ماهان

ثبت برند بین المللی؛ مراحل و هزینه‌های ثبت برند جهانی

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  صفر تا صد ثبت برند بین المللی

  اگر قصد دارید در سطح جهان فعالیت داشته باشید و کسب و کار خود را جهانی کنید، لازم است با نحوه ثبت برند بین المللی آشنایی داشته باشید. ثبت برند جهانی مزیت‌های زیادی را به همراه دارد و دیگر هیچ کس نمی‌تواند لوگوی شرکت شما را کپی کند. برند‌های جهانی توسط سیستم مادرید (Madrid System) محافظت می‌شوند که 122 کشور جهان به این توافق‌نامه پایبند هستند.

  موارد مورد نیاز برای ثبت برند بین المللی

  برای ثبت یک برند جهانی دقیقا به همان چیز‌هایی نیاز است که برای ثبت یک برند ملی لازم هستند. جهت ثبت یک برند بین المللی ابتدا باید از دفاتر ثبت برند‌های ملی اقدام کرد. البته توجه داشته باشید که این دفتر ثبت برند ملی باید با سیستم مادرید طرف قرارداد بوده و قوانین آن را قبول داشته باشد.

  سیستم مادرید از لوگو، نام، رنگ، تصویر، الگو، شکل، بسته‌بندی، صوت و غیره محافظت می‌کند. برای اینکه بتوانید اقدام به ثبت برند جهانی کنید، لازم است سه شرط زیر را داشته باشید:

  1- باید شهروند یکی از کشور‌هایی باشید که سیستم مادرید را پذیرفته است.

  2- سازمان شما باید در یکی از کشور‌های پذیرفته‌شده توسط سیستم مادرید باشد.

  3- نهاد شما باید به صورت، قانونی، واقعی و موثر در زمینه تجاری یا صنعتی در یکی از کشور‌های پذیرفته‌شده توسط سیستم مادرید مشغول به فعالیت باشد.

  دامنه و مدت زمان محافظت از برند جهانی

  محافظت از یک برند بین المللی برای مدت زمان ده سال ادامه خواهد داشت. بعد از گذشت این مدت، لازم است که برای تمدید برند پرونده تشکیل داده شود و تمام جزئیات مربوط به فرآیند تازه‌سازی آن طی شود. تعداد کشور‌هایی که برند در آن‌ها محافظت می‌شود کاملا بستگی به پرونده تشکیل‌شده توسط افراد دارد و این خود شما هستید که تعیین می‌کنید در چه مناطقی سرمایه‌گذاری کنید.

  البته بعد از ثبت برند بین المللی نیز می‌توانید کشور‌های دیگری را به لیست اضافه کنید و برای این کار تنها به یک درخواست نیاز دارید. هزینه ثبت برند بین المللی هر چه که باشد ارزشش را دارد زیرا از برند شما در سطح وسیعی محافظت می‌شود و این برای پیشبرد کسب و کار‌ها حیاتی است.

  پس افراد می‌توانند در مقیاس کوچک شروع کنند و به مرور کشور‌های بیشتری را به لیست اضافه کنند. البته برای اضافه کردن هر کشور جدید باید هزینه‌ای را بپردازید که ماشین حساب‌های آنلاین زیادی برای تخمین این هزینه موجود هستند.

  چگونه می‌توان برای ثبت یک برند جهانی اقدام کرد؟

  همان طور که گفته شد، در ابتدا باید برند خود را به صورت ملی ثبت کنید که برای این کار باید به دفاتر طرف قرارداد با سستم بین المللی مادرید مراجعه کنید. سپس باید تقاضای ثبت برند شما توسط سازمان جهانی دارایی‌های معنوی (WIPO) مورد بررسی قرار بگیرد. در نهایت نیز بررسی برند به دفتر برند ملی کشور مربوطه سپرده می‌شود.

  درک اهمیت ثبت برند در مقیاس جهانی

  ثبت برند بین المللی فواید زیادی را به همراه دارد و حقوقی انحصاری را برای صاحبان برند فراهم می‌آورد. به این ترتیب صاحبان برند می‌توانند از لوگو و دیگر مشخصات برند خود به صورت مجزا در بازار‌های جهانی استفاده کنند. این انحصار از نقض حقوق شما توسط حریفان جلوگیری می‌کند و رقبا نمی‌توانند از اعتبار و سابقه خوب شما به نفع خود استفاده کنند.

  علاوه بر این‌ها، ثبت جهانی برند باعث به رسمیت شناختن آن می‌شود و اعتماد مشتریان را افزایش خواهد داد. وقتی مشتریان ملاحظه می‌کنند که برند شما در کشور‌های مختلفی ثبت شده است، به اعتبار و حرفه‌ای بودن شرکتتان ایمان می‌آورند. به طور خلاصه باید بگوییم که ثبت جهانی برند موقعیت و اعتبار را در بازار‌های جهانی بالا خواهد برد.

  رصد کردن دائمی برند

  بعد از اینکه اقدام به ثبت برند بین المللی شد، بسیاری فکرمی‌کنند که کار تمام است و دیگر از برند آن‌ها محافظت می‌شود. متاسفانه این تصور درست نیست و شرکت‌ها و افراد زیادی وجود دارند که هنوز هم می‌خواهند برند شما را کپی کنند و از آن برای مقاصد شخصی خود استفاده نمایند.

  بنابراین برای اینکه اطمینان حاصل کنید که تلاش‌های شما برای ثبت جهانی برند به هدر نرفته است، همواره باید بر برند خود نظارت داشته باشید. در حقیقت شما باید برنامه‌ای دائمی برای محافظت از برند خود داشته باشید. خوشبختانه شرکت‌هایی وجود دارند که چنین کاری را برای کسب و کار‌ها انجام می‌دهند و برند آن‌ها را به صورت دائمی رصد و مراقبت می‌کنند.

  تجدید برند

  توجه داشته باشید که برند شما تنها برای ده سال محافظت می‌شود و بعد از آن نیاز به طی کردن روند تجدید برند دارید. بعد از گذشت این دوره، باید برای تجدید برند پرونده تشکیل دهید. سازمان جهانی دارایی‌های معنوی و هیچ یک از دفاتر ملی بعد از طی شدن این ده سال به صورت خودکار برای صاحبان برند پیامی مبنی بر یادآوری نمی‌فرستند و صاحب برند باید خود به فکر تجدید آن باشد.

  صاحب برند می‌تواند خود اقدام به تشکیل پرونده و تجدید برند کند که البته این کار به دانش و تجربه نیاز دارد و کار هر کسی نیست. از طرف دیگر، وکیلان زیادی نیز وجود دارند که از دانش و اعتبار لازم برخوردار بوده و می‌توانند در این پروسه به صاحبان برند کمک کنند.

  چالش‌های موجود در مسیر ثبت برند جهانی

  ثبت برند در سطح جهانی با مشکلات و چالش‌های خاصی همراه است. ابتدا باید تحقیقات جامعی انجام دهید و مطمئن شوید که برند شما در تضاد با برند‌های موجود در بازار هدف نیست و منافع آن‌ها را تهدید نمی‌کند. از طرف دیگر، بعضی از کشور‌ها نیازمندی‌ها و زمان‌بندی‌های خاصی برای ثبت برند دارند که این نیاز به هماهنگی و برنامه‌ریزی دقیق را ضروری می‌کند.

  به خاطر داشته باشید که زبان و تفاوت‌های فرهنگی نیز می‌توانند مشکلاتی را در این مسیر ایجاد کنند. لازم به ذکر است که برای مقابله با این مشکلات حتما به کمک مشاورین حقوقی و وکیلان باتجربه نیاز خواهید داشت. اگرچه چالش‌های زیادی برای ثبت برند در مقیاس جهانی پیش‌روی افراد است، اما ثبت برند بین المللی ارزش تحمل این سختی‌ها را دارد.

  جمع‌بندی

  در پایان باید بگوییم که ثبت برند بین المللی اقدامی اساسی برای محافظت از کسب و کار شماست. ثبت جهانی برند به حفظ صحت و اعتبار برند در سطح جهان کمک می‌کند و راه را بر کپی و جعل کردن آن می‌گیرد. کسب و کار‌ها چه از طریق سیستم مادرید اقدم کنند و چه از طریق سیستم‌های دیگر، ابزار‌های کارآمدی برای محافظت از برند خود در اختیار دارند.

  استفاده از سیستم‌های ثبت برند جهانی مانند سیستم مادرید به صاحبان برند اجازه می‌دهد که دامنه کسب و کار خود را توسعه دهند و اعتماد مشتریان را جلب کنند. ثبت برند در مقیاس جهانی راه را برای موفقیت در بازار‌های بین المللی هموار می‌کند.

  نظر شما چیست؟ ثبت برند جهانی چه فواید دیگری به همراه دارد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

  پرسش‌های متداول

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.