ماهان

قدم به قدم در ساخت برند

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  برای ساخت یک برند هفت مرحله باید طی شود. این مراحل به شرح زیر می باشند:

  1- با کیفیت محصول شروع کنید

  برای ساخت یک برند قوی باید محصول با کیفیتی برای ارائه داشته باشید. تمام برندهای قوی محصول یا خدمات برتری دارند. کیفیت بالا اساس و شرط اصلی داشتن یک برند قوی است. با اینحال کیفیت بالا برای متمایز کردن برند از دیگر رقبا کفایت نمی‌کند.

  2- تحقیقات

  تحقیقات اطلاعاتی در مورد رقبا، صنعت، محصول، برند و مخاطبان هدف در اختیار ما قرار می‌دهد. با این اطلاعات می‌توان هر مقوله را به طور جداگانه مورد بررسی قرار داد. تحقیقات به مشخص کردن مخاطبان هدف و ایجاد مشخصاتی برای مخاطبان و خصوصیات آماری و روانشناسی آنها کمک می‌کند. با این اطلاعات می‌توانیم پیشنهادات و پیامهای تبلیغاتی خود را بر اساس مشتریان خاص آن طراحی کنیم. تحقیقات در جایگاه‌سازی به شرکتها کمک می‌کند.

  3- جایگاه‌سازی محصول در بازار

  پس از داشتن محصول با کیفیت و انجام تحقیقات باید برای محصول خود تمایزی منحصر بفرد پیدا کنیم که برای بازار هدف اهمیت داشته باشد. آیا در مقوله کاری خود اولین هستید، یا بهترین، ارزانترین، سریعترین، یا لوکس‌ترین؟ انتخاب تمایز منحصر بفرد برند باید با دقت زیادی صورت گیرد زیرا هر کار دیگری که انجام شود تمایز منحصربفرد را در ذهن مشتری تقویت می‌کند. برای مثال اگر تمایز شما مانند نوین چرم ‘affordable elegance’ باشد باید این مفهوم را در تمام جناحهای عینیت بخشی به برند بکار ببرید: در فروشگاه، طراحی، ظاهر و رفتار کارکنان، طراحی محصول، بسته‌بندی، سایت و برنامه کاربردی آنلاین، محیط دفتر شرکت، پاکتها، و ارتباطات و تبلیغات. باید ارسال پیام به مخاطبان تداوم داشته باشد. سعی کنید بر آن جنبه از تمایز منحصربفرد که برگزیده‌اید تمرکز داشته باشید. وقتی تلاش می‌کنید تا جایگاه برند شما برای افراد مختلف چیزی متفاوت باشد آنگاه معنایی فراتر برای همه پیدا می‌کند. با جایگاه‌سازی مناسب برند شما از جایگاه رهبری در بازار برخوردار خواهد شد.

  4-تصویر سازی

  پیامی‌که می‌خواهید از ارزشهای شرکت خلق کنید باید بصری، شفاهی و همراه با اقداماتی باشد که انجام می‌دهید. تقریباً برای تمام برندها اصلی‌ترین شناسه، لوگو یا نشانه آن است. یک لوگوی تصویری مؤثر خلق کنید. شعاری برای برند بنویسید که ماهیت جایگاه‌سازی شما را دربر بگیرد. رنگهایی را انتخاب کنید که شما را از دیگر شرکتها متمایز کند. برند شما باید با یک صدا، یک لحن، و یک شیوه از تمام کانالهای بازاریابی ارتباط برقرار کند. به عبارت دیگر تصویر برند شما باید در تمامی جناحهای عینیت بخشی به برند ثابت باقی بماند.

  5- بازاریابی تصویر برند

  نمایش تصویر برند باید همراه با تمام نشانه‌های وابسته به آن در بازار همراه باشد. به این معنی که نام، لوگو، تبلیغات، و تمامی مواد ارتباطات بازاریابی باید با پیشنهاد فروش انحصاری شما ارتباط برقرار کند و به طور مداوم پیام برند را برساند. تلاشهای برندسازی باید در کل سازمان نفوذ کند. مدیرعامل، کارکنان خدمات مشتری، فروشندگان، افرادی که محصولات را حمل می‌کنند و کسانی که شبها فروشگاه را تمیز می‌کنند باید همگی تمایز منحصربفرد محصول شما را بشناسند و در هر نقطه از تماس بازار آن را نشان دهند.

  6- اهمیت پیام برند

  باید تعهدات خود را به بازارتان انتقال دهید. تصویر برند، جایگاه، یا پیشنهاد فروش انحصاری شما هر چه که باشد، شما تعهداتی به بازار خود دارید که باید آن را به انجام برسانید. به یاد داشته باشیم که برند چیزی بیشتر یا کمتر از این تعهدات نیست و ما باید به انتقال این تعهدات به ذهن بازار خود پایبند باشیم. همه در سازمان باید آموزش ببینند تا از دیدگاه برند فکر کنند. باید نحوه رفتار و صحبت کارکنانی که با مشتریان در تماس هستند همسو با ارزشهای برند باشد. تجربه مشتری باید مطابق و یا حتی فراتر از قول و تعهد شما از ارزش برند باشد. وقتی ارزشها و تعهدات برند برای کل سازمان واضح باشد و همه در سازمان برای ساختن برندی قوی با یکدیگر همکاری کنند، مورد توجه بازار قرار خواهید گرفت و تصویر شرکت شما با هویت برند یکی خواهد شد.

  7- اندازه گیری هویت برند در برابر رقبا

  سنجش هویت برند در برابر رقبا در فواصل زمانی منظم تنها راه درک میزان موفقیت تلاشهای برندینگ است. اینکار با انواع روشهای تحقیقات بازار مانند مطالعات میدانی، تجزیه وتحلیل قیمت بهینه برند، مطالعه پایداری برند، و برگزاری جلسات گروه متمرکز قابل انجام است. “هویت برند درست مانند ارزشهای جامعه، ادراکات و هوشمندی به طور مداوم تغییر می‌کند. شما باید هویت برند خود در بازار را بشناسید و همچنین درک کنید که چگونه تصویر برند شما در برابر هویتی که سعی دارید برای آن خلق کنید سنجیده می‌شود. وقتی تصویری که در بازار از برند شما وجود دارد با تصویری که سعی در خلق آن دارید سازگار نباشد آنوقت باید به اصلاح استراتژی برندینگ خود اقدام کرده و هویت اصلاح شده را طرح‌ریزی کنید (دولاک ). گاهی میان تصویری که مشتریان در ذهن دارند و تصویری که شما قصد انتقال آن را دارید توازنی وجود ندارد. بنابراین بسیار مهم است که با کمک تحقیقات بازار به سنجش هویت برند خود همت گمارید.

  پرسش‌های متداول

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.