ماهان

افراد خلاق چه ویژگی‌هایی دارند؟

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  مروری بر خصوصیات افراد خلاق

  افراد خلاق ذهن‌های زیبایی دارند و در صورت فراهم کردن زمینه رشدشان، می‌توانند تأثیرات شگرفی از خود برجای بگذارند. افراد خلاق معمولاً به خاطر آن چیزی که هستند و شخصیتی که دارند شاید در دید بقیه افراد خوش مشرب به نظر نیایند چراکه با بقیه تفاوت دارند. افراد خلاق تمایل دارند تا از زمان آزاد خود به جای سرگرمی و خوش گذارنی در مسیر پیشرفت و توسعه خود و کسب و کارشان استفاده کنند و موفقیت‌های بزرگی به دست آورند که قابل تحسین باشد. اما این افراد چه ویژگی‌ها و خصوصیاتی دارند که آنها را به چنین افراد سخت‌کوشی تبدیل می‌کند؟

  ویژگی‌های افراد خلاق را می‌توان در سه گروه تقسیم‌بندی کرد؛ خصوصیات ذهنی، خصوصیات عاطفی و خصوصیات اجتماعی که در ادامه هر کدام را تشریح می‌کنیم.

  افراد خلاق از دید خصوصیت ذهنی


  از بعد خصوصیت ذهنی می‌توان افراد خلاق را به این شکل تعریف کرد: این افراد معمولاً افرادی کنجکاو، همراه با ایده‌های زیاد و روش‌های غیرعادی برای حل مسئله هستند که به جزئیات توجه جدی داشته و نسبت به محیط مخصوصاً نکاتی که در نظر دیگران عادی به نظر می‌آید، دقت و حساسیت خاصی دارند. افراد خلاق دارای روحیه انتقادی، علاقه وافر به آزمایش کردن و تجربه و همچنین نگرش مثبت نسبت به نوآفرینی هستند.

  افراد خلاق از دید خصوصیت عاطفی


  افراد به لحاظ خصوصیت عاطفی معمولاً آرامش و آسودگی خیال دارند، شوخ‌طبع‌اند، علاقه به‌سادگی و بی‌تکلف بودن در نوع لباس و بقیه جنبه‌های زندگی دارند، دلگرم و امیدوار به آینده هستند، توانایی برقراری ارتباط عمیق و صمیمانه با دیگران را داشته و شهامت دارند.

  افراد خلاق از دید خصوصیت اجتماعی


  به لحاظ خصوصیات اجتماعی، افراد خلاق پیش‌قدم در قبول و رویارویی با مسائل هستند، مسئولیت‌پذیری و توانایی سازمان‌دهی به فعالیت‌های گوناگون و همچنین قدرت جلب حس اعتماد دیگران از دیگر ویژگی‌های این افراد است.

  چری گادوین معتقد بوده است که اقدام خلاق از ارتباط پیچیده‌ی میان دونیم کره مغزی راست و چپ به وجود می‌آید و عناصری را ایجاد می‌کند که باعث ایجاد خلاقیت می‌شوند. در بین افراد سازمان شما یا حتی افراد خانواده‌تان کدام یک از اشخاص ویژگی‌هایی که ذکر شد را دارند، احتمالا آن فرد، فرد خلاقی است، اجازه خلاقیت بیشتری به او بدهید.

  پرسش‌های متداول

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.