ماهان

مروری بر مفاهیم گروه و تیم

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  چه چیزی گروه را به تیم تبدیل می‌کند؟

  احتمالا واژه‌های تیم و گروه یا واژه‌هایی مثل کارگروهی (Teamwork) را بسیار شنیده‌اید، اما دو واژه تیم و گروه با هم متفاوت‌اند. موضوع این پادکست در مورد تفاوت‌های تیم و گروه است.
  زمانی که تعدادی افراد از یک آسانسور استفاده می‌کنند یک گروه را تشکیل می‌دهند اما زمانی که آسانسور گیر می‌کند و به مشکل برمی‌خورد به یک تیم تبدیل می‌شوند. به زبان ساده زمانی که افراد سوار یک آسانسور می‌شوند در برخی از چیزها باهم شریک می‌شوند؛ همانند اینکه آنها در یک ساختمان و یا یک طبقه کار می‌کنند، یا برای یک مدیر و رئیس کار می‌کنند و منافع مشابهی دارند. این واقعیت که آنها «دارای اشتراکاتی» هستند آنها را به یک گروه تبدیل می‌کند. اما زمانی که آسانسور دچار نقص فنی می‌شود و آنها در آسانسور گیر می‌کنند، «هدف مشترک» که همان بیرون آمدن از آسانسور است آنها را به یک تیم تبدیل می‌کند. می‌توان مهمترین جوانب و تفاوت‌های یک گروه با تیم را در چهار حوزه تفکیک کرد:

  1- محور اول تفاوت‌های تیم و گروه، اهداف آنهاست. در تیم اعضاء به منظور تحقق هدف مشترکی گرد هم می‌آیند و با هم کار می‌کنند اما در گروه الزاماً این‌طور نیست و ممکن است اعضاء هرکدام هدف‌های متفاوت خاص خود را داشته باشند، اما در کنار هم به کار مشغول باشند.

  2- محور دوم تفاوت‌ها اندازه است، اندازه تیم محدود است چون فرآیند نفوذ و واکنش‌های متقابل که در تیم صورت می‌گیرد، تنها باوجود اعضای محدود امکان‌پذیر است. اما در گروه‌ها که نیاز به فرآیندهای نفوذ متقابل نیست، محدودیت در اندازه گروه به‌اندازه تیم نخواهد بود.

  3- محور سوم تفاوت، اختیار است. در گروه‌های کاری سرپرست مستقیماً فعالیت‌های روزانه را کنترل می‌کند اما در تیم ابتدا بحث می‌شود که چه فعالیت‌هایی باید انجام شود و مشخص می‌شود که چه مهارت‌هایی برای انجام کار ضروری است.

  4- محور آخر تفاوت‌های تیم و گروه، سیستم پاداش است. در گروه‌ها معمولاً به افراد بر اساس عملکرد فردی، ارشدیت و طبقه شغلی پاداش داده می‌شود اما در تیم اعضای تیم به علت برتری در مهارت‌های موردنیاز در تحقق اهداف تیم و یا در برخی موارد بر اساس عملکرد تیم، پاداش دریافت می‌کنند.

  پرسش‌های متداول

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.