ماهان

تفاوت DBA و PHD چیست؟

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  دستیابی به مدارجِ عالی درسی از دیرباز به‌عنوان دروازه‌ای برای رشد حرفه‌ای، اکتشافات فکری و تحقیقاتِ پیشگامانه شناخته می‌شود. در میانِ طیف گسترده‌ٔ مدارک حرفه‌ای، ۲ مدرک بیشتر از همه طرفدار دارند: دوره DBA یا دکترای مدیریت بازرگانی و دکترای فلسفه (PhD).

  این مدارکِ معتبر، با اینکه شباهت‌های زیادی با یکدیگر دارند، حوزه‌های علمی و حرفه‌ای متفاوتی را هدف قرار می‌دهند.

  درک تفاوت‌های DBA و PhD برای افرادی که به‌ دنبال تحصیلات آکادمیک در مقاطع عالی‌تر هستند، بسیار مهم است؛ زیرا آن‌ها را قادر می‌سازد تا انتخاب‌های آگاهانه‌ای داشته باشند که با آرزوهای شغلی و علایق تحقیقاتی خاص‌شان هماهنگ است.

  هر ۲ مدرک DBA و PhD نشان‌دهندهٔ اوجِ پیشرفت تحصیلی محسوب می‌شوند و منعکس‌کننده سال‌ها مطالعه‌، دقتِ ذهنی و تحقیقات قابل‌توجه در زمینه‌های مربوطه هستند؛ با این حال، هر ۲ در اهداف، روش‌شناسی و کاربردها با یکدیگر تفاوت دارند.

  دوره DBA برای متخصصان باتجربه در دنیای تجارت طراحی شده است و بر کاربرد تحقیقات در رسیدگی به چالش‌های عملی و هدایت نوآوریِ سازمانی تمرکز دارد.

  این دوره، دانش‌پذیران را به دانش تخصصی و مهارت‌های پیشرفته‌ٔ موردنیاز برای برتری در موقعیت‌های اجرایی، نقش‌های مشاوره‌ای و سرمایه‌گذاری‌های کارآفرینی مجهز می‌کند.

  در طرف مقابل، PhD مظهر تعقیب دانش به‌ خاطر خود دانش، تحقیقات علمی، توسعهٔ نظری و تحلیل انتقادی در رشته‌ای خاص و حوزه‌ای بین‌رشته‌ای است.

  تفاوت DBA با PhD

  در ادامه تفاوت‌های DBA و PhD مورد بررسی قرار گرفته‌اند تا اگر بین این ۲ مقطع مردد هستید، بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

  DBAPhD
  تمرکز روی کاربرد مباحث تئوری در عمل
  تمرکز بر تحقیقات نظری
  توسعه‌ٔ مدل‌های کاربردی کسب‌وکار
  توسعه‌ٔ مدل‌های آکادمیک و نظری
  پاسخ به سوالات و چالش‌های مطرح در جامعه حرفه‌ای کسب‌وکار
  پاسخ به سوالات و چالش‌های مطرح در جامعه‌ٔ آکادمیک
  توسعهٔ مهارت‌های مدیران در استفاده از مباحث تئوری
  توسعهٔ تئوری‌های جدید مدیریتی، اقتصادی و رشته‌های مرتبط
  اشتغال در مشاغل مدیریتی یا هیئت علمی
  اشتغال در مشاغل تحقیقاتی یا هیئت علمی دانشگاه‌ها
  استقبالِ بهتر از مدیران دارای DBA در بازار کار
  استقبال کمتر بازار از مدیریان دارای PhD (در مقایسه با DBA)
  درآمد بیشتر برای مدیران دارای مدرک DBAدرآمد کمتر نسبت به مدیران دارای مدرک DBA

  دانش‌پذیران دوره DBA مسائل و مشکلات عملی را که به‌طور خاص در محل کارشان رخ می‌دهد، برطرف می‌کنند؛ اما دانشجویان PhD اغلب به تحقیق در جامعهٔ علمی می‌پردازند.

  قابلیت اطمینان، موفقیت و دانش جدید به‌دست‌آمده از انجام پروژه‌ها و همچنین پیروی از معیارهای فکری و اخلاقی در دوره DBA بیشترین ارزش را دارد.

  در حالی که در  دوره‌های PhD قابلیت اطمینان، دانش و اطلاعات جدید، مطابق با استانداردهای حرفه‌ای در جامعهٔ علمی بالاترین ارزش را به‌ خود اختصاص داده است.

  نتیجه‌گیری

  گذراندن دوره DBA یا PhD مستلزم فداکاری بالا، کنجکاوی ذهنی و تعهد به یادگیری است.

  هر مسیری که انتخاب کنید، ارزش بی‌نظیری به شما ارائه داده و فرصت‌های منحصربه‌فردی برای رشد شخصی، کنکاش فکری و کمک به جوامع علمی ارائه می‌دهد.

  در نهایت، انتخاب بین DBA و PhD باید بر اساس علاقه، اهداف شغلی و علایق تحقیقاتی فرد باشد.

  با به‌ دست آوردن درک جامعی از تفاوت بین این مدارک، شما می‌توانید مسیر تحصیلی و حرفه‌ای خود را به‌وضوح ترسیم کنید و پتانسیل خود را برای موفقیت و تاثیرگذاری به حداکثر برسانید.

  دوره dba ماهان

  آیا PhD و DBA برابر هستند؟

  با اینکه DBA و PhD هر ۲ مدرک دکترا هستند؛ تفاوت‌های اساسی بین آن‌ها وجود دارد.
  تفاوت اصلی در مسیرهای شغلی این مدارک نهفته است. PhD بر تحقیقات نظری در مدیریت کسب‌وکار متمرکز است که اغلب توسط علاقه‌مندان به مشاغل دانشگاهی یا تحقیقاتی دنبال می‌شود.
  در طرف دیگر، DBA بر مفاهیم کاربردی تاکید دارد و توسط متخصصان باتجربه با هدف پیشرفت در صنعت کسب‌وکار یا سازمان‌های خود دنبال می‌شود.

  PhD چیست؟

  PhD بالاترین مدرک تحصیلات تکمیلی است که توسط دانشگاه‌ها به دانشجویان اعطا می‌شود و به تحقیقات بدیع در مورد موضوعی خاص نیاز دارد.
  معمولا حدود ۴ سال زمان می‌برد تا دوره PhD تکمیل شود و پیشینه‌ای تخصصی و تحقیق‌محور در مدیریت کسب‌وکار برای علاقه‌مندان به دانشگاه یا تحقیق فراهم می‌کند.

  DBA چیست؟

  دکترای مدیریت بازرگانی (DBA) یک دکترای حرفه‌ای با تمرکز بر کسب‌وکار است. DBA نیز مانند PhD بالاترین سطح مدرک تحصیلات تکمیلی است که توسط دانشگاه‌ها یا مدارس کسب‌وکار اعطا می‌شود.
  هدف دوره‌های DBA ارائهٔ دانش کاربردی و نوآورانهٔ پیشرفته در مدیریت کسب‌وکار است که می‌تواند در محیط‌های مختلف کاری اعمال شود.
  این دوره برای متخصصان باتجربه مانند مدیران ارشد، مشاوران و کارآفرینانی طراحی شده است که به‌ دنبال افزایش توانایی‌های عملی خود هستند.

  پرسش‌های متداول

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.