ماهان
مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان
سئو محتوا

سئو محتوا چیست و چه اهمیتی در بهینه‌سازی سایت دارد؟

فهرست مطلب

یکی از عوامل موثر بر سئو داخلی سایت یا بهینه‌سازی سایت محتوای سئو شده یا محتوا سئو است. شاید تاحد زیادی بتوان سئو محتوا را مهم‌ترین عامل در بهینه‌سازی سئو داخلی دانست. چرا که بسیاری دیگر عوامل را می‌توان بر محتوای سئو شده پیاده کرد. اما سئو محتوا آنطور که در ظاهر ساده و بدون پیچیدگی به‌نظر می‌رسد نیست و جزئیات مهمی دارد. جزئیاتی که لازم است در بخش‌های مختلف یک  محتوای سئو شده پیاده شود تا بتوان اصول سئو محتوا را در آن اجزا کرد. ضمن اینکه بدون سئو محتوا، اصولا بهینه‌سازی سایت و سئو داخلی بی‌نتیجه و غیرعملی خواهد بود.

سئو محتوا چیست؟

سئو محتوا از اولین و اصولی ترین مباحث سئو است که می‌تواند شامل تولید محتوای سئو یا بهینه کردن محتوای قدیمی موجود در سایت براساس اصول سئو محتوا شود. درواقع ممکن است ما از ابتدا محتوایی متنی را براساس اصول سئو تولید کنیم یا اینکه در پروسه بهینه‌سازی سایت این اصول را در محتواهای قدیمی سایت که عملا تاثیری در ارتقاء رتبه سایت نداشته‌اند پیاده کنیم. برای تعریف دقیق‌تر و بهتر سئو محتوا یا بهینه‌سازی محتوا، باید به تعریف دقیق‌تر و کامل‌تر دو واژه سئو و محتوا به‌صورت مجزا بپردازیم. به اینم رتیب که:

سئو چیست؟

به‌کار گرفتن تکنیک‌ها و فرآیندهایی که در بهینه سازی سایت و افزایش رتبه آن در گوگل موثرند و کمک می‌کنند تا سایت در نتیجه جستجوی کاربران بهتر و سریع‌تر دیده شود.

محتوا چیست؟

متن، ویدیو، اینفوگرافی، عکس یا …. هر چیزی که حاوی اطلاعاتی مفید و کاربردی باشد و بتوان آن را به کاربر پیشنهاد داد. محتوا معمولا آموزش یا آگاهی‌رسانی مفیدی را دربر دارد.

به‌این ترتیب، محتوای سئو شده، یا محتوای بهینه‌سازی شده، شامل مطالبی می‌شود که به بالا رفتن رتبه سایت در موتورهای جستجو کمک کند و بازخورد سایت را بالا ببرد. سئو محتوا نیز شامل فرآیند و اصول و قواعدی می‌شود که یک محتوا ساده و معمولی را به محتوای بهینه و سئو شده تبدیل می‌کند.

اهمیت سئو محتوا در بهینه سازی سایت

تا اینجا متوجه شدیم که محتوا از مهم‌ترین عاملان بالا رفتن رتبه سایت است و اینکه هر محتوایی نمی‌تواند در این امر موثر باشد. درواقع برای کسب رتبه در SERP یا همان صفحه نتایج موتور جستجو لازم است محتوایی از هر لحاظ استاندارد تولید کنیم. این استانداردها هم شامل اصول سئو و بهینه‌سازی مطلب می‌شود و هم شامل ارزش افزوده‌ای که هر مطلب باید به مخاطب ارائه کند. توجه به اهدا سئو محتوا می‌تواند این استانداردها را بهتر مشخص کند:

 • کسب رتبه در SERP
 • به‌دست‌آوردن لینک
 • آموزش به مخاطبان
 • هدایت تعاملات اجتماعی
 • تولید مشتریان احتمالی (سرنخ‌ها یا لیدها)

همین اهداف بیانگر اهمیت محتوای سئو شده خواهد بود و اینکه چرا باید به استانداردهای سئو محتوا حساس بود. یک نکته مهم برای این استانداردها این است که نباید استانداردهای سئو را فدای مفهوم و ارزش افزوده مطلب یا محتوا کرد و بالعکس. به این معنی که دقت و تمرکز بر اصول سئو محتوا تاحدی زیاد باشد که گیرایی و جذابیت مطلب و محتوا را تحت تاثیر قرار داده و ارزش معنایی و مفهومی آن را کاهش دهد.

نکات سئو در تولید محتوا و ویژگی‌های محتوای سئو شده

اصول سئو محتوا را گوگل برای ما مشخص می‌کند. این اصول ممکن است در فواصل زمانی متفاوت تغییر کنند و لازم است ما همواره خود و محتواهای سئو شده خود را به روز نگه داریم و آخرین قواعد و اصول سئو را در محتوای خود پیاده کنیم. مهم‌ترین اصول سئو محتوا عبارتند از:

انتخاب کلمه کلیدی یا کلید واژه  

شاید مهم‌ترین اصل درمورد سئو محتوا را باید انتخاب کلمه کلیدی مناسب دانست. کلمه کلیدی تقریبا اصلی‌ترین عامل برای قرار گرفتن در لیست نتیجه جستجوی گوگل است. اینکه بدانیم چه کلمه کلیدی مطابق با عناوین جستجو شده توسط کاربران خواهد بود کمک می‌کند تا محتوا و سایت ما در نتیجه جستجوی کاربران نمایش داده شود. درواقع حتی اگر ما اصول سئو بهینه‌سازی را درست و دقیق پیاده کنیم اما در انتخاب کلمه کلیدی اشتباه کرده باشیم، باز هم در نتایج سرچ کاربران قرار نخواهیم گرفت. ویژگی‌هایی که درمورد کلمه کلیدی باید رعایت کنیم شامل موارد زیر می‌شود:

 • رعایت چگالی کلمه کلیدی، به این شکل که کلمه کلیدی اصلی باید بین ۰.۵ تا ۲.۵ درصد از کل تعداد کلمات محتوا را شامل شود و تکرار کمتر یا بیشتر آن به سئو محتوا آسیب می‌رساند.
 • استفاده از کلید واژه یا کلمه کلیدی اصلی در ۱۰۰ کلمه ابتدایی متن.
 • استفاده از کلمه کلیدی اصلی در تمام طول متن و انتشار متناسب و به‌ اندازه آن در تمام قسمت‌ها. به‌نوعی که در یک پاراگراف بارها تکرار نشود و در یک پاراگراف حتی یک بار از آن استفاده نگردد.
 • استفاده از کلمه کلیدی کانونی در ابتدا هر پاراگراف تا حد امکان. این موضوع ضروری نیست اما می‌تواند برای سئو محتوا امتیاز باشد. بهتر است حداقل چند پاراگراف با کلمه کلیدی کانونی آغاز شود.

درنهایت اینکه انتخاب درست یا نادرست کلمات کلیدی می‌تواند تمام زحمات ما را در بهینه‌سازی سایت و سئو محتوا بی‌نتیجه کند. استفاده از ابزاری مانند گوگل ترندز می‌تواند به انتخاب درست کلمه یا کلمات کلیدی کمک کند. گوگل ترندز کمک میکند تا بتوان از بین چندین کلمه، بهترین را انتخاب کرد.

اصلاح تگ عنوان‌ها

تگ عنوان (Title Tag) یا برچسب عنوان را باید دومین اصل مهم سئو محتوا دانست. انتخاب عنوان مناسب و جذاب که هم برای مخاطب گیرا و جذاب به‌نظر برسد و هم بتوان اصول سئو را در آن رعایت کرد یک تخصص برای تولید کننده محتوای سئو دانست. تگ عنوان بهتر است حاوی کلمه کلیدی اصلی باشد. همچنین محوریت محتوا را مشخص کند تا کاربر بهتر سمت انتخاب آن ترغیب شود. ویژگی‌های مهم دیگر تگ عنوان شامل موارد زیر می‌شود:

 • ۶۰ کرکتر باشد.
 • کلمه کلیدی در ابتدای آن باشد.
 • در آن از اعداد ستفاده شود.
 • در آن از کمیت‌ها استفاده شود.
 • در آن از کلمات و صفات مثبت استفاده شود.

استفاده از کلمه کلیدی در ابتدای تگ عنوان الزامی نیست اما موثر است. ضمن اینکه تجاوز از ۶۰ کرکتر، باعث می‌شود تا عنوان در جستجوی گوگل کامل نمایش داده نشود.

اصلاح متا تگ‌ها

متن متا دیگر عامل مهم در بهینه‌سازی سایت محسوب می‌شود. در سئو محتوا لازم است که متن متا به‌درستی انتخاب شود. اهمیت متن متا را بیشتر کاربران و سبک جستجوی تثبیت شده تعیین می‌کند. عموما همه ما در جستجوهای خود، به متن متا توجه کرده و اگر از آن برداشت کنیم که محتوا مطالب و اطلاعات مدنظر ما را دارد انتخابش می‌کنیم. بنابراین متن متا تاثیر قطعی بر بازخورد سایت و محتواهای آن خواهد داشت. ویژگی‌ها و مشخصات مهم در متا تگ‌ها عبارتند از:

 • بیش از ۱۶۰ کرکتر نباشد. ۱۶۰ کرکتر را بدون احتساب فاصله‌ها درنظر بگیرید.
 • حاوی کلمه کلیدی باشد.
 • بهتر است کلمات کلیدی مرتبط نیز در آن به‌کار رود.
 • کلمه کلیدی اصلی بهتر است در ابتدای متن متا باشد. البته این موضوع ضروری نیست.

همچنین متن متا لازم است که گیرا و جذاب باشد، حاوی کلمه کلیدی اصلی باشد و بتواند چکیده کاملی از محتوا را منتقل کند. حداقل اینکه مخاطب بتواند حدس بزند که محتوای معرفی شده چه حرفی برای گفتن دارد.

اصلاح سر تیتر اول محتوا یا Heading 1

تگ H1 یا تگ هدینگ اول محتوا معمولا همان تگ عنوان را می‌گیرد. البته نه همیشه اما این غالب اجرای سئو محتوا است. Heading 1 اولین عنوانی است که در متن اصلی نوشته میشود و بعد از آن پاراگراف اول متن اصلی آغاز میشود. Heading 1 باید حاوی کلمه کلیدی اصلی باشد و جذابیت و گیرایی لازم را برای خواننده ایجاد کند. به‌نوعی خواننده را به سمت خواندن مطلب تا انتها هدایت کند.

اصلاح زیرعنوان‌ها یا تگ‌های H2، H3  و …

زیر عنوان‌ها یا میان تیترها، از دو جهت اهمیت دارند. یک اینکه اغلب خوانندگان و کاربران، ابتدا زیر عنوان‌ها را بررسی کرده و اگر از محتوای آن‌ها دریابند که مطلب اطلاعات و جزئیات مدنظر آن‌ها را دارد، به خواندن مطلب ادامه داده و در سایت باقی می‌مانند. اما اگر این زیرعنوان‌ها بد و نادرست انتخاب شوند، حتی با مفید و کاربردی بودن محتوا، ممکن است نتوانند مخاطب را جذب کنند. ویژگی‌ها و مشخصات مهم درمورد میان‌تیترها عبارتند از:

 • هر ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه در متن، یک میان‌تبتر یا زیرعنوان نیاز دارد
 • از کلمات کلیدی اصلی در چند میان‌تیر استفاده شود.
 • بهتر است زیرعنوان‌ها با کلمه کلیدی کانونی آغاز شوند. البته این موضوع الزامی نیست.
 • زیرعنوان‌ها بیانگر مطلبی باشند که در پاراگراف مربوط به آن‌ها ذکر شده است.
 • میان‌تیترها با عنوان اصلی و کلیت محتوا ارتباط معنایی داشته بااشند.

ضمن اینکه زیرعنوان‌ها تگ‌های H2، H3 و … سئو محتوا محسوب می‌شوند و در نتیجه جستجو‌ها موثرند.

استفاده از تصاویر، ویدئو و صدا

تصاویر کاربری مطلب و محتوا را بالاتر می‌برد. ویدیو و فایل‌های صوتی نیز می‌توانند در هنگام نیاز مفید باشند. تصاویر کمک می‌کنند تا محتوا قابل فهم‌تر و گیراتر باشد. البته درصورتی که تصاویر به درستی و مرتبط انتخاب شوند. ضمن اینکه محتوا را از حالت خسته‌کننده و یکنواخت خارج می‌کنند. توضیحات ALT نیز می‌تواند بر نتایج جستجو تاثیر گذاشته و سایت را در جستجوهای تصویری بالا بیاورد. البته که اصول سئو محتوا ویژگی‌هایی نیز برای Alt Text یا متن جایگزین عکس درنظر گرفته است. بهتر است برای عکس‌ها یا ویدیو‌ها از فایل‌های با حجم پایین‌تر استفاده کنید تا بر سرعت سایت تاثیر منفی نگذارند.

استفاده از ارتباط معنایی کلمات کلیدی

استفاده از کلمات کلیدی مرتبط ضمن اینکه کمک می‌کند تا با تکرار بیش از حد و نامناسب کلمه کلیدی کانونی، خوانش متن را تحت تاثیر قرار دهیم، اجازه می‌دهد تا از دو یا سه کلمه کلیدی استفاده کنیم.

باید اضافه کرد که این نکات تنها درمورد سئو محتوا و بهینه‌سازی محتوای سایت است و بخشی از سئو داخلی را دربر می‌گیرد. درواقع آن بخش از سئو داخلی که به بهینه سازی مطالب و محتواهای سایت مربوط می‌شود و تولید محتوای سئو، شامل سئو محتوا نیز خواهد شد. مورد دیگر اینکه، محتوای سئو بهتر است جامع،‌کامل و منحصر به‌فرد باشد. متن به‌هیچ عنوان نباید کپی شده باشد. البته بازنویسی مطالب و محتواهای سایت‌های دیگر نیز چندان جالب نیست و اعتماد کاربر را کاهش می‌دهد. خوب است از ترجمه و تالیف همزمان بهره ببرید. همچنین بخش‌های تالیفی را با تحقیق و بررسی در تمام مطالب مرتبط و به‌صورت گزیده از همه آن‌ها منتشر کنید. بهتر است مطالب هر نکته‌ای که با موضوع وجود دارد را توضیح دهد. مطلب کامل و مفید و خوش‌خوان کاربر را در سایت شما نگه خواهد داشت.

انواع محتوای سئو

سئو محتوا را باید درمورد محتواهای مختلف اجرا کرد. به‌این معنی که خوب است این نکات درمورد محتوای بلاگ، محتوایی که شامل توضیحات محصول می‌شود و حتی محتوای شبکه‌های مجازی رعایت کنید. بهترین و مهم‌ترین بخش‌هایی که لازم است سئو محتوا را درمورد آن‌ها رعایت کنیم عبارتند از:

 • صفحه محصولات که به معرفی و شرح توضیحات درباره هر محصول می‌پردازد.
 • صفحات بلاگ که در آن‌ها مقالاتی با محتواهای مرتبط با فعالیت سایت منتشر می‌شود.

در این بین استفاده از مقالاتی که با عناوینی مانند ۱۰ راه برتر…، ۵ متد جدید….، شروع می‌شوند، استفاده از اینفوگرافی‌ها و استفاده از ویدیو‌ها نیز می‌تواند نقش بسیاری در سئو محتوا بازی کند.

سخن پایانی

درآخر باید گفت، محتوا از مهم‌ترین اصول بهینه سازی سایت است. محتوا می‌تواند شاکله و ساختار سایت را حفظ کند. می‌تواند از بازدید کنندگان گذری مخاطبانی دائمی بسازند. اما درصورتی که براساس اصول تولید شود. محتوا می‌تواند بسیار جامع و کامل باشد، یک متن کامل همراه با تصاویر  و ویدیو‌ی تکمیلی، اما بدون رعایت اصول سئو محتوا منتشر شود. اینجاست که ما با چالش محتوای بدون کاربرد و بی‌نتیجه مواجه می‌شویم. همچنین ممکن است محتوایی صد درصد اصول سئو را رعایت کند. اما جذابیت کافی را برای مخاطب نداشته باشد. این محتوا نمی‌تواند به جذب کاربر و حفظ حضور او در صفحات ساید یا بازدیدش از دیگر صفحات و مقالات کمک کند. بنابراین اهمیت تولید محتوا و رعایت اصول و نکات مرتبط با آن بسیار زیاد است. ما برای بهینه‌سازی سایت تنها به محتوا نیاز نداریم. ما به محتوای سئو شده و مفید و کاربردی نیاز داریم.