ماهان
مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان
مدیر منابع انسانی

مدیر منابع انسانی کیست و چه وظایفی دارد؟

فهرست مطلب

مدیر منابع انسانی (HR) کسی است که بر عملکردهای اداری و سازمانی یک شرکت یا کسب و کار نظارت می‌کند. این فرد معمولاً رئیس بخش منابع انسانی است. افراد در این بخش، نقش مهمی را به عنوان پل ارتباطی بین مدیریت و کارکنان ایفا می‌کنند.

مدیر منابع انسانی تقریباً در تمام صنایع و شرکت‌های بزرگ نیاز است. تا زمانی که شرکت دارای کارکنان است، معمولاً به یک مدیر منابع انسانی برای نظارت بر استخدام، آموزش،  سازماندهی و توسعه فرهنگ شرکت نیاز دارد.

مدیر منابع انسانی

به عنوان مدیر منابع انسانی، شما معمولاً طیف وسیعی از کارها را ، بسته به نوع سازمان و صنعتی که در آن کار می‌کنید، انجام می‌دهید. برخی از وظایف متداول مدیر منابع انسانی عبارتند از:

 • مصاحبه و استخدام کارمندان جدید
 • پیگیری مسائل و پیگیری مراحل انضباطی
 • مدیریت روابط کار
 • نظارت بر ایمنی و سلامت محیط کار
 • مدیریت مزایا و برنامه‌های پاداش کارکنان

نقش مدیر منابع انسانی عمدتاً به اندازه شرکت بستگی دارد. در برخی از شرکت‌های کوچک، شما ممکن است یک متخصص منابع انسانی باشید و بر تمام حوزه‌های منابع انسانی نظارت کنید. سایر شرکت‌ها ممکن است چندین مدیر منابع انسانی در بخش منابع انسانی خود داشته باشند که هر کدام تخصص خاص خود را نیاز دارند.

در سازمان‌های بزرگتر و نیاز به شیوه‌های متفاوت مدیریت منابع انسانی، تخصص این سمت به حوزه‌های زیر تقسیم می‌شود:

 • توسعه منابع انسانی:آموزش‌ها را انجام می‌دهد و کارکنان جدید و با تجربه را معرفی می‌کند
 • استخدام:کمک به یافتن استعدادهای جدید برای شرکت
 • روابط کار:به مذاکره در مورد قراردادهای اتحادیه، حل و فصل شکایات و مذاکره در مورد قراردادهای دسته جمعی کمک می‌کند و مسئولیت مشارکت کارکنان، برنامه‌های تعهد و فعالیت‌های مشابه و کارگران را بر عهده دارد.
 • مدیریت ریسک:بازرسی‌ها را انجام می‌دهد، سوابق حوادث را حفظ می‌کند، برنامه‌های بهداشتی و ایمنی را توسعه می‌دهد و برای اطمینان از رفاه همه کارکنان تلاش می‌کند.
 • مجموع جوایز:برنامه‌های پاداش و مزایای کارکنان را زیر نظر دارد.

اهمیت مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی موقعیتی است که تمام صنایع را در بر می‌گیرد و مشاغل فراوانی به این بخش احتیاج دارند. اداره آمار کار ایالات متحده (BLS) پیش بینی می‌کند که مشاغل نیازمند به مدیریت منابع انسانی از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۱ به میزان ۷ درصد رشد خواهند کرد که این میانگین، برای همه دسته‌های شغلی است.

چه افرادی مناسب این سمت هستند؟

مدیران منابع انسانی باید دارای انگیزه بالا، قدرت سازماندهی، بااخلاق و دارای مهارت‌های رهبری خوب باشند. همچنین مهم است که این مدیران از آموزش مناسب برای انجام وظایف خود به نحو احسن برخوردار باشند.

مدارک مورد نیاز برای مدیران منابع انسانی

دریافت آموزش صحیح اولین قدم برای تبدیل شدن به یک مدیر منابع انسانی خوب است. مدرک لیسانس اغلب برای این موقعیت مورد نیاز است، اما کارفرمایان، داوطلبان دارای مدرک کارشناسی ارشد در مدیریت منابع انسانی یا کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) با علاقه شدید به منابع انسانی را ترجیح می‌دهند.

گواهینامه‌ها هم می‌توانند به شما در تقویت رزومه کمک کنند و ثابت کنند که مهارت‌های مورد نیاز برای این کار را دارید. برخی از شرکت‌ها به مدارک عمومی بیشتری هم نیاز دارند.

شرح شغل مدیر منابع انسانی

مدیر منابع انسانی وظایف عادی بخش منابع انسانی (HR) از جمله استخدام و مصاحبه با کارکنان، مدیریت حقوق، مزایا و مرخصی و اجرای سیاست‌ها و شیوه‌های شرکت را هدایت و مدیریت خواهد کرد.

چه کارهایی در بخش منابع انسانی انجام می‌شود؟

 • این بخش کارمندان جدید را استخدام می‌کند، مصاحبه می‌کند، استخدام می‌کند و آموزش می‌دهد.
 • بر کارهای روزمره اداره نظارت دارد.
 • بررسی‌های سازنده و به موقع عملکرد را ارائه می‌دهد.
 • انضباط و اخراج کارکنان مطابق با خط مشی شرکت را انجام می‌دهد.

مسئولیت منابع انسانی در قبال موارد بالا زیاد است. برای درک و اجرای استراتژی منابع انسانی و استعداد سازمان، به ویژه در رابطه با نیازهای استعداد فعلی و آینده، استخدام، حفظ و برنامه ریزی جانشین پروری، شرکت باید با مدیر منابع انسانی هماهنگ باشد.

در صورت بروز مسائل و مشکلات پیچیده، تخصصی و حساس متخصصان عمومی منابع انسانی، مدیریت و سایر پرسنل را راهنمایی می‌کنند. ممکن است از مدیر منابع انسانی خواسته شود در شرایط حساس وظایف معمولی را هم مدیریت کند و انجام دهد، مانند ارائه تسهیلات معقول، بررسی اتهامات مربوط به سوء رفتار کارکنان و فسخ قرار دادها. اما در حالت معمول، بخش منابع انسانی فرآیند جذب استعداد را مدیریت می‌کند که شامل جمع آوری، مصاحبه و استخدام متقاضیان شغل واجد شرایط، به ویژه برای نقش‌های مدیریتی، آزاد و حرفه‌ای است.

این سازمان برنامه‌های تشویقی پرداخت و تسهیلات رقابتی را برای جذب و حفظ استعدادهای برتر شرکت کشف و ارائه می‌کند. ایجاد برنامه‌ها و ابتکارات یادگیری و توسعه که فرصت‌های توسعه داخلی را برای کارکنان فراهم می‌کند نیز، بر عهده این بخش است.

همچنین این بخش بر جلسات انضباطی کارکنان، اخراج و تحقیقات مربوط به آن نظارت می‌کند.

تحصیلات و تجربه

داشتن مدرک لیسانس منابع انسانی، مدیریت بازرگانی یا رشته‌های مرتبط با علوم انسانی الزامی است.

حداقل سه سال سابقه کار در زمینه مدیریت منابع انسانی برای استخدام ترجیح داده می‌شود.

نیازهای فیزیکی

یک مدیر منابع انسانی باید بتواند طولانی مدت پشت میز بنشیند و با کامپیوتر کار کند.

شما باید بتوانید به هر بخش در سازمان دسترسی داشته باشید و کارکنان را جستجو کنید.

شرح وظایف مدیر منابع انسانی

تفاوت زیادی بین یک مدیر منابع انسانی خوب که به رشد سازمان کمک می‌کند و یک مدیر بی‌مسئولیت که در نزدیکی پرونده‌های زیرزمین استراحت می کند و فقط یک بار در سال برای جشن تعطیلات ظاهر می‌شود، وجود دارد.

در ادامه شرح مفصلی از وظایفی که مدیریت منابع انسانی برای برآوردن نیازهای کارکنان انجام می‌دهد، آورده شده است.

به زبان ساده، HR (بخش منابع انسانی) گروهی است که مسئول مدیریت چرخه زندگی کارکنان (یعنی استخدام، آموزش و اخراج) و مدیریت مزایای آنان است.

از هر کارمندی بپرسید که منابع انسانی چیست، پاسخی دریافت خواهید کرد که با ناخوشایندترین جنبه‌های آن شروع می‌شود: نقض منابع انسانی، پایان کار و اخراج! اما حقیقت این است که منابع انسانی برای حمایت از کارمندان تشکیل می‌شود و به معنای واقعی کلمه یک منبع مردمی است.

شرح وظایف

1. نظارت بر استخدام افراد

مدیر منابع انسانی باید نیازهای سازمان را درک کند و اطمینان حاصل کند که این نیازها هنگام استخدام موقعیت‌های جدید برآورده می‌شوند. این موضوع به سادگی دستور آگهی دادن در روزنامه نیست. مدیر باید بازار را تجزیه و تحلیل کند، با سهامداران ارتباط برقرار کند و بودجه را مدیریت کند.

بعد از این‌ها، زمانی که یک سمت آگهی می‌شود، باید تحقیقات زیادی انجام دهد تا افراد مناسب جذب و ارائه شوند. استخدام کار بزرگی است و هزینه زیادی دارد. کارمند مناسب می‌تواند کل یک سازمان را ارتقا دهد، اما فرد اشتباه می‌تواند عملکرد همه کارکنان را زیر سوال ببرد.

کارکنان کل بخش منابع انسانی مسئول سازماندهی مصاحبه ها، هماهنگی جذب و استخدام کارکنان جدید هستند. آن‌ها همچنین مسئول این هستند که اطمینان حاصل کنند که تمام کارهای اداری مربوط به استخدام یک نفر تکمیل شده است و همه چیز از روز اول تا هر روز بعدی با موفقیت انجام می‌شود. اما نظارت بر همه این‌ها وظیفه مدیر منابع انسانی است و شرکت با او طرف حساب می‌شود.

3. نظارت بر پردازش حقوق و دستمزد کارمندان

دستمزد همه چیز کارکنان است. مالیات هم باید روزانه محاسبه و دریافت شود. اگر فکر می‌کنید که این کار فقط یک کار مالیاتی سالیانه است، اشتباه می‌کنید. تصور کنید که داشتن منابع انسانی که در هر دوره پرداخت‌ها را به درستی جمع آوری می‌کند، چگونه خواهد بود. مدیر منابع انسانی باید به همه این موارد نظارت کند و استراتژی مناسب را تدوین کند.

4. اقدام انضباطی

این مسئولیت ممکن است دلیلی باشد که HR اغلب یک بازخورد بد دریافت می‌کند. هنگامی که رفتارهای نامناسب وجود دارد، اقدامات انضباطی نادرست می‌تواند منجر به از دست دادن کارمندان ارزشمند و منجر به دعوی قضایی یا شهرت بد شود. اما اگر به درستی انجام شود، اقدامات انضباطی می‌تواند منجر به موفقیت کارکنان شود.

به عنوان مثال، اگر شرکتی متوجه شود که یک کارمند به طور منظم دیر می‌آید و حتی پس از دریافت چندین هشدار به کارمند، به این دیر آمدن‌ها ادامه می‌دهد، مدیر منابع انسانی می‌تواند وارد عمل شود و دلیل تأخیر را دریابد. این موضوع می‌تواند فرصتی برای گسترش مزایا، مانند مشاوره کارکنان، یا ارائه منابع اضافی برای کمک به کارمند باشد. به جای متحمل شدن هزینه اخراج و سپس استخدام جایگزین برای کارمند، برخورد درست مدیر منابع انسانی، می‌تواند یک فرصت یادگیری باشد که باعث پیشرفت شغلی کارمند می‌شود.

از طرفی گاهی برخورد انضباطی بهترین اقدام نیست و کارمند باید اخراج شود. بهترین مدیران منابع انسانی می‌دانند که یک کارمند مناسب شرکت نیست و در جاهای دیگر خوشحال‌تر خواهد بود. این موضوع به مدیر بستگی دارد که یک رابطه قوی با مدیران و کارکنان ایجاد کند تا انسجام و سلامت تیم را تعیین کند.

5. به روزرسانی سیاست‌ها و خطی مشی کارکنان شرکت

خط مشی سازمان باید همواره به روز شود. وظیفه مدیر منابع انسانی این است که به طور رسمی خط‌مشی‌ها را به‌روزرسانی کرده و تغییرات خط‌مشی را در زمانی که دیگر  شرکت یا کارمندان به آن عمل نمی‌کنند، توصیه کند. گاهی اوقات سیاست‌ها باید در پاسخ به رویدادها به روز شوند. منابع انسانی باید همیشه در این تصمیم گیری‌ها دخیل بوده و مورد مشورت قرار گیرد.

6. حفظ سوابق کارکنان

نگهداری سوابق منابع انسانی طبق قانون الزامی است. این اسناد به کارفرمایان کمک می‌کند تا مهارت‌های خاصی را برای کمک به استخدام و تجزیه و تحلیل جمعیت شناختی و رعایت آن‌ها شناسایی کنند. همچنین شامل اطلاعات شخصی و سریع برای هر کارمند است.

7. تجزیه و تحلیل مزایا را انجام دهد

هنگام تلاش برای جذب بهترین استعدادها، رقابت بسیار مهم است. اگر مزایا جذاب‌تر باشد، یک کارمند خوش آتیه می‌تواند شرکتی متفاوت با حقوق کمتر را انتخاب کند. مدیر منابع انسانی باید به طور منظم در مورد شرکت‌های مشابه تحقیق کند تا ببیند  مزایای آن‌ها رقابتی‌تر است یا خیر.

بخش منابع انسانی چگونه از کارمندان حمایت می‌کند؟

فراتر از مسئولیت‌های اصلی عملیاتی در هفت مثال بالا، مدیر منابع انسانی وظیفه بیشتری دارد: برای کمک به موفقیت کارکنان شرکت باید تمام تلاشش را انجام دهد.

به هر حال، کارکنان بزرگترین دارایی هر سازمان هستند. نتیجه‌ای که می‌گیریم این است که امنیت کاری آن‌ها بسیار مهم است. در ادامه چهار راه وجود دارد که بخش منابع انسانی می‌تواند به حمایت از نیازهای عاطفی و حرفه‌ای کارکنان کمک کند:

1. تضمین رشد شغلی

از دست دادن کارمندان خوب، برای سازمان بد است و منطقی است که بهترین کارمندان خود را در شرکت نگه دارید. منابع انسانی می‌تواند فرصت‌های شغلی را برای کمک به همه کارکنان برای داشتن یک دوره طولانی تصدی سمت در شرکت فراهم کند. مدیر منابع انسانی می‌تواند ممیزی‌های دوره‌ای را انجام دهد تا کارکنان را در حرفه خود راهنمایی کند.

2. ارائه آموزش مستمر

گاهی اوقات رشد شغلی که در بالا ذکر شد نیاز به آموزش اضافی دارد. سازمان شما می‌تواند کمک آموزشی ارائه دهد و مدیر منابع انسانی می‌تواند به تعیین اینکه کدام کلاس‌ها و برنامه‌های آموزشی برای یک کارمند در شغل انتخابی‌شان بهترین است کمک کند. منابع انسانی همچنین می‌تواند با مدیریت هماهنگ باشد تا اطمینان حاصل کند که برنامه کاری کارمند به اندازه کافی انعطاف‌پذیر است و کارمند می‌تواند در کلاس‌ها شرکت کند.

3. آموزش مدیریت و پشتیبانی

رهبران به دنیا نمی‌آیند، ایجاد می‌شوند. مدیر منابع انسانی می‌تواند راهنمایی‌های رهبری را به مدیران ارائه دهد و اطمینان حاصل کند که بخش‌ها و تیم‌ها تا حد امکان سالم و کارآمد هستند. این موضوع ممکن است شامل فرستادن دوره‌ای مدیران سازمان به آموزش رسمی باشد.

4. حمایت از سلامت و تندرستی

مهم است که به یاد داشته باشید که کارکنان هم انسان هستند. آن‌ها برای مقابله با بیماری‌های روانی، مسائل بهداشتی، بدهی، بارداری، فرزندخواندگی و بسیاری از رویدادهای زندگی دیگر به کمک نیاز دارند. منابع انسانی می‌تواند به کارکنان کمک کند تا با هر یک از این موقعیت‌ها و موقعیت‌های دیگر کنار بیایند.

چه زمانی منابع انسانی ناکارآمد است؟

بخش منابع انسانی که با کارمندان ارتباط برقرار نمی‌کند، کار خود را درست انجام نمی‌دهد. همانطور که فرآیند پذیرش خود را توسعه می‌دهید، به کارمندان جدید در مورد چگونگی دستیابی به منابع انسانی هم آموزش دهید. بخش‌های منابع انسانی باید مصاحبه‌های فردی را برای ارزیابی عملکرد، راحتی در نقش‌هایشان و سایر تجربیات کارکنان برنامه‌ریزی کنند.

با در نظر گرفتن این مسئولیت‌ها، کارمندان باید احساس راحتی کنند پ با بخش منابع انسانی خود در این شرایط و موقعیت‌های مشابه تماس بگیرند:

 • زمانی که کارمند (یا یک همکار) از سوی همکارانتان از جمله مدیران سازمان مورد آزار و اذیت یا تبعیض قرار می‌گیرد.
 • اگر در مورد بیمه درمانی یا مزایای ارائه شده توسط شرکت، از جمله حقوق تضمین شده توسط قانون، سؤالی دارند
 • هنگامی که شرایط شخصی کارمندان تغییر می‌کند (به عنوان مثال، او یک فرزند دارد، باید ساعات کاری خود را کاهش دهد)
 • هنگامی که در مورد پیشرفت در شرکت سؤالاتی دارند، از جمله فرصت‌هایی برای تحت الشعاع قرار دادن سایر کارکنان یا شرکت در ادامه تحصیل
 • زمانی که برای حل یک موضوع کاری به یک شخص ثالث عینی نیاز دارند

مهارت‌های مدیر منابع انسانی

مدیر منابع انسانی برای انجام وظایف خود به مهارت‌های مختلف نیاز دارد. ما مهارت‌ها و شایستگی‌هایی را که متخصصان منابع انسانی برای موفقیت در نقش‌های خود نیاز دارند، بررسی کردیم و تحلیل کردیم که کدام یک از آن‌ها مهم‌تر است. این بخش به شما مروری بر مهارت‌های پرتقاضا در HR می‌دهد. مهارت‌ها به ترتیب خاصی فهرست نشده اند.

مهارت‌ها

1. مهارت‌های ارتباطی

2. کارشناسی اداری

3. دانش و تجربه

4. تدوین و اجرای استراتژی منابع انسانی

5. مدیریت اولویت

6. کنشگری

7. مشاوره

8. مربیگری

9. استخدام و گزینش

10. سابقه کار

11. داشتن دانش در فناوری

12. تحلیلی و داده محور

13. مهارت‌های گزارش دهی منابع انسانی

۱۴. عدم افشای کسب و کار

15. آگاهی و حساسیت فرهنگی

16. بشارت رفاه

17. گوش دادن فعال

سخن آخر

مدیر منابع انسانی نه تنها مهم‌ترین سمت در بخش منابع انسانی سازمان محسوب می‌شود، بلکه در کل مجموعه هم نقش مهمی را ایفا می‌کند. در این نوشتار مفصلا راجع به بخش منابع انسانی و شرح وظایف مدیر این بخش پرداختیم.