معرفی رشته MBA تجارت بین‌الملل

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  در دنیای امروز، گفتن جمله‌ٔ «من می‌خواهم رشته MBA بخوانم» کافی نیست! چراکه گزینه‌های زیادی در حوزه‌ٔ این مدرک تحصیلات تکمیلی وجود دارد.

  در این مطلب رشته تجارت بین‌الملل MBA را مورد بررسی قرار می‌دهیم و خواهیم گفت که رشته تجارت بین‌الملل چیست.

  شما برای گذراندن دوره MBA براساس علایق و اهداف شغلی خود، می‌توانید از بین رشته‌های تجارت بین‌الملل، امور مالی، مارکتینگ، حسابداری، مدیریت مراقبت‌های بهداشتی، مدیریت منابع انسانی، تجزیه‌وتحلیل داده، مدیریت زنجیره تامین و غیره یک گزینه را انتخاب کنید.

  رشته MBA تجارت بین‌الملل چیست؟

  IMBA مخفف International Master of Business Administration است و از برنامۀ درسی و آموزش آکادمیک MBA سنتی استفاده می‌کند. با این حال، این دوره MBA با تمرکز روی روابط تجاری بین‌المللی، فرهنگ‌ها و شیوه‌ها قدری متفاوت است.

  یک IMBA می‌تواند درب‌ها را برای رهبران شرکت‌ها باز کند. این برنامه برای گسترش و تقویت دانش در شیوه‌های تجاری جهانی طراحی شده است.

  مزایای MBA تجارت بین‌المللی را در ادامه فهرست کرده‌ایم تا به شما کمک کند ارزشی را که این برنامۀ بسیار شناخته‌شده می‌تواند برای شما به ارمغان بیاورد را درک کنید.

  تئوری و عمل

  این برنامه MBA برنامه درسی منحصربه‌فردی ارائه می‌دهد که برای آموزش دانشجویان در اصول نحوه عملکرد یک تجارت بین‌المللی طراحی شده است. این برنامه ابزارها و نظریه‌های عملی لازم برای انطباق با صنایع جهانی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

  در طول برنامه، تکالیفی به شما ارائه می‌شود که هم تئوری و هم عمل تجارت بین‌المللی را ترکیب می‌کند. به‌عنوان مثال، شما ممکن است مطالعات موردی را از منظر تجارت بین‌المللی تجزیه و تحلیل کنید. علاوه‌بر این، فرصتی برای ایجاد یک پروژه تجاری و تطبیق آن برای کار در چندین کشور خارج از کشور به شما ارائه می‌شود.

  اکثر شرکت‌کنندگان IMBA افرادی حرفه‌ای هستند و در طول کلاس، تشویق می‌شوند تا دانش و تجربیات موجود خود را به اشتراک بگذارند تا دانشجویان از دانش یکدیگر بهره‌مند شوند.

  این برنامه آن‌ها را به چالش می‌کشد تا تجربیات کسب‌شدۀ خود در زمینه بین‌المللی را ارزیابی کنند، اصول و شیوه‌ها را در محیط‌های مختلف یاد بگیرند و به کار ببرند.

  سبک تدریس IMBA می‌تواند به گسترش شبکه بین‌المللی شما کمک کند؛ زیرا بسیاری از کسانی که این مدرک را دریافت می‌کنند از سرتاسر جهان به آن می‌پیوندند.

  از طریق این دوره‌ها، شما در معرض انواع فلسفه‌های تجارت جهانی قرار خواهید گرفت و فرصت ایجاد روابط تجاری قوی بین‌المللی را خواهید داشت. این برنامه همچنین به شما این فرصت را می‌دهد که با رهبران حرفه‌ای ارتباط برقرار کنید.

  در نتیجه، مهارت‌ها و اعتمادبه‌نفس لازم به‌منظور ادغام با مجموعه‌ای از فرهنگ‌های متنوع را توسعه خواهید داد. این مهارت‌ها می‌توانند پتانسیل تجارت بین‌المللی و مهارت شما در گفتگو با افراد مناسب برای فرصت‌های شغلی بالقوه را افزایش دهند.

  اعتبار دوره IMBA

  کارفرمایان، از سخت‌کوشی موردنیاز برای کسب موفقیت‌آمیز MBA بین‌المللی آگاهند و این برنامه در بین شرکت‌ها و کارفرمایان جهانی بسیار مورد توجه است.

  IMBA نشان می‌دهد که شما مهارت‌های تجاری استثنایی نظری و عملی دارید و می‌توانید با یک محیط حرفه‌ای بین‌المللی سازگار شوید.

  علاوه‌بر این، مهارت‌های ارزشمندی که در یک برنامه IMBA آموزش داده می‌شوند، می‌توانند به شما کمک کنند تا رشد کسب‌وکار را در سازمانی که در حال حاضر در آن کار می‌کنید، ایجاد کنید و به شما کمک کند در صورت کارآفرینی، بُعد بین‌المللی کسب‌وکار خود را توسعه دهید.

  سرفصل‌های رشته MBA با گرایش تجارت بین‌الملل در ایران

  سرفصل‌های گرایش تجارت بین‌الملل MBA مانند سرفصل‌های دوره MBA، در ایران مطابق با جدول زیر به ۳ دسته کلی دروس پایه، دروس اصلی و دروس تخصصی تقسیم می‌شوند که دانشجو براساس اولویت‌های شخصی و مشاورۀ استاد راهنما نسبت به انتخاب واحد اقدام می‌کند.

  جدول ذیل شرح دروس مربوطه را نشان می‌دهد:

  نوع درسنام درس
  پایهنظریه‌های سازمان و مدیریت پیشرفته
  پیشنیازمدیریت رفتار سازمانی پیشرفته
  اصلیبازاریابی و مدیریت بازار پیشرفته
  اصلیکاربرد تئوری تصمیم‌گیری
  پایهاخلاق و احکام کسب‌و‌کار
  پایهتحلیل آماری
  پایهمدیریت منابع انسانی پیشرفته
  تخصصیاصول مذاکره، مکاتبات و قراردادهای تجاری
  اصلیمدیریت تبلیغات و برند
  اصلیمدیریت رفتار مصرف‌کننده
  اصلیروش‌شناسی پژوهش‌های کیفی و آمیخته در مدیریت
  تخصصیاستراتژی‌های بازرگانی بین‌الملل
  تخصصیبازاریابی بین‌الملل و صادرات
  پایهمدیریت استراتژیک پیشرفته
  تخصصیمدیریت زنجیرۀ تامین بین‌المللی و واردات

  آشنایی با رشته MBA گرایش تجارت بین‌الملل در جهان

  گرایش تجارت بین‌الملل MBA از جمله گرایش‌های محبوب MBA در سراسر جهان به‌شمار می‌رود. روند روبه‌رشد جذب دانشجو در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی به‌خوبی این موضوع را تایید می‌کند.

  از جمله دلایل این موضوع می‌توان به قابلیت‌های این گرایش در گسترش حرفه و ورود به حوزهٔ کارآفرینی اشاره کرد. همچنین قرار گرفتن در معرض چندفرهنگی در تحصیل IMBA نیز برای شما بسیار سودمند است.

  ارزش تجربه فرهنگ‌های جدید و محیط دانشگاهی بین‌المللی متفاوت از کشور شما غیرقابل اندازه‌گیری است. شما در محیطی منحصربه‌فرد که دیدگاه‌ محققان از سراسر جهان را ترکیب می‌کند، مهارت‌های حل مسئله و تصمیم‌گیری را فرا خواهید گرفت.

  گسترش حرفه

  اکثریت قریب به اتفاق دانشجویانی که در یک برنامه IMBA ثبت‌نام می‌کنند، حرفه‌ای هستند و هرچه که در این برنامه آموزش داده می‌شود به شما کمک می‌کند تا براساس دانش موجودِ خود پیش بروید.

  تحصیل در یک برنامه IMBA به شما این امکان را می‌دهد تا افق‌های حرفه‌ای خود را با کسب دانش و مهارت‌های مرتبط با توسعۀ تجارت بین‌المللی، تحقیق، مشاوره و مدیریت گسترش دهید.

  به‌عنوان مثال، فارغ‌التحصیلی که قبل از دنبال کردن IMBA به‌عنوان مدیر بازاریابی برای یک سازمان مسافرتی کار کرده است، می‌تواند مدرک خود را برای ایفای نقش‌هایی با مسئولیت‌های بالاتر در عملیات بین‌المللی یا تحقیقات بازار بین‌المللی افزایش دهد.

  با به‌کارگیری مهارت‌ها و درک آموخته‌شده از این نوع دوره‌ها، می‌توانید در طیف وسیعی از زمینه‌های جدید برتر باشید.

  کارآفرینی

  بخش قابل‌توجهی از مطالعات IMBA شامل ارزیابی اجزای اصلی کارآفرینی است.

  همچنین در طول دوره MBA تجارت بین‌الملل، به شما این فرصت داده می‌شود تا به‌طور مستقل یا تیمی روی پروژه‌های کارآفرینی خود کار کنید. شما تشویق خواهید شد تا ایده‌های خود را به معلمان و همکلاسی‌های خود نشان دهید و به نوبۀ خود بازخورد سازنده حیاتی دریافت کنید.

  به‌طور خلاصه، یک IMBA اصول اولیه راه‌اندازی کسب‌و‌کار خود را در اختیار شما قرار می‌دهد و به شما نشان می‌دهد که چگونه با موانع مختلف موجود مقابله کنید.

  به‌علاوه، به کسانی که قبلاً کسب‌و‌کار خود را دارند، راهبردهای بین‌المللی شدن آموزش داده خواهد شد.

  فرصت‌هایی برای تغییر

  اغلب اوقات، ممکن است مشاغل ثابت شروع به احساس رکود کنند و پیشرفت‌ها بیش از آنچه انتظار می‌رفت طول بکشد.

  با تغییر تمرکز و استقرار مجدد به آموزش، می‌توانید پایه‌های رشته انتخابی خود و دلایلی که برای شروع آن را انتخاب کرده‌اید، دوباره کشف کنید.

  از آنجایی که IMBA مجموعه مهارت‌های شما را افزایش می‌دهد، ممکن است حتی یک حرفهٔ کاملاً جدید را پیدا کنید که مناسب‌تر با آینده شغلی شما باشد.

  علاوه‌بر قرار گرفتن در معرض فرهنگ‌های بین‌المللی و فرآیندهای تجاری، IMBA شرکت‌کنندگان را به سمت پیشرفت شغلیِ قابل‌توجه در زمینه‌های انتخابی و فرصت‌های خارج از آن سوق می‌دهد.

  طراحی منحصربه‌فرد این برنامه به شرکت‌کنندگان این امکان را می‌دهد تا ضمن کسب مهارت‌های جدید و آماده شدن برای مقابله با تصمیمات تجاری مهم جدید، به موفقیت حرفه‌ای در سطح جهانی دست یابند.

  نتیجه‌گیری

  رشته تجارت بین‌الملل MBA انتخابی عالی برای افرادی است که می‌خواهند در مورد تجارت جهانی و چالش‌های پیش روی این کار بدانند.

  گذراندن این دوره به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های تجاری که برای موفقیت در بازار امروز ضروری است را در خود توسعه دهید.

  همچنین به شما این اجازه را می‌دهد تا از طریق مطالعات موردی و کارآموزی روی پروژه‌های واقعی، علم خود را افزایش دهید.


  سوالات متداول

  رشته IMBA چیست؟

  IMBA مخفف Master International Business Administration است. این رشته به‌صورت میانی بر روابط تجاری بین‌المللی، تفاوت فرهنگ‌ها و شیوه‌ها تمرکز دارد.

  مزایای MBA گرایش تجارت بین‌الملل چیست؟

  دوره IMBA به شما کمک می‌کند تا در سازمان خود توسعه پایدار ایجاد کنید. گرایش تجارت بین‌الملل MBA همچنین به شما کمک کند در صورت کارآفرینی، بُعد بین‌المللی کسب‌وکار خود را توسعه دهید.

  ثبت نام دوره mba

  پرسش های متداول

  2 پاسخ

  دیدگاه‌ها بسته‌اند.

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

   عضویت در خبرنامه ماهان

   دیگر تاپیک های پیشنهادی
   جدیدترین های جعبه ابزار
   مدیریت ذهن

   مدیریت ذهن چیست؟ راهنمای زندگی سالم

   مدیریت توجه

   راهنمای جامع مدیریت توجه: کلید موفقیت در دنیای مدرن

   مدیریت رفتار سازمانی

   مدیریت رفتار سازمانی چیست؟ راهنمای جامع و کاربردی

   مدیریت (1)

   آشنایی با علم مدیریت؛ راهنمای جامع مدیریت

   مدیریت استراتژیک

   از صفر تا صد استراتژی: مسیری هوشمندانه به موفقیت

   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.