ماهان

مشاور سئو کیست و چه وظایفی دارد؟

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  دنیا هر روزه در حال تغییر است و این تغییر بیشتر در کسب و کارها دیده می‌شود؛ مشاغل از حالت سنتی و فیزیکی خارج شده‌اند و به سمت آنلاین و دیجیتالی شدن می‌روند.

  امروزه رقابت در این فضا کمی سخت شده است، برای حضور موفق و موثر در شبکه‌های اجتماعی یا بالا بردن رتبه سایت، به مشاور سئو نیاز دارید.

  مشاور سئو شخصی است که در زمینه سئو و بهینه‌سازی موتورهای جستجو فعالیت می‌کند و سعی دارد راه‌حل‌ها، ابزارها و هر چیزی که برای بهبود سئو سایت شما لازم است را ارائه دهد.

  مشاور سئو کیست؟

  شخصی که بهترین روش‌های بهبود سئو را می‌شناسد و می‌تواند به این فرایند سرعت ببخشد، مشاور سئو است؛ البته این شخص هیچ‌وقت برای نتیجه نهایی، تضمینی نمی‌دهد.

  مشاور سئو تنها وظیفه‌ای که دارد، نشان دادن بهترین راه و روش برای بالا بردن سئو سایت است؛ این شخص معمولاً باید دارای چندین سال سابقه در زمینه سئو باشد و تجربه بالایی داشته باشد.

  مشاور سئو برای هر نوع کسب و کار و جایگاهی، روشهای متنوعی دارد، به اصطلاح برای همه یک نسخه نمی‌پیچد.

  مشاور سئو سایت، بهترین کلمات کلیدی را برای تولید محتوا در سایت پیدا می‌کند و برای سئو داخلی و خارجی سایت برنامه‌ریزی خواهد کرد؛ مشاور با کدهای HTML آشنایی کامل دارد و در همه‌ی این زمینه‌ها کار کرده است.

  مشاور سئو به شما کمک می‌کند که در serp گوگل، رتبه صفحات سایت خود را بالا ببرید و به این شکل آگاهی از برندتان را افزایش دهید و باعث افزایش لیدها و در نهایت مشتری شوید.

  یک مشاور حرفه‌ای سئو از تمامی الگوریتم‌های گوگل مطلع است و در جریان آخرین آپدیت‌های گوگل برای مثال آپدیت الگوریتم مرغ مگس‌خوار هست و به کسب و کارها در راستای الگوریتم‌های این موتور جستجو، مشاوره می‌دهد.

  به خاطر دارید در چند سال اخیر وارد هر سایتی که می‌شدید هزاران صفحه pop-up باز می‌شد و خیلی از سایت‌ها هم به همین دلیل به خرید بک لینک روی می‌آوردند؟

  امروزه همه‌ی این روش‌ها برای کسب درآمد یا رشد سایت، منسوخ شده است؛ مشاور سئو روش‌های بهتری به شما پیشنهاد می‌دهد تا  نتایج بهتری از بهینه‌سازی سایت بگیرید.

  چرا باید از مشاور سئو کمک بگیرید؟

   در دنیای امروز کسب و کارها از حال و هوای سنتی بیرون آمده‌اند و دیگر خبری از بازاریابی سنتی (تراکت، تلفنی و..) نیست و اکثر تبلیغات در اینترنت انجام می‌شوند.

  امروزه شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، توئیتر و اینستاگرام به محلی برای راه اندازی فروشگاه‌های آنلاین تبدیل شده‌اند؛ از طرفی دیگر وب‌سایت‌ها هم کاملاً قابل اعتماد هستند و درصد بالایی از افراد جامعه از وب‌سایت‌های فروشگاهی خرید می‌کنند.

  کسب و کارها برای اینکه سریع‌تر شناخته و دیده شوند، باید رتبه بالایی در موتورهای جستجو به دست بیاورند تا مشتریان بیشتری جذب کنند؛ برای به دست آوردن چنین موقعیتی، باید از یک مشاور حرفه‌ای سئو کمک بگیرید تا استراتژی‌های سئو با روند بهتر و درست‌تری طی شود.

  اهداف مهم و استراتژیک مشاور سئو

  معمولا به دلایل خاصی کسب و کارها یک مشاور سئو را استخدام می‌کنند یا از آن به شکل پروژه‌ای کمک می‌گیرند.

  در واقع مشاوران سئو در سه مورد خاص به کسب و کارها کمک می‌کنند؛ در ادامه این قسمت به طور کامل این سه هدف را بررسی می‌کنیم.

  1. آگاهی از برند (Brand Awareness)

  اصلی‌ترین و مهم‌ترین هدف مشاور سئو و کمترین سودی که راه اندازی وب‌سایت و بهبود سئو برای کسب و کارها انجام می‌دهد، آگاهی از برند است.

   برخی افراد تصور می‌کنند  تا وقتی که در رتبه‌های اول گوگل قرار نگیرند، هیچ شانسی برای شناخته شدن ندارند؛ اما چنین چیزی دور از واقعیت است.

  به هر حال هر شخصی می‌تواند با تلاش و کار بیشتر، سایت را به رتبه‌های بالایی برساند؛ حتی شما می‌توانید از همان ابتدا با تبلیغات، راه‌اندازی فروشگاه آنلاین و پشتیبانی در اینستاگرام کسب و کارتان را معرفی کنید.

  • افزایش ترافیک وب سایت

  افزایش ورود کاربران به وب‌سایت، بازدید و ترافیک بیشتر، هدف بعدی مشاور سئو است و برای مشاور این هدف اهمیت زیادی دارد.

   برای مثال اگر شما در یکی از کوچه‌های فرعی شهر مغازه‌ای بزنید، در ابتدا کسی مغازه شما را نمی‌شناسد؛ اما با تبلیغات، ارائه خدمات و محصول با کیفیت و افزایش آگاهی از برند، مشتریان زیادی پیدا می‌کنید.

  سایت شما هم در ابتدا چنین وضعیتی دارد، اما پس از مدتی ترافیک بالایی می‌گیرد؛ البته به شرطی که از یک مشاور حرفه‌ای کمک بگیرید و همه توصیه‌ها و پیشنهادات آن را رعایت کنید. در این صورت مخاطبان و مشتریان بیشتری جذب می‌کنید.

  برای اینکه بتوانید اوضاع را بهتر کنترل و مدیریت کنید، باید با ابزارهای آنالیز وب‌سایت (گوگل آنالیتیکس، گوگل سرچ کنسول، گوگل دیتا استودیو) آشنایی داشته باشید و از آن‌ها استفاده کنید.

  • بازگشت سرمایه، یکی از دلایل اصلی استخدام مشاور سئو

  بازگشت سریع سرمایه، یکی از اصلی‌ترین مزایای بازاریابی اینترنتی و دیجیتال است.

  در ابتدای کار، هر شرکتی مقدار خاصی هزینه سرمایه‌گذاری می‌کند و زمان تقریباً زیادی هم طول می‌کشد تا هزینه‌ای که کرده است برگردد و شرکت به سود برسد.

  سئو سایت و دیجیتال مارکتینگ این زمان را کاهش می‌دهند و با افزایش مشتریان حضوری یا آنلاین، باعث سودآوری بیشتر می‌شوند؛ پیدا کردن مشتری و لید در فضای آنلاین راحت تر است.

  کسب و کارها در فضای آنلاین می‌توانند به جای شهروندان یک شهر، کل کشور را هدف قرار دهند.

  وظایف مشاور سئو

  حال که متوجه شدید مشاور سئو کیست و چگونه می‌تواند در گوگل به ارتقای کسب و کار شما کمک بسیاری کند، باید بدانید وظایف یک مشاور سئو خوب چیست و باید چه ویژگی‌های داشته باشد تا برای کسب و کار مفید به نظر برسد.

  • تلاش برای بهبود رتبه سایت

  هدف هر شخصی در سئو، دستیابی به رتبه‌های بالای گوگل و کسب بیشترین تعداد بازید برای فروش است.

  یک مشاور سئو حرفه‌ای دائما به فکر این است که چگونه در گوگل رتبه‌های بهتری  برای سایت شما به دست آورد و در نهایت جذب مشتری فروشگاه شما را بالا ببرد.

  این فرد باید خود را جزء تيم بازاریابی بداند و از اطلاعاتی که در زمینه‌های مختلف به دست می‌آورد برای بهبود کار خود استفاده کند.

  یک مشاور سئو باید تصور کند که در حال کار روی سایت خودش است با این تصور می‌تواند بهترین عملکرد را از خودش نشان دهد و از انجام هیچ کاری که به نفع سئو سایت است درنگ نکند.

  • داشتن مهارت کامل در سئو داخلی و خارجی

  یقیناً برای رسیدن به نتایج بالای گوگل، شخصی که وظيفه بهینه‌سازی آن را بر عهده دارد باید مهارت‌های بالایی در قسمت‌های مختلف سئو داشته باشد؛ برای مثال شخصی که روش‌های صحیح ساخت بک لینک را نمی‌داند یا نمی‌تواند در عمل آن‌ها را اجرا کند، قطعا مشاور سئو خوبی نخواهد بود.

  مشاور سئو باید مهارت بسیار بالایی در سئو داشته باشد و قبل از هرگونه اقدامی، کلمات کلیدی را در صفحه به‌خوبی به‌کار ببرد، به صورتی که خزنده‌های گوگل به‌راحتی توانایی شناسایی آن‌ها را داشته باشند.

  داشتن توانایی بالا در ساخت بک لینک، چیزی است که یک مشاور سئو را از دیگران تمایز می‌دهد؛ خوب است بدانید که تقریبا 70 درصد از سئو مربوط به بخش خارجی و بک لینک‌سازی است و یک مشاور سئو به بهترین شکل ممکن باید از سایت‌های مشابه بک لینک‌هایی بگیرد تا از طریق آن‌ها موجب بهبود جایگاه سایت در گوگل شود.

  نکته مهمی که در بحث لینک‌سازی وجود دارد این است که کیفیت مهم‌ترین عامل است و تصور نکنید شخصی که در روز می‌تواند 100 بک لینک بسازد، کار درستی انجام می‌دهد؛ زیرا همان طور که گفته شد در بک لینک‌سازی، کیفیت مهم‌ترین عامل است.

  شاید این فرد بتواند در طول روز بک لینک‌های زیادی بسازد، اما آیا همه‌ی آن‌ها باکیفیت هستند؟

  یک مشاور سئو حرفه‌ای دائما به دنبال لینک‌های باکیفیت است و شاید نتواند در روز بک لینک‌های زیادی بسازد؛ اما ممکن است با یک بک لینک، باعث صعود سایت شما شود.

  • تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی

  تحقیق کلمات کلیدی، اولین مرحله در هر کمپین سئو است؛ کاربران به کمک کلمات کلیدی در گوگل به دنبال خواسته خود می‌گردند و اگر مشاور سئو متوجه نشود که مخاطبان چگونه می‌توانند به محتواهای تولیدی شما دست پیدا کنند، هرگز به نتایج دلخواهتان نخواهید رسید و عملاً در حال دست و پا زدن در باتلاق خواهید بود.

  به طور مثال شرکتی که قصد دارد افراد علاقه‌مند به حوزه آرایش را جذب کند، بسیار مهم است که بداند آن‌ها برای رفع نیازشان، چه چیزی را در گوگل سرچ (جستجو) می‌کنند.

  فرض کنید که شما فکر می‌کنید این افراد برای تماشای آموزش میکاپ، در گوگل همین کلمه را جستجو می‌کنند و به همین دلیل شما وقت و هزینه زیادی را برای ساخت محتوا با این کلمه کلیدی صرف می‌کنید؛ اما پس از مدتی متوجه می‌شوید که کلمات کلیدی این موضوع، با کلمه کلیدی که شما تصور می‌کردید متفاوت است.

  بنابراین برای به وجود نیامدن چنین مشکلاتی باید مشاور سئو، تسلط بالایی در زمینه تحقیق کلمات کلیدی داشته باشد و بتواند بعد از انجام تحقیق، کلمات کلیدی مناسب را جدا و بقیه را حذف کند.

  در ادامه کلمات کلیدی را بر اساس نیاز سایت اولویت‌بندی کرده و برای رساندن سایت شما به رتبه‌های بالا، اقدام به تدوين استراتژی‌هایی کند.

  ممکن است مشاوره سئو تشخیص دهد استفاده از کلمات کلیدی سخت برای وب‌سایت شما که تازه راه‌اندازی شده است، نتیجه‌ای نخواهد داشت؛ بنابراین به سراغ کلمات کلیدی طولانی می‌رود و برای به دست آوردن رتبه موردنظر شما، روی آن کلمات کلیدی تلاش می‌کند.

  در مرحله بعدی، مشاور سئو باید تعیین کند برای کلمه کلیدی چه محتوایی تولید شود و در متن محتوا بر روی چه کلماتی تأکید شود.

  با این کار از مشکلاتی که ممکن است در مرحله‌های بعدی برای وب‌سایت شما به وجود بیاید جلوگیری می‌شود.

  اکثر صاحبان کسب و کار به علت نداشتن نقشه‌برداری کلمات کلیدی، پس از گذشت مدتی درگیر Duplicate content یا محتوای تکراری می‌شوند؛ این مشکل جزو آفت‌های اصلی در گوگل محسوب می‌شود و توان وب‌سایت شما رل برای رتبه گرفتن کاهش می‌دهد.

  • توانایی تشخیص و حل مشکلات فنی

  علاوه بر سئو خارجی و داخلی، موضوعی به اسم سئو فنی هم وجود دارد؛ سئو فنی نسبت به دو عامل قبلی تاثیر خیلی کمی در رتبه دارد، اما این به معنای این نیست که به این موضوع بی‌توجه باشید.

  توجه نکردن به سئو فنی می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری برای سایت شما داشته باشد.

  حتی اگر شما بتوانید بهترین محتواهای دنیا را توليد کنید، وجود یک مشکل فنی در کدهای سایت می‌تواند باعث شود که خزنده‌های گوگل نتوانند وب‌سایت شما را ایندکس (index) کنند؛ در چنین شرایطی حتما تمام زحمت‌هایتان بر باد خواهد رفت.

  برای جلوگیری از این مشکلات، باید مشاور سئو توانایی آنالیز دائم وب‌سایت شما را داشته باشد و با زبان‌های وب مانند css و php آشنایی داشته باشد تا در صورت لزوم بتواند آن‌ها را به‌خوبی مدیریت کند.

  • به‌کارگیری از روش‌های اصولی سئو

  در دنیای سئو سه روش برای بهبود رتبه وجود دارد، کلاه سفید، کلاه خاکستری و کلاه سیاه

  به روش‌هایی که گوگل به طور رسمی آن‌ها را قبول دارد و برای انجام دادنشان تاکید می‌کند مانند اهمیت دادن به سئو سایت، تولید محتواهای باکیفیت و…،  کلاه سفید نام دارند.

  روش‌های کلاه سیاه، کاملا برخلاف قوانين گوگل هستند و در صورتی که گوگل متوجه استفاده شما از این روش‌ها شود، وبسایت شما را جريمه خواهد کرد؛ برای مثال تکرار بیش از حد کلمات کلیدی در محتوا، یکی از روش‌های کلاه سیاه است.

  روش‌های کلاه خاکستری ترکیبی از روش‌های کلاه سفید و کلاه سیاه است؛ برای مثال وب‌سایتی که اقدام به تولید محتوای باکیفیت می‌کند (روش کلاه سفید) و بک لینک می‌خرد (روش کلاه سیاه) در حال انجام سئو خاکستری است.

  مشاور شما باید تسلط کامل روی این سه روش و قوانین گوگل داشته باشد تا از طريق آن‌ها بتواند بهترین استراتژی‌های ممکن را که کمترین خطر را برای سایت شما دارند تعیین کند.

  وب‌سایت‌های بسیاری وجود دارند که به دلیل نداشتن مشاور سئو حرفه‌ای، گرفتار مشکلات بزرگ و پنالتی‌های گوناگون شده‌اند و خیلی از آن‌ها دیگر کارشان را ادامه نداده‌اند؛ بنابراین حتما در انتخاب مشاور سئو دقت کنید.

  سخن آخر

  به طور کلی، مشاور سئو یعنی شما از شخصی متخصص و باتجربه در زمینه سئو کمک بگیرید تا بهترین مسیر ممکن برای رسیدن به رتبه‌های بالایی گوگل را به شما نشان دهد و جلوی خطا و آزمون‌هایی که ممکن است در این مسیر برای شما پیش بیاید و باعث تاخیر بی‌اندازه در نتیجه‌دهی شود را بگیرد.

  انتخاب یک مشاور حرفه‌ای سئو باعث می‌شود که خیال آسوده‌تری داشته باشید و در این فرایند ریسکی گوگل، شانس بیشتری برای موفقیت و پیشرفت در میان سیل عظیمی از رقیبان  به دست آورید.

  پرسش‌های متداول

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.