ماهان

نگاهی بر اهمیت مدیریت مجازی

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  چگونه می‌توان از راه دور مدیریت کرد؟

  مدیریت کارکنان وقتی همه آنها درست جلوی چشم مدیر هستند به اندازه کافی دشوار است، حالا تصور کنید که این افراد صدها یا حتی هزارها کیلومتر دور از شما باشند، کار مدیریت چقدر پیچیده خواهد شد؟ فاصله‌ی بین مدیر و کارمند را می‌شود به دو صورت در نظر گرفت؛ حالت اول آن است که مدیر از محل کار کارکنانش دور باشد و حالت دیگر اینکه کارکنان در محل‌های متفاوتی مثل دفاتر و شعب خارج از کشور، شرکت‌ها، بانک‌ها یا حتی سفارتخانه‌ها و …. حضور داشته باشند.

  مدیریت مجازی
  مدیریت مجازی به معنای رهبری، نظارت و حفظ انسجام تیم‌های مجازی است که در مناطق مختلفی پراکنده هستند و به‌ندرت ارتباطات حضوری و رو در رو با هم دارند. رشد ضریب نفوذ اینترنت، برون‌سپاری، ارتباط از راه دور و … منجر به افزایش چشمگیر تیم‌های مجازی برای شرکت‌ها شده است که بیش از پیش لزوم و اهمیت مدیریت کردن از راه دور را نمایان می‌کند.
  یکی از مدیران نخبه به‌منظور توجیه مستمر کارکنان دور از خود اقدام به تشکیل گروه‌های آموزشی سیار کرد تا به‌طور مرتب برنامه‌های آموزشی توجیهی لازم را برای آنها مورد اجرا بگذارد. در این میان شخص مدیر هم از طریق تماس‌های کنفرانسی، نامه‌های الکترونیکی و حتی عکاسی دیجیتال با کارکنان خودش ارتباط مستقیم دارد. البته تکنولوژی کار مدیریت از راه دور را ساده‌تر کرده است. برای نمونه مدیر دیگری علاوه بر موارد بالا از شبکه اینترانت یعنی شبکه اینترنتی سراسری درون‌سازمانی برای به هنگام کردن اطلاعات کارمندان دور از مرکز استفاده می‌کند.

  وی از تمامی کارکنان پراکنده در سراسر کشور خواست تا صفحه اول شرکت را به‌عنوان صفحه اصلی رایانه خودشان تنظیم کنند تا با مراجعه سریع به بخش «تازه چه خبر؟» از تمامی اخبار فوری و آنی مطلع شوند. این مدیر به‌خوبی می‌دانست که تکنولوژی نمی‌تواند جایگزین مدیریت رو در رو شود، بنابراین ماهانه یکبار از هر شعبه خارج از مرکز بازدید به عمل می‌آورد و سالی یکبار هم تمامی افراد را به مرکز اصلی دعوت می‌کند. البته اگرچه این کار خیلی گران تمام می‌شود اما ضروری و اجتناب‌ناپذیر است، چون در صورت عدم فراخوان آنها به مقر اصلی مطمئناً هزینه‌های بیشتری تحمیل خواهد شد. این مدیر موفق معتقد است که افراد و کارکنان شرکت به‌منزله همه چیز شرکت هستند و اگر به‌قول‌معروف از دور خارج شوند، کار شرکت تمام است.

  پرسش‌های متداول

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.