ماهان

7 راه پولدار شدن تضمینی به روش پدر پولدار

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
  تصور کنید که پولدار شده‌اید و به تمام آنچه در ذهن دارید رسیده‌اید. برای اغلب افراد، پولدار شدن آن هم در شرایط فعلی ممکن است کاری سخت و نشدنی به‌نظر برسد. احتمالا شما هم با خود می‌گویید که چنین اتفاقی نخواهد افتاد، راه‌های پولدار شدن در ایران کارآمد نبوده و هرچه در کتاب‌ها و مقالات گفته شده، کاربردی نیست. با این حال، چنین تفکری ممکن است اشتباه باشد.

  بهترین راه پولدار شدن

  هیچ فرمول جادویی برای تولید ثروت و ثروتمند شدن وجود ندارد. جواب ساده است؛ کمتر از درآمدتان خرج و تا جایی که می‌توانید، پول پس‌انداز کنید. با این حال، در دنیایی مملو از تورم همیشگی، قسط، وام و اجاره و شرایط مالی اضطراری، پولدار شدن ممکن است شبیه افسانه به نظر برسد.
  اگر دنبال بهترین راه پولدار شدن هستید، ۵ نکته در ادامه خواهیم گفت که می‌توانید موانع را کنار بزنید و تمرکز خود را در این مسیر حفظ کنید.

  • اهداف مالی تعیین کنید.
  • بدهی‌های خود را کمتر کنید.
  • درآمد جانبی داشته باشید.
  • سرمایه‌گذاری کنید.
  • منابع درآمدی متنوع داشته باشید.

  در کتاب «پدر پولدار، پدر بی‌پول» نیز به این موارد اشاره شده است. در ادامه به شما خواهیم گفت چطور می‌توانید به روش پدر پولدار در کتاب «پدر پولدار، پدر بی‌پول» نوشته رابرت کیوساکی پولدار شوید.

  مثل پولدارها فکر کنید

  در ادامه، بخشی از این کتاب را مرور می‌کنیم:

  زندگی، انتخاب کردن است. وقتی ۹ سالم بود، پولدار شدن را انتخاب کردم. من ۲ پدر داشتم که یکی پولدار و دیگری بی‌پول بود. پدر واقعی من یعنی پدر بی‌پول، تحصیلات عالی در سطح PhD داشت، هوشش بسیار بالا بود و به موفقیت در کسب‌وکار خود رسیده بود. پدر بهترین دوستم یعنی پدر پولدار، کلاس هشتم را هم نتوانست به پایان برساند.

  هر ۲ آن‌ها در حرفه خود به سختی کار می‌کردند و موفق بودند. هر ۲ درآمد قابل توجهی داشتند؛ با این حال، یکی از آن‌ها از نظر مالی همیشه در تنگنا و دیگری بزرگ‌ترین سرمایه‌دار هاوایی بود و مدیریت سرمایه بسیار عالی داشت.

  یکی از آن‌ها با برجای گذاشتن ده‌ها میلیون دلار برای خانواده‌اش، موسسات خیریه و کلیسای محل فوت کرد. دیگری صورت‌حساب‌های پرداخت‌نشده از خود به جای گذاشت. هر ۲ نصیحت‌هایی به من می‌کردند؛ اما نصیحت‌شان متفاوت بود. هر ۲ آن‌ها به تحصیلات اعتقاد داشتند؛ اما هر کدام رشته تحصیلی متفاوتی پیشنهاد می‌کردند.

  اگر فقط یک پدر داشتم، مجبور بودم توصیه‌اش را رد یا قبول کنم. داشتن ۲ پدر این انتخاب را به من داد تا ۲ دیدگاه داشته باشم؛ یکی از پدر پولدار و یکی هم از پدر بی‌پول.

  به‌جای این که به‌سادگی یکی از آن‌ها را قبول یا رد کنم، سعی کردم در این مورد بیشتر فکر، مقایسه و سپس انتخاب کنم. مشکل این بود که مرد پولدار هنوز آنقدر پولدار نشده بود و مرد بی‌پول نیز هنوز آنقدر بی‌پول نشده بود.

  هر ۲ آن‌ها تازه کارشان را در حرفهٔ خود شروع کرده بودند و هر ۲ برای پول تلاش می‌کردند؛ اما هر کدام از آن‌ها دیدگاه متفاوتی نسبت به پول داشت.

  در سن ۹ سالگی انتخاب کردم که به پدر بی‌پول حتی با وجود تحصیلات دانشگاهی که داشت، گوش نکنم. من تصمیم گرفتم در مورد پول به حرف پدر پولدارم گوش کنم و از او یاد بگیرم. به‌بیان ساده، من تصمیم گرفتم پولدار شوم. درس‌هایی که من از او یاد گرفتم، درس‌هایی هستند که با شما به اشتراک می‌گذارم.

  وقتی نوجوان هستیم، معمولا بزرگترها به‌جای ما انتخاب می‌کنند. همانطور که رشد می‌کنیم و بالغ می‌شویم، می‌آموزیم خودمان انتخاب کنیم که این کار انتخابی آهسته، با روندی ثابت و سرشار از شادی و گاهی ناامیدی است.

  اکنون زمان آن رسیده که یکی از اساسی‌ترین و بحرانی‌ترین تصمیمات زندگی‌مان را بگیریم که آن نیز داشتن کنترل روی امور مالی است.

  چرا بحرانی؟ چون اگر روی امور مالی کنترل داشته باشی، به اندازه‌ای قدرتمند خواهی شد که زندگی جدیدی برای خود تشکیل دهی. این انتخاب در حقیقت، مجموعه‌ای از انتخاب‌های کوچک خواهد بود.

  تصمیم به تغییر آینده مالی‌تان فقط شروع کار است. تصمیم به پیگیری و اداره کارها هر روز که چشمتان را باز می‌کنید، انتخاب بحرانی‌تری پیش روی شما خواهد گذاشت.

  چه راهی را باید انتخاب کنید که به خط پایان برسید؟

  راه و رسم پولدار شدن به روش کتاب پدر پولدار پدر بی پول

  کتاب «پدر پولدار، پدر بی‌پول» به‌منظور ارائه آموزش پولدار شدن، ۳ بخش را پیش روی شما قرار می‌دهد:

  1. مسیری ناهموار با ایده‌های غنی
  2. اطلاعات عملی
  3. تمرین‌های طرح‌ریزی‌شده (نه اینکه جهت حرکت را به شما نشان دهیم؛ بلکه برای اینکه چراغی در مسیرتان روشن کرده باشیم.)

  در بخش اول کتاب «پدر پولدار، پدر بی‌پول» یعنی «مثل پولدارها فکر کنید»، شما روش‌های پولدار شدن قدیمی را کنار می‌گذارید و با ایده‌های جدیدی که قدرتمندانه شما را به‌جلو هدایت می‌کنند، آشنا می‌شوید تا قلهٔ استقلال مالی را فتح کنید.

  در بخش دوم «از ثروتمندان بیاموزید»، دانش لازم برای ادامه پیشروی در این مسیر را فرا می‌گیرید.

  در بخش سوم «همان کارهای ثروتمندان را بکنید»، با برنامه‌ای گام‌به‌گام به‌سمت مقصدتان هدایت خواهید شد.

  با این حال قبل از همه موارد، وضعیت مالی خود را بررسی کنید. در ادامه مطلب شما با ترس‌ها، تفکرات کهنه و موانع فکری، روحی و محیطی نهفته در وجود خود آشنا می‌شوید که تاکنون جلوی پیشرفت شما را می‌گرفتند.

  شما فهرستی از نقاط قوت، اشتیاق‌ها و علاقه‌مندی‌های خود را می‌سازید؛ قابلیت‌هایی که همواره در خودتان داشتید ولی از وجودشان آگاه نبودید، قدرت‌هایی که می‌توانند شما را از پیچ‌وخم‌های مشکلات مالی برهانند و ممکن است بتوانید یک کسب‌وکار پرسود ایجاد کنید.

  در ادامه، با ایده‌های جدیدی درباره پول آشنا می‌شوید؛ ایده‌هایی که نیروهای درونی شما را همسو می‌کنند و شما را در مسیر رویاهای‌تان به‌پیش می‌برند.

  رابرت کیوساکی کارآفرین و سرمایه‌گذاری است که در دبیرستان از مدرسه اخراج شد و حالا یکی از محبوب‌ترین نویسنده‌های کتاب‌هایی با موضوع پول و ثروت و یکی از مفسران زندگی امروزی است.

  کتاب او به‌نام «پدر پولدار، پدر بی پول» به‌عنوان کتاب شماره یک علم مالی امروزی محسوب می‌شود که در آن به‌جزئیات رسیدن به استقلال مالی و رهایی از بند بی‌پولی می‌پردازد. کیوساکی در حال حاضر به «پدر پولدار» معروف است.

  کیوساکی در ادامه کتاب خود می‌نویسد:

  پدر پولدار به من می‌گفت «راه‌های زیادی برای ثروتمند شدن وجود دارد و هر یک از آن‌ها بهایی دارد.» برخی از این راه‌ها به شرح زیر هستند.

  1. با افراد ثروتمند ازدواج کنید

  می‌توانید به‌خاطر پول کسی با او ازدواج کنید و ثروتمند شوید. همه می‌دانند این روش پولدار شدن چه بهایی دارد. پدر پولدار وقتی به این موضوع اشاره می‌کرد، چهره‌اش را در هم می‌کشید و می‌گفت:

  مردان و زنانی هستند که به‌خاطر پول ازدواج می‌کنند؛ اما آیا می‌توانی زندگی کردن با کسی که دوستش نداری را تصور کنی؟ این بهای خیلی زیادی است.

  2. با کلاهبرداری، تقلب یا خلافکاری ثروتمند شوید

  می‌توانید با کلاهبرداری، تقلب یا خلافکاری ثروتمند شوید و می‌توانید حتی به فکر ایجاد کسب‌وکار جدید برای پولدار شدن هم نباشید. او می‌گفت:

  ثروتمندشدن به‌طور قانونی خیلی آسان است؛ به‌همین دلیل، نیازی به نقض قانون و پذیرش ریسک به زندان افتادن نیست. مگر اینکه واقعاً از وحشت این کار لذت ببرید.

  به‌نظر من، ریسک زندان رفتن بهای خیلی زیادی است. من می‌خواهم برای به‌دست آوردن آزادی خودم ثروتمند شوم؛ پس چرا ریسک به‌زندان رفتن را به‌جان بخرم؟ به این شکل عزت نفسم را از دست می‌دهم.

  او در این ارتباط با بیان تجربه‌های خود تأکید می‌کرد:

  من اگر کار غیرقانونی انجام می‌دادم نمی‌توانستم با خانواده‌ام و دوستانم روبه‌رو شوم. به‌علاوه، من دروغ‌گوی بدی هستم.

  حافظه ضعیفی دارم و نمی‌توانم حساب دروغ‌هایم را نگه دارم؛ بنابراین، بهترین راه پولدار شدن برای من راست‌گویی بود. به‌نظر من درست‌کاری بهترین سیاست است.

  3. از طریق ارث ثروتمند شوید

  می‌توانید از طریق ارث ثروتمند شوید. پدر پولدار می‌گفت:

  مایک بیشتر اوقات احساس می‌کند اموالش را خودش به‌دست نیاورده است. او نمی‌داند آیا می‌توانست خودش به‌تنهایی ثروتمند شود یا نه؟ بنابراین، من دارایی خیلی کمی به او داده‌ام.

  من او را هم مثل تو راهنمایی کردم؛ اما خود او باید ثروتش را به‌دست آورد. برای او مهم است که احساس کند خودش ثروتمند شده؛ ولی فرد خوش‌اقبالی که پولی را به ارث می‌برد، چنین احساسی ندارد.

  وقتی من و مایک با هم بزرگ می‌شدیم، خانواده‌های هر ۲ ما به نسبت فقیر بودند؛

  اما زمانی که به بزرگسالی رسیدیم، پدر مایک خیلی پولدار شده بود؛ در حالی که پدر واقعی من هنوز فقیر بود. مایک ثروتی را از پدرش به ارث برد، مردی که او را پدر پولدار می‌نامم؛ ولی من با هیچ شروع کردم.

  4. با تبدیل شدن به یک ستاره فیلم، ستاره ورزشی یا فردی برجسته ثروتمند شوید

  روش تضمینی پولدار شدن

  می‌توانید با تبدیل شدن به یک ستاره فیلم، ستاره راک، ستاره ورزشی یا فردی برجسته ثروتمند شوید. پدر پولدار می‌گفت:

  من باهوش، بااستعداد، خوش‌سیما یا سرگرم‌کننده نیستم؛ بنابراین، پولدار شدن از طریق تبدیل‌شدن به فردی برجسته در مورد من واقع‌گرایانه و شدنی نیست.

  هالیوود پر از ستارگان ورشکسته است. کلوپ‌ها مملو از گروه‌های راکی هستند که آرزوی شکستن یک رکورد طلایی را دارند.

  زمین‌های گلف مملو از گلف‌بازانی است که آرزوی تبدیل‌شدن به گلف‌بازی حرفه‌ای مثل تایگر وودز را در سر می‌پرورانند؛ اما اگر به‌دقت به تایگر وودز نگاه کنید متوجه می‌شوید که او برای رسیدن به جایگاهی که امروز در آن قرار دارد، بهای زیادی پرداخته است.

  تایگر بازی گلف را در ۳ سالگی آغاز کرد و تا ۲۰ سالگی حرفه‌ای نبود؛ بهایی که او پرداخت، ۱۷ سال تمرین بود.

   5. از طریق آز و طمع ثروتمند شوید

  شما می‌توانید از طریق آز و طمع ثروتمند شوید؛ جهان پر از چنین افرادی است. گفتهٔ مورد علاقه آن‌ها این است: «من خودم ثروتم را به دست آورده‌ام و می‌خواهم آن را نگه دارم.»

  اغلب اوقات، طمع آن‌ها نسبت به پول و دارایی به این معناست که نسبت به‌سایر موارد نیز حرص دارند؛ به‌عنوان مثال، وقتی از آن‌ها خواسته می‌شود به‌سایر مردم کمک کنند یا به دیگران چیزی بیاموزند، اغلب اوقات بهانه می‌آورند که فرصت نداریم.

  بهای «حرص» این است که باید برای تمام خواسته‌های‌تان، سخت‌تر و بیشتر تلاش کنید. قانون نیوتن می‌گوید: «هر عملی، عکس العملی دارد». اگر شما فردی حریص باشید، مردم نیز به‌همان شکل با شما رفتار خواهند کرد.

  وقتی کسانی را می‌بینم که نسبت به پول بسیار سرسخت هستند و کم خرج می‌کنند؛ از آن‌ها می‌خواهم مرتب به کلیسا یا موسسه خیریه مورد علاقه خود کمک مالی داشته باشند.

  پیروی از قوانین اقتصاد و فیزیک، آن چه می‌خواهید را به‌شما خواهد داد. اگر لبخند می‌خواهید، اول لبخند بزنید؛ اگر مشت می‌خواهید، اول مشت بزنید. اگر پول می‌خواهید، مقداری پول بدهید؛ ولی باز کردن مشت یا کیف پول برای افراد حریص می‌تواند کار خیلی سختی باشد.

  6. با «خسیس بودن» ثروتمند شوید

  راه‌های ثروتمند شدن

  ثروتمند شدن با خساست یکی از روش‌هایی بود که خون پدر پولدار را به جوش می‌آورد. او می‌گفت مشکل خسیس‌هایی که ثروتمند می‌شوند، این است که همواره خسیس باقی می‌مانند و دنیا از ثروتمندان خسیس متنفر است.

  به‌همین دلیل مردم از شخصیت اسکروچ در داستان مشهور چارلز دیکنز به‌نام «سرود کریسمس» نفرت داشتند. پدر پولدار می‌گفت:

  افراد ثروتمندی مانند اسکروچ ثروتمندان را بدنام کرده‌اند. فقیرانه زندگی کردن و فقیرانه مردن، یک تراژدی است؛ اما فقیرانه زندگی کردن و ثروتمند مردن، دیوانگی محض به نظر می‌رسد.

  پدر پولدار بعد از اینکه آرام می‌شد، می‌گفت:

  من فکر می‌کنم، پول یعنی لذت بردن؛ به‌همین دلیل سخت کار می‌کنم، پولم سخت کار می‌کند و من نیز از میوه‌های کارم لذت می‌برم.

  7. با بهره‌گیری از هوش مالی ثروتمند شوید

  از راه‌های پولدار شدن این است که شما می‌توانید با بهره‌گیری از سواد مالی ثروتمند شوید.

  زمانی که همان قدرت سرمایه‌گذاری دوران دوازده سالگی که در ساحل ایستاده و به ملک رو به اقیانوس پدرم نگاه می‌کردم را دوباره به‌دست آوردم، آموختن هوشمندی مالی را آغاز کردم.

  بسیاری از مردم به‌دلیل هوش بسیار زیاد با کارهایی مانند راه‌اندازی کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری ثروتمند می‌شوند. بسیاری از این افراد عوامل پشت صحنه را به‌درستی درک می‌کنند و می‌توانند موجب کنترل، دستکاری و مدیریت جهان تجارت و سیستم‌های مالی شوند.

  میلیون‌ها نفر از مردم با اطمینان‌خاطر پس‌اندازهای بازنشستگی و سایر پول‌های خود را در بازار سرمایه‌گذاری می‌کنند؛ اما در واقع خلق‌کنندگان بزرگ پول تصمیم‌گیرندگان سیستم‌های مارکتینگ و توزیع سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی هستند، نه الزاماً افراد سرمایه‌گذار یا بازنشسته.

  همان‌طور که پدر پولدار سال‌ها قبل به من آموخت:

  کسانی هستند که بلیت‌های مسابقه را می‌خرند و کسانی هستند که بلیت‌های مسابقه را می‌فروشند، فراموش نکن! تو می‌خواهی در سمتی باشی که بلیت‌ها را می‌فروشد.

  نتیجه‌گیری

  قطعا می‌دانید که راه‌های زیادی برای پولدار شدن وجود دارد. برخی از آن‌ها ممکن است شما را ثروتمند کنند؛ اما لزوما نمی‌توانند روش‌های درستی باشند.

  می‌توانید با افراد ثروتمند ازدواج کنید. با خسیس بودن پولدار خواهید شد. امکان خلاف‌کاری، کلاهبرداری یا تقلب را برای پولدار شدن دارید.

  با اینکه تمام روش‌ها ممکن است شما را پولدار کنند؛ اما با داشتن هوش مالی که در روش آخر توضیح دادیم می‌‌توانید به روشی مناسب پولدار و ثروتمند شوید. حتی راه‌اندازی یک کسب‌وکار نوپا و هدایت آن تا موفقیت نیز می‌تواند شما را پولدار کند.

  پرسش‌های متداول

  اولین راه برای پولدار شدن در جوانی کنار گذاشتن تعلل است. باور داشته باشید که همیشه برای هرکاری وقت ندارید. در ادامه باید روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید. سپس باید بودجه‌ای تعیین کنید. بدهی‌های خود را پرداخت کنید. ریسک کنید و در کار خود تنوع داشته باشید.
  میلیونر شدن در ۵ سال هدف بسیار سختی است؛ اما می‌توان به آن دست یافت. راه‌هایی زیادی برای این کار وجود دارد. می‌توانید پول خود را پس‌انداز کنید. می‌توانید هر ساله مبلغ زیادی را سرمایه‌گذاری کنید. برای یافتن بهترین و مناسب‌ترین روش برای پولدار شدن در چنین زمانی، نیاز است تا مطالعه زیادی داشته باشید و علم خود را بالا ببرید.

  4 پاسخ

  1. ممنونم از مقاله خوبتون ، قطعا داشتن هوش مالی با ثروتمند شدن رابطه مستقیم دارد.

  2. با تشکر از شما، هرگز نباید امید خود را از دست بدهید، می توانید این راه ها را امتحان کنید

   محمد

  3. Thanks for one’s marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you happen to be a great author.
   I will make certain to bookmark your blog and will eventually come back in the foreseeable future.

   I want to encourage continue your great posts, have a nice holiday
   weekend!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.