ماهان

دلایل و مزایای ثبت برند؛ چرا باید برند تجاری خود را داشته باشید؟

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  اهمیت و مزایای ثبت برند در پروسه برندسازی

   برندینگ و برندسازی از اصولی‌ترین و بهترین استراتژی‌های کسب و کار در دنیای امروز است. درواقع زمان اداره و مدیریت یک کسب و  کار کوچک و ناسناخته، به‌شکل موفقیت آمیز و پردرآمد گذشته و برای حضور موفق و مستمر در عرصه رقابت و در دست گرفتن بازارهای هدف، نیاز به شناخته‌شدن و دیده‌شدن داریم. برندسازی بهترین ابزار برای کسب قدرت در بازار و شناخته‌شدن و دیده‌شدن است. ثبت برند نیز یکی از بخش‌های مهم پروژه برندینگ است. اکنون قصد داریم درمورد مزایای ثبت برند و چرایی لزوم آن با شما صحبت کنیم.

  اهمیت ثبت برند برای هر کسب و کار

  درنظر داشته باشید که برند، به‌معنای نام یا علامت تجاری‌ای است که برای معرفی یک کسب و کار مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما کسب و کار خود و تجارت‌تان را با نام ثبت شده آن به بازار هدف معرفی می‌کنید. برند یا علامت تجاری می‌تواند اسم، اصطلاح، نشانه، طرح و یا ترکیبی از این موارد باشد که در ذهن مخاطب و مصرف‌کننده، کسب و کاری خاص را یادآور می‌شود.

  تصور کنید شما یک کسب و کار را با برند یا علامت تجاری مشخص راه‌اندازی کرده و در عرصه مارکتینگ روی آن هزینه کرده و بازار هدف را با برند خود کامل آشنا می‌کند. برند شما اما ثبت شده نیست. دراین صورت کسب و کاری مشابه، قادر است از برند شما استفاده کرده و آن را معرف خود بداند. در این مواقع از نظر حقوقی و قانونی شما نمی‌توانید اعتراض کنید یا شکایتی ثبت کنید. چرا که برند‌تان ثبت شده نیست. این تنها یکی از اهمیت‌های ثبت برند در عرصه برندسازی و کسب و کار است. در ادامه سعی می‌کنیم به دیگر مزایای ثبت برند و چرایی ثبت برند می‌پردازیم.

  مزایای ثبت برند برای کسب و کارهای مختلف

  بررسی مزایای ثبت برند برای ما ثابت می‌کند که اینکار را باید یکی مهم‌ترین بخش‌های پروسه‌ برندسازی دانست. درواقع برندسازی، بدون ثبت علامت تجاری، مانند ساخت خانه‌ای شناور روی آب است که هر لحظه می‌تواند غرق شود. اگر بخواهیم از لزوم چرایی ثبت برند مهم‌ترین موارد را ذکر کنیم باید بگوییم:

  قانونی شدن فعالیت کسب و کار تحت عنوان برند

  این مورد درواقع بیانگر اهمیت ثبت برند که در ابتدا ذکر کردیم است. پس از ثبت علامت تجاری یا برند کسب و کارتان، شما تحت حمایت قانون قرار گرفته و در مواقع لازم قوانین مشخص کشور پشتوانه شما خواهند بود. به‌این ترتیب که اگر کسب و کاری از برند شما استفاده کرد و سعی به فعالیت با علامت تجاری شما نمود، یا با برند شما فعالیتی غیرقانونی صورت گرفت، می‌توانید از طریق مراجع قضایی اقدام نموده و متخلفان را تحت پیگرد قرار دهید.

  ایجاد تمایز و تفاوت

  از مهم‌ترین مزایای ثبت برند، کسب اعتبار برای کسب و کار است. وقتی برند یا علامت تجاری خاصی را به نام کسب و کارتان ثبت می‌کنید، با اطمینان بیشتر به پیاده کردن استراتژی‌های مارکتینگ حول آن می‌پردازید. به‌این ترتیب در بازار و بین رقبا شناخته شده و محصولات‌تان از نمونه‌های مشابه متمایز خواهد شد. به‌این ترتیب برند شما در بازار تداعی‌گر محصولی که تولید می‌کنید و مشخصات تولیدات‌تان خواهد شد. درنتیجه مصرف‌کننده شما در به‌خاطر سپرده و در ذهن ثبت می‌کند.

  شناخته شدن و دیده شدن در بازار هدف

  از دیگر مزایای ثبت برند این است که به شما اجازه می‌دهد تا با لوگو یا برند تجاری‌تان به‌شکل گسترده به تبلیغات پرداخته و خود را معرفی کنید. وقتی محصولات، تولیدات و کسب و کارتان را با لوگو یا علامت تجاری ثبت شده و مشخصات در تمام تبلیغات و بازاریابی‌ها معرفی می‌کنید، از محصولات مشابه بازار تمیز پیدا کرده و منحصر به‌فرد خواهید شد و فراتر از آن‌ها شناخته می‌شوید. برای مثال، شما مبلمان منزل تولید می‌کنید. با تبلیغات گسترده تحت عنوان و لوکوی ثبت شده، معمولا در ذهن مصرف کننده وقتی قصد خرید مبلمان دارد برند شما بیشتر و پررنگ‌تر یادآوری می‌شود.

  هویت سازی برای کسب و کار

  پس از ثبت برند می‌توانید به کسب و کارتان شخصیت دهید. این شخصیت با لوگو یا برند تجاری شما معرفی و شناخته می‌شود. انتخاب شعار متناسب با برند تجاری، انتخاب رنگ بسته‌بندی محصول متناسب با طرح و رنگ لوگو، حتی رنگ دکوراسیون دفتر یا شرکت متناسب با طرح و رنگ لوگو از بخش‌های مختلف این شخصیت هستند. درنهایت مصرف کننده شما، محصول و ویژگی‌های محصولتان را با شعار یا حتی رنگ مشخص هویت برندتان خواهد شناخت و به‌یاد خواهد سپرد.

  امکان بازاریابی هدفمند و کسب سهم بزرگ‌تری از بازار هدف

  از دیگر مزایای ثبت برند می‌توان به امکان اجرای کمپین‌های تبلیغات با لوگو و علامت ثابت و مشخص کسب و کار اشاره کرد. همچنین می‌توان بسیاری از استراتژی‌های بازاریابی را برای شناخت بیشتر و بهتر در بازار هدف اجرا کرد. ضمن اینکه ثبت برند و بازاریابی هدفمند کمک می‌کند تا شما مشتری‌های اتفاقی را به مصرف‌کنندگان وفادار و ثابت تبدیل کنید.

  هدفمند شدن طرح‌ها و برنامه‌های آینده کسب وکار

  ثبت برند و به‌دنبال آن شناخته‌شدن در بازار و بین مصرف کنندگان، باعث می‌شود تا بهتر بتوان برای تولیدات جدید یا گسترش حوزه فعالیت برنامه‌ریزی کرد. ضمن اینکه انگیزه برای حفظ کیفیت تولید به‌دست آورد.

  مواردی که ذکر شد را باید مهم‌ترین و بدیهی‌ترین مزایای ثبت برند دانست. درواقع در بیان کامل و دقیق چرایی ثبت برند، موارد بیشتری را می‌توان عنوان کرد که برخی ممکن است در سطح بین‌المللی صادق باشد و برخی در سطح شهر یا کشور.

  مزایای ثبت برند در ایران

  اگر بخواهیم به مزایای ثبت برند در ایران اشاره کنیم، یکی از مهم‌ترین‌های آن‌ها، امکان دریافت وام و تسهیلات ویژه است. به‌این ترتیب که شما با برند خود می‌تواند در برابر دولت برای دریافت وام کسب اعتبار کنید. دقت داشته باشید که ثبت برند، وجهه قانونی کسب و کار شما را تضمین می‌کند و این وجهه بخشی از اعتباری است که دولت به واسطه آن به شما برای راه‌اندازی و پیشبرد کسب و کارتان کمک خواهد کرد.

  مزایای ثبت برند در جهان

  از مزایای ثبت برند در جهان، علاوه‌بر موارد ذکر شده، می‌توان به کسب اعتبار برای جذب سرمایه اشاره کرد. درواقع برند ثبت شده شما، باعث جلب اعتماد سرمایه‌گذار برای ورود به کسب و کار شما و شراکت در آن خواهد شد. ضمن اینکه با کسب شهرت و اعتبار بیشتر در جهان، افراد شاخص و شناخته شده در عرصه کسب و کارتان، تمایل به همکاری با شما داشته و کار کردن برای برندتان را به‌عنوان تخصص و اعتبار خود مطرح می‌کنند. همچنین شما می‌توانید در عرصه جهانی به‌عنوان یک شاخص در حوزه فعالیت‌تان شناخته شوید و برخی استراتژی‌ها را تعیین کنید.

  سخن پایانی

  درنهایت باید گفت، مزایای ثبت برند نکاتی را شامل می‌شوند که موفقیت و پیشرفت در کسب و کار را برای صاحبان سازمان و مجموعه تضمین خواهند کرد. البته این در صورتی عملی خواهد بود که دیگر استراتژی‌های برندسازی درکنار ثبت برند به‌صورت اصولی و موازی پیش رفته و اصول اولیه تولید باکیفیت، عرضه گسترده و صحیح و بازاریابی اصولی و حرفه‌ای به‌صورت دقیق و کامل تحت عنوان و لوگوی تجاری اجرا شوند.

  پرسش‌های متداول

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   مدیریت فرایند BMP چیست ؟
   مدیریت فرآیندهای کسب و کار چیست؟ 5 نقش BPM کسب و کار
   بازی دسته جمعی دوره رهبری
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان با 10تکنیک موثر
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.