ماهان

سئو کلاه سفید (White Hat) چیست؟

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  سئو White Hat چیست؟

  بهینه سازی موتور جستجو یا اصطلاحاً سئو (SEO) یکی از مهم‌ترین رویکردهای بازاریابی اساسی برای کسب‌وکارهایی است که می‌خواهند استراتژی‌های بازاریابی را در برنامه خود بگنجانند و 100 درصد به موفقیت دست یابند. این در حالی است که براساس آمارهای منتشر شده 49 درصد از بازاریان معتقد هستند که رویکردهای جستجوی اصلی به آن‌ها کمک کرده تا بازده سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به سایر استراتژی‌های بازاریابی به‌دست بیاورند. 

  این در حالی است که غول موتور جستجو یعنی گوگل به تنهایی از بیش از 200 معیار برای رتبه‌بندی وب‌سایت ها استفاده می‌کند و سالانه بیش از 2 تریلیون جست‌وجو از طریق آن انجام می‌شود. بنابراین با در نظر گرفتن این موضوع و میزان ترافیکی که گوگل و سایر موتورها روزانه آن مدیریت می‌کنند، می‌توانید به اهمیت سئو پی ببرید. با این‌ حال برای استفاده از سئو باید و نبایدهایی وجود دارد که هر کسب‌وکاری در مورد آن باید اطلاعات دقیقی داشته باشد. علاوه بر این موتورهای جستجو الگوریتم‌های خود را به‌طور مکرر به‌روز می‌کنند. بنابراین، چگونه می‌توانید در مواجهه با این به‌روزرسانی‌ها، از پایین رفتن سطح وب‌سایت‌تان جلوگیری کنید؟ تکنیک های سئو کلاه سفید راه‌حل شما است! اما دقیقاً این سئو کلاه سفید چیست؟ برای رسیدن به پاسخ کافی است این مطلب مفید را تا انتها مطالعه کنید.

  سئو کلاه سفید چیست؟

  سئو کلاه سفید (White Hat SEO) یا سئو اخلاقی به‌طورکلی به تکنیک‌ها، فرآیندها و شیوه‌های بازاریابی اینترنتی اشاره دارد که رتبه‌ی جست‌وجوی وب‌سایت‌ها را در صفحات نتایج موتورهای جستجو (که به اختصارSERP شناخته می‌شود) بهبود می‌بخشد و یکپارچگی وب‌سایت‌ها را به‌طور همزمان حفظ می‌کند. تکنیک های سئو کلاه سفید همیشه با شرایط موتورهای جستجو به ویژه گوگل مطابقت دارد و عمدتاً برای اهداف بلندمدت پایه‌ریزی شده است.

   موتورهای جستجو بر‌اساس بسیاری از فاکتورهای مرتبط با هر وب‌سایت، تعیین می‌کنند که هر وب‌سایت در کجای رتبه‌بندی قرار گیرد. در نتیجه استفاده از سئو سفید روشی برای تنظیم وب‌سایت و تطابق آن با موتورهای جستجو خواهد بود.

  عوامل سئو که به شدت توسط کلاه سفید مورد توجه قرار می‌گیرند عبارتند از:

  – عملکرد سایت،

  – کیفیت محتوا،

  – اطلاعات متا،

  – طراحی و معماری سایت،

  – تصاویر، ویدئوها و موارد دیگر

  مزایای سئو کلاه سفید

  مزایای استفاده از کلاه سفید تنها محدود به افزایش رنکینگ در موتورهای جستجو و بازدید نمی‌شود و دارای مزایای دیگری نیز است که بارزترین آن‌ها عبارتند از:

  – هزینه‌؛ در طولانی مدت متوجه خواهید شد که استفاده از سئو کلاه سفید باعث کاهش هزینه‌های بازاریابی شده است. همچنین به‌دلیل این‌که باعث بالا رفتن صفحات وب می‌شود لینک‌دهی به صورت دستی را از بین برده و افزایش نظردهی کامنت‌های کاربران را نیز به همراه خواهد داشت.

  – امنیت؛ سایت‌های بهینه‌سازی شده با سئو سفید در برابر مجازات‌های گوگل ایمن هستند.

  – اخلاق؛ بیشتر کسب‌وکارها از White Hat SEO استفاده می‌کنند تا موقعیت خود را در SERP‌ها افزایش دهند و همچنین اعتماد کاربران را نیز به‌دست آورند.

  – ثبات: معمولاً رتبه‌های به دست آمده در صفحات وب از طریق سئو کلاه سفید در مقابل روش‌های ناعادلانه دیگر مانند سئو کلاه سیاه پایدارتر هستند و در طولانی مدت باعث ثبات رتبه‌بندی وب‌سایت می‌شوند.

  سئو کلاه سفید در مقابل سئو کلاه سیاه؛ تفاوت چیست؟

  بازاریاب‌های محتوا چه درگیر استراتژی‌ های سئو کلاه سفید باشند چه سئو کلاه سیاه، در نهایت یک چیز را می‌خواهند: «افزایش رتبه وب‌سایت در گوگل»؛ زیرا رتبه‌ی بالای یک وب‌سایت در گوگل به معنای مشاهده شدن توسط 86 درصد کاربر اینترنت در سراسر جهان است. با این‌حال استفاده از استراتژی‌های سئو سیاه به همان سرعتی که شما را بالا می‌برد می‌تواند شما را در بلاک لیست گوگل نیز قراردهد. بنابراین با شناسایی تفاوت‌های این نوع سئو می‌توانید از بروز مشکلات جلوگیری کنید:

  استراتژی کلاه سفید شامل استفاده از تصاویر با تگ‌ و متن‌های دقیق است اما در سئو کلاه سیاه از روش‌های قدیمی‌تر سئو مانند استفاده از کلمات کلیدی بدون هدف و متن نامرئی است.

  – سئو کلاه سفید برای استفاده از کلمات کلیدی به‌صورت اساسی در یک صفحه انجام می‌شود و عمدتاً کلمات کلیدی براساس تحقیق پیدا شده است. در مقابل، سئو کلاه سیاه یک کلمه کلیدی هدف را می‌گیرد و از آن بارها و بارها در کلیه صفحات، هدرها، متا، تگ‌ها، متن و در سراسر یک محتوا استفاده می‌کند.

  – محتوای کلاه سفید با دستورالعمل‌های موتور جستجو مطابقت دارد و با استفاده از استراتژی‌ها لینک معتبر و پیوند ایجاد می‌کند، در حالی‌که در کلاه سیاه عمدتاً لینک‌ها و پیوندها خریداری می‌شود.

  اگرچه نباید به سئو کلاه سیاه به‌عنوان یک سرویس موذیانه نگاه کرد اما این استراتژی عمدتاً برای گرفتن رتبه از موتورهای جستجو فایده دارند و عملاً کاربر از محتوای وب‌سایت مبتنی بر کلاه سیاه استفاده‌ی مفیدی نخواهد برد.

  تکنیک های سئو کلاه سفید

  اکنون زمان آن است که درباره‌ی تکنیک های سئو کلاه سفید بدانید. در این بخش ما پنج تکنیک برتر که می‌توانید آن را در وب‌سایت خود پیاده‌سازی کنید را بررسی خواهیم کرد:

  1. با دستورالعمل های وب مستر آشنا شوید

  برای این‌که مطمئن شوید به تکنیک‌های سئو سفید پایبند هستید و وارد سئو کلاه خاکستری یا کلاه سیاه نشده‌اید، باید دستورالعمل‌های وبمستر گوگل (Google’s Webmaster Guidelines) را بخوانید. این راهنما به شما کمک می‌کند که فقط تکنیک‌های سئو سفید را استفاده کنید. برای استفاده از دیگر موتورهای جستجو‌ مانند Yandex، Ecosia و… نیز می‌توانید راهنما آن‌ها را دانلود کنید.

  2. تکنیک های تولید محتوا منحصر‌ به فرد

  پایه و اساس اصلی سئو کلاه سفید تولید مداوم محتوای با کیفیت است. این مقالات باید اصلی و با هدف جست‌وجو مطابقت داشته باشند. هنگام تولید محتوا از خود بپرسید بهترین کاری که می‌توانید برای کاربران خود انجام دهید و به سوالات و نگرانی‌های آن‌ها پاسخ دهید، چیست؟ این در حالی است که موتورهای جستجو محتواهای طولانی را نسبت به پست‌های کوتاه ترجیح می‌دهد. به‌عنوان یک قانون کلی بهتر است حداقل 1000 کلمه برای پست‌های وبلاگ خود در نظر بگیرید. همچنین برای بهینه‌سازی محتوای وب‌سایت خود، افزونه‌ای مانند Yoast SEO را نیز نصب کنید. استفاده از Yoast SEO باعث می‌شود تا چگالی کلمه کلیدی محتوا ارزیابی شود. همچنین این افزونه توصیه‌هایی برای بهینه‌سازی تصاویر و لینک‌های شما ارائه می‌دهد.

  3. از ابزارهای کلید واژه استفاده کنید

  کلمات کلیدی برای سئو بسیار مهم هستند و استفاده استراتژیک از این عبارات ضروری است. ابزارهای کلمات کلیدی مانند Google Keyword Planner می‌توانند به این فرآیند بسیار کمک کنند.

  با این ابزارها می‌توانید کلمات کلیدی را تجزیه تحلیل کنید، از کلمات کلیدی بیش از حد رقابتی دوری کنید. همچنین کلمات کلیدی کوتاه و بلند را نیز شناسایی کرده و از کلمات کلیدی دم دراز خاص‌تر استفاده کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از Google Suggest، کلمات کلیدی دم دراز را هوشمندانه انتخاب کنید.

  4. هدف کاربر را در نظر بگیرید

  تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی باعث می‌شود تا لیستی از عبارات برای بهینه‌سازی وب‌سایت‌تان داشته باشید. با این‌حال، انتخاب کلمات کلیدی و ایجاد محتوایی که هدف کاربر را برآورده کند، بسیار مهم است. به‌عنوان مثال اگر کاربری به دنبال غذاهای گیاهی باشد، انتظار دارد در وب‌سایت شما لیستی از دستورالعمل‌های پخت غذاهای گیاهی پیدا کند نه مجموعه‌ای از ظروف آشپزخانه که با غذای گیاهی تزئین شده‌اند. برای این‌که نیاز مخاطب را به‌خوبی برآورده سازید باید از چندین استراتژی استفاده کنید، که برخی از آن‌ها عبارتند از:

  – انتخاب تیترها دقیقاً موضوع محتوای را منعکس کنند.

  – تقسیم کردن محتوا به بخش‌های کوچک‌تر و ساده‌تر، به‌عنوان مثال می‌توانید مقالات خود را با استفاده از عنوان‌های فرعی، فضای خالی، تصاویر و ویدئو قالب‌بندی کنید.

  این رویکرد می‌تواند صفحات شما را جذاب‌تر کند و همین ارزش محتوای و در نتیجه سئو را افزایش دهد. همچنین اگر خواندن صفحات وب‌سایت آسان‌تر باشد، برای روبات‌های موتور جستجو نیز اسکن آن راحت‌تر خواهد بود.

  5. ارائه یک تجربه کاربری مثبت (UX)

  UX که مخفف User Experience و به معنای تجربه کاربر، یکی از فاکتورهای اصلی رتبه‌بندی گوگل است. برای این‌که مطمئن شوید UX وب‌سایت شما در راستای SEO و رضایت کاربران است، باید از ابزار Core Web Vitals Google استفاده کنید. در این برنامه تمام فاکتورهای مهم که در رتبه‌بندی گوگل، سئو کلاه سفید و UX تأثیر دارد، مشخص شده است.

  یکی دیگر از عواملی که در تجربه کاربری تأثیر می‌گذارد، وب‌گردی آسان در وب‌سایت‌تان است. در واقع بازدیدکنندگان باید بتوانند به‌سرعت و به‌راحتی آن‌چه را که دنبالش هستند را پیدا کنند و به‌راحتی در وب‌سایت‌تان حرکت کنند. داشتن منوهای مسیریابی ساده و ویجت‌های (widgets) نوار کناری می‌تواند این کار را آسان کنند.

  روش های سئو کلاه سفید

  همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم برای این‌که بتوانید نظر موتورهای جستجو را به وب‌سایت خود جلب کنید باید از روش های سئو کلاه سفید استفاده کنید. برای پیاده سازی روش‌ های سئو سفید باید 6 نکته زیر را رعایت کنید:

  1. وب‌سایت ‌تان را تجزیه و تحلیل کنید

  بسیار مهم است که وب‌سایت‌تان را ارزیابی کنید و ببینید در حال حاضر از تکنیک های سئو سفید استفاده کرده‌اید؟ و چه پیشرفت‌های از زمان راه‌اندازی وب‌سایت تا به امروز داشته‌اید؟ همچنین باید سطح فعلی ترافیک وب‌سایت‌تان را نیز تجزیه تحلیل کنید، زیرا باعث می‌شود تا متوجه شوید که آیا تکنیک‌های سئو کلاه سفید در صفحات وب جواب داده است یا خیر؟. همچنین میزان افزایش آن را از زمان راه‌اندازی تا به این لحظه را مقایسه کنید.

  2. در مورد کلمات کلیدی تحقیق کنید

  تحقیق کلمات کلیدی بدین‌معنا است که بهترین و محبوب‌ترین عبارات جستجو مرتبط با وب‌سایت‌تان را پیدا کنید. در طول تحقیق کلمات کلیدی، می‌توانید انواع عبارات‌هایی که کاربران برای یافتن وب‌سایت‌های مشابه شما استفاده کرده‌اند را کشف کنید. هدف از بررسی و تحقیق در مورد کلمات کلیدی این است که بتوانید این عبارت‌ها را به صورت استراتژیک در وب‌سایت خود مانند عنوان صفحه، توضیحات متا و… قرار دهید. کلمات کلیدی یکی از فاکتورهای اصلی برای موتورهای جستجو هستند که باید در انتخاب کلمه مناسب بسیار دقت کنید.

  3. محتوای با کیفیت بالا ایجاد کنید

  موتورهای جستجو در صورت مشاهده محتوای باکیفیت و ارزشمند به وب‌سایت‌ها امتیاز بیشتری می‌دهند. آنها ارزش یک صفحه را با بررسی عوامل متعددی مانند طول محتوا، استفاده چند رسانه‌ای، میانگین زمانی که کاربران در صفحه می‌گذرانند و… تعیین می‌کنند. بنابراین هرچه محتوای باکیفیت‌تری ایجاد کنید، فرصت‌های بیشتری برای دیده شدن در نتایج صفحه‌ی اول موتورهای جستجو دارید.

  4. در پلتفرم های رسانه های اجتماعی شرکت کنید

  موتورهای جستجو برای رتبه‌بندی یک وب‌سایت بررسی می‌کنند که کاربران رسانه‌های اجتماعی در مورد چه صفحات و برندهایی صحبت می‌کنند. تعامل در شبکه‌های اجتماعی می‎‌تواند به تبلیغ برند شما و محتوایی که ایجاد می‌کنید، کمک کند. همچنین پست‌های رسانه‌های اجتماعی باعث می‌شود تا در نتایج موتورهای جستجو حضور داشته باشید بنابراین بهتر است که در کنار وب‌سایت‌تان فعالیت‌هایی در پلتفرم‌های گوگنان رسانه‌های اجتماعی داشته باشید.

  5. سرعت وب سایت خود را افزایش دهید

  عامل مهم دیگری که در رتبه‌بندی و سئو وب‌سایت تأثیر می‌گذارد، سرعت بارگذاری صفحات وب است. موتورهای جستجو وب‌سایت‌هایی که سریع‌تر بارگذاری می‌شوند را بیشتر پشتیبانی می‌کنند؛ زیرا معمولاً تجربه کاربری بهتری را ارائه می‌دهند. ابزارهای متعددی مانند Google PageSpeed Insights و… وجود دارند که با آن‌ها می‌توانید سرعت وب‌سایت‌تان را اندازه‌گیری کنید. اگر متوجه شدید که بارگذاری وب‌سایت‌تان کند است با اقدامات زیر می‌توانید آن را بهبود ببخشید:

  – حذف پلاگین‌های غیرضروری

  – کاهش حجم تصویر

  – تغییر ارائه‌دهنده وب سرور

  6. برای وب سایت های دیگر محتوا ایجاد کنید

  یکی دیگر از نشانه‌های یک وب‌سایت با کیفیت، به گفته موتورهای جستجو، زمانی است که وب‌سایت‌های دیگر به آن لینک می‌دهند. این عمل که با عنوان بک لینک شناخته می‌شود، اگر محتوای باکیفیت تولید کنید، باعث می‌شود تا وب‌سایت‌های دیگر از آن به‌عنوان منبع استفاده کنند.

   راه دیگر برای ایجاد لینک به وب‌سایت خود از سایت‌های دیگران این است که برای دیگران تولید محتوا کنید. به‌عنوان مثال می‌توانید یک پست وبلاگ برای وب‌سایت دیگری بنویسید، سپس در پایان وب‌سایت در بخش بیوگرافی نویسنده پیونده دهید. این فرآیندی است که به‌عنوان وبلاگ‌ نویسی مهمان (guest blogging) شناخته می‌شود و یک روش محبوب برای ایجاد بک لینک برای یک وب سایت است. همچنین افزونه Broken Link Checker می‌تواند در لینک‌دهی مبتنی بر سئو کلاه سفید کمک کننده باشد.

  اهمیت انجام سئو کلاه سفید

  رعایت سئو کلاه سفید برای یک وب‌سایت بسیار حیاتی است، زیرا نه تنها باعث افزایش ترافیک، بازدیدکننده و رتبه‌بندی می‌شود بلکه رعایت نکردن قوانین موتورهای جستجو باعث ممنوعیت فعالیت وب‌سایت‌تان خواهد شد. موتور جستجوی شماره یک یعنی گوگل، روزانه توسط میلیون‌ها نفر بازدید می‌شود و هر بازدید، پتانسیل کشف یک وب‌سایت توسط یک کاربر جدید را دارد. گوگل بدون‌شک یک منبع قدرتمند ترافیک برای وب‌سایت است و ممنوع شدن فعالیت در آن می‌تواند منجر به کاهش شدید ترافیک وب‌سایت و حتی کسب‌وکارتان شود.

  علاوه بر این نبود سئو کلاه سفید باعث می‌شود تا نتایج موتورهای جستجو بی‌نظم و آشفته باشد. عدم وجود قوانین برای هدایت اینترنت، باعث می‌شود تا  صاحبان وب‌سایت‌ها برای رتبه‌بندی در صفحات مختلف به روش‌های قدیمی‌ سئو متکی شود و در نتیجه هرج و مرج به وجود خواهد آمد. این در حالی است که کاربران در هنگام جستجو با سایت‌های نامربوط مواجه خواهند شد و احتمال این‌که هرگز به نتیجه نرسند نیز وجود دارد.

   

  پرسش‌های متداول

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   مدیریت فرایند BMP چیست ؟
   مدیریت فرآیندهای کسب و کار چیست؟ 5 نقش BPM کسب و کار
   بازی دسته جمعی دوره رهبری
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان با 10تکنیک موثر
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.