تحلیل ذقبا

7 گام تجزیه و تحلیل رقبا

مروری بر تجزیه و تحلیل رقابتی

در صورتی که میخواهید در یک بازار رقابتی رشد کنید، تجزیه و تحلیل رقبا واقعاً ضروری است. به دلیل افزایش رقابت در هر بخش، تجزیه و تحلیل رقبا اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند. امروزه در تمام زمینه‌ها، هر بخش با رقابت شدیدی رو به رو است که حاشیه‌ها و فروش را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

بنابراین برخی از گام‌های اساسی تجزیه و تحلیل رقبا وجود دارد که باید توسط این سازمان‌ها دنبال شود تا بهتر از رقیب خود عمل کنند. با این حال، آن‌ها تنها تا زمانی بقا خواهند داشت که رقیب خود را بشناسند. اینجاست که تجزیه و تحلیل مرحله به مرحله رقابت مطرح می‌شود.


1) رقبای فعلی و آینده در بازار را شناسایی کنید

بهترین راه برای شناسایی رقبای فعلی و آینده تجزیه و تحلیل محصولات هدف شماست. فرض کنید که شما در حال حاضر مشغول فروش روغن مو هستید. شما باید بدانید که چند شرکت برند و بدون برند در بازار وجود دارد و آیا شرکت جدیدی شروع به فروش روغن مو کرده است یا شرکت فعلی ممکن است فروش آن را متوقف کند. علاوه بر این، شما همچنین باید بدانید که چه تعداد از مشتریان شما محصول دیگری را به روغن مو ترجیح می‌دهند. بنابراین با انجام این کار شما رقبای مستقیم و غیرمستقیم خود را می‌شناسید. این اولین گام در تحلیل رقابت است.


2) یافتن و تجزیه و تحلیل سهم بازار

به طور طبیعی، هنگامی که شما رقبا را شناسایی کردید، گام دوم شناسایی سهم بازار آن‌ها است. شما نمی‌توانید نقاط قوت و ضعف رقابت خود را بشناسید مگر تا زمانی که حضور آن‌ها را بدانید. بنابراین اگر محصول شما در یک منطقه گسترده به فروش می‌رسد، باید منطقه را به قلمرو‌ها تقسیم کنید و سهم کیف پول‌ها را در هر منطقه پیدا کنید.

در حین انجام این کار، می‌توانید یک تحقیق کوچک در بازار نیز انجام دهید تا دلیل فروش رقبای خود را پیدا کنید. آیا فروش آن به این دلیل است که به راحتی در دسترس است، کیفیت آن بالا یا قیمت آن پایین است. این مرحله به شما در اجرای تحلیل سوات(SWOT: تجزیه و تحلیل نقاط قوت و ضعف و تهدیدات و فرصتها) کمک می‌کند.


3) انجام SWOT برای تجزیه و تحلیل رقبا

هنگامی که سهم بازار را شناختید و تجزیه و تحلیل اولیه و ثانویه خود را انجام دادید، باید به نوبه خود نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدات را برای هر یک از رقبای خود بررسی کنید. این مهم است زیرا نشان می‌دهد که شما در حال حاضر در کجای صنعت خود‌ ایستاده‌اید، برای حرکت رو به جلو باید چه کسانی را معیار قرار دهید، و چه استراتژی‌هایی می‌تواند برای ماندن در صدر یا جلوگیری از افت رتبه مؤثرتر باشد. SWOT به طور غیرمستقیم مسئول نشان دادن مراحلی است که در آن می‌توانید سرمایه‌گذاری کنید و جلوتر از رقیب خود حرکت کنید.


4) سبد رقابتی برای تحلیل رقابتی بسازید

هنگامی که SWOT رقبای خود را شناختید، می‌توانید یک پورتفولیوی رقابتی بسازید. یک سبد رقابتی دارای تک تک محصولات رقبای شما، ویژگی‌های آن‌ها، تدارکات، ویژگی‌های ملموس(کیفیت محصول)، ویژگی‌های ناملموس‌(خدمات محصول) و غیره را خواهد داشت. این پورتفولیو باید مانند‌MIS‌(سیستم اطلاعات مدیریت) در نظر گرفته شود و هر از چند گاهی باید به روزرسانی شود. بهترین منبع برای ایجاد سبد رقابتی، همان نیروی فروش شماست. آن‌ها به طور مداوم با بازار در تماس هستند و بنابراین می‌توانند پیوسته شما را از هر گونه تغییر در بازار مطلع کنند.


5) استراتژی‌ها را برنامه‌ریزی کنید.

اکنون سبد رقابتی کامل خود را در مقابل خود دارید. بنابراین شما به طور واضح خط عمل خود را می‌دانید. اگر رقابت به مراتب برتر است، شما دو راه برای پیشرفت دارید. شما می‌توانید همان استراتژی‌ها را به عنوان یک رقیب برتر امتحان کنید و به آرامی به سمت بالا حرکت کنید یا می‌توانید خلاق/نوآور باشید و سعی کنید مستقیماً رهبری بازار را به دست‌ آورید. استراتژی‌های رقیب‌تان را بیشتر بخوانید. در عین حال، اگر رقابت در حد متوسط است شما می‌توانید با کمی تلاش رهبر بازار شوید، معطل نکنید و بهترین استراتژی‌ها را برای رسیدن به اوج در اولین فرصت پیش ببرید. به یاد داشته باشید اگر رسیدن به اوج تلاش زیادی می‌طلبد، پس ماندن در اوج تلاش دو برابری را از کل سازمان می‌خواهد. شما همچنین می‌توانید استراتژی‌های دنبال‌کننده(پیرو) بازار را بخوانید.


6) استراتژی‌ها را اجرا کنید

خیلی ساده استراتژی‌هایی را که فکر می‌کنید بهترین هستند را اجرا کنید و مطمئن شوید که آن‌ها را به طور مؤثر اجرا می‌کنید. انجام چنین تلاشی برای تحلیل رقابت و سپس شکست در بخش اجرا مفهومی ندارد. در عین حال، داشتن یک برنامه احتمالی و پیش‌بینی واکنش رقیب بسیار مهم است. اگر رقیب شما به شدت واکنش نشان می‌دهد، اما برنامه احتمالی برای اجتناب از هرگونه تأثیر طولانی‌مدت بر برند یا محصول وجود دارد، این ممکن است باعث شود که شما مزیت غافلگیری را از دست بدهید، اما قطعاً شانس بیشتری برای ایجاد استراتژی‌های بهتر به شما می‌دهد‌. بنابراین برنامه‌های احتمالی در حین اجرای استراتژی‌ها بسیار مهم هستند.


7) پیگیری و انجام تحلیل رقابتی

آمار همیشه برای یک شرکت مفید است و به شرکت در تصمیم‌گیری عملی کمک می‌کند. بنابراین با پیگیری، از اندازه‌گیری کمی و کیفی پاسخ به استراتژی اجرا شده مطمئن می‌شوید. در حالت‌ ایده‌آل، همان باید سندسازی شود تا نسل‌های آینده بازاریاب‌ها بتوانند استراتژی‌های قبلی اجرا شده را بدانند و بتوانند از زوایای مختلف آن را احیا کنند. در همان زمان، شما ممکن است در واقع یک استراتژی را اجرا کنید که پاسخ بسیار خوبی از مشتریان دریافت می‌کند. در این موارد، شما باید با همان استراتژی برای یک زمان طولانی‌تر به همان استراتژی پایبند باشید و در چنین مواردی، داشتن بازخورد از مشتریانتان بسیار مهم است تا همیشه بدانید که آیا استراتژی‌ها به طور مؤثر عمل می‌کنند. بنابراین پیگیری تحلیل بلندمدت رقبا ضروری است.

در پایان، هر استراتژی که تدوین کنید، رقیب شما نسبت به آن واکنش خواهد داد و این موضوع نیاز به اجرا و به روز‌رسانی مداوم دارد. صنایع بسیار اندکی وجود دارد که در آن تنها ۳ تا ۴ بازیکن رقیب داشته باشد. در واقع، صنایع بزرگ با ۱۰ تا ۲۰ رقیب مختلف (با نام تجاری، بدون نام تجاری، مستقیم، غیر مستقیم) مشخص می‌شوند. بنابراین، به شما یاری می‌رساند تا جایگاه فعلی خود را در بازار و در جهت آینده مشخص کنید.

منبع: marketing91.c

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز دهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *