مدرسه کسب و کار ماهان

کسب و کار؛ اصول و فرآیند راه اندازی کسب و کار

کسب و کار؛ اصول و فرآیند راه اندازی کسب و کار

فهرست مطلب

بسیاری از شما این رویا را دارید و بارها به این موضوع فکر کرده اید که کسب و کار خودتان را راه‌اندازی کنید. حتی ممکن است به ایده هایی هم رسیده و تا مراحلی هم پیش رفته باشید ولی به علت نداشتن دانش و اطلاعات کافی، در نیمه راه آن را رها کرده باشید.

اطلاعاتی که می تواند در آغاز کار، گام های شما را برای ادامه راه استوارتر و از اشتباهات احتمالی پیشگیری کند. بسیاری از افراد نمی دانند که نحوه راه‌اندازی کسب و کار چیست و از کجا باید شروع کرد. در اینجا به مواردی اشاره می کنیم که در فرآیند راه‌اندازی کسب و کار موفق ضرورری است.

شروع کردن

شاید برایتان عجیب باشد ولی نخستین گام برای درقرارگرفتن در فرایند کسب و کار شروع کردن است. بسیاری از افراد ایده هایی را در ذهن پرورش می‌دهند ولی جسارت شروع کردن را ندارند. برای اینکه این جرات را به دست بیاورید ارزیابی درستی از خود داشته باشید تا مشخص شود آیا ویژگی های شخصی مورد نیاز برای موفقیت را دارید و اگر چنین است، چه نوع کسب و کاری برای شما بهترین است.

پیدا کردن ایده کسب و کار

کارآفرینان از منابع بسیاری برای کسب و کار خود ایده می گیرند. جای تعجب نیست که حدود 80 درصد از مدیران شرکت‌ها ایده شرکت خود را در حین کار در همان صنعت یا صنعت مرتبط به دست آوردند. راه اندازی یک شرکت در زمینه‌ای که در آن تجربه دارید، شانس موفقیت شما را افزایش می دهد. دیگر منابع الهام، تجربیات شخصی به عنوان یک مصرف‌کننده است. سرگرمی‌ها و علایق شخصی؛ پیشنهاد‌های مشتریان، خانواده و دوستان؛ کنفرانس های صنعتی؛ و دوره های کالج یا سایر آموزش ها نیز از موارد دیگری است که میتواند شما را به بهترین ایده های راه اندازی کسب و کار برساند.

حتما در مورد ایده های راه اندازی یک کسب و کار خانگی هم تحقیق کنید.

ایده های جالبی در اطراف شما وجود دارد. بسیاری از کسب و کارهای موفق به این دلیل شروع می‌شوند که کسی نیازی را شناسایی می کند و سپس راهی برای رفع آن پیدا می‌کند. آیا مشکلی دارید که باید آن را حل کنید؟ یا محصولی دارید که آنطور که می‌خواهید کار نمی کند؟ طرح سوال در مورد نحوه انجام کارها و دیدن فرصت در شرایط و ناملایمات، راه های عالی برای ایده‌پردازی است.

انتخاب قالب مناسب برای سازماندهی تجاری

یک تصمیم کلیدی برای شخصی که یک کسب و کار جدید را شروع می‌کند این است که شرکتی که قصد راه‌اندازی آن را دارید، شرکت سهامی خاص، مشارکتی، شرکت سهامی یا شرکت با مسئولیت محدود خواهد بود. هر نوع سازمان تجاری دارای مزایا و معایبی است. انتخاب شما بستگی به نوع کسب و کار، تعداد کارکنان، سرمایه مورد نیاز، ملاحظات مالیاتی و سطح ریسک‌تان دارد.

راه های توسعه کسب و کار

هنگامی که مفهوم اولیه یک محصول یا خدمات را پیدا کردید، باید برنامه‌ای برای ایجاد کسب و کار ایجاد کنید. این فرآیند برنامه ریزی، که به یک طرح تجاری صحیح ختم می شود، یکی از مهمترین مراحل در راه اندازی یک کسب و کار است. این موضوع می‌تواند به جذب منابع مالی وام مناسب و به حداقل رساندن خطرات مربوطه کمک کند و یک عامل تعیین کننده در موفقیت یا شکست یک شرکت باشد. بسیاری از افراد به خودی خود جرات نمی کنند  کسب و کاری را راه‌اندازی کنند چون با نحوه راه اندازی کسب و کار آشنایی ندارند و غرق در تردید و نگرانی هستند. یک طرح کسب و کار جامع به شما امکان می دهد تا تحلیل های مختلف «چه می شد اگر» را انجام دهید و کسب و کار خود را بدون هیچ گونه هزینه یا ریسک مالی ارزیابی کنید. همچنین می توانید قبل از شروع کسب و کار، استراتژی هایی برای غلبه بر مشکلات ایجاد کنید و راه‌های راه اندازی کسب و کار را بشناسید. دریافت مشاوره کسب و کار ریسک شما را برای راه اندازی و توسعه یک کسب و کار کاهش میدهد.

صرف زمان برای تدوین یک طرح تجاری خوب نتیجه می‌دهد. کسب و کاری که در مرحله ایده‌پردازی خوب به نظر می رسد، ممکن است روی کاغذ چندان خوب نباشد. یک طرح تجاری کاملاً آماده، جامع و مکتوب، کارآفرینان را وادار می‌کند تا نگاهی عینی و انتقادی به سرمایه‌گذاری کسب‌وکار خود داشته باشند و مفهوم آن را به دقت تحلیل کنند. تصمیم گیری در مورد بازاریابی، فروش، عملیات، تولید، نیروی انسانی، بودجه و تامین مالی؛ باعث می‌شود که در فرایند راه‌اندازی کسب و کار خود با قوت قلب بیشتری گام بردارید و اهدافی را تعیین کنید که به شما در مدیریت و نظارت بر رشد و عملکرد آن کمک کند.

در این جا به اصولی اشاره می‌کنیم که راهنمای راه‌اندازی کسب و کار است و آگاهی از آنها شما را به دانش و درکی می رساند که در مسیر موفقیت به آنها نیاز پیدا خواهید کرد.

1. یک محصول و یا خدمات با کیفیت ایجاد کنید

برای شروع هر کسب و کاری در ابتدا باید به این موضوع فکر کنید که چه محصول و خدماتی را می‌خواهید بفروشید. شما به یک محصول یا خدمات با کیفیت نیاز دارید که بتوانید با افتخار پشت سر آن بایستید. چه در حال اداره یک رستوران، فروش مبلمان یا ارائه خدمات باشید، بدون یک محصول و یا خدمات مناسب نمی‌توانید یک کسب و کار خوب بسازید.

2. صنعت و رقبای خود را بشناسید

حتی بهترین محصولات و با‌کیفیت آنها نیز بدون شناخت فضای صنعت و خدمات ممکن است دچار شکست شود. چرا؟ چون از مهمترین اصول راه‌اندازی کسب و کار رسیدن به بینش کافی درباره بازار محصول یا خدماتی است که قصد ارائه آن را دارید. اگر ندانید که چه‌کسی چیزی را که شما می فروشید را می‌خواهد یا نتوانید آن را به صورت رقابتی قیمت گذاری کنید، لاجرم به مرور ممکن است در بازار رقابت حذف شوید. شما باید بازار کسب و کار خودتان و بازیگران آن را بشناسید. بعد از چنین شناخت عمیقی است که می توانید خدمات یا محصولاتی را ارائه کنید که مورد نیاز مشتریان است . و به مرور به این درک خواهد رسید که چگونه خدمات یا محصولاتی را که می فروشید از بقیه متمایز شود.

3. محصولات و خدمات خود را تبلیغ کنید

اصول بازاریابی را از طریق رسانه های سنتی و دیجیتال مطالعه کنید و بیاموزید که چگونه به طور موثر محصولات و خدمات شرکت خود را به به معرض نمایش بگذارید. اطلاع درباره اصول تبلیغات به صرفه و رسانه هایی که در دنیای امروز بیشتر دیده می شوند و اعتبار دارد از مواردی است که باید دانش کافی درباره ان داشته باشید. اطلاع رسانی در مورد تمام کارهایی که از طریق تبلیغات انجام می دهید به شما این وسعت دید را می بخشد که که چگونه کسب و کار خود را توسعه دهید.

4. یک محیط کاری عالی بسازید

کارکنان شما مهمترین دارایی شما هستند. آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا یک شرکت موفق بسازید یا عامل سقوط نهایی شما باشند. کارکنان خود را استخدام و آموزش دهید تا ماموریت و اهداف شما را نمایندگی کنند و تقریباً به اندازه شما به آنها اهمیت دهند.

بهترین محصولات و خدمات ممکن را به مشتریان خود ارائه دهید و به یاد داشته باشید که در کنار این کار، کارکنانتان را نیز سرمایه های شرکت بدانید و همیشه با احترام و درک با آنها رفتار کنید.

5. درک ساختار و طراحی سازمانی

شما نیاز به درک اولیه‌ای از نحوه کارآمدی کسب و کارهای خوب دارید. از ساختار اولیه بخش ها و کارکنان گرفته تا نحوه مدیریت پروژه‌های فردی. بهتر است دانش خود را درباره جزئیات اداره کسب و کار خود بالا ببرید و به راهکارهایی برسید که کسب و کار خود را تا جایی که می توانید موثر و کارآمد اداره کنید.

6. از سرمایه و جریان نقدی هوشمندانه استفاده کنید

کسب و کار شما باید با یک پایه مالی خوب شروع شود، اما به همان اندازه مهم است که جریان نقدی مثبت در رشد و توسعه کسب و کارتان وجود داشته باشد. باید بودجه کافی برای پرداخت حقوق کارمندان و فروشندگان خود داشته باشید تا محصولات خود را تولید کرده و با سود به فروش برسانید.

7. اصول اساسی حسابداری و مالی را درک کنید

اصول اساسی حسابداری و مالی را بدانید و از آنها پیروی کنید و همیشه به مقررات و قوانینی که بر صنعت شما تاثیر می گذارد پایبند باشید. یکی از ملزومات کار کردن در هر منطقه و کشوری اطلاع از قوانین مالی آن است. اخذ مجوزهای لازم، تکمیل و ثبت مالیات و توجه جدی به فرصت‌ها و تهدیدها از مواردی است که باید به طور جدی به آنها فکر کنید.

8. به مشتریان خود احترام بگذارید

ممکن است همیشه حق با مشتری شما نباشد، اما همیشه باید هر کاری که می توانید انجام دهید تا وضعیت ارتباط شما با مشتریان درست شود. بهترین محصولات و خدمات زمانی بیشترین سود را خواهند داشت که مشتری درک و احترام شما را متوجه شود. اگر آنها از محصولات یا خدمات شما ناراضی شدند، تمام تلاش خود را بکنید تا هرچه سریع‌تر مشکل را با صبر و ملاحظه حل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز دهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *