مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان
5 ویژگی مهم افراد تاثیرگذار

5 ویژگی مهم افراد تاثیرگذار

فهرست مطالب

اگر روش های تاثیر گذاشتن بر دیگران را ندانید، روی سخت زندگی را خواهید دید. فرقی نمی کند که شما یک کارآفرین هستید یا یک متخصص، موفقیت شما در قابلیت شما بر متقاعد کردن دیگران به انجام کاری که می خواهید، بستگی دارد. متاسفانه بیشتر مردم فکر می کنند که تاثیرگذار بودن فقط متعلق به تعداد خاصی از افراد هست.
به همین دلیل، این افراد خود را در موقعیتی قرار می دهند که امکان حرکت رو به جلو وجود ندارد. مانند این است که شما به یک بلوک بزرگ ضربه بزنید بدون اینکه هیچ ایده ای برای جابه جا کردن آن داشته باشید.

5 ویژگی مهم افراد تاثیرگذار

اگر شما یک فروشنده یا یک کارآفرین هستید، ممکن است که در رویکرد متقاعد کردن مشتریانتان دچار مشکل باشید. یا شاید شما مدیری هستید که به ایجاد انگیزه و تحرک برای ایجاد عملکرد بهتر در سازمانتان، نیاز دارید.
در ادامه 5 روشی که افراد تاثیر گذار برای متقاعد کردن دیگران انجام می دهند، آمده است:

 1. افراد را تشویق به صحبت کردن کنید
  برخلاف آنچه که بسیاری از افراد فکر می کنند، تاثیر گذار بودن، فقط معطوف به انجام کارها به شیوه موثر و تاثیرگذار نیست. این تصور یک اشتباه متداول هست. مردم اغلب در گفتن نقطه نظرات نیازشان به خرید محصولات، خدمات و یا ایده ها، عجله می کنند.
  وقتی که شما بر تحمیل ایده و نظرتان بدون توجه به نیازها و پیشنهادات اطرافیان، پافشاری می کنید، آن ها را از پذیرفتن سخنانتان دور می کنید. در کتاب آیین دوست یابی (چگونه می توان دوست پیدا کرد و در مردم نفود کرد؟)، دیل کارنگی می گوید: مهمترین فاکتور در ایجاد تحول در افراد، مشتاقانه گوش دادن به حرف هایشان است.
  در ادامه دلایل آن ذکر شده است:
  • نشان دادن علاقه واقعی به افراد دیگر باعث می شود که آن ها گرایش بیشتری نسبت به شما داشته باشند. این مورد به شما کمک می کند تا بفهمید چگونه ایده شما به سودآوری برای اشخاص، کمک می کند.
  • هرچه اشخاص با شما بیشتر صحبت کنند، بیشتر به شما حقیقت را می گویند. این موضوع تاثیر بسزایی در نفوذ به افراد دارد.
  • به دیگران اجازه دهید که با شما حرف بزنند، حرف زدن بهترین راه ایجاد رابطه و توافق بین دوطرف است.
  بهترین راه برای صحبت کردن با افراد، پرسیدن “سوالات باز” به نسب “سوالات بسته” است. سوالات بسته جواب آنها یک کلمه است: بله یا خیر. اما پاسخ سوالات باز با جزئیات بیشتری همراه است.
  به عنوان مثال:
  • سوال بسته: آیا برنامه تلفن همراه فعلی خود را دوست دارید؟
  • سوال باز: به کدام برنامه تلفن همراه خود علاقه مند هستید؟
  تفاوت را حس کردید؟ شما با پرسیدن سوالات باز می توانید به پاسخ هایی که می خواهید، برسید. هرچه تعداد سوالات باز بیشتر باشد، بیشتر به نتیجه ای که می خواهید نزدیک تر می شوید.
  ” در زندگی هر چیزی را که با شجاعت بخواهید به دست می آورید” اپرا وینفری
 2. احساس مهم بودن را در افراد ایجاد کنید
  قطعاٌ همه ما دوست داریم که احساس مهم بودن کنیم. این بدین معنی است که شما با ایجاد این حس در افراد می توانید از آن ها دوست داشتن و اعتماد را دریافت کنید، که این دو، دو رکن اساسی در نفوذ به افراد می باشد. اگر کاری کنید که افراد احساس کنند که برای شما مهم هستند، راحتتر با شما ارتباط برقرار می کنند و همچنین راحتتر می توان آنها را متقاعد کرد.
  در ادامه به چند راه ساده ایجاد احساس مهم بودن در افراد، می پردازیم:
  • قدردانی: اجازه دهید که افراد احساس کنند که شما از آنها قدردان هستید.
  • علاقه حقیقی: هر چه علاقه بیشتری به اشخاص نشان دهید، بیشتر احساس مهم بودن می کنند.
  • ارائه ارزش: روش هایی را ارائه دهید که زندگی افراد را ساده تر کند.
  این سه چیز خیلی ساده و درعین حال قدرتمند هستند. این سه مورد به اطرافیانتان نشان می دهند که چقدر برای شما مهم هستند.
 3. ایجاد شور و اشتیاق
  ایجاد شور و اشتیاق اهمیت دارد، دلیل آن نیز این است که احساس یکی از عوامل تاثیرگذار در تصمیم گیری هاست. شاید تصور اینکه افراد اساس تصمیماتشان بر اساس منطق عقلانیشان است، باورش راحت باشد. با وجود ساده بودن موضوع، حقیقت ندارد. مردم بیشتر بر اساس احساسشان عمل می کنند تا منطقشان. اینجاست که شور و هیجان شما خودش را نشان می دهد. ایجاد شور و اشتیاق ذرباره موضوعی که شما بحث می کنید می تواند شما را تاثیرگذارتر کند. هر چه اشتیاق بیشتری نشان دهید، نتیجه بیشتری می گیرید. آنها راحتتر تحت تاثیر شما قرار می گیرند.
 4. ایجاد موقعیت های تاثیرگذار
  روشی که برای شروع ارتباط با اشخاص دیگر استفاده می کنید تاثیر بسزایی بر ادامه تعاملات بین شما و طرف متقابل دارد. اگر می خواهید بر شخصی نفوذ کنید، باید خودتان را در موقعیت تاثیرگذاری قرار دهید. شما باید مکالمه خود را با طریقی که بیشترین تاثیر را داشته باشد، شروع کنید.
  در اینجا تعدادی از موقعیت های تاثیرگذار نام برده شده است:
  • سودآوری: چشم اندازها و سخنان شما چه سودآوری را به همراه دارد.
  • اثبات: چگونه میتوانید ثابت کنید که روش ها و راه حل های شما این سودآوری را به همراه دارد.
  • انتظارات خوشبینانه: آیا توقعات و انتظارات شما واقع بینانه است؟
  وقتی که در مورد سودآوری صحبت می کنید، باید در مورد مهمترین مزیتی که در صورت پذیرفتن پیشنهادتان حاصل می شود، فکر کنید. اثبات این سودآوری برای طرف مقابل، به عملکرد شما اعتماد به نفس می دهد. این مورد می تواند در قالب آماری باشد که نشان دهد پیشنهاد شما چگونه عملیاتی می شود. شما همچنین می توانید با مثالی از گذشته، نحوه به نتیجه رسیدن پیشنهادتان را توضیح دهید. اطمینان ایجاد کنید که انتظار و توقع شما از چشم انداز پیشنهادتان بالاست، اما واقعی است.
  هرگز وعده پوچ ندهید.
 5. بر روی اشخاص سرمایه گذاری کنید.
  این موضوع ارتباط تنگاتنگی با موقعیت ها دارد. شما باید خودتان را هرچه می توانید باارزش جلوه دهید. زیگ زیگلار می گوید: “اگر به مردم کمک کنید که به خواسته هایشان برسند به هر چیزی که در زندگی می خواهید می رسید.” هر چه در رساندن مردم به خواسته هایشان بیشتر تلاش کنید، آنها بیشتر پیشنهاد شما را پذیرا می شوند.
  در ادامه چند روش جهت ارزش جلوه کردن آمده است:
  • از تجربیات خود برای دادن توصیه های مفید به افراد استفاده کنید.
  • اگر شما روابطی دارید که می توانند به شما در عملکردتان کمک کند، استفاده کنید. شاید این روابط گشایشی باشد بر عملکرد و چشم انداز های شما.
  • هر وقت نیاز به انگیزه دادن بود انجام دهید. این موضوع را دست کم نگیرید. تشویق های مثبت می توانند بسیار قدرتمند عمل کنند.
  هدف این است که راه های زیادی برای مفید بودن پیدا کنید. فراموش نکنید، وقتی شما در دیگران نفوذ می کنید، همه چیز در مورد آنهاست نه در مورد شما.

“در موفقیت دیگران سرمایه گذرای کنید.”

آلبرت انیشتین

برخلاف باور مردم، تاثیر گذار بودن چیزی نیست که با آن به دنیا بیاید، بلکه یک مهارت است. این مهارت باید همیشه تقویت شود.
افراد تاثیرگذار 5 کار ذکر شده در این مقاله به طور کاملا منظم انجام می دهند. اگر شروع به تمرین کردن این پنج روش کنید، خواهید دید که چقدر راحت میتوانید افراد را تغییر دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *