logo-50

سئو چیست و چه کاربردی دارد؟

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  سئو Seo فرآیند بهبود و افزایش دیدن شدن سایت شما در گوگل، مایکروسافت، بینگ و سایر موتورهای جستجو است. هر چه صفحات شما در نتایج جستجو بهتر دیده شوند، احتمال کلیک کردن کاربران روی آن‌ بیشتر خواهد شد.

  تاریخچه‌ی سئو به دهه 90 برمی‌گردد، یعنی زمانی که برای اولین بار موتورهای جستجو رایج شدند؛ امروزه سئو  یک استراتژی بازاریابی ضروری و یک صنعت در حال رشد است. در واقع فرقی نمی‌کند شما محصولی می‌فروشید، یا خدماتی ارائه می‌دهید یا وبلاگی می‌نویسید، هر فعالیتی که مبتنی بر وب و موتورهای جستجو باشد، نیاز به تسلط بر دانش سئو دارد. سئو Seo تمام اقداماتی است که شما انجام می‌دهید تا گوگل وب‌سایت شما را یک منبع با کیفیت در نظر بگیرید و آن را جست‌وجوهای کاربران رتبه‌بندی کند.

  آیا در آغاز سفر سئویی خود قرار دارید؟ حتماً شنیده‌اید که سئو می‌تواند در افزایش ترافیک وب‌سایت شما کمک کند و رتبه‌های بالاتری را برای‌تان به ارمغان بیاورد؛ اما واقعاً مطمئن نیستید که چگونه کار می‌کند؟ و باید روی چه تکنیک‌های تمرکز کنید؟

  خب، شما جای درستی آمده‌اید، زیرا هر آن‌چه که یک دیجیتال مارکتر یا تولیدکننده محتوا باید در مورد سئو بداند را در ادامه مطلب خواهید خواند.

  سئو چیست؟

  سئو Seo مخفف Search Engine Optimization و به‌طورکلی به معنای بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو است. بهینه سازی موتورهای جستجو دانشی برای افزایش و بهبود بازدید وب‌سایت یا شبکه‌های اجتماعی است. در واقع این علم باعث می‌شود تا افراد در هنگام جست‌وجو یک محصول یا خدمات بتوانند بهترین و مفیدترین نتیجه را به دست بیاورند. در نتیجه باعث افزایش بازدید و دیده شدن می‌شود. بنابراین همیشه انواع کسب‌وکارها برای دیده شدن در صفحه اول رقابت می‌کنند؛ جایی‌که به احتمال زیاد بیشترین توجه را به خود جلب خواهند کرد.

  بیشتر موتورهای جستجو مانند گوگل اغلب تبلیغات خود را در بالای صفحه نشان می‌دهند. این مکانی است که کسب‌وکارها تمایل دارند برای جذب مخاطب و قرار گرفتن در آن صفحه اول هزینه پرداخت کنند. پس از آگهی‌ها، فهرستی از جست‌وجوهای معمولی قرار می‌گیرد که بازاریابان و موتورهای جستجو آن را با نام نتایج جستجوی اصلی (Organic Search Results) یا غیرپولی می‌شناسند.

  هدف فرآیند سئو افزایش نتایج جست‌وجوی اصلی و هدایت ترافیک به سمت وب‌سایت یک کسب‌وکار  است. این ویژگی این امکان را در اختیار بازاریاب‌های داده قرار می‌دهد که بین ترافیکی که از کانال‌های دیگر به یک وب‌سایت می‌آید مانند تبلیغات پولی، ارجاع‌ها و ‌لینک‌های رسانه‌های اجتماعی و…‌ با ترافیک جستجوی اصلی تمایز قائل شوند.

  معمولاً ترافیک جستجوی اصلی، ترافیکی با کیفیت‌تر و بالاتر را ارائه می‌دهد. زیرا کاربران به‌طور فعال در حال جست‌وجوی یک موضوع، محصول یا خدمات خاصی هستند که ممکن است یک سایت برای آن رتبه‌ گرفته باشد. اگر کاربران آن را از طریق موتورهای جستجو پیدا کنند، تعامل بهتری با برند برقرار خواهد شد.

  یک سئو Seo خوب شامل بسیاری از فعالیت‌های مختلف است که مهم‌تر آن عبارتند از:

  – شناسایی کلمات کلیدی مرتبط با پتانسیل ترافیک جست‌وجو در صفحات وب

  – ایجاد محتوای مفید و باکیفیت و بهینه‌سازی آن برای موتورهای جستجو و کاربران از جمله لینک‌های مرتبط به سایت‌های با کیفیت و رتبه بالا

  – اندازه‌گیری نتایج

  سئو seo چگونه کار می کند؟

  در حالی که تکنیک‌هایی برای به حداکثر رساندن نتایج برای سئو seo وجود دارد اما تقریباً دستکاری الگوریتم‌های جست‌وجو غیرممکن است. بیشتر کسب‌وکارها اغلب به دنبال کوتاه‌ترین مسیر برای رسیدن به نتایج آیده‌آل با کمتری تلاش هستند، اما سئو به فعالیت مستمر و زمان زیادی نیاز دارد. هیچ استراتژی برای سئو وجود ندارد که براساس آن بتوانید هدفی را که امروز انتظار دارید فردا به‌طور روشن دریافت کنید.

  گرفتن ترافیک و افزایش بازدید در موتورهای جستجو براساس دانش سئو seo یک پروژه طولانی مدت که با فعالیت روزانه و مداوم همراه است.

  موتورهای جستجو برای افزایش بازدید و ترافیک یک وب‌سایت براساس سئو از ربات‌ها استفاده می‌کنند. این ربات‌ها در وب‌سایت‌ها (براساس الگوریتم‌های موتور جستجو) سرک می‌کشند و تمام اطلاعات صفحات سایت‌ها را دانلود و ذخیره می‌کنند. سپس از این اطلاعات برای فهرست‌بندی استفاده می‌کنند. در واقع این فهرست مانند یک کتابخانه است و زمانی‌که یک کاربر کلمه‌ای را جست‌وجو می‌کند، موتور جستجو به عنوان کتابدار عمل می‌کند. اطلاعات مربوطه را بررسی و سپس محتوای مرتبط با آن‌چه کاربر به دنبال آن است را نشان می‌دهد. الگوریتم‌های موتورهای جستجو، صفحات وب را در ایندکس تجزیه و تحلیل می‌کنند تا ترتیب نمایش آن صفحات در SERP (Search Engine Results Page) به درستی تعیین شود.

  انواع سئو seo

  حدود 12 نوع مختلف سئو seo وجود دارد که به وب‌سایت‌ها کمک می‌کند تا در صفحات نتایج موتور جستجو رتبه بهتری داشته باشند. این 12 نوع عبارتند از:

  1. White-Hat SEO

  سئو کلاه سفید یکی از شیوه‌های seo است که مطابق با شرایط و ضوابط موتورهای جستجوی اصلی از جمله گوگل انجام می‌شود. سئو کلاه سفید رتبه وب‌سایت شما را در SERP بهبود می‌بخشد و در عین حال یکپارچگی وب‌سایت شما را با شرایط خدمات موتورهای جستجو به‌ویژه گوگل تنظیم می‌کند. استفاده از روش های سئو کلاه سفید بهترین راه برای موفقیت یک وب‌سایت است. برخی از این روش‌ها که باید به شدت به آن‌ها پایبند باشید، عبارتند از:

  – از متا تگ‌های توصیفی و غنی از کلمات کلیدی استفاده کنید،

  – خدمات و محتوای با‌کیفیت به بازدیدکنندگان وب‌سایت ارائه دهید،

  – وب‌سایت را برای گشت‌زنی در آن خلوت و راحت طراحی کنید.

  2. Black-Hat SEO

  سئو کلاه سیاه از نقاط ضعف الگوریتم جستجوی گوگل، برای کسب رتبه بالاتر در نتایج جستجو استفاده می‌کند. در واقع در این نوع Seo از استراتژی‌های ایجاد پیوند اسپم یا پولی، پُر کردن کلمات کلیدی، پنهان‌سازی و… برای پیشروی در نتایج موتورهای جستجو استفاده می‌شود. اگرچه این روش‌ها نتایج فوری می‌دهند، اما اگر توسط گوگل شناسایی شوند، می‌توانند بر وب‌سایت‌تان تأثیر منفی بگذارند. بنابراین، بیشتر کارشناسان توصیه می‌کنند که از تکنیک‌ های سئو کلاه سیاه خودداری کنید.

  3. Gray-Hat SEO

  سئو خاکستری روش دیگری از سئو seo است که خطرناک‌تر از سئو کلاه سیاه است؛ زیرا روش‌های سئو کلاه خاکستری نه به دسته کلاه سفید و نه به دسته کلاه سیاه تعلق دارند و شرایط و ضوابط استفاده از آن کاملاً نامشخص است. با این حال، استفاده از روش‌های سئو کلاه خاکستری منجر به ممنوعیت فعالیت وب‌سایت از موتورهای جستجو نمی‌شود. در واقع به عبارت ساده‌تر، مطالب یا محتوایی که مطابق با سئو کلاه خاکستری منتشر می‌شود، همیشه نامشخص باقی می‌ماند. اگرچه دانستن روش های سئو کلاه خاکستری می‌تواند باعث افزایش ترافیک شود اما پیامدهای منفی آن نیز می‌تواند به کسب‌وکارتان ضربه وارد کند.

  4. On-Page SEO

  سئو درون صفحه فرآیند بهینه‌سازی برچسب‌های عنوان صفحات وب، لینک‌های داخلی، کد HTML، URL، تصاویر و بسیاری دیگر از عناصر درون صفحه برای بهبود رتبه‌بندی و تجربه کاربر است. بهینه‌سازی سئو Seo براساس on Page Seo شامل موارد زیر است:

  – نوشتن محتوای آموزنده، مرتبط و جذاب برای کاربران وب‌سایت در حالی که برای ربات‌های گوگل نیز مفید باشد.

  – استفاده از تگ‌های HTML برای تأکید بر بخش‌های مهم مطالب

  – بررسی لینک‌های خراب یا محتوا تکراری

  – کاهش حجم فایل عکس‌ها

  – بررسی ساختار URL برای صفحات متعدد و اطمینان از واضح و دقیق بودن آن‌ها.

  5. Off-Page SEO

  سئو خارج صفحه در واقع اشاره به هر نوع فعالیتی دارد که خارج از وب‌سایت انجام می‌دهید تا در نتایج جستجوی گوگل بالاترین رتبه را به دست آورد.  این شامل تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی، کامنت گذاشتن مشتریان در انجمن‌های مختلف، داشتن لینک در وب‌سایت‌های معتبر هم‌راستای فعالیت سایت شما و… می‌شود.

  6. Technical SEO

  سئو فنی به ربات‌های موتورهای جستجو به‌ویژه گوگل کمک می‌کند تا با بررسی صفحات وب آن‌ها را تفسیر و فهرست‌بندی کند، مانند ایجاد یک نقشه سایت XML گسترده و سازگار کردن وب‌سایت برای موبایل تنها بخشی از تکنیک‌های سئو فنی برای دسته‌بندی صفحات وب است.

  7. International SEO

  سئو بین المللی ترافیک اصلی وب‌سایت‌ها را از مناطق و زبان‌های مختلف بهبود می‌بخشد. بنابراین اگر می‌خواهید در سطح بین‌المللی موفق شوید باید از این روش سئو seo که شامل تاریخ، زبان، قالب مناسب و… است، استفاده کنید.

  8. Local SEO

  استفاده از استراتژی سئو محلی برای مشاغل بومی از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا باعث می‌شود در نتایج جستجوی محلی گوگل بیشتر دیده شوند. این سئو Seo به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا مخاطبان محلی بیشتری پیدا کنند. همچنین استفاده از این سئو باعث می‌شود تا در نقشه نیز بالاترین رتبه را کسب کنید.

  9. Ecommerce SEO

  سئو تجارت الکترونیکی یکی از بهترین‌ راه‌ها برای به دست آوردن ترافیک براساس جست‌وجوی پولی، با هزینه بسیار کم است. این سئو Seo برای فروشگاه‌های آنلاین که می‌خواهند رتبه‌ی بالاتری را کسب کند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

  10. Content SEO

  سئو محتوا به ایجاد محتوای منحصربه‌فرد اعم از نوشتاری، گرافیکی یا ویدئویی برای ساختار وب‌سایت اشاره دارد. این نوع سئو seo باعث می‌شود که در رتبه‌بندی بالایی در موتورهای جستجو قرار گیرد. هنگام کار با سئو محتوا باید سه چیز را در نظر بگیرید:

  1. کپی نبودن مطلب
  2.  ساختار سایت
  3. استراتژی کلمات کلیدی

   حفظ تعادل بین هر سه بسیار مهم است، زیرا بدون محتوای باکیفیت، وب‌سایت‌ها نمی‌توانند در نتایج موتورهای جستجو قرار گیرند.

  11. Mobile SEO

  سئو موبایل اصطلاحی است برای توصیف بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو و در عین حال اطمینان از این موضوع که وب‌سایت‌تان به‌درستی در دستگاه‌هایی مانند موبایل و تبلت قابل مشاهده است. اگر کاربران تجربه بدی با یک صفحه‌ی وب در تلفن همراه خود داشته باشند، احتمال دارد هرگز دوباره به آن وب‌سایت را باز نگردند. بنابراین بسیار مهم است که مطمئن شوید سبک، ساختار و سرعت صفحه سایت شما باعث نمی‌شود کاربران تلفن همراه نظر خود را نسبت به وب‌سایت‌تان تغییر دهند.

  12. Negative SEO

  سئو منفی یک نوع سئو Seo نفرت‌انگیز و غیراخلاقی است که امروزه انجام می‌شود. هدف از سئو منفی کاهش رتبه جست‌وجوی رقبا و پیشی گرفتن از آن‌ها است. تکنیک‌های سئو منفی شامل نفوذ به وب‌سایت دیگران و ایجاد لینک‌های مشکوک و بی‌کیفیت، انتشار نظرات منفی درباره‌ی آن‌ها و… است. از نظر حقوقی فردی که در حال انجام سئو منفی است را می‌توان پیگیری و شناسایی کرد.

  چرا سئو وب سایت مهم است؟

  به‌طوریقین بعد از این‌که متوجه شدید سئو سایت seo چیست این را نیز به‌خوبی درک خواهید کرد که چرا سئو سایت از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع Seo یک کانال مارکتینگ مهم است که اول و مهم‌تر از همه جست‌وجوی اصلی و 53 درصد از کل ترافیک وب‌سایت را پشتیبانی می‌کند.

  این یکی از عمده‌ترین دلایلی است که پیش‌بینی می‌شود صنعت جهانی سئو تا سال 2028 به 122.11 میلیارد دلار ارزش برسد و نتایج واقعی را برای برندها، مشاغل و سازمان‌ها در هر اندازه و موقعیتی به ارمغان آورد. این در حالی است که مردم هر موقع می‌خواهند جایی بروند، کاری انجام دهند، اطلاعات کسب کنند، تحقیق کنند و یا محصول را خدماتی را دریافت کنند، معمولاً اولین کار آن‌ها جست‌وجو کردن است.

  با این‌حال امروزه جست‌وجو به طرز باورنکردنی تکه‌تکه شده است. کاربران ممکن است در موتورهای جستجوی وب سنتی مانند گوگل، مایکروسافت بینگ، پلتفرم‌های اجتماعی مانند YouTube، TikTok یا وب‌سایت‌های خرده‌فروشی مانند آمازون جست‌وجوی خود را انجام دهند. در واقع، 61 درصد از خریداران آنلاین ایالات متحده، جست‌وجوی محصول خود را در آمازون انجام می‌دهند، در مقایسه با 49 درصدی که از موتورهای جستجو مانند گوگل برای یافتن اطلاعات خود استفاده می‌کنند. این در حالی است که براساس آمارهای ارائه شده کاربران برای آغاز جستجوی خود بدین‌صورت عمل می‌کنند:

  – 32 درصد از Walmart.com

  – 20 درصد YouTube

  – 19 درصد فیس بوک

  – 15 درصد اینستاگرام

  – 11 درصد TikTok

  هر سال تریلیون‌ها جست‌وجو انجام می‌شود که اغلب منبع اصلی ترافیک برای وب‌سایت‌ها است. بنابراین برای این‌که مردم بتوانند نام تجاری یا کسب‌وکاری شما را پیدا کنند، رعایت دانش سئو ضروری است.

  همه‌ی این موارد، بدین معنا است که بهبود رتبه در نتایج جست‌وجو باعث خواهد شد که نسبت به رقبا پیشتازتر باشد و نتایج مثبت‌تری نیز دریافت کنید. 

  دلیل دیگری که باعث می‌شود سئو Seo اهمیت پیدا کند این است که نتایج موتور جست‌وجو در صفحات وب فو‌ق‌العاده رقابتی است و پر از تبلیغات و ویژگی‌های SERP. بنابراین برای این‌که بتوانید در موتورهای جستجو دیده شوید باید ویژگی‌های سئو را در تصاویر، متن، نقشه، فیلم، اخبار و… رعایت کنید.

  دلیل دیگری که سئو seo برای برندها و مشاغل حیاتی است، برخلاف سایر کانال‌های بازاریابی، پایداری این دانش است. در واقع زمانی‌که یک کمپین تبلیغاتی پولی به پایان می‌رسد، ترافیک وب‌سایت نیز تمام می‌شود؛ اما وقتی ترافیک از طریق سئو ایجاد شود، طولانی مدت و ماندگار خواهد بود.

  سئو پایه و اساس بازاریابی جامع است، جایی‌که هر فعالیتی که شرکت شما انجام می‌دهد، اهمیت دارد. ‌هنگامی‌که متوجه شدید که کاربران شما چه می‌خواهند، باید آن را در کمپین‌های تبلیغاتی، محتوای وب‌سایت و رسانه‌های اجتماعی پیاده‌سازی کنید.

  همچنین سئو Seo کانالی است که ترافیک مورد نیاز برای دستیابی به اهداف کلیدی کسب‌و‌کار (به عنوان مثال بازدید، فروش و…) را فراهم می‌سازد و باعث ایجاد اعتماد می‌شود؛ زیرا وب‌سایتی که رتبه خوبی داشته باشد عموماً معتبر یا قابل اعتماد در نظر گرفته می‌شود.

  پرسش‌های متداول

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.