ماهان

اصول سئو؛ آشنایی با اصول سئو و بهینه‌سازی برای موتورهای جست‌وجو

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  اصول سئو

  سئو به مجموعه‌ای از کارها جهت بهبود رتبه وب‌سایت در نتایج موتورهای جستجو می‌گویند که باید برای کسب نتیجه بهتر، اصول سئو را به دقت رعایت کنید. زمانی که وب‌سایتی در نتایج صفحه اول جستجو مشاهده نمی‌شود، همانند انسانی است که در ته چاهی گیر افتاده و صدای او به کسی نمی‌رسد.

  سئو شامل اصول و تکنیک‌هایی است که هر فرد می‌تواند آن‌ها را آموزش ببیند و در کار استفاده کند. پس می‌توانید با خواندن این مقاله علاوه بر اینکه از سئو یک نمای کلی مشاهده می‌کنید، قادر خواهید بود در این کار پیشرفت کرده و حرفه‌ای و پردرآمد شوید. در ادامه بیشتر به اصول سئو اشاره می‌کنیم.

  سئو چیست؟

  به منظور پرداختن به اصول سئو لازم است ابتدا بدانیم که سئو چیست. سئو (SEO) که مخفف عبارت Search Engine Optimization بوده، به معنای بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو است. سئو به مجموعه فعالیت‌هایی می‌گویند که در طراحی سایت، تولید محتوا و لینک‌سازی‌ها انجام می‌شود تا بازدیدکنندگان بیشتری از سایت دیدن کنند و وب‌سایت جایگاه بهتری در نتایج جستجوی موتورهای جستجو کسب کند.

  در حقیقت در سئو سایت باید برای جلب رضایت کاربر از نتیجه یافت‌شده اهمیت ویژه‌ای قائل شد. به طور کلی فاکتورهای متعددی می‌توانند بر سئو سایت و تعیین جایگاه آن موثر باشند. این فاکتورها شامل چگالی کلمات به کار رفته در متن، محتوای آن، لینک‌های استفاده‌شده در متن، کدنویسی سایت و استاندارد بودن ساختار هستند.

  اصول سئو در مقاله نویسی

  اصول سئو در مقاله‌نویسی کدام هستند؟

  یکی از اصول سئو و راه‌های جذب بازدیدکنندگان بیشتر در موتورهای جستجو، رعایت اصول سئو در مقاله‌نویسی است. این مورد کمک می‌کند تا شما بیشتر در نتایج موتورهای جستجو دیده شوید. به منظور پیاده‌سازی اصول سئو در نویسندگی لازم است مراحل زیر را دنبال کنید:

  1.قبل از نگارش، راجع به کلمات کلیدی تحقیق کنید

  قبل از آنکه اقدام به نگارش محتوا کنید، باید راجع به کلمات کلیدی به اندازه کافی تحقیق کنید. به همین منظور لازم است بدانید برای چه موضوعی مطلب می‌نویسید و یا قصد دارید چه مطالبی را بیان کنید. کلمات کلیدی در واقع عباراتی هستند که کاربران در هنگام جستجوی اطلاعات موردنظر خود تایپ کرده و به دنبال آن هستند.

  تحقیق درباره کلمات کلیدی به معنای فهرست کردن کلمات و عبارات کلیدی است که قصد دارید مقاله شما با توجه به آن در موتورهای جستجو رتبه‌بندی گردد. بنابراین اولین قدم سئو در مقاله‌نویسی، تحقیق راجع به کلمات کلیدی است.

  2. از کلمات کلیدی بیش از حد استفاده نکنید

  یکی دیگر از اصول سئو که از اهمیت زیادی برخوردار است، پرهیز از استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی است، چراکه این کار می‌تواند ارزش محتوای شما را به شدت کاهش داده و رتبه آن را تنزل دهد. در حقیقت برای سنجش میزان استفاده از کلمات کلیدی در متن، چگالی کلمات کلیدی وجود دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد.

  در حالت استاندارد باید حدودا 1.5 تا 2 درصد از تعداد کلمات کل محتوا را به تکرار کلمه کلیدی پرداخت. این تعداد به هیچ عنوان نباید بیشتر از 2.5 درصد شود. همچنین در صورت استفاده از کلمات کلیدی مختلف در متن، رتبه مطلب شما در موتورهای جستجو کاهش می‌یابد.

  3. برای انتخاب یک عنوان جذاب برای مقاله اقدام کنید

  یکی از ابتدایی‌ترین مواردی که کاربران از مطالب شما در نتایج جستجو مشاهده می‌کنند، عنوان مقاله است. به این ترتیب انتخاب عنوان مناسب و جذاب می‌تواند کاربران را به مطالعه ادامه مقاله ترغیب کند. پس باید عناوین مقاله‌ها را به شکل اصولی و درست انتخاب کنید تا برای کاربران جذابیت داشته باشد.

  عنوان شما باید شامل کلمات کلیدی بوده و برای سایت شما منحصربه‌فرد و خاص باشد. در واقع باید از چنان جذابیتی برخوردار باشد که کاربران با مشاهده آن کلیک کنند. در صورتی که به این موارد در انتخاب عنوان توجه کنید، شانس شما برای بازدید توسط کاربران دیگر افزایش می‌یابد و در نتیجه رتبه وب‌سایت شما ارتقا می‌یابد.

  رعایت اصول سئو

  4. تعداد کلمات متن محتوا را رعایت کنید

  از دیگر موارد مهم در اصول سئو این است که به تعداد کلمات متن توجه کنید. از معیارهای ارزیابی که در موتورهای جستجو اهمیت زیادی دارد، دادن امتیاز بالاتر به مقالات طولانی‌تر است. به این ترتیب تلاش کنید که مقاله‌تان کمتر از 600 کلمه نباشد.

  با توجه به بررسی‌های صورت گرفته، موتورهای جستجو به مقالاتی که حداقل 200 کلمه دارند، امتیاز بیشتری می‌دهند. از سوی دیگر، طولانی‌تر بودن محتوای شما نشان‌دهنده صرف زمان بیشتر و ارزش قائل شدن شما برای مخاطبان‌تان است.

  محتوای شما باید به اندازه‌ای جامع باشد که کاربران بتوانند درباره موضوع اطلاعات دقیق و عمیقی دریافت کنند. ممکن است برخی موضوعات در حد 2000 کلمه نباشند و بتوانید در حدود 800 کلمه به طور جامع و کامل و بدون زیاده‌گویی آن را توصیف کنید. بنابراین کیفیت محتوا را هرگز فدای طول محتوا نکنید.

  5. به خوانا بودن مقاله توجه کنید

  یکی از مهم‌ترین اصول سئو در نویسندگی، میزان خوانا بودن متن است. به منظور کسب رتبه و جایگاه بهتر در موتورهای جستجو، سعی کنید روان و ساده بنویسید و از نوشتن متن‌های خسته‌کننده و غیرقابل فهم پرهیز کنید.

  جملاتی که به کار می‌برید، باید کوتاه، قابل‌فهم و ساده باشد و از به کار بردن جملات پیچیده در محتوا اجتناب کنید. قبل از آنکه شروع به نوشتن کنید، باید به ساختار موردنظر خود فکر کنید و بدانید قرار است راجع به چه مسائلی با مخاطبان صحبت کنید و پیام شما به خوانندگان مقاله چه خواهد بود. با این روش می‌توانید متن روان و خوانا تولید کنید که مخاطبان با آن به راحتی ارتباط برقرار کنند.

  6. به سئوی تصاویر توجه کنید

  یکی از مهم‌ترین مباحثی که در سئو از اهمیت زیادی برخوردار است، سئوی تصاویر است. این مورد ممکن است در برخی مواقع جدی گرفته نشود و از آن غافل باشند. باید اشاره کنیم که خاصیت Alt تصاویری که در یک مقاله وجود دارند، می‌توانند باعث افزایش رتبه مقاله در نتایج جستجوها شوند.

  به این ترتیب توصیه می‌شود کلمه کلیدی کانونی و عنوان مقاله خود را به خاصیت Alt تصاویر به کار رفته در مقاله بیفزایید. در صورتی که رتبه عکس شما در نتایج جستجوی گوگل افزایش یابد، بازدید از سایت بالا رفته و ترافیک وب‌سایت افزایش پیدا می‌کند.

  نکات اصول سئو

  7. به لینک‌ها توجه کنید

  لینک‌دهی در اصول سئو اهمیت زیادی دارد که باعث می‌گردد خزنده گوگل به سایر صفحات شما رجوع کرده و رتبه و جایگاه سایت شما را در بین دیگر صفحات افزایش دهد. شما می‌توانید با لینک کردن مقالات مرتبط به صفحه خود، از ترفند همچنین مطالعه کنید، استفاده کرده و رتبه خود را بالا ببرید. با این کار ارتباط بین صفحات افزایش یافته و کاربران مدت زمان بیشتری را در وب‌سایت شما باقی می‌مانند همین مسئله سبب می‌شود فروش بالا رفته و به اهداف خود در سئو نیز دست پیدا کنید.

  8. به تگ‌ها توجه کنید

  در سئوی سایت استفاده کردن از تگ‎‌های H1 ، H2 و  H3 و دو تگ H4 و H5  بسیار مهم است و می‌تواند در بازدید سایت بسیار اثرگذار باشد. برای عنوان مقاله از تگ H1 استفاده می‌شود و تگ H2 را برای عناوین اصلی مقاله به کار می‌برند. همچنین از تگ H3 برای عناوینی که در زیر شاخه H2 قرار دارند، استفاده می‌کنند. به طور کلی با این تگ‌ها مشخص می‌شود کدام عنوان اهمیت بیشتری دارد.

  9. پس از نگارش، متن خود را ویرایش کنید

  یکی از مواردی که در اصول سئو اهمیت زیادی دارد و برخی از نویسندگان از آن غافل هستند، ویرایش متن نگارش‌شده است. این مورد می‌تواند تفاوت بین یک نویسنده حرفه‌ای و نویسنده عادی را مشخص کند. بنابراین می‌توانید جملات خیلی طولانی را کوتاه‌تر کنید و یا از امکانات ورد یا سایر نرم افزارها بهره ببرید.

  علاوه بر این، در صورتی که برای شما امکان‌پذیر است، می‌توانید پس از نگارش متن از فردی درخواست کنید تا آن را مطالعه کرده و مورد بررسی قرار دهد. البته لازم است اشاره کنیم که این فرد باید ویرایشگر یا نویسنده باشد تا بتواند اشتباهات و مشکلات متن را به درستی تشخیص دهد و آن را اصلاح کند.  

  مراحل اصول سئو

  10. به نکات فنی سئو توجه کنید

  برخی نکات فنی در سئو وجود دارد که می‌توانید در هنگام نویسندگی آن‌ها را رعایت کنید تا نتیجه خوبی حاصل شود. این نکات از قرار زیر هستند:

  • وضعیت مقاله خود را در موتورهای جستجو برای کلمات کلیدی موردنظر، از طریق ابزارهای مناسب بررسی کنید.
  • اقدام به توزیع یکنواخت کلمات کلیدی در تمام بخش‌های متن کنید.
  • بهتر است در عنوان مقاله از کلمات کلیدی استفاده کنید.
  • توصیه می‌شود برای استفاده از لینک‌های داخلی و خارجی در مقاله اقدام کنید.
  • به طور صحیح از تگ‌ها در متن خود استفاده کنید.
  • می‌توانید تصاویر و ویدیوهای مناسب در مقاله خود به کار ببرید.

  11. تسلط بر اصول سئو زمان‌بر و دشوار است

  نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، این است که تسلط بر نویسندگی با توجه به اصول سئو کاری زمان‌بر و دشوار است و در یک روز به دست نمی‌آید. برای تسلط بر این کار باید به صورت مداوم اقدام به تجزیه و تحلیل و ویرایش نوشته‌های خود کرده و در این مراحل از متخصصان این حوزه درخواست مشورت و کمک کنید.

  کاربرد اصول سئو

  آیا مقاله سئو شده در رتبه وب‌سایت تاثیر می‌گذارد؟

  زمانی که بر اصول سئو مسلط باشید و بتوانید مقاله‌های سئو شده آماده کنید، قادر خواهید بود رتبه وب‌سایت خود را افزایش دهید. در صورتی که گوگل متوجه شود شما برای سایت خود زمان گذاشته و برای به‌روزرسانی مطالب آن اقدام کرده و اصول مقاله‌نویسی را رعایت می‌کنید، قطعا پاداشی را برای شما لحاظ می‌کند.

  این پاداش شامل حال افرادی می‌شود که پویا هستند و در نتیجه رتبه سایت در بین نتایج جستجو افزایش پیدا خواهد کرد. شما با رعایت موارد فوق می‌توانید به عنوان یک سایت معتبر شناخته شده که کاربران از سایت شما اطلاعات خوبی دریافت می‌کنند.

  اصول سئو در وردپرس

  وردپرس (WordPress) به عنوان یک سیستم مدیریت محتوای محبوب شناخته می‌شود که در حال حاضر بیش از 40 درصد سایت‌ها از آن استفاده می‌کنند. وردپرس توانست به سرعت جای خود را در بین کاربران و توسعه‌دهندگان وب به خود جلب کند.

  این مسئله چند دلیل دارد که کاربری آسان، انطباق‌پذیری و سازگاری بالا و جامعه کاربری گسترده از مهم‌ترین دلایل هستند. به منظور اینکه نتیجه خوبی حاصل شود، می‌توانید از ترفندها و اصول سئو در وردپرس استفاده کنید. این ترفندها و اصول از قرار زیر هستند:

  • تنظیم کردن پیوندهای یکتا در وردپرس
  • ساخت نقشه وب‌سایت در وردپرس
  • استفاده کردن از گوگل آنالیتیکس
  • استفاده کردن از پوسته‌های بهینه‌شده
  • استفاده کردن از افزونه‌های سئو
  • بهینه‌سازی فایل‌های مدیا
  • قابلیت به اشتراک گذاشتن مطالب سایت
  • استفاده کردن از لینک‌ها و انکر تکست‌ها به صورت درست
  • تولید کردن محتوای باکیفیت
  • استفاده کردن از تگ‌های هدر درست
  • استفاده کردن از هاست خوب

  یادگیری اصول سئو

  چرا بهترین سیستم مدیریت محتوا برای سئو، وردپرس است؟

  از آنجا که باید برای افزایش رتبه سایت، بر اصول سئو تسلط کافی داشته باشید، یکی از بهترین ابزارهای آن وردپرس است. در واقع وردپرس را به عنوان بهترین سیستم مدیریت محتوا برای سئو به شمار می‌آورند. این مسئله دلایلی دارد که از قرار زیر هستند:

  • در وردپرس امکان تغییر و اصلاح آدرس صفحات مختلف فراهم است.
  • در وردپرس متادیتا به صورت خودکار اضافه می‌شود و بر رتبه‌بندی سایت تاثیر می‌گذارد.
  • امکان مدیریت راحت سئوی تصاویر در وردپرس وجود دارد.
  • با وردپرس می‌توانید تجربه کاربری وب‌سایت را بهبود بخشیده و قابلیت‌ها و امکانات فراوانی را به سایت اضافه کنید.
  • در وردپرس اغلب پوسته‌ها برای سرعت بارگذاری بهتر بهینه‌سازی می‌شوند تا کاربران تجربه خوبی از جستجو کسب کنند.
  • با توجه به اینکه در حال حاضر اغلب جستجوها در گوشی تلفن همراه انجام می‌شود، باید طوری آن را طراحی کنند که مسئله ریسپانسیو بودن در گوشی تلفن همراه را مدنظر قرار دهند. باید بدانید که قالب‌های وردپرس به طور پیش فرض با اغلب دستگاه های همراه سازگاری دارند.

  جمع‌بندی

  به مطالبی راجع به اصول سئو در بالا اشاره کردیم که باعث بهینه‌سازی سایت و افزایش بازدید از سایت می‌شوند. در صورتی که شما نیز قصد دارید از این اصول در کار خود استفاده کنید، می‌توانید پس از گذشت مدتی تاثیر آن را در ترافیک سایت خود مشاهده کرده و رتبه آن را افزایش دهید.

  لازم است بدانید که این روند یک رقابت همیشگی است و ممکن است در طول زمان دچار تغییر شود و یا تاثیر خود را از دست بدهد. به این ترتیب لازم است اصول آن را به طور کامل فرا بگیرید تا از رقبای خود عقب نیفتید.

  پرسش‌های متداول

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.