لوگو ماهان

مجله کسب و کار ماهان

کسب و کار خدماتی

کسب و کار خدماتی؛ آشنایی و معرفی ایده‌های کسب و کارهای خدماتی

فهرست مطلب

کسب و کار خدماتی یکی از انواع کسب و کار بوده که امروزه بسیار درآمدزا است. در حوزه‌های مختلف، قابلیت اجرایی دارد. در حقیقت قعالیتی خدماتی است که هدف آن جذب مخاطب و مشتری بوده و این کار را از طریق تمرکز روی خدمات و محصولات خود انجام دهد.

این کسب و کار می‌تواند یک نرم افزار خدماتی یا کاری فیزیکی باشد. در حال حاضر بسیاری از نرم افزارهای خدماتی یا نرم افزارهای فروشگاهی که در فضای مجازی ارائه می‌شوند، به نوعی با همین هدف ایجاد شده‌اند.

این مدل از کسب و کار به فعالیتی گفته می‌شود که در آن خدماتی در قالب فروش محصول یا خدمت به مشتریان ارائه می‌شود. به عنوان مثال اگر بخواهیم کاری را در نظر بگیریم که در آن یک فرد بتواند فعالیتی را در جهت کمک کردن به دیگران و کاهش فعالیت‌های آنان انجام دهد، می‌گوییم که فعالیت خدماتی است.

تفاوت کسب و کار خدماتی جدید با روش‌های قدیمی

امروزه کسب و کارهای خدماتی جدید در قالب وب سایت‌هایی که خدماتی را ارائه می‌دهند، ایجاد شده است. باید بدانید که انواع مختلف فعالیت خدماتی ممکن است در  بستر اینترنت در دسترس قرار داشته باشد. پس می‌توانیم کار خدماتی را به عنوان یکی از کسب و کارهای اینترنتی در نظر بگیریم.

در واقع در کسب و کار سنتی یک مدل اولیه از خدمات است. تفاوت عمده قدیم با امروز اهمیت پیدا کردن زمان است. شاید در گذشته انجام شدن یک فعالیت اهمیت داشت، اما امروزه سرعت عملکرد و کیفیت آن نیز اهمیت دارد.

کسب و کار خدماتی سنتی و امروزی شامل مواردی مانند نظافت منزل، کارواش، تعمیرات مبلمان و غیره است. فعالیت‌های سنتی به شما این امکان را می‌دهد که در خانه و بدون نیاز به خرید تجهیزات خاص مانند یخچال و ماشین لباس شویی خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنید. برای کسب و کارهای خدماتی معمولاً خدمات مختلفی را ارایه می‌کنند که در نوع خود ایده جذابی است. با گسترش کسب و کارهای اینترنتی افراد بیشتری به استفاده از خدمات آنلاین روی آورده اند.

کسب و کار خدماتی

کسب و کار خدماتی خوب می‌تواند باعث می‌شود تا برند شما معروف گردد. همچنین نیازهای اساسی افراد را برطرف می‌کند.

تفاوت کسب و کار خدماتی با کسب و کار عادی چیست؟

قبل از این که تفاوت کسب و کار خدماتی و کسب و کار تجاری را بررسی کنیم، باید تعریف مختصر و مفیدی از این دو داشته باشیم. خدمات فعالیتی است که بر اساس نیازهای جامعه طراحی و راه اندازی می‌شود.

به طور کلی فعالیت‌های خدمات برای رفع نیازهای مردم راه اندازی می‌شود. کسب و کارهای خدماتی به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود.

انواع فعالیت خدماتی

ایده‌های متفاوتی برای کسب و کارهای خدماتی وجود دارد. برخی از افراد با یک ایده خلاقانه اقدام به ایجاد کسب و کار اینترنتی برای فروش محصولات خود کرده و برخی با راه‌اندازی یک وب سایت، فروش آنلاین را تجربه می‌کنند. همه این ایده‌ها امکان پذیر هستند اما مهم‌ترین آن‌ها چیست؟ چگونه می‌توان ایده خود را به مرحله اجرا رساند؟ چرا ایده‌های متفاوت موفق می‌شود؟

به نظر می‌رسد ایده‌های خلاقانه در حوزه خدمات، موفقیت بیشتری دارد، زیرا این نوع مشاغل برای این که درآمد خوبی داشته باشند، نیاز به سرمایه اولیه زیادی ندارند. همچنین تنوع این ایده‌ها با توجه به گستردگی فعالیت‌ها بسیار زیاد است. بسیاری از افراد در این نوع کسب وکارها سرمایه گذار دارند یا با همکاری آن‌ها این ایده را به مرحله اجرا می‌رسانند.

به عبارتی لازم است تا به تمام این موارد توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین ایده را برای کار خدماتی جدید خود به کار بگیرید. برخی از مهم‌ترین موارد به شرح زیر است.

طراحی وب اپلیکیشن و نرم افزار

شما می‌توانید برای کسب و کارهای خدماتی جدید یک وب اپلیکیشن ایجاد کنید. همچنین می‌توانید یک نرم افزار برای مشتریان بسازید تا برای مشتریان شما یک سرویس مشاوره ایجاد کند. هر کدام از ایده‌هایی که برای خدمات یا محصولات خود دارید، می‌تواند به موفقیت شما کمک کند. با داشتن استراتژی مطلوب می‌توانید یک ایده مناسب برای کسب و کار خود را داشته باشید.

علاوه‌بر این مورد با یک ایده عالی می‌توانید خدمات و محصولات خود را به مشتریان ارائه دهید و خدمات خود را به دیگران بفروشید. در همین قسمت نیز باید تغییرات به‌روز را صاحبان مشاغل انجام دهند. ایجاد بخش‌های جدید برای اپلیکیشن‌ها و صفحات وب از جمله این تغییرات است.

این اپلیکیشن و صفحه وب باید در دنیای رقابتی امروز برای همه قابل دسترسی باشد و یک شرکت و کسب و کار را از بقیه متمایز کند.

پشتیبانی کسب و کارها امروزه اهمیت زیادی دارد. امروزه شرکت‌ها به طور مداوم با مشتریان خود در ارتباط هستند. این موضوع باعث شده است که بازاریابی به عنوان پایه و اساس کسب و کار شما شناخته شود.

طراحی کسب و کار خدماتی

در طراحی سایت شرکتی باید ویژگی‌هایی در نظر گرفته شود که کاربر از طریق آن‌ها بتواند از کسب و کار شما با خبر شود. سایت شرکتی باید دارای ویژگی‌های مهم زیر باشد. در طراحی سایت شرکتی شما باید به نکات زیر توجه کنید.

طراحی سایت شرکتی باید با هدف کسب و کار شما هماهنگ باشد. این هماهنگی برای تمام شرکت‌ها متفاوت است و می‌تواند در شرکت شما تاثیر متفاوتی بر جای بگذارد. در صورت طراحی سایت شرکت با هدف‌های گوناگون باعث خواهد شد که کسب و کار شما در بین رقبا گم شود و شما را در اولویت قرار ندهند.

برای طراحی سایت شرکت باید از کارشناسان خبره و باتجربه در این زمینه کمک بگیرید تا نتیجه مورد نظر برای کسب و کار خدماتی جدید شما به دست بیاید. طراحی سایت‌هایی مانند سایت‌های تبلیغاتی و آموزشی می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد.

فعالیت در زمینه استارتاپ

یکی از بهترین گزینه‌ها در حوزه استارتاپ شرکت اسنپ است. در حقیقت آنان توانسته اند که با طراحی یک برنامه در دسترس نیاز افراد را در حوزه جابه‌جایی درون و برون شهری به طور کامل برطرف کند. از دیگر موارد می‌توان به دیوار و تپسی اشاره کرد.

انواع کسب و کار خدماتی

برخی از این ایده‌ها به دلیل جدید بودن و تازه بودن به سرعت مورد استقبال قرار می‌گیرند. در هر حال این شما هستید که باید با استفاده از ایده‌های خود بهترین و کارآمدترین گزینه را برای پیشرفت کسب و کار خود بر می‌گزینید.

استارتاپ‌های خدماتی الزاماً به معنای خلق ایده در حوزه خدمات نیستند. بلکه برخی از آنان صرفاً در جهت تسهیل کارهای خدماتی قدیمی ایجاد شده اند. البته می‌توان از بهترین استارتاپ‌ها که کاملاً تازه است، می‌توان به آچارچی اشاره کرد. این نرم افزار توانسته که در حوزه اجاره ابزار روشی جدید را به وجود آورد. همچنین نرم افزار دیوار یک استارتاپ کاملاً قدیمی و پیشرفته است که بستری کاملاً پویا را برای تبادل هرگونه کالا و حتی تعیین نرخ به وجود آورده است.

خدمات بازاریابی

خدمات بازاریابی یکی از مهم‌ترین خدمات است. کسب و کارهای نوپا بر این باور هستند که با استفاده از بازاریابی مناسب می‌توانند مشتریان بیشتری را به دست آورند. اگر شما به تازگی کسب و کار خود را راه اندازی کرده‌اید یا به فکر توسعه و گسترش آن هستید، باید به فکر پیدا کردن یک مشاور بازاریابی باشید.

به عنوان یک مشاور فروش لازم است تا چه معیارهایی را داشته باشید و برای چه کارهایی در خصوص بازاریابی باید اقدام کنید؟ باید در نظر داشت که بازاریابی، تنها به تولید محتوا یا بازاریابی معطوف نمی‌شود. در واقع هدف از بازاریابی این است که روی تولید محتوای متناسب با دسته ای از مخاطبان تمرکز داشته باشد. برخی از کسب و کارها مانند کسب و کارهای تجاری مانند شهرک‌های رفاهی و تفریحی، تیم بازاریابی بسیار قوی دارند.

در کسب و کار خدماتی بازاریابی از مرحله نیاز سنجی تا فیدبک گرفتن از مشتریان بر عهده این گروه است. حال ایده‌هایی در این حوزه موفق‌تر هستند که نتایج بهتر و دقیق تری را در زمان کمتری ارائه دهند. همچنین بتوانند چرخه بیان شده را به طور کامل به وجود آورند.

خدمات ترجمه

خدمات ترجمه یکی از مهم‌ترین موارد در حوزه کسب و کار خدماتی محسوب می‌شود. این کار امروزه توسط دارالترجمه انجام می‌شود، اما مشکل این است که تمامی موارد حضوری هستند. تعدادی شرکت نوپا به دنبال ترجمه آنلاین و غیرحضوری هستند.

همچنین فعالان این حوزه می‌توانند با تبلیغات متفاوت در شبکه‌های اجتماعی و در زمینه‌های گوناگون، خدمات خود را معرفی کرده و دیگران را با خدمات خود آشنا کنید.

خدمات آموزشی

با پیدایش کرونا بسیاری از افراد به این حوزه روی آورده اند. در حقیقت آموزش از گذشته تا به امروز وجود داشته است. اما چیزی که امروزه خیلی پیشرفت کرده، موارد آنلاین و غیرحضوری است. در حقیقت در این مدل خدمات شما دانش و اطلاعات را در اختیار افراد قرار می‌دهید.

کسب و کار خدماتی و آموزشی همواره جز بهترین موارد است، زیرا هیچ گاه از رونق نمی‌افتد و همواره دانش آموزان وجود دارد. همچنین این مسئله عمومیت دارد. فرقی ندارد دانش آموز قوی یا ضعیف باشید، در هر صورت به دنبال ارتقا سطح خود خواهید بود.

خدمات آموزشی که امروز پیشرفت می‌کند از دو فاکتور مهم بهره برده است. اول از همه بهره بردن از اساتید باکیفیت یا محتوای کاملاً جذاب و مورد دوم نیز ایجاد خلاقیت است. این خلاقیت باید در روند آموزش مانند نحوه تمرینات و مشاوره باشد.

کسب و کار خدماتی و آموزشی

خدمات عمده

در حقیقت این خدمات امروزه در قالب فروشگاه‌های بزرگ ترجمه می‌شود. یکی از این نمونه‌ها که در حوزه کالا فعال است، مراکز هایپر یا فروشگاه‌های بزرگ است، اما امروزه نسل جدید به صورت آنلاین در حال فعالیت است. حوزه صنعت بیمه یک کسب و کار قدیمی و خدماتی است. در حال حاضر برخی از گروه‌ها با ترکیب آن با تکنولوزی توانسته اند بیمه کردن را از حالت حضوری خارج کرده و به صورت آنلاین در بیاورند.

خدمات سیار

یکی از دیگر موارد که خیلی کاربردی است کارواش‌ها و پمپ بنزین‌های سیار هستند. این ایده‌ها توانسته‌اند که در هر مکانی که شما هستید حضور پیدا می‌کنند و مشکل شما را رفع خواهند کرد. از دیگر موارد سیار پیک‌های آنلاین هستند که توانسته‌اند حمل و نقل را با سرعت بیشتری انجام دهند. نظافت منزل نیز در این حوزه قرار می‌گیرد.

ویژگی‌های کسب و کار خدماتی

کار خدماتی با تمام تفاسیر بیان شده باید چند نکته اصلی را رعایت کند. اول از همه باید برطرف کننده یک نیاز اساسی باشد. دومین مورد سهل بودن در استفاده از آن است. سومین مورد که اهمیت دارد مسئله به روز بودن است. این که شما خدمات ارائه شده را نسبت به تغییر نیاز افراد تغییر دهید. استفاده از تکنولوژی از نکات مهم در بهترین ایده‌ها است.

چند نکته کوتاه

در سال‌های گذشته به دلیل رشد چشمگیر تکنولوژی در کشورما، بسیاری از کسب و کارها در حوزه خدمات به صورت آنلاین ارائه شده است. در حال حاضر بسیاری از آن‌ها خدمات را با سرویس‌های قدیمی و سنتی ارائه می‌هند که باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد تا علاوه بر معرفی خدمات و بهبود تجربه مشتری، ارزش آن نیز حفظ شود.

بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های خدمات دهنده، وبسایت دارند و با به کارگیری سیستم‌های آنلاین مدیریت خدمات، فعالیت‌های خود را به طور کامل معرفی می‌کنند. این شرکت‌ها، تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا خدمات خود را به بهترین شکل ارائه کنند.

کسب و کارهای خدماتی ویژگی زیادی دارند. می‌توان گفت این کسب و کارها به دلیل داشتن درآمد بالاتر از بقیه کسب و کارها، سود بیشتری می‌کنند. مثلاً شرکت‌های بیمه، فروشگاه‌های اینترنتی، سایت‌های فروش محصول، آرایشگاه‌ها، دفاتر خدمات مسافرتی، مدارس، آموزشگاه‌ها، شرکت‌های حقوقی، مراکز ورزشی و موسسات خیریه، از جمله این موارد هستند.

چند نکته در مورد کسب و کار خدماتی

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تا به مهم‌ترین نکات درباره کسب و کار خدماتی را  اشاره کرده و ویژگی‌های هر کدام را برای شما بیان کنیم. به عبارتی هر کدام از این خدمات به بهترین شیوه به شما ارائه می‌شوند و ویژگی‌های زیادی دارند. کافی است تا تمام نکات درباره آن را بدانید و با توجه به ویژگی‌های خود شروع به کار کنید.

برای این که بتوانید کسب و کارهای خدماتی خود را توسعه دهید، ابتدا باید ببینید نیاز جامعه چیست و جامعه هدف شما چه گروهی هستند. سپس برای رفع این نیاز شما چه ابزاری را در اختیار دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز دهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *