ماهان

سئو کلاه سیاه: همه چیز در مورد سئو کلاه سیاه و انواع آن

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  همه چیز در مورد سئو کلاه سیاه و انواع آن

  امروزه همه کسب‌و‌کار‌ها دارای وبسایت هستند و از طریق اینترنت اقدام به جذب مخاطب می‌کنند. استفاده از سئو اینک تبدیل به ضرورتی انکارناپذیر شده است و وبسایت‌ها از این طریق می‌توانند سیل عظیمی از ترافیک طبیعی را به سمت خود جذب کنند. از آنجا که این فرآیند جذب مخاطب نیاز به تلاش مستمر و زمان دارد، متاسفانه بعضی از وبسایت‌ها به استفاده از سئو کلاه سیاه روی می‌آورند که مضرات زیادی را به همراه دارد.

  سئو کلاه سیاه چیست؟

  سئو کلاه سیاه در واقع مجموعه‌ای از روش‌ها و تکنیک‌های غیرقانونی برای افزایش بازدید یک وبسایت است که به مرور زمان می‌تواند مخاطراتی جدی را به همراه داشته باشد. متاسفانه در این روش‌های غیرقانونی هیچ گونه توجه‌ای به مخاطبین و کاربران سایت نمی‌شود و تنها هدف اصلی افزایش آمار بازدید یک وبسایت است.

  افرادی که از این تکنیک‌ها و روش‌ها استفاده می‌کنند، تنها به قرار دادن وبسایت مورد نظر خود در صفحه اول گوگل فکر می‌کنند و در این راه از هر روشی استفاده خواهند کرد. قرار گرفتن در صفحه اول گوگل نیاز به محتوای باکیفیت، تلاش زیاد و زمان دارد و طبیعتا استفاده از روش‌های سئو کلاه سیاه برای دست‌یابی سریع به این جایگاه بدون عواقب نخواهد بود.

  استفاده از قوانین قانونی جهان سئو می‌تواند به بهبود تجربه کاربری افراد کمک شایان توجه‌ای کند و وبسایت شما را به مرور به جایگاه واقعی خود برساند، به طوری که این جایگاه هیچگاه با افت روبرو نشود. رسیدن به صفحه اول گوگل به دانش و تلاش نیاز دارد و لازم است که همواره با جدید‌ترین آپدیت‌های گوگل هماهنگ باشیم.

  افرادی که شروع به استفاده از روش‌های غیرقانونی سئو می‌کنند، معمولا با تکنیک‌ها و الگوریتم‌های روز گوگل آشنایی دارند اما به دنبال میان‌بری برای کوتاه کردن مسیر هستند. اما توجه داشته باشید که راه صد‌ساله را نمی‌توان یک‌شبه طی کرد و این افراد سرانجام با مجازات‌های شدیدی از جانب گوگل مواجه خواهند شد.

  انواع سئو کلاه سیاه

  سئو کلاه سیاه انواع گوناگونی دارد و از روش‌های غیرقانونی مختلفی می‌توان برای افزایش بازدید سایت استفاده کرد. در ادامه به بررسی تعدادی از این روش‌های غیرقانونی می‌پردازیم.

  خرید لینک برای بالا بردن سایت

  افرادی زیادی برای این که بتوانند در زمان بسیار کمی در صغحات اول گوگل قرار بگیرند، شروع به خرید لینک می‌کنند. این یکی از نامناسب‌ترین تکنیک‌ها برای بالا بردن بازدید وبسایت خود است که متاسفانه بعضی از سایت‌های مطرح نیز از آن استفاده می‌کنند.

  برخی از صاحبان وبسایت‌ها و کسب‌و‌کار‌ها فکر می‌کنند که با خرید لینک می‌توانند همیشه در صفحات اول گوگل باقی بمانند و دیگر لازم نیست برای تولید محتوا متحمل هزینه شوند. اما توجه داشته باشید که با تولید محتوا و تلاش مداوم می‌توان جایگاه یک وبسایت را بالا برد و گوگل شدیدا با این روش‌های غیرقانونی مقابله خواهد کرد.

  کامنت اسپم یکی دیگر از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه

  شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که کامنت‌هایی بی‌ارتباط به موضوع پست‌های خود را ببینید که در آن‌ها لینک‌هایی مربوط به وبسایت‌هایی دیگر قرار داده شده است. این نوع کامنت‌ها را اصطلاحا کامنت‌های اسپم می‌گویند و بعضی فکر می‌کنند که با استفاده از این کامنت‌ها می‌توانند وبسایت خود را بالا بیاورند.

  واقعیت این است که این لینک‌ها هیچ تاثیر مثبتی ندارند و احتمال دارد با جریمه‌های سنگینی نیز روبرو شوند. شما نیز به عنوان مالک یک وبسایت باید در تایید کامنت‌ها مواظب باشید؛ چرا که تایید کامنت‌های اسپم می‌تواند بر اعتبار سایت شما تاثیر منفی بگذارد و مجازات‌های گوگل دامن شما را نیز بگیرد. پس اگر می‌خواهید جایگاه بلاگ شما همچنان مصون بماند، بسیار مراقب این نوع کامنت‌ها باشید.

  استفاده از محتوای کپی‌شده

  استفاده از محتوای ناب بهترین روش برای بالا بردن جایگاه یک وبسایت است و گوگل هم امروزه به نوع محتوای وبسایت‌ها و کیفیت آن‌ها بسیار اهمیت می‌دهد. تولید محتوای ناب و غیرکپی ارزان‌ترین روش برای بالا بردن آمار واقعی بازدید یک وبسایت است.

  استفاده از محتوای غیرکپی برای موتور‌های جستجو بسیار حائز اهمیت است و به جرات می‌توان گفت که استفاده از محتوای کپی‌شده بدترین روش در میان روش‌های سئو کلاه سیاه است. محتوای کپی عکس‌العمل و جریمه شدید گوگل را به همراه دارد و اعتماد شما را نیز در میان کاربران وبسایتتان خدشه‌دار خواهد کرد.

  توجه داشته باشید که صاحبان وبسایت‌ها شاید گاهی بخواهند از محتوا‌های قدیمی خود دوباره استفاده کنند، این کار هیچ مشکلی ندارد و کاملا قانونی است. اما برای انجام این کار بهتر است از تگ canonical استفاده کنید تا گوگل این موضوع را تشخیص دهد و با مشکل مواجه نشوید.

  بازنویسی و عبارت‌بندی مقاله‌های گذشته

  این هم یکی دیگر از اشتباهات رایجی است که افراد می‌کنند و تفاوت چندانی با کپی و دزدی ادبی ندارد. گوگل این مقالاتی را که از عبارت‌بندی مجدد مقالات قبلی استفاده کرده‌اند، بسیار سریع تشخیص می‌دهد و اقدام به جریمه آن‌ها می‌کند. متاسفانه امروزه افراد زیادی از این روش غیرقانونی استفاده کرده و آن را نوعی زرنگی تلقی می‌کنند.

  به خاطر داشته باشید که الگوریتم‌های گوگل بسیار باهوش‌تر از آن چیزی هستند که ما فکر می‌کنیم و از روی عبارات خاصی به کپی بودن این مقالات پی می‌برند. پس هرگز از این تکنیک کلاه سیاه کوچک استفاده نکنید زیرا گوگل شما را شناسایی و جریمه خواهد کرد.

  تکنیک فریب‌آمیز پنهان کردن متن

  پنهان کردن متن (cloaking) یکی دیگر از روش‌ها و تکنیک‌های غیرقانونی سئو کلاه سیاه است که اثرات مخربی بر وبسایت شما خواهد گذاشت. در این روش، فردی که مسئولیت تولید محتوای وبسایت مورد نظر را بر عهده دارد، معمولا اقدام به نوشتن متن‌هایی می‌کند که برای کاربران قابل رویت نیست و تنها موتور‌های جستجو می‌توانند آن‌ها را بخوانند.

  استفاده از این روش فریب‌آمیز در گذشته بسیار رایج بود، اما اینک الگوریتم‌های گوگل خیلی راحت آن را تشخیص می‌دهند و دیگر کمتر کسی از این تکنیک استفاده می‌کند.

  صفحه پرش یا پل

  صفحه پرش یا پل (doorway page) یکی دیگر از روش‌های غیرقانونی برای بالا بردن یک وبسایت است. در اینجا، صفحه پرش برای کلمه کلیدی مورد نظر کاملا آماده می‌شود و کاربران از آنجا به صفحات دیگری فرستاده می‌شوند که کاملا بی‌ارتباط با عبارت جستجو‌شده است.

  در این روش غیرقانونی معمولا لینک‌هایی در اختیار افراد قرار داده می‌شود که کلیک کردن بر روی آن‌ها باعث باز شدن صفحاتی خواهد شد که هیچ ارتباطی با عبارت جستجو‌شده ندارند. این در واقع نوعی کلاه‌برداری است که حتما جریمه گوگل را به همراه خواهد داشت.

  استفاده بیش‌ از حد از کلمات کلیدی

  این روش که در گذشته بسیار پرکاربرد بود، امروزه مورد جریمه قرار می‌گیرد. گوگل چگالی 1 تا 3 درصد در صفحه را برای کلمات کلیدی تعیین کرده است و افراط در استفاده از این کلمات جایگاه وبسایت شما را کاملا به مخاطره خواهد انداخت.

  افرادی که از این تکنیک سئو کلاه سیاه استفاده می‌کنند، در واقع گوگل را به نسبت خود مشکوک می‌کنند. گوگل در این وضعیت فکر می‌کند که شما چیزی برای ارائه دادن ندارید و با تکرار مکررات می‌خواهید همه ترافیک را به سمت خود هدایت کنید. پس اگر می‌خواهید ارزش محتوای خود را زیر سوال نبرید، هرگز از این روش غیرقانونی استفاده نکنید.

  استفاده از داده‌های ساخته‌شده

  با استفاده از این داده‌ها می‌توان به بهتر دیده‌شدن یک سایت یا ایمیل کمک کرد و داده‌های ایجاد‌شده را در مورد یک فیلم، مجله و غیره به موتور‌های جستجو داد. الگوریتم‌های گوگل خیلی راحت این اطلاعات ساخته‌شده را شکار می‌کنند و استفاده از این روش غیرقانونی در دراز‌مدت تبعات جبران‌ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

  چرا استفاده از سئوی کلاه سیاه مردود است؟

  استفاده از فنون و تکنیک‌های کلاه سیاه مخالف قوانین گوگل و دیگر موتور‌های جستجو است و عواقب غم‌انگیزی را برای افراد به همراه خواهد داشت. استفاده مستمر از این روش‌ها می‌تواند جایگاه وبسایت شما را کاملا تحت‌تاثیر قرار داده و منجر به افت آن شود. این تکنیک‌های غیرقانونی حتی می‌توانند باعث حذف شدن وبسایت شما شوند و دامنه را کاملا از کنترل شما خارج کنند.

  اگر نمی‌خواهید که مشتری‌های شما کم شوند و ترافیک خود را از دست دهید، از به کار بردن این دور زدن‌های غیرقانونی خوددداری کنید. الگوریتم‌های گوگل روز‌به‌روز باهوش‌تر می‌شوند و دیگر سئو کلاه سیاه مانند گذشته جواب نمی‌دهد. سئوی سیاه در دراز‌مدت هیچ تاثیر مفیدی بر وبسایت شما ندارد و تنها شما را در معرض مجازات‌های شدید گوگل قرار خواهد داد.

  روش‌هایی برای دور ماندن از سئو کلاه سیاه

  سئوی سیاه یکی از بزرگترین ریسک‌هایی است که در مقابل وبسایت‌ها قرار دارد. مسلما استفاده از این روش‌ها ارزش حذف شدن وبسایت شما را ندارد و همه می‌دانیم که یک وبسایت با چه زحمتی بالا می‌آید. در اینجا چند توصیه و راهکار اساسی برای دور ماندن از سئو سیاه ارائه داده می‌شود که توجه به آن‌ها می‌تواند تاثیرات مثبتی برای وبسایت شما داشته باشد.

  1- هیچ وقت سعی نکنید که گوگل را فریب دهید. رفتار شما با گوگل باید دقیقا همان رفتاری باشد که با کاربر‌های خود انجام می‌دهید. حل مشکل و تجربه کاربری خوب بسیار مورد توجه گوگل هستند و می‌توانند بازدید وبسایت شما را بسیار بالا ببرند.

  2- نوشتن محتوای ناب را فراموش نکنید و توجه داشته باشید که استفاده از چنین محتوا‌هایی است که وبسایت شما را به موفقیت می‌رساند. از تولید محتوای کپی و بی‌کیفیت خوددداری کنید زیرا چنین محتوایی وبسایت شما را کاملا فلج خواهند کرد.

  3- قبل از اضافه کردن داده‌های ساختاری حتما قوانین گوگل را مطالعه کنید و از دقت و صحت اطلاعات اطمینان کامل حاصل کنید. گمراه کردن کاربران تبعات ناخوشایندی را برای شما به همراه خواهد داشت.

  4- به یاد داشته باشید که خرید و فروش لینک بد‌ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. تنها مبادله شدن پول علت ممنوعیت این روش نیست و حتی فراهم کردن محصولات مختلف رایگان برای گرفتن لینک نیز مشمول این ممنوعیت می‌شود.

  5- هرگز از جعل کردن لینک استفاده نکنید زیرا در نهایت به ضرر شما تمام خواهد شد. بهتر است وبلاگ و محتوای خود را کاملا متمایز از دیگران کنید تا کاربران مختلف به طور طبیعی به وبسایت شما لینک بدهند.

  6- سعی کنید اطلاعات خود را به روز نگه دارید و مرتبا آپدیت‌ها و راهنمای قوانین گوگل را مطالعه کنید.

  استفاده از سئو کلاه سفید نوعی سرمایه‌گذاری است

  استفاده از سئو کلاه سفید یا همان روش‌ها و تکنیک‌های مورد حمایت گوگل می‌تواند در دراز‌مدت بسیار مفید باشد و ترافیک طبیعی زیادی را برای وبسایت شما ایجاد کند. اگرچه ممکن است در کوتاه‌مدت نتیجه خاصی از این روش‌های قانونی نگیرید، اما بدانید که استفاده از روش‌های سئو سفید نوعی سرمایه‌گذاری است که در آینده نتیجه خواهد داد.

  دور ماندن از سئو کلاه سیاه و استفاده از روش‌های قانونی به معنی کاهش ریسک است. افراد در موارد زیادی با مشقت زیاد اقدام به ایجاد یک وبسایت کرده‌اند و در نهایت، استفاده از یکی از تکنیک‌های سئو سیاه کاملا زحمات آن‌ها را به هدر داده است.

  کلام آخر

  همان طور که قبلا نیز اشاره شد، امروزه استاندارد‌های گوگل بسیار پیشرفته شده‌اند و دیگر جایگاهی برای استفاده از سئو کلاه سیاه را نمی‌توان متصور بود. به‌روز‌رسانی‌های مرتبی که گوگل انجام می‌دهد، نقطه‌ضعف‌های گذشته را تا حدود زیادی از میان برداشته است و تقریبا دیگر روزنه‌ای برای سوء‌استفاده باقی نمانده است.

  از طرف دیگر، وبسایت‌هایی که هنوز هم از روش‌های غیرقانونی برای افزایش ترافیک بیشتر استفاده می‌کنند، در معرض جریمه‌های بسیار جدی قرار دارند. برای رسیدن به نتایج مطلوب به سه عنصر پول، زمان و تلاش نیاز است و چنین نتایجی تنها از طریق سئو کلاه سفید امکان‌پذیر است. استفاده از سئو سفید نوعی سرمایه‌گذاری برای آینده وبسایت شما است که آسودگی خاطر را برای شما به همراه دارد.

  درست است که استفاده از روش‌های قانونی زمان‌بر است و به تلاش زیادی نیاز دارد، اما این روش‌ها در نهایت وبسایت شما را به سود‌آوری خواهند رساند. پس اگر می‌خواهید از ضرر و خسارت در امان بمانید و وبسایت خود را از دست ندهید، تمام تلاش خود را برای دور ماندن از سئو کلاه سیاه انجام دهید. فراموش نکنید که یک جریان درآمدی پایدار تنها در اثر گذر زمان و با تلاش و صرف هزینه به دست می‌آید.

  نظر شما چیست؟ شما استفاده از چه روش‌هایی را برای بالا آوردن وبسایت‌ها توصیه می‌کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

  پرسش‌های متداول

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   مدیریت فرایند BMP چیست ؟
   مدیریت فرآیندهای کسب و کار چیست؟ 5 نقش BPM کسب و کار
   بازی دسته جمعی دوره رهبری
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان با 10تکنیک موثر
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.