد، دورهای سرمایه‌گذاری سری A، B، C و D وجود دارد که عمدتاً توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، که دارای توان تأمین بودجه از ده‌ها تا صدها میلیون دلار هستند، انجام می‌گیرد.

4. در نهایت، یک کسب و کار استارتاپی ممکن است تصمیم بگیرد که به یک شرکت سهامی عام تبدیل شود و از طریق به اصطلاح IPO (Initial Public Offerings) یا فروش سهام اولیه تأمین سرمایه را انجام دهد. عمدتاً  خرید توسط یک شرکت با هدف خاص یا عرضه مستقیم در بورس اوراق بهاردار انجام می‌گیرد.

هر کسی می‌تواند در یک شرکت سهامی عام سرمایه‌گذاری کند و بنیان‌گذاران استارت‌آپ و حامیان اولیه می‌توانند سهام خود را بفروشند تا بازدهی زیادی از سرمایه‌گذاری داشته باشند.

شایان ذکر است که مراحل اولیه تامین مالی کسب و کار استارتاپی محدود به افرادی است که دارای جیب‌های بزرگ هستند و افرادی که سرمایه‌گذاران معتبر نامیده می‌شوند، زیرا کمیسیون بورس اوراق بهادار (SEC) معتقد است که درآمد بالا و دارایی خالص آن‌ها به محافظت از حرفه و همچنین شکت در برابر ضرر احتمالی کمک می‌کند.

چگونه کسب و کار استارتاپی موفق می شوند؟

طبق گزارشی که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا برکلی و استنفورد تهیه شده است، احتمال شکست کسب و کار استارتاپی وجود دارد اگر برای موفقیت برنامه‌ریزی نکنید و به سوالات مهم قبل از راه‌اندازی پاسخ نداده باشید.

1. آیا تیم‌تان به طرز وسواس‌گونه نسبت به ایده و اجرای آن اشتیاق دارد؟ اگر تیم آماده انجام هرکاری برای حمایت نباشد، احتمال شکست ایده‌تان وجود خواهد داشت!

2. آیا بنیانگذاران و افراد در تیم‌تان تخصص‌های لازم را دارند؟ بنیانگذاران باید همه چیز را در مورد فضایی که قصد فعالیت در آن را دارند، بدانند.

3. آیا حاضر هستید برای اجرای ایده‌تان زمان بگذارید؟ طبق یک نظرسنجی که در سال 2018 توسط MetLife و اتاق بازرگانی ایالات متحده انجام گرفت، مشخص شد که صاحبان کسب و کار استارتاپی در روزهای کاری بیش از 14 ساعت ثبت می‌کنند.

4. چرا این ایده و چرا اکنون؟

5. آیا ایده‌تان جدید است و اگر چنین است چرا مردم قبلاً آن را امتحان نکرده‌اند؟

6. نوع کسب‌وکارتان چقدر در بازار طرفدار دارد و چه بازارهایی را هدف قرار می‌دهد؟

ویژگی های راه اندازی کسب و کار استارتاپی

در دوران همه‌گیری ویروس کرونا ثابت شد که کسب و کار استارتاپی قوی‌تر از آن چیزی است که امکان دارد کارآفرینان در ابتدای راه به آن فکر می‌کنند. انعطاف‌پذیری، نوآوری، تغییرات عظیم در بازار، سریع در مواجهه با چالش‌هایی مانند کار از راه دور و… تنها بخشی از ویژگی‌های راه‌اندازی یک کار استارت‌آپی است.

توانایی استارت‌آپ‌ها برای تغییر و انطباق سریع چشمگیر بوده است و البته ناگفته نماند که بسیاری از آ‌ن‌ها به رشد و گسترش کسب‌وکار نیز بسیار کمک کرده‌اند. با این‌حال اگر هنوز برای راه اندازی کسب و کار استارتاپی شک و تردید دارید، در این‌جا به چندین ویژگی بارز که مشخص می‌کند این نوع کسب‌وکار برای‌تان مناسب است یا خیر؟ خواهیم پرداخت:

1. خسته نخواهید شد!

یکی از مزایایی بارز کسب و کار استارتاپی این است که هرگز روزهای یکنواخت و خسته‌کننده نخواهید داشت. این به‌دلیل است که همیشه تغییرات غیرمنتطره‌ای در اطراف شرکت و صنایع نوپا رخ می‌دهد. علاوه بر این‌ یک استارت آپ باید بتواند در سریع‌ترین زمان آزمایش‌های مختلف را انجام دهد و بتواند بهترین جواب را برای راه‌حل‌های گوناگون پیدا کند. پس اگر می‎‌خواهید در هنگام کار آدرنالین بالایی داشته باشید، کسب و کار استارتاپی مناسب شما خواهد بود.

2. خلاقیت‌تان کشف خواهد شد!

نوع کار می‌تواند به شدت روی نگرش، انگیزه و در نتیجه عملکرد افراد تأثیربگذارد. کسب و کارهای استارتاپی

به‌دلیل این‌که داشتن روش کاری نوآورانه و خاص معروف هستند. به‌عنوان مثال در شرکت‌های بزرگ حتی یک تصمیم ساده می‌تواند زمان‌بر باشد اما این مورد برای بیشتر استارت‌آپ‌ها صدق نمی‌کند، زیرا آن‌ها بیشترین سرعت عمل را دارند و هرگز زمان را تلف نمی‌کنند.یکی از عوامل کلیدی، در این کار طرز فکر «کمتر، بیشتر است» و «با کمتر انجام دهید» است که به افراد این فرصت را می‌دهد تا خلاقیت خود را کشف کنید.

3. خبری از روش‌های کاری روتین و مرسوم نخواهد بود!

در یک کسب و کار استارتاپی باید با برنامه‌های سفت و سخت مانند مقررات لباس پوشیدن، ساعت کاری مشخص، کارهای تکراری و… خداحافظی کنید. استارت‌آپ‌ها بیشتر بر کیفیت تمرکز می‌کنند تا کمیت! این بدان‌معنا نیست که کمتر کار خواهید کرد، بلکه به این معنا است که کارآمدترین عملکرد را در کمترین زمان خواهید داشت. در تحقیقات متعدد ثابت شده است که برنامه‌های کاری انعطاف‌پذیر به افزایش بهره‌وری کارکنان کمک می‌کند. علاوه بر این استارت‌اپ‌ها که از راه دور کار می‌کنند، باعث آسان‌تر شدن فعالیت تیم‌ها می‌شوند. زیرا آن‌ها سریع‌تر هستند و این روش کار جدید آن‌ها را نسبت به دیگران آماده‌تر می‌سازد. همچنین این روش باعث می‌شود تا کمتر در مورد چیزهای غیرضروری تمرکز کنند و بیشتر به انجام کار متمرکز شوند.

4. هرگز تنها نخواهید بود!

در کسب و کار استارتاپی هرگز تنها نیستید. معمولاً تیم‌های استارت‌آپ بسیار کوچک هستند، این ویژگی باعث می‌شود که آن‌ها بسیار نزدیک به‌هم و همچنین با همدیگر همسو شوند. در نتیجه برای رسیدن به اهداف مشابه با هم کار می‌کنند. در یک تیم استارتاپی افراد بسیار سخت‌کوش، بااستعداد و جاه‌طلب وجود دارند که می‌خواهند غیرممکن‌ها را میسر سازنند. این یک انگیزه بزرگ برای یادگیری از دیگران و همچنین آموزش و کمک با دانش و تجربه خود است.

ایده های راه اندازی کسب و کار استارتاپی

زمانی‌که صحبت از ایده‌ برای مشاغل استارتاپی می‌شود ممکن است بیشتر افراد استارتاپ‌ها حوزه Big Tech یا  فیس‌بوک، آمازون، اپل، نتفلیکس و گوگل، که در مجموع به عنوان سهام FAANG شناخته می‌شوند، یا شرکت‌هایی دیگری مانند WeWork، Peloton و Beyond Meat نیز به عنوان استارت‌آپ در نظر بگیرند. با این‌حال برای این‌که بتوانید بهترین ایده راه اندازی استارتاپی را پیدا کنید، در این‌جا به 8 ایده برتر که در سال 2022 طبق درخواست شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VCs مانند Andreessen Horowitz) ارائه شده است، اشاره خواهیم کرد. این لیست براساس چالش‌ها و تغییرات عظیم پس از رویدادهای مهم سیاسی، بهداشتی و تغییر گرایش‌های مصرف‌کننده جمع‌آوری شده است.

1. Social network: با این‌که غول‌های بزرگی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام یا توییتر در بخش شبکه اجتماعی بر بازار تسلط داشتند اما شبکه اجتماعی TikTok توانست در سال 2021 1 میلیارد کاربر فعال داشته باشد. علاوه بر شبکه‌های اجتماعی سنتی، کسب و کارهای استارتاپی که علاوه بر داشتن ویژگی‌های اجتماعی برخی خدمات را ارائه دهند مانند Spotify می‌توانند در این زمینه موفق عمل کنند.

2. Marketplace: همه‌گیری بیماری کووید 19 این فرصت را در اختیار کسب و کارهای استارت آپی مبتنی بر بازار خرید آنلاین مانند eBay ، آمازون و نام‌های بزرگ دیگر گذاشت تا بتوانند موفقیت ایده خود در این حوزه را نشان دهند. در حال حاضر ایده‌های مبتنی بر میدان فروش کالا به‌دلیل تغییر گرایش مصرف‌کننده می‌تواند بسیار محبوب باشد.

3. Artificial Intelligence: از پردازش تصویر بصری گرفته تا هوش تجاری، هوش مصنوعی همیشه برای استارت‌آپ‌های فناوری مرسوم بوده و در سال 2022 از داغی آن کمتر نشده است. فقط در دو سه ماهه اول سال 2021، بیش از 38 میلیارد دلار در استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری شده است.

4. Blockchain: عدم گنجاندن بلاک‌چین در این لیست، نادیده انگاشتن بزرگی خواهد بود. جهان در سال‌های اخیر با بیت کوین، گیم‌فای، NFT و متاورس متحول شده است.

5. Fintech: همراه با رشد تجارت الکترونیک و به‌طور کلی خرید آنلاین، راه حل‌های فین تک با حمایت از صنعت تجارت الکترونیک با رشد تصاعدی همراه بوده‌اند. فین‌تک از راه‌حل‌های پرداخت تا ارائه وام را شامل می‌شود که به مردم اجازه می‌دهد تا هرگونه تجارت را به‌راحتی و در کمترین زمان انجام دهند.

6. Agtech and New Food: فناوری کشاورزی و بخش مواد غذایی در طی پنج سال اخیر شاهد رشد 128 درصدی بود که آن را به سریع‌ترین صنعت در حال رشد تبدیل می‌کند. Foodpanda، یک اپلیکیشن تحویل غذا، در سال 2021 به رشد 430 درصدی در دست یافت و به بیش از 30,000 فروشگاه کمک کرد تا در همه‌گیری کرونا دیجیتالی شوند.

7. Health and wellness: پس از شیوع بیماری همه‌گیر کووید-19، سلامتی تبدیل به یک نگرانی بزرگ جهانی شد. در نتیجه برنامه‌های حوزه سلامت مانند Freeletics توانستند به میلیون‌ها نفر کمک می‌کنند تا هم از سلامت‌شان باخبر شوند و هم اینکه در خانه ورزش کنند. Freeletics اکنون به بیش از 53 میلیون کاربر در سراسر جهان رسیده است. به گفته مک کینزی (McKinsey)، ارزش بازار جهانی سلامتی 1.5 تریلیون دلار است که نرخ رشد سالانه آن 10 تا 15 درصد است.

8. AR/VR: آخرین اما نه کم‌اهمیت‌ترین، استارت‌آپ‌های AR/VR در کنار استارت‌آپ‌های بلاک‌چین در هیاهوی متاورس، است. بر اساس گزارش Crunchbase، سه ماهه چهارم سال 2021 بیش از 1.9 میلیارد دلار در شرکت‌های AR/VR سرمایه‌گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز دهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *