یک فنجان چای با طعم تجربه با حضور اصغر جهانگیری بنیانگذار کندلوس

فهرست مطالب

در روستاي كندلوس از توابع مازندران به دنیا آمدم و پس از فارغ التحصیلی در رشته شیمی ، آگهی سازمان ملل در روزنامه كه یک بورسیه به ۲۶ کشور درحال توسعه بود، جريان زندگي من را تغيير داد و با رفتن به اتریش و تحصيل در رشته پلیمر پلاستیک ، در اروپا استخدام شده و صنایع پلاستیک ۱۵ کشوراروپایی را تحت نظر گرفتم اما مدتي بعد به ایران بازگشتم.
دكتر علي اصغر جهانگيري ، پدر واقعي كسب و كار ايران در آغاز برنامه يك فنجان چاي با طعم تجربه خود را اينگونه معرفي كرد.
او با انرژي و نشاط فراوان خود، دورهمي دهم بهمن ماه يك فنجان چاي داغ را در هواي سرد زمستاني بيش از پيش گرم نمود.
جهانگيري كه علاوه بر كارآفريني هاي متعدد و تأليفات زياد به دليل علاقه اش به هنر ، دستي هم بر شعر و موسيقي دارد، ميهمان يك فنجان چاي داغ اين هفته شد تا با بيان تجربيات و انتقال آن به مدعوين ، هفتمين نشست هم انديشي يك فنجان چاي با طعم تجربه مدرسه عالي كسب و كار ماهان را رقم بزند.

كارآفرين در هر زمان و مكان فرصت و ثروت خلق مي كند

اين كارشناس كارآفريني ، ايده، راهكار ، ابزار ، سرمايه و بازار را ٥ عامل موفقيت كارآفرين اعلام كرد و گفت: سرمايه فقط پول نيست ولي پول سرمايه است و يك كارآفرين در هر زمان و مكان و با هر إمكاني ، فرصت و ثروت خلق و زيان را به سرد تبديل مي كند.

درآمدهاي نفتي مانع پيشرفت كشور

جهانگيري با بيان اينكه درآمدهاي نفتي ما را از قطار پيشرفت جاگذاشت، تاكيد كرد: درحالي كه در ٢٠٠ كشور دنيا
سالي ١٠٠ ميليون شغل از بين رفته و ١٨ درصد مشاغل جهان رو به زوال است، در اين شرايط اگر خلاقيت نداشته باشيم از بين خواهيم رفت.

تجربه اي كه گران تمام شود، مي ماند

او كه معتقد است ٥٠ درصد منابع جهان در ايران و ٥٠ درصد بقيه در ساير نقاط جهان است، اظهارداشت: واژه هاي شكست و غير ممكن براي كارآفرين معنايي ندارند و حتي يك راه غلط هم با پافشاري درست مي شود و تجربه اي كه گران تمام شود ، هميشه مي ماند.

«هگزان» از مغازه كوچك تا مجموعه ٧ هكتاري

بنيانگذار برند هگزان در خصوص آغاز توليد و معرفي شوينده هاي هگزان، خاطرنشان كرد: زماني كه در اتريش بودم و با كشورهاي مجارستان ، روماني و بوگسلاوي همكاري مي كردم به ايران آمدم و در دانشگاه پلي تكنيك با برقراري جلسات با سرمايه گذاران قرار براين شد در زمينه بسته بندي و توليد شوينده ها سرمايه گذاري كنيم و به دليل پيشرفت در اين كار به اتريش برنگشتم و مديرعامل شركت توليد دارو شدم كه مصادره شد و آن زمان شركت ، ٢ ميليون دلار صادرات داشت . توليد اوليه هگزان را با يك مغازه كوچك در خيابان رسالت آغاز تا به مجموعه ٧ هكتاري در كمال آباد كرج رسيد و البته با نوسانات مالي و بدهي هاي زيادي مواجه شدم ولي هرگز شكست را نپذيرفتم.

هيچ دولتي بيكاري را حل نمي كند

او با اشاره به منابع بزرگ طبيعي ثروت در كشور، افزود: يكصد فراورده از طبيعت در قالب كرم و محصولات ديگر ساختم و حتي رقباي اين محصولات را براي جلب مشتري بيشتر توليد كردم ، هيچ كس نبايد با اين همه منابع ثروت بي پول و بيكار بماند و انتظار براي حل اشتغال توسط دولت بيهوده است ، تجربه ثابت كرده هيچ دولتي بيكاري را حل نمي كند.

اولويت مشاغل خانگي نسبت به كارخانه

اين كارآفرين نمونه كشور كه معتقد است ايجاد كارخانه هاي فعلي با ١٦٥هزينه سربار، كالا را غير رقابتي و غير صادراتي مي كند ، بيان كرد: ايران ما از ٢٠٠٠ سال پيش با مشاغل خانگي نظير ايجاد دار قالي در منازل آشنا بوده، اكنون بايد به جاي تمركز بر روي كارخانه ها با هزينه هاي سربار به سمت مشاغل خانگي رفت ، كشور چين از همين طريق و با حذف كارخانه ها و روي آوردن به مشاغل خانگي و جمعي با هزينه بسيار اندك بازار دنبا را فتح نموده و ايران به راحتي مي تواند جاي چين را بگيرد.

بنياد فرهنگي جهانگيري ، بانك ايده ها

او كه بنيانگذار بنياد فرهنگي جهانگيري نيز است، اين بنياد را بانكي عنوان كرد كه موجودي آن پول نيست بلكه ايده هايي است كه به جوانان ابن مرز و بوم پيشنهاد مي شود.

سيم كارت ما سوخته است

سيم كارت ما سوخته است ، جمله اي بود كه دكتر جهانگيري آن را به كار برد و توضيح داد كه باورهاي ما خيلي مهم است، اكنون عصر خرد آغاز شده و اگر آن را نپذيريم و باورهايمان را عوض نكنيم، از قافله پيشرفت عقب مي مانيم.

پرسش و پاسخ

جهانگيري در پاسخ به سوال يكي از حاضرين درباره إيرادات ساختار آموزشي كشور ، با اشاره به كشورهاي چين و هند كه بدون نفت و گاز ، اشتغالزايي و درآمد زايي كرده اند ، گفت: دولت بايد به داد نسل حاضر برسد و به جاي كارهاي عمراني در ابتدا ايده آفريني بكند.
وي در پاسخ به اين سوال كه براي كساني كه سرمايه دارند ولي ايده ندارند ، چه نسخه اي دارد ، اظهار داشت: البته كه هميشه راهي است و صادرات و واردات ، نمايندگي هاي انحصاري و چاه نفت ايده هاي كارآفر يني هستند و بايد چالش هاي كشور را بشناسيم.
او سوال ديگر درباره وضعيت بيمه در ايران را با اين جمله كه بيمه تنها صنعتي است كه هيچوقت ورشكست نمي شود پاسخ داد و صنعت بيمه را از شاخصه هاي رفاه اجتماعي دانست.


مديرعامل مجتمع كشاورزي كندلوس سوال يكي ديگر از حاضرين را درباره تخليه باورهاي غلط ذهني كه باعث عدم موفقيت مي شود ، اينگونه پاسخ داد كه كارآفرين در برابر مانع ، امتداد مي دهد ولي برخي به انحراف رفته و برخي هم انصراف مي دهند.
جهانگيري در ادامه دورهمي به سوال هاي تخصصي و فردي حاضرين با مضمون هاي چگونگي همكاري با سازنده دستگاه ارتقاي سلامت دهان و دندان ، اختراع وسيله اي براي كاهش آلودگي هوا و توليد لواشك درطعم هاي مختلف ، با صبر و حوصله و از ديد يك كارآفرين با تجربه پاسخ داد.
او همچنين به ميهمانان مشتاق يادگيري اصول كارآفريني توصيه كرد: با ايده هاي اجرا شده كاري نداشته باشيد و هزاران راه نرفته وجود دارد ، يك كارآفرين از ضايعات هم ثروت مي سازد همانطور كه چيني ها در شانگهاي خانه به خانه هزاران عروسك بدون هزينه سربار توليد مي كنند و به ما مي فروشند.

موسيقي با نوازندگي آب

دكتر جهانگيري كه بنيانگذار موزه و موسسه فرهنگي جهانگيري نيز است ، علاقه مند به ساختن يك موسيقي ايراني با نوازندگي صداي آب است .

دانشگاه شهيد بهشتي به زودي ميزبان دكتر جهانگيري در سميناري با نام «كلينيك سرمايه» خواهد بود.

گفتني است در پايان هفتمين دورهمي يك فنجان چاي با طعم تجربه ، قاليچه نقاشي شده دكتر جهانگيري از سوي مدرسه عالي كسب و كار ماهان به رسم يادبود به ايشان اهدا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه ماهان

شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.