ماهان

سئو محتوا چیست و چه اهمیتی در بهینه‌سازی سایت دارد؟

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
  یکی از عوامل موثر بر سئو داخلی سایت یا بهینه‌سازی سایت محتوای سئو شده یا محتوا، سئو است. شاید تا حد زیادی بتوان سئو محتوا را مهم‌ترین عامل در بهینه‌سازی سئو داخلی دانست؛ زیرا بسیاری دیگر از عوامل را می‌توان بر محتوای سئو شده پیاده کرد. در ادامه سئو محتوا بیشتر مورد بحث قرار می‌گیرد.

  سئو محتوا آنطور که در ظاهر ساده و بدون پیچیدگی به‌نظر می‌رسد نیست و جزئیات مهمی دارد. جزئیاتی که لازم است در بخش‌های مختلف یک محتوای سئو شده پیاده شود تا بتوان اصول سئو محتوا را در آن اجزا کرد.

  درضمن، بدون سئو محتوا، اصولا بهینه‌سازی سایت و سئو داخلی بی‌نتیجه و غیرعملی خواهد بود.

  سئو محتوا چیست؟

  سئو محتوا از اولین و اصولی‌ترین مباحث سئو است که می‌تواند شامل تولید محتوای سئو شده یا بهینه کردن محتوای قدیمی موجود در سایت براساس اصول سئو محتوا شود.

  در واقع، ممکن است از ابتدا محتوای متنی را براساس اصول سئو تولید کنید یا اینکه در پروسه بهینه‌سازی سایت این اصول را در محتواهای قدیمی سایت که عملا تاثیری در ارتقاء رتبه سایت نداشته‌اند پیاده کنید.

  برای تعریف دقیق‌تر و بهتر سئو محتوا یا بهینه‌سازی محتوا، باید به تعریف دقیق‌تر و کامل‌تر دو واژه سئو و محتوا به‌صورت مجزا بپردازیم

  سئو چیست؟

  به‌کار گرفتن تکنیک‌های سئو و فرآیندهایی که در بهینه‌سازی سایت و افزایش رتبه آن در گوگل موثرند و کمک می‌کنند تا سایت در نتیجه جستجوی کاربران بهتر و سریع‌تر دیده شود.

  محتوا چیست؟

  متن، ویدیو، اینفوگرافی، عکس یا هرچه که حاوی اطلاعاتی مفید و کاربردی باشد و بتوان آن را به کاربر پیشنهاد داد. محتوا معمولا آموزش یا آگاهی‌رسانی مفیدی را دربر دارد.

  به‌این ترتیب، محتوای سئو شده، یا محتوای بهینه‌سازی‌شده، شامل مطالبی می‌شود که به بالا رفتن رتبه سایت در موتورهای جستجو کمک کند و بازخورد سایت را بالا ببرد. سئو محتوا نیز شامل فرآیند و اصول و قواعدی می‌شود که یک محتوای ساده و معمولی را به محتوای بهینه و سئو شده تبدیل می‌کند.

  اهمیت سئو محتوا در بهینه‌سازی سایت

  اهمیت سئو محتوا در بهینه‌سازی سایت

  تا اینجا متوجه شدید که محتوا از مهم‌ترین عاملان بالا رفتن رتبه سایت است و هر محتوایی نمی‌تواند در این امر موثر باشد. درواقع، برای کسب رتبه در SERP یا همان صفحه نتایج موتور جستجو لازم است محتوایی از هر لحاظ استاندارد تولید کنید.

  این استانداردها هم شامل اصول سئو و بهینه‌سازی مطلب می‌شود و هم شامل ارزش افزوده‌ای که هر مطلب باید به مخاطب ارائه کند. توجه به سئو محتوا می‌تواند این استانداردها را بهتر مشخص کند:

  • کسب رتبه در SERP
  • به‌دست‌آوردن لینک
  • آموزش به مخاطبان
  • هدایت تعاملات اجتماعی
  • تولید مشتریان احتمالی (سرنخ‌ها یا لیدها)

  همین اهداف، بیانگر اهمیت محتوای سئو شده خواهد بود و اینکه چرا باید به استانداردهای سئو محتوا حساس بود.

  نکته‌ای مهم برای این استانداردها این است که نباید استانداردهای سئو را فدای مفهوم و ارزش افزوده مطلب یا محتوا کرد و بالعکس. به این معنی که دقت و تمرکز بر اصول سئو محتوا تا حدی زیاد باشد که گیرایی و جذابیت مطلب و محتوا را تحت تاثیر قرار داده و ارزش معنایی و مفهومی آن را کاهش دهد.

  نکات سئو در تولید محتوا و ویژگی‌های محتوای سئو شده

  نکات سئو در تولید محتوا و ویژگی‌های محتوای سئو شده

  اصول سئو محتوا را گوگل برای ما مشخص می‌کند. این اصول ممکن است در فواصل زمانی متفاوت تغییر کنند و لازم است همواره خود و محتواهای سئو شده خود را به روز نگه دارید و آخرین قواعد و اصول سئو را در محتوای خود پیاده کنید مهم‌ترین اصول سئو محتوا عبارتند از:

  انتخاب کلمه کلیدی یا کلید واژه  

  شاید مهم‌ترین اصل درمورد سئو محتوا را باید انتخاب کلمه کلیدی مناسب دانست. کلمه کلیدی تقریبا اصلی‌ترین عامل برای قرار گرفتن در صفحه نتایج موتور جستجو است. اینکه بدانید چه کلمه کلیدی مطابق با عناوین جستجو شده توسط کاربران خواهد بود کمک می‌کند تا محتوا و سایت شما در نتیجه جستجوی کاربران نمایش داده شود.

  در واقع، حتی اگر ما اصول سئو بهینه‌سازی را درست و دقیق پیاده کنید؛ اما در انتخاب کلمه کلیدی اشتباه کرده باشید، باز هم در نتایج سرچ کاربران قرار نخواهیم گرفت.

  ویژگی‌هایی که درمورد کلمه کلیدی باید رعایت کنیم شامل موارد زیر می‌شود:

  • رعایت چگالی کلمه کلیدی، به این شکل که کلمه کلیدی اصلی باید بین ۰.۵ تا ۲.۵ درصد از کل تعداد کلمات محتوا را شامل شود و تکرار کمتر یا بیشتر آن به سئو محتوا آسیب می‌رساند.
  • استفاده از کلید واژه یا کلمه کلیدی اصلی در ۱۰۰ کلمه ابتدایی متن.
  • استفاده از کلمه کلیدی اصلی در تمام طول متن و انتشار متناسب و به‌ اندازه آن در تمام بخش‌ها، به‌نوعی که در یک پاراگراف بارها تکرار نشود و در یک پاراگراف حتی یک بار مورد استفاده قرار نگیرد.
  • استفاده از کلمه کلیدی کانونی در ابتدای هر پاراگراف تا حد امکان. این موضوع ضروری نیست؛ اما می‌تواند برای سئو محتوا امتیاز محسوب شود. بهتر است حداقل چند پاراگراف با کلمه کلیدی کانونی آغاز شود.

  درنهایت اینکه انتخاب درست یا نادرست کلمات کلیدی می‌تواند تمام زحمات ما را در بهینه‌سازی سایت و سئو محتوا بی‌نتیجه کند. استفاده از ابزاری مانند گوگل ترندز می‌تواند به انتخاب درست کلمه یا کلمات کلیدی کمک کند. گوگل ترندز کمک می‌کند تا بتوان از بین چندین کلمه، بهترین آن‌ها را انتخاب کرد.

  اصلاح تگ عنوان‌ها

  تگ عنوان (Title Tag) یا برچسب عنوان را باید دومین اصل مهم سئو محتوا دانست. انتخاب عنوان مناسب و جذاب که هم برای مخاطب گیرا و جذاب به‌نظر برسد و هم بتوان اصول سئو را در آن رعایت کرد، یک تخصص برای تولیدکننده محتوای سئو شده دانست.

  تگ عنوان بهتر است حاوی کلمه کلیدی اصلی باشد. همچنین محوریت محتوا را مشخص کند تا کاربر بهتر برای انتخاب آن ترغیب شود. ویژگی‌های مهم دیگر تگ عنوان شامل موارد زیر می‌شود:

  • ۶۰ کاراکتر باشد.
  • کلمه کلیدی در ابتدای آن باشد.
  • در آن از اعداد استفاده شود.
  • در آن از کمیت‌ها استفاده شود.
  • در آن از کلمات و صفات مثبت استفاده شود.

  استفاده از کلمه کلیدی در ابتدای تگ عنوان الزامی نیست، اما موثر است. ضمن اینکه تجاوز از ۶۰ کاراکتر، باعث می‌شود تا عنوان در جستجوی گوگل کامل نمایش داده نشود.

  اصلاح متا تگ‌ها

  متن متا دیگر عامل مهم در بهینه‌سازی سایت محسوب می‌شود. در سئو محتوا لازم است متن متا به‌درستی انتخاب شود. اهمیت متن متا را اغلب کاربران و سبک جستجوی تثبیت‌شده آن‌ها تعیین می‌کند.

  اغلب افراد در جستجوهای خود، به متن متا توجه می‌کنند و اگر از آن برداشت کنند که محتوا مطالب و اطلاعات مدنظر آن‌ها را دارد، انتخابش می‌کنند؛ بنابراین، متن متا تاثیر قطعی بر بازخورد سایت و محتواهای آن خواهد داشت.

  ویژگی‌ها و مشخصات مهم در متا تگ‌ها عبارتند از:

  • بیش از ۱۶۰ کاراکتر نباشد. ۱۶۰ کاراکتر را بدون احتساب فاصله‌ها درنظر بگیرید.
  • حاوی کلمه کلیدی باشد.
  • بهتر است کلمات کلیدی مرتبط نیز در آن به‌کار رود.
  • کلمه کلیدی اصلی بهتر است در ابتدای متن متا باشد. البته این مسئله ضروری نیست.

  علاوه بر این، متن متا لازم است گیرا و جذاب باشد، کلمه کلیدی اصلی را شامل شود و بتواند چکیده کاملی از محتوا را منتقل کند. حداقل اینکه مخاطب بتواند حدس بزند محتوای ارائه‌شده چه حرفی برای گفتن دارد.

  اصلاح سر تیتر اول محتوا یا Heading 1

  تگ H1 یا تگ هدینگ اول محتوا معمولا همان تگ عنوان را می‌گیرد؛ البته نه همیشه، اما این غالب اجرای سئو محتوا است. Heading 1 اولین عنوانی است که در متن اصلی نوشته می‌شود و بعد از آن پاراگراف اول متن اصلی آغاز می‌شود.

  Heading 1 باید حاوی کلمه کلیدی اصلی باشد و جذابیت و گیرایی لازم را برای خواننده ایجاد کند. به‌عبارت ساده، خواننده را به سمت خواندن مطلب تا انتها هدایت کند.

  اصلاح زیرعنوان‌ها یا تگ‌های H2 ،H3 و غیره

  زیر عنوان‌ها یا میان تیترها، از ۲ جهت اهمیت دارند. اول اینکه اغلب خوانندگان و کاربران، ابتدا زیر عنوان‌ها را بررسی می‌کنند و اگر از محتوای آن‌ها دریابند که مطلب اطلاعات و جزئیات مدنظر آن‌ها را دارد، به خواندن مطلب ادامه می‌دهند و در سایت باقی می‌مانند.

  با این حال، اگر این زیرعنوان‌ها بد و نادرست انتخاب شوند، حتی با مفید و کاربردی بودن محتوا، ممکن است نتوانند مخاطب را جذب کنند. ویژگی‌ها و مشخصات مهم درمورد میان‌تیترها عبارتند از:

  • هر ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه در متن، یک میان‌تیتر یا زیرعنوان نیاز دارد.
  • از کلمات کلیدی اصلی در چند میان‌تیتر استفاده شود.
  • بهتر است زیرعنوان‌ها با کلمه کلیدی کانونی آغاز شوند. (البته این موضوع الزامی نیست.)
  • زیرعنوان‌ها بیانگر مطلبی باشند که در پاراگراف مربوط به آن‌ها ذکر شده است.
  • میان‌تیترها با عنوان اصلی و کلیت محتوا ارتباط معنایی داشته باشند.

  علاوه بر موارد بالا، زیرعنوان‌ها تگ‌های H2 ،H3 و غیره، سئو محتوا محسوب می‌شوند و در نتیجه جستجو‌ها موثرند.

  استفاده از تصاویر، ویدئو و صدا

  تصاویر، کاربری مطلب و محتوا را بالاتر می‌برند. ویدیو و فایل‌های صوتی نیز می‌توانند در هنگام نیاز مفید باشند. تصاویر کمک می‌کنند تا محتوا قابل فهم‌تر و گیراتر باشد؛ البته درصورتی که تصاویر به درستی و مرتبط انتخاب شوند. ضمن اینکه محتوا را از حالت خسته‌کننده و یکنواخت خارج می‌کنند.

  توضیحات ALT نیز می‌تواند بر نتایج جستجو تاثیرگذار باشد و سایت را در جستجوهای تصویری بالا بیاورد؛ البته که اصول سئو محتوا ویژگی‌هایی نیز برای Alt Text یا متن جایگزین عکس درنظر گرفته است.

  بهتر است برای عکس‌ها یا ویدیو‌ها از فایل‌های با حجم پایین‌تر استفاده کنید تا بر سرعت سایت تاثیر منفی نگذارند.

  استفاده از ارتباط معنایی کلمات کلیدی

  استفاده از کلمات کلیدی مرتبط ضمن اینکه کمک می‌کند تا با عدم تکرار بیش از حد و نامناسب کلمه کلیدی کانونی، خوانایی متن را بهبود بخشید؛ اجازه می‌دهد تا از ۲ یا ۳ کلمه کلیدی استفاده کنید.

  باید افزود که این نکات تنها درمورد سئو محتوا و بهینه‌سازی محتوای سایت است و بخشی از سئو داخلی را دربر می‌گیرد. درواقع آن بخش از سئو داخلی که به بهینه‌سازی مطالب و محتواهای سایت مربوط می‌شود و تولید محتوای سئو، شامل سئو محتوا نیز خواهد شد.

  محتوای سئو شده بهتر است جامع،‌ کامل و منحصربه‌فرد باشد. متن به‌هیچ عنوان نباید کپی شده باشد؛ البته بازنویسی مطالب و محتواهای سایت‌های دیگر نیز چندان جالب نیست و اعتماد کاربر را کاهش می‌دهد.

  خوب است از ترجمه و تالیف به‌طور همزمان استفاده کنید؛ همچنین بخش‌های تالیفی را با تحقیق و بررسی در تمام مطالب مرتبط و به‌صورت گزیده از همه آن‌ها منتشر کنید. بهتر است مطالب هر نکته‌ای که در موضوع وجود دارد را توضیح دهد. مطلب کامل و مفید و خوش‌خوان کاربر را در سایت شما نگه خواهد داشت.

  انواع محتوای سئو شده

  انواع محتوای سئو شده

  سئو محتوا را باید در محتواهای مختلف اجرا کرد. به‌این معنی که خوب است این نکات را در محتوای بلاگ، محتوایی که شامل توضیحات محصول می‌شود و حتی محتوای شبکه‌های مجازی رعایت کنید. بهترین و مهم‌ترین بخش‌هایی که لازم است سئو محتوا را درمورد آن‌ها رعایت کنید عبارتند از:

  • صفحه محصولات که به معرفی و شرح توضیحات درباره هر محصول می‌پردازد.
  • صفحات بلاگ که در آن‌ها مقالاتی با محتواهای مرتبط با فعالیت سایت منتشر می‌شود.

  در این بین استفاده از مقالاتی که با عناوینی مانند ۱۰ راه برتر…، ۵ متد جدید….، شروع می‌شوند، استفاده از اینفوگرافی‌ها و استفاده از ویدیو‌ها نیز می‌تواند نقش بسیاری در سئو محتوا بازی کند.

  نتیجه‌گیری

  درآخر باید گفت، محتوا از مهم‌ترین اصول بهینه‌سازی سایت است. محتوا می‌تواند شاکله و ساختار سایت را حفظ کند. می‌تواند از بازدید کنندگان گذری مخاطبانی دائمی بسازند؛ اما درصورتی که بر طبق اصول تولید شود.محتوا می‌تواند بسیار جامع و کامل باشد.

  اگر یک متن کامل همراه با تصاویر و ویدیو‌ی تکمیلی، اما بدون رعایت اصول سئو محتوا منتشر شود، با چالش محتوای بدون کاربرد و بی‌نتیجه مواجه خواهید شد؛ همچنین ممکن است محتوایی صد درصد اصول سئو را رعایت کند، اما جذابیت کافی را برای مخاطب نداشته باشد.

  این محتوا نمی‌تواند به جذب کاربر و حفظ حضور او در صفحات سایت یا بازدیدش از دیگر صفحات و مقالات کمک کند؛ بنابراین اهمیت تولید محتوا و رعایت اصول و نکات مرتبط با آن بسیار زیاد است. برای بهینه‌سازی سایت تنها به محتوا نیاز ندارید. شما به محتوای سئو شده و مفید و کاربردی نیاز دارید.

  پرسش‌های متداول

  «سئو» به بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا فرایند بهینه‌سازی کی سایت اشاره دارد تا افراد بتوانند آن را از موتورهای جستجویی مانند گوگل، پیدا کنند. منظور از «محتوا» هرگونه اطلاعاتی است که وب وجود دارد و می‌تواند در وب مصرف شود.
  سئو محتوا، محتوای آنلاینی است که برای رتبه بندی در موتورهای جستجو طراحی‌شده است؛ همچنین، محتوای نوشته‌شده برای سئو معمولا حول یک کلمه کلیدی حاص بهینه می‌شود.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.