ماهان

مروری بر مفاهیم سازمان یادگیرنده

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  سازمان یادگیرنده با یادگیری سازمانی چه تفاوتی دارد؟

  سازمان یادگیرنده (learning organization) یکی از موضوعات جدید و جالب در دنیای امروز است. قبل از شروع باید توجه داشت که سازمان یادگیرنده با مفهوم یادگیری سازمانی که توسط پیتر سنگه (Peter Senge) مشهور شد، تفاوت‌هایی دارد. یادگیری سازمانی (Organizational Learning) در واقع فرآیند کسب دانش، توزیع اطلاعات، تفسیر اطلاعات و حافظه سازمانی است که در شرایط تغییر به‌طور موفقیت‌آمیزی تطبیق داده می‌شود، در پادکست «مروری بر مفاهیم یادگیری سازمانی» (لینک پادکست) یادگیری سازمانی تشریح شده است.

  سازمان یادگیرنده اما مکانی است که در آن «افراد به طور مداوم توانایی و ظرفیت‌هایشان را توسعه داده تا نتایجی که شایسته آنهاست خلق کنند، جایی که الگوهای جدید و گسترده از نگرش پرورش می‌یابد، جایی که آرمان جمعی مجال شکوفایی پیدا می‌کند و جایی که افراد به طور مداوم یاد می‌گیرند تا کل واقعیت را با هم ببینند و آن را درک کنند. سازمان یادگیرنده سازمانی را با محیط یادگیری ایده¬آل و سازگار با اهداف سازمانی توصیف می‌کند.

  در ارتباط با سازمان‌های یادگیرنده توجه به نکات زیر حائز اهمیت است:

  1- یادگیری یک ارزش است. در سازمان‌های یادگیرنده به تک‌تک افراد سازمان این آموزش داده می‌شود که یاد گرفتن به‌عنوان یک ارزش تلقی می‌شود.

  2- درحالی‌که یادگیری در همه سازمان‌ها اتفاق می‌افتد، کمیت و کیفیت یادگیری را همواره می‌شود افزایش داد. البته بسته به اینکه به طور سنجیده انجام شود یا اینکه با واگذاری به شانس صورت بگیرد، سطح یادگیری سازمان می‌تواند متفاوت باشد.

  3- یادگیری فرآیند مستمری است، آغاز دارد ولی پایان ندارد.

  4- یادگیری که با افراد دیگر تسهیم شده بسیار پایدار است. در سازمان‌های یاد گیرنده تمام افراد زمانی که چیزی را یاد می‌گیرند با دیگر افراد سازمان به اشتراک می‌گذارند و تلاش می‌کنند افراد دیگر سازمان را نیز از دانسته‌های خود آگاه کرده و کمک کنند تا دانش در سطح سازمان به خوبی جریان پیدا کند.
  ایجاد سازمان‌های یاد گیرنده با توجه به شرایط بسیار متلاطم محیطی و تغییرات سریع و غیرقابل پیش‌بینی که شاهد آن هستیم احتمالا یکی از نیازهای مهم سازمان‌های امروزی باشد.

  پرسش‌های متداول

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.